
Справа № 560/2369/20
РІШЕННЯ
іменем України
18 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виплатити утриману за весь період суму індексації пенсії у розмірі 4957,13 грн, починаючи з травня 2019 року та поновити її виплату;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про утримання надміру виплачених сум пенсії від 05.11.2019 №968250179191.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що вона з 28.10.2004 отримує пенсію у зв`язку з інвалідністю у розмірі 90% від заробітної плати, яка призначена згідно з Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та Законом України "Про державну службу". Проте, 05.11.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення про стягнення з пенсії позивачки переплати у розмірі 20% пенсії щомісячно на суму 2379,66 грн.
На думку позивачки, факт її роботи не може бути підставою для ненарахування їй індексації пенсії чи стягнення нарахованої. При цьому, індексація заробітної плати їй не нараховувалася. Тому, рішення відповідача від 05.11.2019 є протиправним та підлягає скасуванню.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що у вересні 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було проведено звірку даних про працевлаштування одержувачів пенсій з інформацією з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та виявлено, що з травня 2019 року позивачка працевлаштувалась. Згідно з частиною 1 статті 102 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсіонери зобов`язані повідомляти орган, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. За невиконання цього обов`язку і одержання у зв`язку з цим зайвих сум пенсій пенсіонери, в силу приписів частини 2 статті 102 Закону України "Про пенсійне забезпечення", повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду. Оскільки позивачкою заяви та документів з метою повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про її працевлаштування подано не було, вона не виконала покладеного на неї обов`язку по повідомленню пенсійного органу про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати. Тому відповідач перерахував пенсію позивачки з 01.05.2019 та припинив виплату індексації та доплати, як непрацюючій особі, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 11.03.2009 №198. В результаті проведеного перерахунку за період з 01.05.2019 по 31.10.2019 утворилась переплата пенсії в розмірі 2379,66 грн. Це зумовило прийняття спірного рішення. Станом на 01.06.2020 переплату суми пенсії за період з 01.05.2019 по 31.10.2019 в розмірі 2379,66 грн повністю погашено.
Вказує, що чинним Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ не визначений порядок для проведення індексації раніше призначених пенсій.
На думку відповідача, позовна вимога зобов`язального характеру щодо здійснення виплати утриманої за весь період суми індексації у розмірі 4957,13 грн є формою втручання в дискреційні повноваження Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.05.2020 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.05.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.06.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 з 28.10.2004 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", призначену відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІ від 16.12.1993, у розмірі 90% суми заробітної плати.
Станом на 01.05.2019 розмір пенсії позивачки становив 3527,67 грн, у тому числі: 3131,06 грн - пенсія; 28,40 грн - доплата як непрацюючій особі згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 №198; 368,21 грн - індексація.
Після перерахунку 01.05.2019 розмір пенсії ОСОБА_1 становив 3131,06 грн.
Згідно з витягом з наказу товариства з обмеженою відповідальністю "НОВА ПОШТА" від 21.05.2019 №95-К "З особового складу" ОСОБА_1 прийнято на посаду діловод Відділу діловодства Додаткові підрозділи з 22.05.2020 з посадовим окладом згідно штатного розпису з неповним робочим днем 2 години за основним місцем роботи.
У довідці ТОВ "НОВА ПОШТА" №57015 від 15.04.2020 зазначено, що ОСОБА_1 працює в ТОВ "НОВА ПОШТА" з 22.05.2019 на посаді діловод по теперішній час. За період працевлаштування індексація на заробітну плату не нараховувалася.
За змістом рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про утримання надміру виплачених сум пенсії від 05.11.2019 №968250179191 у ОСОБА_1 наявна сума переплати пенсії в розмірі 2379,66 грн за період з 01.05.2019 по 31.10.2019 у зв`язку з працевлаштуванням, яка підлягає поверненню вказаною особою.
Листом від 26.11.2019 №38773/03 відповідач повідомив позивачку про те, що в неї за період з 01.05.2016 по 31.10.2019 утворилася переплата пенсії на загальну суму 2379,66 грн у зв`язку з працевлаштуванням. Тому, відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та на підставі рішення від 05.11.2019 №968250179191 ця переплата буде утримуватися по 20% від розміру пенсії до повного погашення боргу.
Позивачка звернулася до відповідача з заявою від 11.11.2019, в якій, зокрема, просила роз`яснити правові підстави для зменшення розміру її пенсії.
Листом від 11.12.2019 №С-1903-О-02.26-04 відповідач повідомив позивачку про результати розгляду її звернення щодо зменшення розміру пенсійної виплати. Зазначено, що пенсія ОСОБА_1 індексувалася, зокрема, з січня 2010 року згідно з Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. У зв`язку з працевлаштуванням позивачки, про яке остання не повідомила пенсійний орган, їй перераховано пенсію з 01.05.2019, припинено виплату індексації та доплати, як непрацюючій особі, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 №198.
Позивачка звернулася до відповідача з інформаційним запитом, в якому, зокрема, просила надати розрахунок суми утримання з її пенсії.
Листом №2200-0301-8/5037 від 18.02.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило ОСОБА_1 про результати розгляду її запиту від 12.02.2020. Зазначено про рішення відповідача від 05.11.2019 №968250179191, наведено розрахунок переплати пенсії та вказано як утримана та буде утримана переплата.
Позивачка, вважаючи порушеними її права, звернулася з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Приписами статті 102 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено обов`язок пенсіонерів повідомляти органи, що призначають пенсії про зміну умов, що впливають на виплату пенсій. Пенсіонери зобов`язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов`язку і одержання у зв`язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Як встановив суд, ОСОБА_1 працює в Товаристві з обмеженою відповідальністю "НОВА ПОШТА" з 22.05.2019. Тобто, в неї виник обов`язок повідомити пенсійний орган про зміну умов, що впливають на виплату її пенсії. Проте, вона не виконала визначеного обов`язку, внаслідок чого одержала зайві суми пенсії, які повинна відшкодувати органу, що призначає пенсії.
При цьому суд враховує, що за період з 01.05.2019 по 31.10.2019 пенсія позивачці виплачувалась не внаслідок рахункової помилки з боку пенсійного органу, а внаслідок порушення позивачкою зазначених вище вимог законодавства.
Згідно з статтею 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.
Відповідно до пункту 3 Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 №6-4 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2014 № 25-3), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 за №374/7695, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскільки факт працевлаштування у вказаний відповідачем період позивачкою не заперечується, про зазначену обставину орган Пенсійного фонду повідомлено не було, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області приймаючи рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії від 05.11.2019 №968250179191 діяло на підставі вимог Конституції України та законів України, зокрема, частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому, відсутні підстави для його скасування.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виплатити утриману за весь період суму індексації пенсії у розмірі 4957,13 грн, починаючи з травня 2019 року та поновити її виплату, суд зазначає наступне.
За визначенням, наведеним в статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, оплата праці. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (стаття 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до абзацу 8 частини 4 Порядку №1078 у разі коли особа працює та отримує інший грошовий дохід, насамперед індексується оплата праці.
Також приписами пункту 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Зі змісту викладеного слідує, що індексація пенсії, що отримує особа, яка працює, провадиться лише після індексації заробітної плати. Грошовий дохід фізичної особи індексується виключно у межах прожиткового мінімуму, а дохід в частині, що перевищує розмір прожиткового мінімуму індексації не підлягає. При цьому, зазначені межі бази індексації, тобто максимального розміру доходу, який підлягає індексації, встановлений не для кожного окремого виду доходу, який може бути індексовано, а для сукупного грошового доходу в цілому.
Крім того, за змістом статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року становить 1921 гривня, з 1 липня - 2007 гривень, з 1 грудня - 2102 гривні.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року становить 2102 гривні, з 1 липня - 2197 гривень, з 1 грудня - 2270 гривень.
Оскільки індексація заробітної плати позивачці не здійснювалася, відсутні підстави для задоволення позовних вимог зобов`язального характеру.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач спростував, а позивач не підтвердив правомірність позовних вимог, а тому, в їх задоволенні слід відмовити.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутність підстав для задоволення позовних вимог, а також звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до вимог пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", немає підстав для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк