
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
19 листопада 2020 року Справа № 160/11217/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши клопотання відповідача-1 про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відповідача-1 - Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, відповідача-2 - Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
16.09.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача-1 - Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, відповідача-2 - Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за період з 2019 року по 2020 рік;
- зобов`язати відповідачів нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, за період з 2019 року по 2020 рік у розмірі 13080 грн.
Ухвалою суду від 21.09.2020 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
05.10.2020 року засобами електронного зв`язку та 08.10.2020 року засобами поштового зв`язку від Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної державної адміністрації до суду надійшов відзив на позов.
Від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації також надійшов відзив на позов, та письмове клопотання про зупинення провадження у справі, враховуючи, що дана адміністративна справа містить ознаки типової справи, в якій може бути ухвалено рішення за результатом зразкової справи №440/2722/20, в якій відкрито провадження Верховним Судом.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає за можливе зупинити провадження в адміністративній справі, виходячи з наступного.
Так, судом встановлено, що рішенням Верховного Cуду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.09.2020 року у справі №440/2722/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/14/20) позов ОСОБА_1 було задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Зобов`язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
За ознаками типових справ Верховний Cуд у рішенні зазначив, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є оскарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) щодо нарахування і виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: (а) особа має статус особи з інвалідністю війни, має право на пільги, передбачені ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; (б) відповідачем є орган, уповноважений здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат); (в) предметом спору є розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році (http://reyestr.court.gov.ua/Review/91883790).
Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі, передбачені ч.3 ст.291 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якою встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Згідно із ч.1 ст.291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Пунктом 9 ч.2 ст.236 КАС України чітко встановлено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Відповідно до п.21 ч.1 ст.4 КАС України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Судом встановлено, що у даній адміністративній справі, відповідачами є відповідні суб`єкти владних повноважень, спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачем заявлено аналогічні вимоги, тобто, дана адміністративна справа відповідає вимогам типової адміністративної справи, тому суд має право зупинити провадження у справі.
Частиною 5 ст.242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що 02 листопада 2020 року Великою Палатою Верховного Суду було винесено ухвалу, якою відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року у зразковій справі №440/2722/20 (Пз/9901/14/20) за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області та Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Витребувати з Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду справу №440/2722/20 (Пз/9901/14/20) (https://reyestr.court.gov.ua/Review/92747354)
Отже, на даний час рішення Верховного Суду від 29.09.2020 року у зразковій справі №440/2722/20 (Пз/9901/14/20) не набрало законної сили.
Відповідно до ч.2 ст.291 КАС України, провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Таким чином, враховуючи, що на даний час рішення Верховного Cуду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.09.2020 року у справі №440/2722/20 (Пз/9901/14/20) не набрало законної сили, суд вважає клопотання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації обґрунтованим та є всі підстави щодо зупинення провадження у даній адміністративній справі, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20.
Керуючись статтями 4, 236, 242-243, 248, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про зупинення провадження у адміністративній справі - задовольнити.
Зупинити провадження у адміністративній справі №160/11217/20 за позовом ОСОБА_1 до відповідача-1 - Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, відповідача-2 - Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, до набрання законної сили рішенням Верховного Суду від 29.09.2020 року у зразковій справі №440/2722/20 (Пз/9901/14/20).
Копію ухвали направити всім сторонам у справі.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко