Рішення № 92936060, 13.11.2020, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
13.11.2020
Номер справи
466/1722/20
Номер документу
92936060
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 466/1722/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2020 року Шевченківський районний суд м. Львова у складі:

головуючого судді Єзерського Р.Б.,

при секретарі Ваврин М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , який представляє інтереси ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про захист прав споживачів та скасування рішення комісії Акціонерного товариства «Львівгаз» від 21.01.2020, -

в с т а н о в и в :

04 березня 2020 року ОСОБА_1 , який представляє інтереси ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», в якій просить ухвалити рішення, яким скасувати рішення комісії АТ «Львівгаз» від 21.01.2020 та стягнути з відповідача 9000 грн. витрат на правову допомогу.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що 28 жовтня 2019 р. в будинку позивача працівниками АТ «Львівгаз» демонтовано лічильник газу Рremagas G-4 №0524667, 1997 року випуску для проведення періодичної повірки, про що складено акт. Замість демонтованого встановлено інший лічильник газу. 21.11.2019р. знову до будинку позивача приїхав представник АТ «Львівгаз» та зазначив, що даний лічильник буде направлено на експертизу. В подальшому працівниками АТ «Львівгаз» було складено протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу та акт про порушення та повідомлено пощзивача, що 03.12.2019р. буде проведена експертиза. За результатами проведеної експертизи комісією АТ «Львівгаз» позивачеві повідомлено, що виявлено втручання в лічильник газу, однак копії акту експертизи не надали, хоча на акті дочка позивача зазначила свої заперечення. 21.01.2020р. на засіданні комісії АТ «Львівгаз» без врахування жодних пояснень дочки позивача прийнято рішення щодо задоволення акту про порушення від 21.11.2019р. та надано рахунок на оплату в розмірі 15 180,23 грн. Зазначає, що при знятті лічильника газу на повірку 28.10.2019р. працівниками AT «Львівгаз» здійснювався його огляд на предмет відсутності пошкоджень пломб та інших порушень. Жодних пошкоджень пломб не було виявлено.

Відповідно до п. 3 Положення, передумовами проведення експертизи лічильників газу є зокрема, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації: невідповідності показів лічильника об`ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної ( газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника: пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу. Жодних із зазначених вище причин для проведення експертизи лічильника газу АТ «Львівгаз» не було виявлено.

Зазначає, що згідно акту експертизи ЗВТ №1064 від 03.12.2019р. участь у комісії брали виключно працівники АТ «Львівгаз», які є абсолютно не об`єктивні при проведенні та встановлені результатів експертизи. А тому, проведення експертизи таким складом комісії лише підтверджує той факт, що іншого результату ніж виявлення втручання не могло бути. Також зазначає, що лічильник газу Рremagas G-4 №0524667 був знятий 28.10.2019р. на періодичну повірку, а не для проведення його експертизи. При знятті на повірку лічильник газу не пакувався в пакет. При цьому, із незрозумілих причин 21.11.2019р. (майже через місяць після його зняття на повірку) працівниками АТ «Львівгаз» вирішено скласти протокол про направлення ЗВТ на експертизу та акт про порушення. Відповідно до гл.10 розділу X Кодексу ГРС після зняття ЗВТ та/або пломби, у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу. Відповідно, зняття та пакування лічильника в пакет для проведення експертизи не було і не могло бути так як лічильник уже був знятий та відправлений на повірку ще 28.10.2019р. Зазначає, що пошкодження пломби могли відбутися лише під час його транспортування самими працівниками АТ «Львівгаз» або під час його зберігання.

Стверджує, що споживання природного газу за період з 2017 року по 2019р. нею є майже однаковим, що підтверджується довідкою (фінансовий стан) наданою АТ «Львівгаз» про обсяги спожитого природного газу за 2017-2019рр, що підтверджує той факт, що не було заниженого обліку природного газу, та позивач не втручалася в роботу ЗВТ.

На засіданні комісії, яка була проведена 21.01.2020р. дочкою позивачки були висловлені усі зауваження та заперечення щодо складання акту про порушення та проведеної експертизи лічильника тазу. Однак, комісія ПАТ «Львівгаз» необґрунтовано, не беручи до уваги пояснення та заперечення позивачки вирішила провести дорахунок вартості спожитого природного газу в обсязі 2 361,55 куб.м, на суму 15 180,23 гри. та надано рахунок на оплату. Зазначає, що до повноважень комісії входить задоволення або ж скасування акту про порушення, а не проведення донарахування вартості спожитого природного газу, так як такий дорахунок може бути здійснений лише у випадку задоволення акту про порушення. Після засідання комісії дочка позивачки звернулась із заявою про надання рішення комісії, однак на дату подання позову так і не отримали відповіді.

Враховуючи все вищезазначене, вважає, що рішення комісії є незаконним та необґрунтованим та таким, що порушує законні права та інтереси позивачки.

Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, подала через канцелярію суду клопотання про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача АТ «Львівгаз» Бандирський А.С. у судове засідання не з`явився, подав через канцелярію суду пояснення, у якому зазначає, що позовні вимоги позивача є безпідставними, оскільки споживач ОСОБА_2 несе відповідальність за збереження газового лічильника пломб на ньому, зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу; втручання у газовий лічильник встановлено експертизою; комісія з розгляду актів про порушення споживачами вимог Кодексу ГРС правомірно здійснила дорахунок ОСОБА_2 на підставі акту про порушення та акту експертизи. Розгляд справи просить проводити без представника відповідача, у задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оглянувши матеріали справи та дослідивши докази представлені сторонами та підтвердження своїх вимог та заперечень, суд приходить до переконання про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача, виходячи з наступного.

Згідно ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, шляхом передбачених ст. 16 ЦК України способами,

Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України, Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Суд встановив, що ОСОБА_2 є власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_2 є споживачем послуг з розподілу природного газу, які АТ «Львівгаз» надає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відносини між побутовими споживачами та AT «Львівгаз» (як Оператором газорозподільної системи) регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494 (Далі - Кодекс ГРС) та Договором розподілу природного газу, типова форма якого затверджена постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2498.

Положеннями п.5 гл.5 розд.ІІІ Кодексу ГРС встановлено, що оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об`єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством.

Для належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов`язаний забезпечити доступ на власні об`єкти представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання службових обов`язків, зокрема, для перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу.

За приписами п.7 гл.9 розд. Х Кодексу ГРС, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає, у порядку визначеному цим Кодексом, акт про порушення.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом.

За змістом п.2, 3, 4, 8 гл.10 розд. Х Кодексу ГРС експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу. Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

Відповідно до абз.3 п.1 гл.2 розд. ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу), та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу).

Несанкціонованим втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, згідно з п.4 гл.1 розд.І Кодексу ГРС, є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (у тому числі, лічильника газу), у тому числі, шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Згідно пунктів 1, 3 гл.2 розд. ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Судом встановлено, що в ході проведення періодичної повірки проведеної працівниками АТ «Львівгаз», з участю споживача ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , здійснено розпломбування та демонтаж засобу вимірювальної техніки Рremagas G-4 №0524667 за вищевказаною адресою. Результат огляду: наявність та цілісність пломб. Стан різьбових з`єднань та патрубка ЗВТ, наявність відбитків повір очного тавра. Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення повірки представник Оператора ГРМ запакував ЗВТ в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу, що стверджується актом №6713 від 28.10.2019 року.

21.11.2019 року працівниками ПАТ «Львівгаз», в особі майстра ВОГ ОСОБА_8, слюсара ОСОБА_3 , з участю споживача ОСОБА_2 було складено акт №005124 про порушення Кодексу газорозподільних систем: пошкоджена заводська пломба, та за виявленими порушеннями запропоновано споживачу з`явитися на 03.12.2019 на проведення експертизи, від підписання акту споживач відмовилася, а також складено протокол №0004247 від 21.11.2019 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу в сервісний центр ПАТ «Львівгаз», з участю споживача ОСОБА_2 , яку запрошено на 03.12.2019 з`явитися у сервісний центр ПАТ «Львівгаз», за адресою: м. Львів, вул. Золота, 42 для проведення експертизи. Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник ПАТ «Львівгаз» запакував ЗВТ в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою Пат «Львівгаз» №А27058923. Даний протокол споживач ОСОБА_2 відмовилася підписувати.

Згідно акту експертизи лічильника газу №1064 від 03.12.2019 року, проведеної комісією у складі метролога - ОСОБА_4 , провідного інженера з метрології - ОСОБА_9., фахівця з фінансово-економічної безпеки - ОСОБА_5 , інженера з метрології управління метрології - ОСОБА_10, інженера з метрології лабораторії повірки побутових лічильників газу - ОСОБА_6 , в присутності споживача (уповноваженої особи ОСОБА_7 - доньки), встановлено пошкодження цілісності заводської пломби та повірочного тавра, а саме пошкоджено пломбу заводу-виробника (різана, клеєна) та встановлено залишки клею на склі панелі лічильного механізму, розбитий шліц гвинта кріплення лічильного механізму. Висновок комісії - виявлено втручання в роботу ПЛГ.

За результатами розгляду актів про порушення споживачами вимог Кодексу ГРС, на засіданні комісії АТ Оператора ГРС "Львівгаз" від 21.01.2020 вирішено провести дорахунок вартості спожитого природного газу за період з 15.06.2019 по 28.10.2019 в обсязі 2361,55 куб.м на суму 15180,23 грн. споживачу ОСОБА_2 ( ОСОБА_7 ) за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з протоколу №2/01-Н від 21.01.2020.

Постачальником акціонерним товариством «Оператором ГРС «Львівгаз» споживачу ОСОБА_2 ( ОСОБА_7 ) направлено рахунок №60002717 від 21.01.2020 на оплату необлікованого об`єму газу в сумі з ПДВ 15180,23 грн.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про те, що позивачем було допущено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, яке проявилося в порушеннях, які зафіксовані в акті про порушення №005124 від 21.11.2019 та акті експертизи №1064 від 03.12.2019, що призвело до несанкціонованого відбору природного газу з ГРМ (крадіжка газу), та внаслідок чого щодо нього здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу.

Відсутність підпису одного із членів комісії на акті експертизи лічильника газу №1064 від 03.12.2019 на думку суду не спростовує факту порушення викладеного в даному акті та не свідчить про недійсність такого, оскільки вказана експертиза проведена за участі уповноваженої особи позивача.

Таким чином, судом встановлено, що виявлення представниками відповідача порушення вимог Кодексу ГРС споживачем ОСОБА_2 , а саме несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, що призвело до необліковування ПЛГ споживання газу, проведення експертизи та прийняття рішення про дорахунок вартості спожитого газу на суму 15180,23 грн. відповідає вимогам законодавства, а тому суд не вбачає підстав для визнання дій та рішень відповідача незаконними.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 4, 5, 12, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України,

у х в а л и в :

в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , який представляє інтереси ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про захист прав споживачів та скасування рішення комісії Акціонерного товариства «Львівгаз» від 21.01.2020 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

Суддя Р. Б. Єзерський