
Провадження № 3/331/1410/2020
ЄУН 331/3468/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2020 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Кольц Д,М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення № ВП 49368644 від 10.09.2020 року, що надійшла з Олександрівського відділу Державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , за ч.1 ст. 183-1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №ВП 49368644 від 10.09.2020 року – 17.11.2015 року постановою ВП №49368644 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №344/8564/2014 виданого 28.11.2014 року Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області про стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_2 , аліменти на утримання дитини – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 600,00грн., з усіх видів заробітку, щомісячно, починаючи з 16.06.2004 року до досягнення дитиною повноліття. Відповідно до розрахунку державного виконавця від 01.09.2020 року заборгованість зі сплати аліментів станом на дату складання протоколу 10.09.2020, складає 41823,31 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП визнав частково. Вказав, що борг дійсно є, але він його не сплачує, оскільки у 2014 році, його колишня дружина просила його передавати грошові кошти на утримання сина іншими людьми, у зв`язку із чим він на деякий час припинив сплату аліментів. Також зазначає, що він є головою громадської організації, працює на безоплатній основі, іноді отримує у якості доходу благодійні пожертви за проведення навчань та семінарів. Від сплати аліментів не відмовляється, однак не має доходу для того, щоб сплачувати аліменти на утримання дитини. На запитання суду підтвердив, сплату аліментів починаючи з лютого 2018 року лише частково у деякі місяці. Просив суворо не карати.
Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. В ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.
Відповідно до ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об`єктивне з`ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суд повинен дати належну оцінку.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд приходить до наступного висновку.
Частина перша ст. 183-1 передбачає відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
З об`єктивної сторони вказане адміністративне правопорушення характеризується бездіяльністю, яка полягає у невиконанні особою свого обов`язку по сплаті аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї.
При цьому, для утворення складу правопорушення є обов`язковим настання суспільно шкідливих наслідків у виді виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Адміністративна відповідальність за вчинення зазначеного правопорушення запроваджена Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів" та доповнення статтею 183-1 глави КУпАП, Закон України № 2234-VІІІ від 07 грудня 2017 року набрав чинності 06 лютого 2018 року.
Судом під час розгляду справи встановлено, що рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 30 жовтня 2014 року постановлено стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 аліменти на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у твердій грошовій сумі 600 гривень щомісячно до досягнення повноліття з 16 червня 2014 рокую Рішення суду набрало законної сили 19.11.2014 року, виданий виконавчий лист.
Вищезазначене підтверджується копією виконавчого листа, та не спростовувалося ОСОБА_1 у судовому засіданні.
Постановою від 17.11.2015 року (ВП 49368644) відкрито виконавче провадження.
Розмір аліментів змінювався відповідно до вимог чинного законодавства у зв`язку із зміною мінімального гарантованого розміру аліментів, передбаченого Сімейним кодексомУкраїни
Судом також досліджений розрахунок заборгованості зі сплати аліментів. Особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення у розрахунку зазначено у заборгованість із листопада 2015 року по вересень 2020 року
Разом з тим, адміністративна відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП була запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» № 2234-VIII від 7 грудня 2017 року, що набрав чинності лише 6 лютого 2018 року.
Відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Крім того, ч.ч. 1, 2 ст.8 КУпАП встановлюють, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
З огляду на наведене, за загальним положенням, закони та інші нормативно-правові акти, не мають зворотної сили в часі, тобто не поширюються на поведінку, що мала місце в той період, коли відповідний акт ще не був прийнятий або ще не набрав чинності.
Не має зворотної сили як закон, що вперше встановлює юридичну відповідальність за певну поведінку, так і закон, який обтяжує відповідальність за вчинення будь-якого діяння порівняно з діючим законом. Виняток з цього правила становлять лише закони або інші нормативно-правові акти, що пом`якшують або скасовують відповідальність, і саме тому мають зворотну силу в часі.
Однак, суд звертає увагу на той факт, з 06 лютого 2018 року по дату складання протоколу ОСОБА_1 такж не сплачував аліменти. Так, особою, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності не сплачено аліменти за березень, квітень, травень, червень серпень, вересень, жовтень листопад 2018 року, січень, квітень, травень, червень, вересень, жовтень 2019 року, січень, травень, червень, липень 2020 року. Також, не у повному обсязі виконане зобов`язання зі сплати аліментів за липень та грудень 2018 року, лютий, березень, липень, серпень, листопад, грудень 2019 року,лютий, березень, квітень 2020 року.
Отже, після встановлення адміністративної відповідальності за несплату аліментів на утримання дитини, сукупний борг за аліментами, який утворивася після цієї дати, перевищу заборгованість за 6 місяців.
Таким чином, у суду не виникає сумнівів щодо доведеності вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, а саме несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Судом не беруться до уваги пояснення особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, про те, що він не має можливості сплачувати аліменти у зв`язку із відсутністю доходу, тому заборгованість утворилась не у результаті його умисних дій, оскільки відповідальність настає незалежно від умислу, а пов`язується диспозицією статті лише із настанням наслідків у вигляді заборгованості у певному розмірі. За аналогічних міркувань судом не береться до уваги у якості доказу декларація про доходи та майно боржника – фізичної особи.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, дані про особу правопорушника, суд вважає, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт у розмірі 150 годин.
Крім того, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 420,40 грн., сплата якого передбачена п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.183-1,221,276,279,283,284 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.183-1 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк 150 (сто п`ятдесят) годин.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 копійок).
Реквізити для оплати судового збору: Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду, через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Д.М. Кольц