
У Х В А Л А
про відкриття провадження у адміністративній справі
м. Вінниця
19 листопада 2020 р. Справа № 120/6713/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Дмитришена Руслана Миколаївна, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_1 )
до: Територіального управління Державної судової адміністрації України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 26286152, місцезнаходження: вул. Р. Скалецького, 17, м. Вінниця, 21018)
про: визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 26286152, місцезнаходження: вул. Р. Скалецького, 17, м. Вінниця, 21018) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовна заява обґрунтована протиправністю, на думку позивача, дій відповідача щодо нарахування та виплати суддівської винагороди за період з 24 червня 2020 року по 28 серпня 2020 року із застуванням обмеження розміру суддівської винагороди, передбаченого статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" із змінами та доповненнями, внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".
Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов пред`являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, відсутні підстави для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Враховуючи викладене, доходжу висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
В силу вимог п. 4 ч. 9 ст. 171 КАС України питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, вирішується в ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
Згідно статті 12 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до п. 1 ч. 6 ст. 12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Із урахуванням норм примітки до ст. 50 Закону України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 № 1700-VII (далі – Закон від 14.10.2014 № 1700-VII), під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті розуміються (окрім інших категорій осіб) судді.
Відтак, враховуючи, що позивач на момент звернення до суду, обіймає посаду судді Тростянецького районного суду Вінницької області, та відноситься до категорії осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, справа за її позовом підпадає під дію винятку, визначеного п. 1 ч. 6 ст. 12 КАС України, та не відноситься до справ незначної складності, які можуть бути розглянуті у спрощеному провадженні.
З огляду на викладене, доходжу висновку про наявність підстав для розгляду цієї адміністративної справи в порядку загального позовного провадження із проведенням підготовчого судового засідання. Із вказаних підстав суд відмовляє в задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи (у письмовому провадженні).
Водночас, у позовній заяві, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача зазначено Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області. При цьому, позивачем не надано обґрунтованого клопотання про залучення такої особи до участі у справі.
Розглядаючи питання про залучення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, враховую наступне.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
В силу приписів ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Так, враховуючи, що позивачем не надано обґрунтованого клопотання про залучення третьої особи, а позовні вимоги носять зобов`язальний характер та адресовані Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України у Вінницькій області, вважаю, що статус Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області як органу казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів не є підставою для залучення його до участі у справі як третьої особи. У разі сприйняття протилежного підходу, до участі у кожній справі необхідно було б залучати третьою особою орган Державної виконавчої служби, як суб`єкта, що ймовірно може забезпечувати виконання судового рішення у разі задоволення позову.
Висновок узгоджується із практикою Великої Палати Верховного Суду у постанові від 03.07.2019 по справі № 750/1591/18-ц та у постанові від 27.11.2019 по справі № 242/4741/16-ц.
З огляду на викладене, не вбачаю підстав для залучення Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області, у процесуальному статусі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Керуючись ст. 12, 159, 171, 248, 256, 294 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 26286152, місцезнаходження: вул. Р. Скалецького, 17, м. Вінниця, 21018) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
2. Розгляд справи здійснюватиметься суддею Дмитришеною Русланою Миколаївною одноособово за правилами загального позовного провадження.
3. В задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи (у письмовому провадженні) - відмовити.
4. В задоволенні клопотання позивача про залучення Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області в статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відмовити.
5. Призначити підготовче засідання на 29 грудня 2020 р. о 09:30 год. в залі судового засідання №7 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
6. Зобов`язати сторони та інших осіб, які беруть участь у справі, забезпечити явку в засідання представників сторін з визначеними ст. 59 КАС України доказами про повноваження, та з документами, що посвідчують особу.
7. Встановити відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву у порядку передбаченому ст. 162 КАС України, а саме у 15 - денний термін з дня отримання ухвали про відкриття провадження, з поясненнями по суті заявлених вимог, у тому числі документів, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів позивачу, а також, у разі надходження відповіді на відзив, подати свої заперечення на дану відповідь у 5 - денний термін з дня отримання відповіді на відзив.
8. Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив у 5 - денний термін з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів, у разі такої потреби. Копія відповіді на відзив, одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
9. Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна