
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 листопада 2020 року № 520/9744/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Лозівської районної ради Харківської області в особі голови Лозівської районної ради Лаптєва Володимира Миколайовича (вул. Лозовського, буд. 10А,м. Лозова, Лозівський район, Харківська область,64602, про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення другої частини пленарного засідання LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання від 18 червня 2020 року в частині "Про внесення змін до рішення районної ради від 18 грудня 2019 року "Про районний бюджет Лозівського району на 2020 рік" (зі змінами)" та "Про затвердження Програми підтримки діяльності і відкритості у роботі апарату та структурних підрозділів Лозівської районної державної адміністрації та фінансового забезпечення для здійснення функцій, покладених державою, та виконання повноважень, делегованих Лозівською районною радою, у 2020 році".
Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити.
Позивачем надано відповідь на відзив, у якому просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є депутатом Лозівської районної ради VII скликання, згідно посвідчення № 14 виданим в листопаді 2015 році.
Позивач, була присутня як депутат на LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання 17 червня 2020 року, де в тому числі вирішувалися питання «Про затвердження Програми підтримки діяльності і відкритості у роботі апарату та структурних підрозділів Лозівської районної державної адміністрації та фінансового забезпечення для здійснення функцій, покладених державою, та виконання повноважень, делегованих Лозівською районною радою, у 2020 році» та «Про внесення змін до рішення районної ради від 18 грудня 2019 року «Про районний бюджет Лозівського району на 2020 рік» (зі змінами)». Рішення по цим двом питанням не прийнято, бо проголосували «за» - 17 депутатів, «проти» - 2 депутати, «утримались» - 0, «не голосували»- 0. «відсутні» - 15 депутатів, що підтверджується копією протоколу LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання 17 червня 2020 року.
Відповідно до Регламенту Лозівської районної ради VII скликання, затвердженого XXVI сесія VII скликання від 26 липня 2017 року рішення Ради приймається більшістю голосів депутатів від загального складу Ради (всього 34 депутати ).
На підставі розпорядження голови Лозівської районної ради від 17 червня 2020 року №14 «Про проведення другої частини пленарного засідання LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання» на розгляд питань другої частини пленарного засідання внесені питання: «Про затвердження Програми підтримки діяльності і відкритості у роботі апарату та структурних підрозділів Лозівської районної державної адміністрації та фінансового забезпечення для здійснення функцій, покладених державою, та виконання повноважень, делегованих Лозівською районною радою, у 2020 році» та «Про внесення змін до рішення районної ради від 18 грудня 2019 року «Про районний бюджет Лозівського району на 2020 рік».
На другій частині LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання, були присутні 23 депутата, відсутніх 11 депутатів. Вищезазначені питання були прийняті одноголосно.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , депутат Лозівської районної ради VII скликання на другій частині LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання була відсутня.
Позивач в позовній заяві зазначає, що 24 червня 2020 року вона дізналася, що 18 червня 2020 року теж була сесії Лозівської районної ради, друга частина пленарного засідання.
24 червня 2020 року відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», до вимог Регламенту Лозівської районної ради VII скликання, затвердженого рішенням Лозівської районної ради від 26 липня 2017 року позивач подала запит до голови Лозівської районної ради та виконавчого апарату ради і просила надати їй належним чином завірену копію протоколу LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання від 17 червня 2020 року та належним чином завірені дані про результати поіменного голосування з питання «Про затвердження Програми підтримки діяльності і відкритості у роботі апарату та структурних підрозділів Лозівської районної державної адміністрації та фінансового забезпечення для здійснення функцій, покладених державою, та виконання повноважень, делегованих Лозівською районною радою, у 2020 році»
26.06.2020 року, як зазначає позивач в позовній заяві вона особисто забирала відповідь на свій запит. Так позивач дізналася про прийняті рішення на другій частині LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання.
Позивач стверджує, що оскільки вона як депутат Лозівської районної ради VII скликання не повідомлена належним чином про дату та час другої частини пленарного засідання LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання, то її права як депутата порушено, вона була позбавлена права проголосувати за питання які внесені на розгляд питань другої частини пленарного засідання.
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача ОСОБА_1 , важає що рішення другої частини пленарного засідання LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання від 18 червня 2020 року в частині "Про внесення змін до рішення районної ради від 18 грудня 2019 року "Про районний бюджет Лозівського району на 2020 рік" (зі змінами)" та "Про затвердження Програми підтримки діяльності і відкритості у роботі апарату та структурних підрозділів Лозівської районної державної адміністрації та фінансового забезпечення для здійснення функцій, покладених державою, та виконання повноважень, делегованих Лозівською районною радою, у 2020 році" є протиправними та підлягають скасуванню, а тому вона звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини третьої статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Отже, правові акти місцевого самоврядування та їх посадових осіб не повинні суперечити Конституції та законам України.
Відповідно до частини десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно ч 3 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» першу сесію новообраної районної у місті, районної, обласної ради скликає відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради у кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості не більше п`яти осіб - представників партій (блоків), які набрали найбільшу кількість голосів на виборах. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання голови ради. З часу обрання голови ради він веде пленарні засідання ради відповідно до вимог цього Закону та регламенту ради.
Відповідно ч 3 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Згідно п.1 ч. 6 ст 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» голова районної, обласної, районної у місті ради скликає сесії ради, повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання ради.
Відповідно ч. 7 ст 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» голова районної, обласної, районної у місті ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Згідно п. 15.1 Регламенту Лозівської районної ради VII скликання, затвердженого рішенням Лозівської районної ради від 26 липня 2017 року сесiя ради скликається головою ради за необхiдностi, але не менше одного разу на квартал.
Судом встановлено, що керуючись ст. 46, ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 15.1 Регламенту Лозівської районної ради VII скликання, затвердженого рішенням Лозівської районної ради від 26 липня 2017 року, було видане розпорядження голови Лозівської районої ради від 03.06.2020 року № 13 «Про скликання LVI сесії VII скликання» з визначеним порядком денним . На пленарне засідання сесії телефонограмами запрошено усіх депутатів та причетних осіб вказаних у вищезазначеному розпорядженні.
На LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання 17 червня 2020 року, вирішувалися питання «Про затвердження Програми підтримки діяльності і відкритості у роботі апарату та структурних підрозділів Лозівської районної державної адміністрації та фінансового забезпечення для здійснення функцій, покладених державою, та виконання повноважень, делегованих Лозівською районною радою, у 2020 році» та «Про внесення змін до рішення районної ради від 18 грудня 2019 року «Про районний бюджет Лозівського району на 2020 рік» (зі змінами)». Рішення по цим двом питанням не прийнято, бо проголосували «за» - 17 депутатів, «проти» - 2 депутати, «утримались» - 0. «не голосували»- 0. «відсутні» - 15 депутатів, що підтверджується копією протоколу LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання 17 червня 2020 року.
Відповідно до Регламенту Лозівської районної ради VII скликання, затвердженого XXVI сесія VII скликання від 26 липня 2017 року рішення Ради приймається більшістю голосів депутатів від загального складу Ради (всього 34 депутати ).
Згідно до Регламенту Лозівської районної ради VII скликання, затвердженого XXVI сесія VII скликання від 26 липня 2017 до п. 21.1.1 головуючий на пленарному засіданні ради відкриває, закриває та неупереджено веде пленарні засідання ради, оголошує перерви в пленарних засіданнях ради, повідомляє про осіб, які запрошені для участі у її роботі
Відповідно до протоколу LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання від 17 червня 2020 головуючий оголосив про те, що пленарне засідання сесії не закривається, а оголошується перерва, про проведення другої частини пленарного засідання буде повідомлено додатково.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що зважаючи на важливість питань для громадян Лозівщини яки були не прийняті 17 06.2020 року (невиплата заробітної плати працівникам освіти, неприйняття субвенцій від сільських, селищних рад Лозівського району та інше), по завершенню розгляду питань порядку денного сесії районної ради голова, керуючись Регламентом, оголосив перерву.
Згідно ч. 10. ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Відповідно до пп. 15.5 Регламенту Лозівської районної ради VII скликання, затвердженого XXVI сесія VII скликання від 26 липня 2017 року розпорядження про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів ради і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на розгляд ради.
Згідно пп. 15.6 регламенту Інформація про скликання сесії публікується в газеті „Голос Лозівщини", оприлюднюється на офіційному веб-сайті Ради.
Так, на підставі розпорядження голови Лозівської районної ради від 17 червня 2020 року №14 «Про проведення другої частини пленарного засідання LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання» на розгляд питань другої частини пленарного засідання внесені питання: «Про затвердження Програми підтримки діяльності і відкритості у роботі апарату та структурних підрозділів Лозівської районної державної адміністрації та фінансового забезпечення для здійснення функцій, покладених державою, та виконання повноважень, делегованих Лозівською районною радою, у 2020 році» та «Про внесення змін до рішення районної ради від 18 грудня 2019 року «Про районний бюджет Лозівського району на 2020 рік».
В вищезазначеному розпоряджені вказано, що другу частину пленарного засідання LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання провести 18.06.2020 року о 09.00 у залі засідань районої ради.
Судом встановлено, що відповідно до вимог регламенту дане розпорядження оприлюднено на офіційному сайті Лозівської районної ради 17 червня 2020 року http://lozrada.kharkov.ua/, тому позивач мала можливість дізнатися про дату та час проведення другої частини пленарного засідання LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання. А отже, твердження позивача, що вона не була повідомлена про другу частину пленарного засідання судом не беруться до уваги.
Відповідно до ч. 2. ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Згідно до пп. 33.2 регламенту Лозівської районної ради VII скликання, затвердженого XXVI сесія VII скликання від 26 липня 2017 року Рішення ради (крім рішень з процедурних питань) вважаються прийнятими, якщо за них проголосувала більшість депутатів від загального складу ради.
Судом встановлено, що на другій частині LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання, були присутні 23 депутата, відсутніх 11 депутатів, кворум дотримано. Вищезазначені питання були прийняті одноголосно.
Тому, оскільки рішення другої частини пленарного засідання LVI сесії Лозівської районної ради VII скликання від 18 червня 2020 року в частині "Про внесення змін до рішення районної ради від 18 грудня 2019 року "Про районний бюджет Лозівського району на 2020 рік" (зі змінами)" та "Про затвердження Програми підтримки діяльності і відкритості у роботі апарату та структурних підрозділів Лозівської районної державної адміністрації та фінансового забезпечення для здійснення функцій, покладених державою, та виконання повноважень, делегованих Лозівською районною радою, у 2020 році ", прийняті на підставі та в порядку визначеному законодавствам, то підстав для їх скасування не має.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають залишенню без задоволення.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Лозівської районної ради Харківської області в особі голови Лозівської районної ради Лаптєва Володимира Миколайовича (вул. Лозовського, буд. 10А,м. Лозова, Лозівський район, Харківська область,64602, про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 19 листопада 2020 року.
Суддя Сагайдак В.В.