Рішення № 92955284, 19.11.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2020
Номер справи
440/5600/20
Номер документу
92955284
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/5600/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/5600/20 за позовом ОСОБА_1 до Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

05 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області (надалі - відповідач, Чутівська селищна рада), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення 63 сесії 7 скликання Чутівської селищної ради від 08.09.2020, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту смт Чутове на території Чутівської селищної ради та зобов`язати відповідача надати їй такий дозвіл.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на неправомірну, як на її думку, поведінку відповідача, що перешкоджає у реалізації права особи на отримання у власність земельної ділянки.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 07.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

28.10.2020 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач висловив свої заперечення проти задоволення позову, оскільки обрана позивачем земельна ділянка відповідно до генерального плану смт. Чутове відноситься до земель житлової забудови (а.с. 33-35).

У відповіді на відзив позивач вказує, що відзив підписано 23.10.2020 неналежною особою - селищним головою ОСОБА_2 , який був зареєстрований Чутівською селищною територіальною виборчою комісією кандидатом на посаду голови Чутівської селищної ради та в період виборчого процесу з вересня по жовтень перебував у відпустці. Зазначає, що в оскаржуваному рішенні відповідач зазначив лише загальне посилання на норму ст. 118 Земельного кодексу України, не конкретизувавши в чому саме полягала невідповідність місця розташування земельної ділянки на графічних матеріалах до генерального плану смт. Чутове. При цьому, за даними Публічної кадастрової карти України відсутня інформація про приналежність спірної земельної ділянки до земель житлової забудови (а.с. 45-51).

Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , реалізуючи своє право на отримання земельної ділянки у власність надане ч. 6 статті 118 Земельного кодексу України, 27.08.2020 звернулася до Чутівської селищної ради із заявою (зареєстрована 28.08.2020 за №1076) про надання дозволу на розроблення проекту документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення у межах норм безоплатної приватизації в межах населеного пункту смт. Чутове, на території Чутівської селищної ради (а.с. 37), до якої додала схему викопіювання з публічної кадастрової карти з бажаним місцем розташування земельної ділянки, копії паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру (а.с. 38).

08.09.2020 шістдесят третьою сесією сьомого скликання Чутівської селищної ради було прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га в межах населеного пункту смт. Чутове на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області у зв`язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки зазначеної на графічних матеріалах до генерального плану смт. Чутове, згідно п. 7 ст. 118 ЗК України (а.с. 36).

Не погоджуючись із правомірністю мотивів, покладених в основу вищевказаного рішення, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України.

Відповідно до приписів статті 12 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.

Відповідно до положень частин першої, другої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Пунктом "б" частини першої статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частин шостої та сьомої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частина сьома статті 118 ЗК України визначає вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах безоплатної приватизації, при цьому зобов`язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.

Крім того, вказаною нормою наведено альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.

Як встановлено судом, підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою слугували обставини невідповідності місця розташування земельної ділянки зазначеної на графічних матеріалах до генерального плану смт. Чутове.

Аналізуючи зазначені мотиви, суд встановив наступні обставини.

Рішенням XV сесії VII скликання Чутівської селищної ради від 22.12.2016 затверджено містобудівну документацію "Генеральний план селища міського типу Чутове, Чутівського району, Полтавської області" розроблений ТОВ "Консультаційний центр" (а.с. 60).

Відповідно до статті 39 ЗК України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм.

Відповідач у поясненнях зазначив, що вказане ним бажане місце розташування земельної ділянки зазначене в графічному матеріалі, що є додатком до заяви гр. ОСОБА_1 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га в межах смт. Чутове, на території Чутівської селищної ради, відноситься до земель житлової та громадської забудови відповідно до плану зонувань смт. Чутове, що є складовою частиною генерального плану населеного пункту смт. Чутове. Це унеможливлює надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства.

Таким чином відмова у наданні дозволу на розробку проекту документації із землеустрою ґрунтується на обставинах невідповідності місця розташування спірної земельної ділянки вимогам генерального плану смт. Чутове.

Саме така підстава як невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів значиться в ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України серед підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

У зв`язку з цим твердження позивача про те, що в оскаржуваному рішенні відповідач зазначив лише загальне посилання на норму ст. 118 Земельного кодексу України не конкретизувавши в чому саме полягала невідповідність місця розташування земельної ділянки на графічних матеріалах до генерального плану смт. Чутове суд визнає надуманими, оскільки формулювання "невідповідність місця розташування земельної ділянки зазначеної на графічних матеріалах до генерального плану смт. Чутове" є достатньою підставою, для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, що передбачена ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.

Обставини підписання 23.10.2020 відзиву на позов неналежною особою - селищним головою ОСОБА_2 , який був зареєстрований Чутівською селищною територіальною виборчою комісією кандидатом на посаду голови Чутівської селищної ради суд відкидає як безпідставні, оскільки відповідно до частини першої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження селищного голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах. Тому станом на 23.10.2020 ОСОБА_2 був уповноваженим підписувати відзив на позов від імені відповідача - Чутівської селищної ради.

Доказів перебування селищного голови ОСОБА_2 у відпустці у вересні - жовтні 2020 року позивач не надав.

До того ж ці закиди позивача на суть прийнятого відповідачем ще 08.09.2020 рішення не впливають.

За викладених обставин, суд приходить до висновку про те, що спірне рішення прийнято суб`єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, тобто є таким, що відповідає критеріям законності та обґрунтованості.

З огляду на вищевикладене, у задоволенні позову суд відмовляє у повному обсязі за безпідставністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області (вул. Набережна, 9, смт Чутове, Полтавська область, 38800, код ЄДРПОУ 21047282) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун