
УХВАЛА
17 листопада 2020 року справа № 580/4173/20 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 580/4173/20
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивач - не прибув]
до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538) [представник відповідача - не прибув]
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, прийняв ухвалу.
29.09.2020 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 21.07.2020 № 11/546 про розмір грошового забезпечення, у порядку, установленому статтями 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, у редакції станом до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, із змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду № 3-1 від 07.02.2012;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 21.07.2020 № 11/546 про розмір грошового забезпечення, у порядку, установленому статтями 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, у редакції станом до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, із змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду № 3-1 від 07.02.2012;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840,80 грн.
Ухвалою від 01.10.2020 відкрито спрощене провадження у справі, призначено судове засідання на 07.10.2020. Ухвалою від 07.10.2020 оголошено перерву у розгляді справи до 10.11.2020. Ухвалою від 10.11.2020 оголошено перерву до 17.11.2020.
22.10.2020 відповідачем подано клопотання про зупинення провадження у даній справі до набрання чинності рішенням касаційної інстанції у справі № 510/1286/16-а. У обґрунтування клопотання зазначено, що у справі № 510/1286/16-а вирішується питання правомірності здійснення перерахунку пенсії поза межами строку звернення в суд. Позаяк позивач просить здійснити перерахунок з 01.04.2019, поза межами шестимісячного строку звернення в суд, відповідач просить зупинити провадження у справі.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 26.06.2019 у справі №510/1286/16-а дійшла висновку про обґрунтованість передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду з мотивів існування виключної правової проблеми, що полягає у необхідності формування відповідних правових позицій, для чого потрібно надати відповіді на такі питання: чи можуть судами застосовуватися у спорах стосовно соціального захисту (для обмеження розміру належних особі сум соціальних виплат) шестимісячні строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 99 у редакції, що діяла до 15.12.2017, та статті 122 у редакції, що є чинною на сьогодні), якщо предметом спору є неотримання особою регулярних (щомісячних тощо) соціальних виплат, які суб`єкт владних повноважень з власної вини не виплачував фізичній особі або виплачував у неповному розмірі? чи можуть суди застосовувати строки звернення до суду, встановлені процесуальним законом - Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 99 у редакції, що діяла до 15.12.2017 та статті 122 у редакції, що є чинною на сьогодні), для фактичного встановлення строкових меж (граничних меж) триваючого правопорушення у сфері реалізації соціальних прав та відповідно цим строком обмежувати доступ особи до суду? чи може бути факт нездійснення перевірки особою, якій державою призначено пенсію або інші постійні соціальні виплати, правильності нарахування уповноваженими суб`єктами владних повноважень конкретних сум таких виплат або невчасне звернення з відповідним позовом до адміністративного суду підставою для судового захисту її прав лише у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду? Чи можуть суди не застосовувати відповідний процесуальний строк, а відповідно до частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України використовувати як аналогію закону до всіх зазначених вище спорів положення частини 2 статті 87 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»; статті 46 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та статей 51, 55 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а деяких інших осіб», у яких міститься норма, згідно з якою нараховані (первинно встановлені за відповідною заявою фізичної особи) суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком?
Суд зазначає, що предметом розгляду справи №580/4173/20 є правомірність відмови відповідача провести позивачу перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ на підставі довідки адміністрації державної прикордонної служби в Черкаській області від 24.07.2020 №21/501. У позові зазначено, що перерахунок не проведено з вини органів Пенсійного фонду України та державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, що відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов`язок суду зупинити провадження у справі у разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Суд дійшов висновку про відсутність необхідності зупинення провадження у розгляді даної справи до вирішення справи №510/1286/16-а, позаяк остання не є типовою справою до даних спірних правовідносин, а бездіяльність вчинена з інших підстав різного тлумачення принципу превалювання змісту над формою та ієрархії актів.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у справі.
Керуючись статтями 236, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зупинення провадження в адміністративній справі №580/4173/20 - відмовити.
Копію ухвали направити заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не оскаржується.
Суддя Л.В. Трофімова