
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4994/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
10 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення 62 сесії 7 скликання Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області від 08 серпня 2020 року "Про розгляд заяви громадянина ОСОБА_1 " в частині розміру площі земельної ділянки на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства - 0,10 га; зобов`язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства у місці, яке зазначено в графічному матеріалі, що доданий до заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, в межах населеного пункту смт. Чутове на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем при розгляді заяв позивача про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою, порушено його права, оскільки селищна рада, повинна була або задовольнити заяву, надавши дозволи на розроблення проектів землеустрою в розмірах земельних ділянок, які зазначені у заявах - орієнтовною площею 2,0 гектара та в бажаному місці її розташування, яке зазначено в графічних матеріалах, що додавався до заяви, або відмовити у її наданні з підстав, передбачених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
29.09.2020 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. , в якому останній проти позову заперечував, зазначаючи, що Чутівською селищною радою не допущено порушень вимог статті 121 Земельного Кодексу України, а саме дотримано розмірів земельних ділянок при безоплатній передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності.
07.10.2020 позивачем до суду подано відповідь на відзив у якій останні просив позовні вимоги задовольнити.
Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що рішенням п`ятдесят першої сесії сьомого скликання Чутівської селищної ради від 08.11.2019 "Про резервування земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства учасникам бойових дій" зарезервовано земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства для учасників бойових дій в межах смт. Чутове.
Позивач 24 липня 2020 року звернувся до Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області з заявою про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою (проекту) щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства для безоплатної передачі у власність орієнтовною площею по 2,0 га. До заяви про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою додано графічні матеріали, а також копію паспорту громадяна України та копію документа, який містять номер ідентифікаційного коду (довідки про реєстраційні номери облікових карток платників податків).
08 травня 2020 року прийнято рішення 59 сесії 7 скликання Чутівської селищної ради Полтавської області "Про внесення змін до рішення п`ятдесят першої сесії сьомого скликання Чутівської селищної ради від 08.11.2019 року".
Пунктом 1 зазначеного рішення внесено зміни до рішення п`ятдесят першої сесії сьомого скликання Чутівської селищної ради від 08.11.2019 року "Про резервування земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства учасникам бойових дій", а саме зменшити площу на 3,00 га для задоволення потреб громадян із зарезервованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства для учасників бойових дій в межах смт. Чутове. Пунктом 2 встановлено, що при зверненні заяв від громадян для отримання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства виділяти земельні ділянки площею 0,1000 га. Пунктом 3 рішення вказано, що землевпорядникам селищної ради керуватися в роботі даним рішенням.
Рішенням 62 сесії 7 скликання Чутівської селищної ради Полтавської області "Про розгляд заяви громадянина ОСОБА_1 " надано дозвіл громадянину ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,10 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення в межах населеного пункту смт. Чутове на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області.
Вважаючи зазначене рішення протиправним позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовані Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року №2768-ІІІ /далі - ЗК України/.
Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
У відповідності до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Згідно з частинами першою та другою статті 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до положень статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
За змістом пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною сьомою цієї статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно із приписами статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. При цьому документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені у статті 126 ЗК України.
Аналіз положень статей 116, 118 ЗК України дає підстави стверджувати, що правові наслідки отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є тотожними наслідкам передачі вказаної земельної ділянки у власність, що фактично вказує про відсутність обтяжень земельної ділянки у такому випадку.
Відповідачем не надано доказів, які б підтверджували існування оформленого права власності третіх осіб на обрану позивачем для відведення земельну ділянку.
Таким чином, оскільки резервування ділянки з метою надання її учасникам бойових дій, не є передачею її у власність, а обмеження площі земельних ділянок певним розміром не узгоджується із нормами Земельного кодексу України, а тому рішення 51 сесії 7 скликання Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області від 08 листопада 2019 року "Про резервування земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства учасникам бойових дій" та рішення 59 сесії 7 скликання Чутівської селищної ради від 08 травня 2020 року "Про внесення змін до рішення 51 сесії 7 скликання Чутівської селищної ради від 08 листопада 2019 року" не можуть застосовуватися до спірних правовідносин.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що за наслідками розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га, відповідачем прийнято рішення, яке не відповідає змісту частини сьомої статті 118 та пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України.
Суд критично оцінює посилання відповідача в відзиві на позовну заяву що Чутівська селищна рада на пленарному засіданні (сесії) мала право надавати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства будь-якого розміру, у межах не більше 2,0 га, а також встановлювати різні їх розміри для членів територіальної громади і громадян, оскільки такі твердження не відповідають жодній законодавчій нормі.
Згідно вимог частини сьомої статті 118, частини третьої статті 122 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування за результатом розгляду клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою приймає одне з двох рішень: надати дозвіл дозволу на розробку проекту землеустрою або відмовити у наданні цього дозволу.
Натомість, як вбачається зі змісту оскарженого рішення, Чутівською селищною радою надано позивачам дозвіл на розроблення проекту землеустрою у меншому розмірі ніж той, який зазначено у поданій позивачем заяві.
З огляду на викладене, рішення Чутівської селищної ради від 07 серпня 2020 року в частині розміру площі земельної ділянки, на яку позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є протиправним та підлягає скасуванню.
Адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов`язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій. Для цього адміністративний суд наділений відповідними повноваженнями, зокрема, частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Верховний Суд у постанові від 24 грудня 2019 року у справі № 823/59/17 зробив наступний правовий висновок: "…повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.".
У постанові 02 липня 2020 року у справі № 825/2228/18 Верховний Суд зазначив, що втручанням у дискреційні повноваження суб`єкту владних повноважень може бути прийняття судом рішень не про зобов`язання вчинити дії, а саме прийняття ним рішень за заявами заявників замість суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне зобов`язати Чутівську селищну раду надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 гектара для ведення особистого селянського господарства у місці, яке зазначено в графічному матеріалі, що доданий до заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, в межах населеного пункту смт. Чутове на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області.
Таким чином позов підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат проведено у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області (вул. Набережна, 9, смт. Чутове, Полтавська область, 38800, код ЄДРПОУ 21047282) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення 62 сесії 7 скликання Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області від 08 серпня 2020 року "Про розгляд заяви громадянина ОСОБА_1 " в частині розміру площі земельної ділянки, на яку ОСОБА_1 наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства - 0,10 гектара.
Зобов`язати Чутівську селищну раду Чутівського району Полтавської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 гектара для ведення особистого селянського господарства у місці, яке зазначено в графічному матеріалі, що доданий до заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, в межах населеного пункту смт. Чутове на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області від 24 липня 2020 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко