
Справа № 161/13699/20
Провадження № 2-а/161/363/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2020 року
місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі
головуючої судді Івасюти Л.В
з участю секретаря судових засідань Мельничук Т.Ю.
з участю представника позивача Усаченка О.В.
представника Головного управління
Держгеокадастру у Волинській області Ковальчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, про визнання протиправною постанови про накладення адміністративного стягнення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Свій позов мотивує тим, що 17.08.2020 р. відповідачем, Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Волинській області Бернацьким Андрієм Сергійовичем, прийнято постанову № 613-ДК/0100/По/08/01-20 у справі про адміністративне правопорушення № 613-ДК/0116/П/04/01-20. Вказаною постановою ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУпАП, та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі триста сорок гривень.
З оскаржуваної постанови про накладення адміністративного стягнення випливає, що, під час господарської діяльності, позивач використовує частину центрального пляжу (від бази ФМІ ім. Б.В. Карпенка до метеостанції) озера Світязь орієнтовною площею 0,005 га. При цьому встановлено, що відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури Шацької РДА ФОП ОСОБА_1 не видавались паспорти прив`язки для тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що розміщуються в прибережній смузі озера Світязь, на землях постійного користування Шацького НПП, в межах берегової лінії озера Світязь (від бази ФМІ ім. Б.В. Карпенка до метеостанції) на території Світязької сільської ради Шацького району Волинської області.
Як зазначено в оскаржуваній постанові, порушення земельного законодавства полягало в тому, що будь-які рішення органів виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання частини земельної ділянки центрального пляжу (від бази ФМІ ім. Б.В. Карпенка до метеостанції) озера Світязь орієнтовною площею 0,005 га у користування (оренду) ФОП ОСОБА_1 відсутні, а як наслідок, використання частини земельної ділянки відбувається з порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України, що, відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» свідчить про факт самовільного заняття земельної ділянки.
Вона вважає дану постанову протиправною та такою, що підлягає до скасування .
Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі - Порядок) затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.11.2011 р. № 244, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 р. за № 1330/20068. Відповідно до п. 2.1-2.3 цього Порядку підставою для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності є паспорт прив`язки ТС. Згідно з п. 1.4 Порядку паспорт прив`язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації з відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500; кресленнями контурів ТС із прив`язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Відповідно до п. 2.11. Порядку, паспорт прив`язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС);
технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Відповідно до п. 2.13. Порядку, при оформлені паспорта прив`язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, непередбачених законом та цим Порядком.
Відповідно до п. 2.30. Порядку, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки, самовільного встановлення ТС, така ТС підлягає демонтажу.
З наведеного вбачається, що положення Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку не містять юридичних приписів щодо обов`язкового попереднього або наступного набуття суб`єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки, на яких вони мають бажання встановити тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності. Для розміщення тимчасової споруди, за наявності відповідного рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, земельна ділянка не відводиться, а обов`язок щодо зазначення площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування стосується лише тих суб`єктів господарювання, які мають намір розмістити тимчасову споруду на власній земельній ділянці. Аналогічну правову позицію викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12.06.2018 у справі № 905/1552/16.
Водночас, Порядок визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та не містить жодних положень щодо правових підстав набуття суб`єктами господарювання прав на земельні ділянки у зв`язку із розміщенням тимчасової споруди. Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 16.05.2018 у справі № 918/633/16.
Відповідно і розміщення тимчасової споруди без отримання речового права на земельну ділянку не може вважатись порушенням ст. 125, 126 Земельного Кодексу України.
За таких обставин, в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, а тому справа про адміністративне правопорушення щодо неї підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Приписами пункту 5 частини 1 статті 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено законодавчу заборону на самовільне розміщення тимчасових споруд (об`єктів зовнішньої реклами, торговельних лотків, павільйонів, кіосків тощо). Адміністративна відповідальність за порушення такої заборони передбачена ст. 152 КУпАП.
Відповідно до положень ч.2 ст. 9 КУпАП, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 197-1 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок особливо цінних земель (незалежно від розміру заподіяної шкоди).
Відповідно до п. «г» ч. 1 ст. 150 Земельного Кодексу України до особливо цінних земель належать також землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Як вбачається з тексту оскаржуваної Постанови, земельна ділянка, за самовільне захоплення частини якої позивача притягнуто до адміністративної відповідальності, належить Шацькому Національному природному парку на праві постійного користування.
Відповідно до Державного акту на право постійного користування вказаною земельною ділянкою, її цільове призначення - «для природоохоронного, рекреаційного та культурно-освітнього призначення»
За таких обставин, діяння особи, винної у самовільному захопленні земель природоохоронного призначення слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 197-1 КК України, що виключає адміністративну відповідальність за таке діяння.
Доказами, якими вона обґрунтовує позовні вимоги є: постанова про накладення адміністративного стягнення № 613-ДК/0100/По/08/01-20 від 17.08.2017р.
Угода 18 Д/ЦП від 23.10.2019 р.; Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою.
Посилаючись на наведене, позивач просила визнати протиправною та скасувати постанову Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Волинській області Бернацького Андрія Сергійовича від 17.08.2020 р. № 613-ДК/0100/По/08/01-20 у справі про адміністративне правопорушення № 613-ДК/0116/П/04/01-20 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, а провадження у вказаній справі про адміністративне правопорушення закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Від суб`єкта оскарження надійшов відзив, який обґрунтовує тим, що оскільки державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Волинській області Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Бернацький А. С., є посадовою особою Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, то з доводами, викладеними у позовній заяві Головне управління Держгеокадастру у Волинській області не погоджується.
Відповідно до п. п. 1-3, пп. 13 п. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру 17.11.2016 року № 308 (у редакції наказу Держгеокадастру від 20.02.2020 року № 53), Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.
Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) в частині дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Відповідно до п. 4 Положення про Управління з контролю за використанням та охороню земель Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Головного управління від 06.01.2017 року № 1 (далі - Положення про Управління), здійснює державний нагляд (контроль) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, а саме: за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю. Законом, який визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля є Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» . Статтею 5 цього Закону визначені органи, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, проведення моніторингу родючості ґрунтів.
Відповідно до вказаної статті державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі; - державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; - моніторинг родючості ґрунтів земель сільськогосподарського призначення та агрохімічну паспортизацію земель сільськогосподарського призначення проводить центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики.
Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі встановлені статтею 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», до яких належить, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України, а також згідно зі ст. 9 вказаного Закону, державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок, тощо.
Відповідно до ст. 10 Закону та п. п. 6, 9 Положення про Головне управління, посадові особи в межах своїх повноважень мають право, зокрема: складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов`язкові вказівки до виконання (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодування завданих власнику земельної ділянки збитків;
безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних та фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; розраховувати розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів для їх відшкодування в установленому законом порядку; звертатись до суду з позовом щодо відшкодування витрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився, та інші.
Статтею 1 цього Закону визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно з ч.1 ст.211 ЗК України, громадяни за самовільне зайняття земельних ділянок несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.
З урахуванням вищезгаданих положень закону та відповідно до наказу від 04.08.2020 № 613-ДК «Про здійснення законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Волинській області Бернацькому A.C. спільно із державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Волинській області Щербиком C. М. у термін з 05.08.2020 року по 18.08.2020 року доручено здійснити державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки щодо використання частини земельної ділянки площею 15 га, центрального пляжу озера Світязь (кадастровий номер - 0725785600:04:001:0180) площею 1715,8001 га, які розташовані із сторони вул. Жовтнева у с. Світязь на території Шацького району Волинської області.
Державним інспектором Бернацьким A.C. складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки № 613-ДК/437/АП/09/01-20, відповідно до якого у результаті проведеної перевірки дотримання вимог земельного законодавства встановлено, що об`єкт перевірки - земельна ділянка державної форми власності, землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення (цільове призначення для збереження та використання національних природних парків), вид використання - для природоохоронного, рекреаційного та культурно-освітнього призначення площею 15 га, центрального пляжу озера Світязь (кадастровий номер - 0725785600:04:001:0180) площею 1715,8001 га, які розташовані із сторони АДРЕСА_1 на праві постійного користування земельною ділянкою належить Шацькому національному природному парку. Державний акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі за № 07287003000076 від 29.12.2012.
На момент здійснення зазначеного заходу державного нагляду (контролю) встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 під час господарської діяльності використовує частину центрального пляжу (від бази ФМІ ім. Б.В. Карпенка до метеостанції) озера Світязь орієнтовною площею 0,005 га. Також встановлено, що відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури Шацької РДА фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 не видавалися паспорти прив`язки для тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що розміщуються у прибережній смузі озера Світязь на землях постійного користування Шацького НПП в межах берегової лінії озера Світязь (від бази ФМІ ім. Б.В. Карпенка до метеостанції) на території Шацького району Волинської області.
Також відповідно до відповіді Шацького національного природного парку
№ 07.0-08/375 від 10.08.2020р. на клопотання Головного управління було встановлено, що Шацьким національним природним парком договори (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на частини земельної ділянки центрального пляжу (від бази ФМІ ім. Б.В.Карпенка до метеостанції) з юридичним та фізичними особами не укладалися. При цьому будь-які рішення органів виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання частини земельної ділянки центрального пляжу (від бази ФМІ ім. Б.В. Карпенка до метеостанції) озера Світязь орієнтовною площею 0,005 га у власність або надання в користування (оренду) фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 відсутні. Як наслідок, використання частини даної земельної ділянки відбувається з порушенням вимог ст. 125, 126 Земельного кодексу України, що відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» свідчить про факт самовільного зайняття частини даної земельної ділянки орієнтовною площею 0,005 га.
Дані обставини підтверджені актом обстеження земельної ділянки від 05.08.2020 року № 613-ДК/183/АО/10/01-20, складеним за результатами проведеного заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог земельного законодавства у сфері використання та охорони земель.
За результатами вищевказаної перевірки, у зв`язку з виявленням порушення законодавства у сфері використання та охорони земель, за яке Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність, державним інспектором на позивача складено протокол про адміністративне правопорушення від 13.08.2020 року № 613-ДК/0116/П/04/01-20. Цей протокол був складений в присутності ОСОБА_1 . При його складанні, державним інспектором, було роз`яснено права позивачу, передбачені ст. 268 КУпАП, про що свідчить відповідний запис в протоколі. Позивачем було підписано вказаний протокол, без будь-яких пояснень та зауважень, що дає підстави стверджувати про визнання самим позивачем вчинення адміністративного правопорушення, а саме: вимоги ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України. За зазначене порушення передбачена відповідальність згідно з ст. 53-1 КУпАП та п. б. ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України.
Також, за наслідками вищевказаного правопорушення встановлені обставини заподіяння шкоди державі на загальну суму у розмірі 511,13 грн, що підтверджується розрахунком розміру шкоди від 17.08.2020 року № 613-ДК/0066ШЛЄ/11/01-20, проведеного відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963. Повідомлення про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 17.08.2020 року № 613- ДК/0066ШЛЄ/11/01-20 було надіслано позивачу, що підтверджується квитанцією від 17.08.2020року № 4300602686130.
Таким чином, обставини щодо вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 , встановлені при розгляді справи та підтверджені актом перевірки від 05.08.2020р., протоколом про адміністративне правопорушення від 13.08.2020р. та іншими документами справи.
Разом з тим, позивачем не спростовується та не заперечується факт вчинення самого правопорушення, а саме: факту самовільного зайняття земельних ділянок, жодних доказів (правовстановлюючих документів) не було долучено ні до матеріалів перевірки, ні до матеріалів адміністративної справи.
Державним інспектором складено припис № 613-ДК/0112/Пр/03/01-20, відповідно до якого приписано позивачу у тридцятиденний термін вжити заходів щодо усунення виявлених порушень, зокрема, звільнити самовільно зайняту земельну ділянку. Про результати виконання припису державного інспектора в термін до 15.09.2020 проінформовано не було.
За результатами вищевказаної перевірки, Державним інспектором на ОСОБА_1 складався протокол про адміністративне правопорушення від 13.08.2020 року № 613-ДК/0116/Пр/04/01-20, при складанні якого позивач була присутня, протокол підписала, чим можна стверджувати про визнання нею вчинення адміністративного правопорушення, а сам факт вчинення правопорушення не спростовувався і не заперечується.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
Від отримання процесуальних документів під час складання інспектором протоколу позивач не відмовлялася, тому інспектором Скубі Г.В. було повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення від 15.11.2019 року № 0002 відбудеться о 10.30 год. 17.08.2020 року у приміщенні Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління, за адресою: Волинська область, місто Луцьк, аул Винниченка 63, кабінет 21. 17 серпня 2020 року у вказаний час та місце позивач не з`явилася, про причини неявки не пояснила, а тому матеріали щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , були розглянуті Державним інспектором в результаті чого винесено постанову від 17.08.2020 року №613-ДК/0100/По/04/01-20 про визнання ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладання на неї штрафу у розмірі 340 грн.
Вищевказана постанова була надіслана ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку, що підтверджується квитанцією від 17.08.2020 року № 4300602686130. Таким чином, постанова від 17.08.2020 року № 613-ДК/0100/По/08/01-20, винесена державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Волинській області Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Бернацьким A.C. у порядку, передбаченому чинним законодавством, на підставі повноважень наданих посадовій особі Головного управління, а тому скасуванню не підлягає.
Твердження позивача про відсутність юридичних підстав щодо обов`язкового попереднього або наступного набуття суб`єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки, на яких вони мають бажання встановити тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності, є хибним.
За відсутності рішення органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку комунальної форми власності, а тому розміщення відповідачем тимчасової споруди за відсутності документів, які підтверджують право користування земельною ділянкою комунальної власності, право розпорядження якою належить до компететенції Ради, не можна визнати законним.
Отже, постанова від 17.08.2020 року № 613-ДК/0100/По/08/01-20 винесена у порядку, передбаченому чинним законодавством, на підставі повноважень наданих посадовій особі Головного управління, а тому скасуванню не підлягає.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Представник відповідача просив у відзиві залишити позов без задоволення.
Ухвалою суду від 02 вересня 2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача подав заяву, з якої випливає, що 17 жовтня 2020 року стало відомо, що оскаржувану постанову скасовано за рішенням самого відповідача, в зв`язку з цим позивач відмовляється від позовної вимоги щодо скасування оскаржуваної постанови і просить розглянути лише вимогу щодо визнання оскаржуваної постанови протиправною.
Ухвалою суду від 18 листопада 2020 року прийнято відмову позивача від позовної вимоги щодо скасування оскаржуваної постанови, провадження у справі в цій частині закрито.
Представник відповідача в судовому засіданні просив залишити позовну заяву без задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та надані сторонами докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог та заперечень, суд установив таке.
З протоколу про адміністративне правопорушення № 613-ДК/0116/П/04/01-20 від 13 серпня 2020 року, складеного державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Волинській області Бернацьким А.С., відносно позивача ОСОБА_1 , випливає, що при перевірці дотримання вимог земельного законодавства щодо використання частини земельної ділянки орієнтовною площею 15 га центрального пляжу озера Світязь (кадастровий номер - 0725785600:04:001:0180), площею 1715,8001 га, яка розташована зі сторони АДРЕСА_1 , встановлено, що 05 серпня 2020 року, під час здійснення заходів державного контролю встановлено, що фізична особа-підприємеиь ОСОБА_1 , під час господарської діяльності використовує частину центрального пляжу (від бази ФМІ ім. Б.В.Карпенка до метеостанції) озера Світязь орієнтовною площею 0,005 га. Також встановлено, що відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури Шацької РДА ФОП ОСОБА_1 не видавались паспорти прив`язки для тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що розміщуються в прибережній смузі озера Світязь на землях постійного користування Шацького НПП, в межах берегової лінії озера Світязь (від бази ФМІ ім. Б.В.Карпенка до метеостанції) на території Світязької сільської ради Шацького району Волинської області. При цьому будь-які рішення органів виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання частини земельної ділянки центрального пляжу (від бази ФМІ ім. Б.В.Карпенка до метеостанції) озера Світязь орієнтовною площею
005 га у власність або надання у кориєтування (оренду) ФОП ОСОБА_1 відсутні, а, як наслідок, використання частини даної земельної ділянки відбувається з порушенням вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України, що у відповідності до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» свідчить про факт самовільного зайняття частини даної земельної ділянки орієнтовною площею 0,005 га, що є порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України. (а.с. 36)
Відповідальність за вчинене правопорушення передбачена ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та пунктами б частини першої статті 211 Земельного кодексу України.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 17.08.2020 року № 613-ДК/0100/По/08/01-20, ОСОБА_1 притягнуто за порушення вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, а саме за те, що ОСОБА_1 , під час господарської діяльності, використовує частину центрального пляжу (від бази ФМІ ім. Б.В. Карпенка до метеостанції) озера Світязь орієнтовною площею 0,005 га. Відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури Шацької РДА ФОП ОСОБА_1 не видавались паспорти прив`язки для тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що розміщуються в прибережній смузі озера Світязь на землях постійного користування Шацького НПП в межах берегової лінії озера Світязь (від бази ФМІ ім. Б.В.Карпенка до метеостанції) на території Світязької сільської ради Шацького району Волинської області. При цьому будь-які рішення органів виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання частини земельної ділянки центрального пляжу (від бази ФМІ ім. Б.В.Карпенка до метеостанції) озера Світязь орієнтовною площею 0,005 га у власність або надання у користування (оренду) ФОП ОСОБА_1 відсутні, а, отже використання частини земельної ділянки відбувається з порушенням вимог статей. Земельного кодексу України, що у відповідності до статті 1 Закону «Про державний контроль за використанням та охороною земель» свідчить про факт самовільного зайняття частини даної земельної ділянки орієнтовною площею 0,005 га.
Вищевказаною постановою про накладення адміністративного стягнення ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення за ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340грн (а.с. 7-8).
Постановою державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Волинській області Щербика С.М., від 30 жовтня 2020 року № 613-ДК/0121/ПО/08/01-20, справу про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 , закрито. Матеріали передано до ГУНП у Волинській області, оскільки в діях ОСОБА_1 є ознаки злочину, відповідальність за який передбачено частиною 2 статті 197-1 Кримінального кодексу України. (а.с.74)
Позивач просить визнати протиправною постанову № 613-ДК/0100/По/08/01-20 від 17.08.2020р. про притягнення її до адмінвідповідальності за ст. 53-1 КУпАП, оскільки вона прийнята з порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Протиправність -це властивість діяння (дії або бездіяльності), яка полягає у формальному порушенні конкретної юридичної норми або декількох норм.
Відповідно до частини 4 статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Відповідно до статті 80 ЗК суб`єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Як слідує із змісту статей 123, 124 ЗК надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, а також передача таких земельних ділянок в оренду здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції відповідної ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються виключно на пленарному засіданні ради - сесії.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок), який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Згідно цього Порядку замовник, який має намір встановити тимчасову споруду, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення тимчасової споруди (пункт 2.2.); підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив`язки тимчасової споруди, який оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви (пункти 2.1., 2.7); паспорт прив`язки тимчасової споруди це комплект документів, у яких визначено місце встановлення тимчасової споруди на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою території (пункт 1.4), типова форма якого поряд з іншими документами затверджено додатком 1 до Порядку, який містить, зокрема, форму схеми розміщення тимчасової споруди із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування.
Судом встановлено, що будь-яких документів, передбачених вищевказаним Порядком, які підтверджують право користування земельною ділянкою, позивачем, під час перевірки дотримання земельного законодавства та в судовому засіданні, не було надано.
Таким чином, оскільки у позивача відсутнє рішення органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування, а тому вона не має права використовувати земельну ділянку комунальної форми власності, та розміщувати тимчасові споруди.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 16.05.2018 № 916/633/16.
Разом з тим, відповідно до положень ч.2 ст. 9 КУпАП, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 197-1 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок особливо цінних земель (незалежно від розміру заподіяної шкоди).
Відповідно до п. «г» ч. 1 ст. 150 Земельного Кодексу України до особливо цінних земель належать також землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Як вбачається з тексту оскаржуваної постанови, земельна ділянка, за самовільне захоплення частини якої позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності, належить Шацькому Національному природному парку на праві постійного користування. Відповідно до Державного акту на право постійного користування вказаною земельною ділянкою, її цільове призначення - «для природоохоронного, рекреаційного та культурно-освітнього призначення»
В такому випадку, дія особи, яка винна у самовільному захопленні земель природоохоронного призначення кваліфікується за ч. 2 ст. 197-1 КК України, що виключає адміністративну відповідальність за такі дії.
Проаналізувавши досліджені в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, про визнання протиправною постанови про накладення адміністративного стягнення підлягає до задоволення .
Крім того, враховуючи результат вирішення спору, відповідно до вимог ст.139 КАС України та Закону України «Про судовий збір», слід стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Волинській області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 77, 241-246, 255, 295 КАС України, ч.2 ст. 9, 53-1, 293 КУпАП, суд -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною постанову Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Волинській області Бернацького Андрія Сергійовича від 17.08.2020 р. № 613-ДК/0100/По/08/01-20 у справі про адміністративне правопорушення № 613-ДК/0116/П/04/01-20 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Держгеокадастру у Волинській області в користь ОСОБА_1 судові витрати у справі в сумі 840,80грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2
Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, адреса: 43021, м.Луцьк, вул.Винниченка, 67, код ЄДРПОУ 39767861.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області Івасюта Л.В.