
Справа № 560/5569/20
РІШЕННЯ
іменем України
16 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача: ОСОБА_1 , представника відповідача: Прокопчук В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернувся позивач до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з позовними вимогами: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо припинення у лютому 2020 року виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , призначеної згідно ч.9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-УІІ; визнати протиправним окреме положення індивідуального акту (рішення) головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії ОСОБА_1 від 14.03.2019 року в частині призначення пенсії на певний строк, а саме по 31.01.2020 року; визнати протиправним окреме положення індивідуального акту (рішення) Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії ОСОБА_1 від 20.03.2020 року згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в частині призначення пенсії на певний строк, а саме по 28.02.2023 року та скасувати окреме положення зазначеного акту (рішення) в частині призначення пенсії на певний строк, а саме по 28.02.2023 року; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності, відповідно до ч.9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-УІІ без обмеження терміну, тобто безстроково.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві позивач зазначив, що звернувся до відповідача 20.02.2020 року із вимогою усунути порушення законодавства щодо припинення виплати пенсії. Відповідь на вказане звернення він отримав 25.03.2020 року. У відповіді відповідач надав пояснення причини припинення виплати пенсії, що інвалідність йому була встановлена на період з 24.01.2017 року по 31.01.2020 року та повідомив про продовження виплати пенсії в зв"язку з продовженням групи інвалідності з 01.02.2020 року по 28.02.2023 року.
Позивач вважає, що у ст.86 Закону України "Про прокуратуру" не зазначено, що пенсія прокурору призначається на період інвалідності та вказана стаття Закону не передбачає обмеження призначення пенсії певним строком.
Позивач вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині обмеження терміну призначення йому пенсії по інвалідності та припинення виплати зазначеної пенсії протиправними, тому звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
23.09.2020 у справі було відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позивача визнано особою з інвалідністю другої групи по 31.01.2020 року, тому з 01.02.2020 року йому припинено виплату пенсії по інвалідності. 18 березня 2020 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшла виписка з акту огляду Хмельницької обласної медикосоціальної експертної комісії про продовження групи інвалідності позивачу з 01.02.2020 року по 28.02.2023 року на цій підставі з 01.02.2020року виплату пенсії позивачу продовжено.
Просить суд у позові відмовити в повному обсязі.
Позивач у судовому засіданні просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві і у відповіді на відзив.
Представник відповідача просив відмовити позовні вимоги на підставі доводів викладених у відзиві на позов.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності призначену в порядку ч.9 ст.86 Закону України "Про прокуратуру".
У зв"язку з припиненням виплати пенсії позивач звернувся до відповідача 20.02.2020 року із вимогою усунути порушення законодавства щодо припинення виплати пенсії. Відповідь на вказане звернення отримав 25.03.2020 року. У відповіді відповідач надав пояснення причини припинення виплати пенсії, що інвалідність ОСОБА_1 була встановлена на період з 24.01.2017 року по 31.01.2020 року та повідомив, що 18 березня 2020 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшла виписка з акту огляду Хмельницької обласної медикосоціальної експертної комісії про продовження йому групи інвалідності з 01.02.2020 року по 28.02.2023 року і на цій підставі ОСОБА_1 продовжено виплату пенсії з 01.02.2020 року по 28.02.2023 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Згідно ст. 34 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІУ пенсія призначається на весь строк встановлення інвалідності.
У статті 5 Закону № 1058-ІУ вказано, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до частини 9 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697 прокурорам, визнаним особами з інвалідністю І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року № 13-1 № 22-1, до заяви про призначення пенсії по інвалідності такі документи:
- документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
- документи про стаж, що визначені Порядком № 637;
- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам;
- документи про місце проживання (реєстрації) особи;
- документи, які засвідчують особливий - статус особи.
При цьому, крім вищезазначених документів до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються виписка з акта огляду МСЕК.
Згідно ст. 1 Закону України Про реабілітацію інвалідів в Україні N 2961-IV від 06.10.2005 року (далі Закон №2961-IV), інвалідність - це міра втрати здоров`я у зв`язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов`язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Інвалідність як міра втрати здоров`я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи Міністерства охорони здоров`я України.
Відповідно до с. 7 Закону № 2961-IV, медико-соціальні експертні комісії визначають ступінь обмеження життєдіяльності людини, причину, час настання, групу інвалідності, сприяють проведенню ефективних заходів щодо профілактики інвалідності, пристосування їх до суспільного життя.
Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико - соціальними експертними комісіями та лікарсько-консультативними комісіями лікувально - профілактичних закладів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1.9 наказу Міністерства охорони Здоров`я України № 561 від 05.09.2011 року «Про затвердження Інструкції про встановлення груп інвалідності» (ділі Наказ № 561), огляд осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, проводиться згідно з Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від З грудня 2009 року N 1317.
Відповідно до п. 1.12. Наказу № 561, датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (у відсотках) вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.
Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) такого потерпілого встановлюється до першого числа місяця, що настає за місяцем, на який призначено повторний огляд.
Переогляд інвалідів з нестійкими, оборотними морфологічними змінами та порушеннями функцій органів і систем організму з метою визначення ефективності відновного лікування та реабілітаційних заходів, стану здоров`я і ступеня соціальної адаптації проводиться через 1-3 роки.
Якщо строк переогляду особи пропущено з поважних причин, інвалідність поновлюється МСЕК з дня її зупинення, але не більше ніж за три роки.
Відповідно до Положення про медико-соціальну експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року №1317, міські, міжрайонні, районні комісії визначають ступінь обмеження життєдіяльності осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, потребу в сторонньому нагляді, догляді або допомозі, реабілітації, реабілітаційний потенціал, групу інвалідності, причину і час її настання, професію, з якою пов`язане ушкодження здоров`я, а також ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) працівників, які одержали ушкодження здоров`я, пов`язане з виконанням ними трудових обов`язків.
Отже, причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи.
Норми ст. 86 Закону №1697 передбачають право на призначення пенсії по інвалідності прокурорам визнаним особами з інвалідністю І або II групи.
Відтак, посилання позивача на відсутність норми щодо обмеження призначення пенсії по інвалідності строком на який встановлено інвалідність не ґрунтується на Законі.
Тому, пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» призначається на період, який особу органами медико-соціальної експертизи визнано особою з інвалідністю І або II групи.
Посилання позивача, на те що пенсія по інвалідності згідно Закону №1697 передбачає наявність відповідного спеціального стажу, а отже є пенсією за вислугу років не ґрунтується на законі, оскільки згідно положень ст. 86 Закону №1697 пенсія по інвалідності та пенсія за вислугу років є різними видами пенсій, які передбачають різні умови призначення.
Крім того, посилання позивача на те, що він звільнений з органів прокуратури у зв`язку із призначенням пенсії по інвалідності не може братися до уваги, оскільки Закон №1697 не встановлює умови щодо звільнення з відповідної посади для призначення пенсії по інвалідності як прокурору.
Суд погоджується з відповідачем і вважає його дії відповідають вимогам законодавства враховуючи, що позивача визнано особою з інвалідністю другої групи з 24.01.2017 року по 31.01.2020 року, тому з 24.01.2017 року по 01.02.2020 року йому призначено виплату пенсії по інвалідності. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області враховано виписку з акту огляду Хмельницької обласної медикосоціальної експертної комісії про продовження групи інвалідності позивачу з 01.02.2020 року по 28.02.2023 року на цій підставі виплату пенсії по інвалідності позивачу продовжено з 01.02.2020 року до 28.02.2023 року.
Натомість позивачем не доведено правомірності вимог тому у позові слід відмовити в повному обсязі.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, а саме:
визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо припинення у лютому 2020 року виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , призначеної згідно ч.9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-УІІ; визнати протиправним окреме положення індивідуального акту (рішення) головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії ОСОБА_1 від 14.03.2019 року в частині призначення пенсії на певний строк, а саме по 31.01.2020 року; визнати протиправним окреме положення індивідуального акту (рішення) головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії ОСОБА_1 від 20.03.2020 року згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в частині призначення пенсії на певний строк, а саме по 28.02.2023 року та скасувати окреме положення зазначеного акту (рішення) в частині призначення пенсії на певний строк, а саме по 28.02.2023 року; зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності, відповідно до ч.9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-УІІ без обмеження терміну, тобто безстроково відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 листопада 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 21318350)
Головуючий суддя П.М. Майстер