
Справа № 420/9137/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження в м. Одеса адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Овідіопольський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Овідіопольський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, за результатом розгляду якого позивачка просить суд:
Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо невидачі ОСОБА_1 дублікату посвідчення «Учасник бойових дій»;
Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видати ОСОБА_1 дублікат посвідчення «Учасник бойових дій».
Ухвалою суду від 22.09.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 21.10.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, згідно зі списком 21 на видачу посвідчень учасників бойових дій і талонів до них по Київському РВК м. Одеси, затвердженого протоколом № 5 від 06.03.2011 року, ОСОБА_1 видано посвідчення «учасника бойових дій» серії НОМЕР_1 . 01.03.2017 року Одеським ОВК посвідчення було замінено на посвідчення серії НОМЕР_2 , яке видане Одеським облвійськкоматом. 22.06.2020 року позивачка втратила посвідчення серії НОМЕР_2 та після вжиття заходів щодо повернення втраченого посвідчення, звернулася до Овідіопольського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про надання документів до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для видачі дублікату посвідчення учасника бойових дій, замість втраченого. Проте, відповідач листом від 10.08.2020 року № 7347 відмовив у видачі дублікату посвідчення «учасника бойових дій», зазначивши, що оскільки позивачка службу в Збройних силах не проходила, вказане питання не може бути розглянуто відповідачем.
12.10.2020 року від представника третьої особи, Овідіопольського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, надійшли пояснення по справі, згідно з якими третя особа вважає відмову у видачі посвідчення є правомірною, оскільки відбулися зміни в законодавстві та видача посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків та листів талонів громадянам інших міністерств та відомств, окрім Збройних Сил, військовими комісаріатами не передбачено.
22.10.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що видача громадянам інших міністерств та відомств посвідчень учасника бойових дій відповідно до вимог абзацу 5 пункту 3 Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості (далі - Інструкція), затвердженої наказом Міністра оборони України від 08.04.2009 № 158 (далі - Наказ), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.05.2009 № 429/16445, військові комісаріати за місцем реєстрації цих громадян здійснювали видачу посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків та листів талонів. У той же час, внесеними змінами до Інструкції, затвердженими наказом Міністерства оборони України від 10.11.2014 № 800, зазначені вимоги, було виключено з Наказу. В подальшому у відповідності до вимог пункту 3 наказу Міністерства оборони України від 07.05.2015 № 200, наказ Міністра оборони України від 08.04.2009 № 158 був визнаний таким, що втратив чинність. Відповідно до вимог пункту 5 наказу Міністерства оборони України №511, наказ Міністра оборони України від 07.05.2015 № 200, буї визнаний таким, що втратив чинність. Відповідно до вимог пункту 3 наказу Міністерства оборони України від 16.04.2020 №122, наказ Міністра оборони України від 30.09.2019 №511, був визнаний таким, що втратив чинність. Згідно пунктів 6-11 Положення про комісії Міністерства обороні України з питань розгляду матеріалів при визнання учасниками бойових дій затвердженого наказом Міністерства оборони України від 16.04.2020 №122, на Комісії (Міноборони, Генерального штабу, Адміністрації ДССТ, військових частин А01515, А0987, командування видів Збройних Сил України, оперативних командувань «Північ», «Південь», «Схід» та «Захід») покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил (які набули право на отримання статусу під час проходження військової служби (роботи) у Збройних Силах), колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації (перебування на військовому обліку). Інструкцією, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 16.04.2020 № 122, видача посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків та листів талонів громадянам інших міністерств та відомств, окрім Збройних Сил, військовими комісаріатами не передбачено. При цьому, надання статусу учасника бойових дій громадянам інших міністерств та відомств комісіями, утвореними у Міністерстві оборони України, не визначено жодним законодавчим актом України та нормативно-правовим актами Міністерства оборони України. Громадянка ОСОБА_1 в Збройних Силах військову службу не проходила та не була звільнена із лав Збройних Сил, тому питання щодо видачі дублікату посвідчення «Учасник бойових дій» ОСОБА_1 , 1961 року народження не може бути розглянуте в Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Сторони та третя особа у судове засідання не з`явилися, належним чином та своєчасно повідомлялися про дату, час і місце судового розгляду. 28.10.2020 року від позивачки надійшла заява про розгляд справи за її відсутності. Відповідач та третя особа причини неявки суду не повідомили.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до вимог ч. 9 ст. 205 КАС України.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
На підставі довідки Міністерства транспорту України № 2159 від 26.02.2001 року. Одеським обласним військовим комісаріатом, відповідно до списку № 12 на видачу посвідчень учасників бойових дій і талонів до них по Київському РВК м. Одеси від 23.03.2001 року, видано ОСОБА_1 посвідчення учасника бойових дій.
01.03.2017 року Одеський обласний військовий комісаріат видав ОСОБА_1 посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 на заміну попереднього посвідчення.
Відповідно до талону-повідомлення єдиного обліку № 13450 від 06.07.2020 року, Овідіопольским ВП ГУ НП в Одеській області прийнято заяву ОСОБА_1 про втрату посвідчення учасника бойових дій, що видане на її ім`я.
У газеті «Вечерняя Одесса» від 09.07.2020 року розміщено оголошення, згідно з яким зазначено вважати недійсним посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 01.03.2017 року.
28.07.2020 року позивачка звернулася із заявою до Овідіопольського районного центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про надання до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки документів для отримання дублікату посвідчення учасника бойових дій.
Листом від 10.08.2020 року № 7347 відповідач повернув на адресу третьої особи документи, надані до відділу соціального забезпечення Одеського обласного територіального центру комплектування ат соціальної підтримки у зв`язку із відмовою у видачі дублікату посвідчення «Учасник бойових дій» ОСОБА_1 . Відмова у видачі дубліката посвідчення обґрунтована тим, що громадянка ОСОБА_1 в Збройних Силах військову службу не проходила та не була звільнена із лав Збройних Сил, тому питання щодо видачі дублікату посвідчення «Учасник бойових дій» ОСОБА_1 , 1961 року народження не може бути розглянуте в Одеському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками бойових дій визнаються: учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Суд встановив, що статус учасника бойових дій позивачка отримала у 2001 році, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, та отримала у Київському РВК м. Одеси посвідчення учасника бойових дій, яке видане військовим комісаріатом на підставі довідки Міністерства транспорту України.
Інструкція про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості, затверджена Наказом Міністерства оборони України від 16 квітня 2020 року № 122, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 квітня 2020 року за № 380/34663 (далі - Інструкція № 122), визначає порядок видачі в Міноборони та Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту (далі - Адміністрація ДССТ) посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості, а також порядок їх замовлення, отримання, обліку.
Згідно з п. 8 Інструкції № 122, організацію роботи з видачі посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів, здійснення контролю за виконанням цієї роботи та її законністю забезпечують керівник структурного підрозділу служби персоналу апарату Міноборони, керівники структурних підрозділів служби персоналу Адміністрації ДССТ, військових частин А0515, А0987, командувань видів Збройних Сил України, оперативних командувань, Командування ДШВ, повітряних командувань, начальник Кадрового центру Збройних Сил України, військові комісари обласних та Київського міського військових комісаріатів (військові комісари обласних та Київського міського територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки).
Відповідно до п.11 Інструкції № 122, у разі якщо посвідчення учасника бойових дій стало непридатним до використання або було втрачено (викрадено), за заявою особи (після отримання від неї письмових пояснень щодо обставин зіпсування, втрати (викрадення)) їй видається нове посвідчення, на якому у верхньому правому куті ставиться відмітка "Дублікат".
Новий лист талонів до нового посвідчення видається у разі повернення попереднього з видаленням тих талонів, які було використано для проїзду в минулі роки.
До заяви щодо втрати (викрадення) посвідчення учасника бойових додаються:
письмові пояснення особи щодо обставин втрати (викрадення) посвідчення;
довідка про порушення або відмову в порушенні кримінальної справи за фактом втрати (викрадення) посвідчення;
опубліковане оголошення в друкованих засобах масової інформації про недійсність втраченого (викраденого) посвідчення;
копія непридатного до використання, втраченого (викраденого) посвідчення учасника бойових дій;
копія листа талонів до непридатного для використання, втраченого (викраденого) посвідчення учасника бойових дій;
непридатне до використання посвідчення учасника бойових дій;
лист талонів до непридатного для використання посвідчення учасника бойових дій;
копія паспорта.
Суд встановив, що з огляду на матеріали справи статусу учасника бойових дій позивачка набула на підставі рішення ОВК, що оформлене протоколом № 5 від 06.03.2001 року.
Станом на теперішній час, позивачка звернулася до відповідача (органу на якого покладено функції та виконання завдань військових комісаріатів) із заявою про отримання дубліката посвідчення учасника бойових дій у зв`язку із втратою останнього, а не із заявою про набуття статусу учасника бойових дій.
Оскільки, статус учасника бойових дій та відповідне посвідчення у 2001 році позивачці (за нормами чинного на той час законодавства) було надано Київським РВК м. Одеси, а в подальшому у 2017 році посвідчення замінено Одеським ОВК, то і дублікат посвідчення учасника бойових дій повинен видаватися органом/його правонаступником, яким було встановлено позивачці статус учасника бойових дій.
Суд встановив, що позивачка звернулася до відповідача через Овідіопольський районний центр комплектування та соціальної підтримки і заявою про надання дубліката посвідчення учасника бойових дій у зв`язку із втратою посвідчення. Матеріали справи містять докази на підтвердження того, що позивачка розмістила оголошення у газеті про недійсність втраченого (викраденого) посвідчення та звернулася до органів поліції із заявою про втрату посвідчення.
Таким чином, з урахуванням вимог п. 11 Інструкції № 122, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення вимог ОСОБА_1 та зобов`язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки видати ОСОБА_1 дублікат посвідчення «Учасник бойових дій».
Щодо вимоги позивачки про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невидачі посвідчення, суд зазначає, що з урахуванням того, що за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 відповідачем надано відповідь, тобто вчинено активні дії, позивач не допустив по відношенню до позивачки протиправної бездіяльності, а тому в цій частині позовних вимог позов не належить до задоволення.
Разом з тим, з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у видачі ОСОБА_1 дублікату посвідчення «Учасник бойових дій».
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 267-262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Овідіопольський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
Визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у видачі ОСОБА_1 дублікату посвідчення «Учасник бойових дій».
Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видати ОСОБА_1 дублікат посвідчення «Учасник бойових дій».
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ).
Відповідач - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Пироговська, 6, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ: 08402040).
Третя особа - Овідіопольський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Вертелецького, 4, смт. Овідіополь, Одеська обл., 67801, код ЄДРПОУ: 09820578).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 19 листопада 2020 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.