Рішення № 92921181, 18.11.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2020
Номер справи
480/6725/20
Номер документу
92921181
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2020 року Справа № 480/6725/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6725/20 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП" про стягнення штрафних санкцій,-

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП" про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу в сукупному розмірі 10 166, 00 грн. згідно рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 000095 від 12.08.2020 та № 000096 від 12.08.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході здійснення контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами щодо захисту прав споживачів реклами на території м. Суми було встановлено, що на конструктивних елементах будівлі, за адресою: м. Суми, проспект М.Лушпи, 28, де розташований магазин «Товари з AMAZON», в якому здійснює підприємницьку діяльність ТОВ «ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП», розміщена реклама наступного змісту: на фасаді біля входу розміщений банер та на двох колонах розміщені плакати з текстом «Встигни придбати зі знижкою продукти з Європи. -20 %» та на фасаді біля входу розміщений банер з текстом «Черная пятница. SALE», що є порушенням вимог ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме, реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

21.07.2020 прийнято рішення про початок розгляду справ, проведено їх розгляд, про який було належним чином повідомлено відповідача, та прийнято рішення від 12.08.2020 № № 000095, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП" застосовано штраф у розмірі 5083,00 грн., та рішення від 12.08.2020 № 000096, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП" застосовано штраф у розмірі 5083,00 грн.

Ухвалою від 12.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвала про відкриття провадження була направлена на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП" за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (40000, м. Суми, вул. Покровська, 14, офіс 2), та була вручена представнику відповідача 20.10.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 34).

У встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що при здійсненні контролю за дотриманням законодавства про рекламу щодо захисту споживачів реклами на території м. Суми, 20.07.2020 посадовими особами відповідача було встановлено, на конструктивних елементах будівлі, за адресою: м. Суми, проспект М.Лушпи, 28, де розташований магазин «Товари з AMAZON», в якому здійснює підприємницьку діяльність ТОВ «ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП», розміщена реклама наступного змісту: на фасаді біля входу розміщений банер та на двох колонах розміщені плакати з текстом «Встигни придбати зі знижкою продукти з Європи. -20 %» та на фасаді біля входу розміщений банер з текстом «Черная пятница. SALE».

За вказаними фактами уповноваженими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області було складено протоколи про порушення законодавства про рекламу № 000092 від 21.07.2020 та № 000093 від 21.07.2020, у яких вказано на порушення відповідачем вимог ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу», якою передбачено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару (а.с. 12, 13).

За вказаною адресою господарську діяльність здійснює ТОВ «ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП», що підтверджується в тому числі даними отриманої ним ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в частині адреси місця торгівлі (а.с. 10).

21.07.2020 начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області прийнято рішення № 000094 та №000097 про початок розгляду справ про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП» (а.с. 14, 15).

Позивачем суб`єкту господарювання направлено рекомендованими листами з повідомленням вимоги №6342-05.1/20 від 22.07.2020 та №6343-05.1/20 від 22.07.2020, в яких зазначено виявлені порушення та зобов`язано ТОВ «ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП» у термін до 12.08.2020 надати інформацію про вартість розповсюдженої реклами (копії платіжних документів, договори, акти виконаних робіт та інше). Одночасно відповідачу повідомлено про призначення розгляду справ про порушення законодавства про рекламу на 12.08.2020 о 10:00 год. та про наслідки неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості реклами (а.с. 16-17, 18-19).

Вищевказані вимоги були отримані відповідачем 24.07.2020, що підтверджується повідомленнями про вручення (а.с. 20).

12.08.2020 відбувся розгляд справ про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП». На підставі матеріалів справ встановлено факти порушення відповідачем вимог ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу» та прийнято рішення № 000095, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП" застосовано штраф у розмірі 5083,00 грн., та рішення від 12.08.2020 № 000096, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП" застосовано штраф у розмірі 5083,00 грн. (а.с. 24, 25).

Вищевказані рішення були направлені на адресу відповідача та отримані ним 26.08.2020, що підтверджується поштовими квитанціями, повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 26).

Станом на день розгляду цієї справи доказів сплати штрафних санкцій на виконання рішень Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області від 12.08.2020 № 000095 та № 000096 відповідач суду не надав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов`язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України регулює Закон України "Про рекламу".

Відповідно до ст. 1 вказаного Закону рекламою є інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; а зовнішньою рекламою - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону, реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Положеннями абз. 2 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про рекламу" передбачено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів щодо захисту прав споживачів реклами.

В свою чергу відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2015 № 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи, яким є позивач.

Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Частиною 1 ст. 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Крім того, згідно з п. 3 ч. 2 ст. 27 Закону відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть, серед іншого розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

Так, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693), зокрема, на розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдження реклами (ч.4 ст. 27 Закону № 270/96-ВР). При цьому, згідно із ч. 5 цієї ж норми вартість розповсюдженої реклами визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості без урахування суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов`язкових платежів), які встановлені Податковим кодексом України.

Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу" за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому частина 7 вищевказаної статті передбачає, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 затверджено Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу (далі - Порядок № 693), який регулює питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав).

Відповідно до п. 2 Порядку № 693 штрафи відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" (далі - Закон) накладаються у таких розмірах:

п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на рекламодавців, винних у:

замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом;

наданні виробнику реклами недостовірної інформації, необхідної для її виготовлення;

замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом;

недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами;

порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо вона розповсюджується ними самостійно;

п`ятикратної вартості виготовлення реклами - на виробників реклами, винних у порушенні прав третіх осіб під час її виготовлення;

п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами - на розповсюджувачів реклами, винних у порушенні порядку її розповсюдження та розміщення;

сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, її виготовлення та/або розповсюдження.

У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог законодавства про рекламу, на рекламодавців і розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п. 8 Порядку № 693 накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники.

Судом встановлено, що рішеннями від 12.08.2020 № 000095 та № 000096 на Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП" накладено штрафи у загальному розмірі 10166,00 грн. Зазначені рішення були отримані відповідачем 26.08.2020, не були оскаржені та не скасовані у порядку, встановленому законом.

Враховуючи викладене вище, зважаючи на те, що на момент розгляду справи сума штрафів не сплачена Товариством з обмеженою відповідальністю "ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП" в добровільному порядку, суд вважає позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП" про стягнення штрафних санкцій – задовольнити.

Стягнути з TOB «ТРІАТЛОН ЛОГІСТИК ГРУП» (ідентифікаційний код 43246068, адреса: 40000, м. Суми, вул. Покровська, 14, офіс 2) на користь Державного бюджету на рахунок UA088999980313060106000018540, одержувач Сумська міська ОТГ, код одержувача - 37970593, банк одержувача Казначейство України, код платежу - 21081100, штрафні санкції за порушення законодавства про рекламу в сукупному розмірі 10 166 (десять тисяч сто шістдесят шість) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко