Рішення № 92921152, 18.11.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2020
Номер справи
480/7367/20
Номер документу
92921152
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2020 року Справа № 480/7367/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савицької Н.В.,

за участю секретаря судового засідання - Бєлянської С.М.,

представника відповідача - Лукашової О.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7367/20 за позовом Державного науково-дослідного інституту хімічних продуктів до Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Державний науково-дослідний інститут хімічних продуктів звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), і просить суд визнати протиправними та скасувати постанови, винесені старшим державним виконавцем Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Лукашовою Оленою Борисівною, а саме: постанову від 09.10.2020 ВП №63267592 про відкриття виконавчого провадження та постанову від 09.10.2020 ВП №63267592 про стягнення виконавчого збору.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.07.2020 по справі №910/1147/20 було розстрочено на шість місяців виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.06.2020 по стягненню 485 416,10 грн пені на користь Міністерства оборони України. Позивач не погоджується із прийнятими, старшим державним виконавцем Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Лукашовою Оленою Борисівною, постановами про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору, оскільки графік щомісячних платежів, встановлений ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.07.2020 позивачем неухильно виконувався. Так, у серпні та вересні 2020 року позивачем було перераховано на користь стягувача по 80 902,50 грн кожного місяця, що підтверджується платіжними дорученнями №1435 від 31.08.2020 та №1627 від 29.09.2020 відповідно.

Ухвалою суду від 03.11.2020 відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови від 09.10.2020 ВП №63267592 про відкриття виконавчого провадження.

В іншій частині позовних вимог ухвалою суду від 03.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням особливостей розгляду даної категорії справ, передбачених ст.ст. 268, 269, 270-272, 287 КАС України. Судове засідання у даній справі призначено на 10.11.2020 о 11:00 год.

Ухвалою суду від 04.11.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, у зв`язку з відсутністю технічної можливості.

05.11.2020 представником відповідача подано до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує у повному обсязі та зазначає, що 09.10.2020 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №63267592 з примусового виконання наказу №910/1147/20 від 25.08.2020 виданого Господарським судом міста Києва про стягнення з Державного науково-дослідного інституту хімічних продуктів на користь Міністерства оборони України пені в розмірі 485416,10 грн. Копію постанови про відкриття виконавчого провадження від 09.10.2020 за вих.№75044, постанову про стягнення виконавчого збору від 09.10.2020 за вих. №75052, постанову про розмір мінімальних витрат від 09.10.2020 за вих. №75048, постанову про арешт коштів боржника від 12.10.2020 за вих. № 75218 відправлено рекомендованою кореспонденцією. Зауважує, що відповідно до п. 4 ст.27 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Щодо існування ухвали Господарського суду міста Києва від 28.07.2020 по справі №910/1147/20 зазначає, що державному виконавцю стало відомо 16.10.2020 з листа №2001к/юр.П від 16.10.2020, надісланого Державним науково-дослідним інститутом хімічних продуктів.

20.10.2020 до Міністерства оборони України направлено запит щодо дотримання графіку встановленого ухвалою Господарського суду міста Києва №910/1147/20 від 28.07.2020 та підтвердження сплати боргу щодо якого встановлено розстрочку. Відтак, на думку відповідача, у даному випадку відповідачем доведено правомірність своїх дій.

У судове засідання 10.11.2020 представники сторін не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Ухвалою суду від 10.11.2020 задоволено клопотання представника Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції та призначено судове засідання в режимі відеоконференції на 17.11.2020.

У судове засідання з`явилася представник відповідача. Представник позивача про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, однак у судове засідання не з`явився.

Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

З урахуванням вказаних положень та скорочених строків для розгляду даної категорії справ, суд вважає за можливе проводити розгляд справи за відсутності представника позивача, який повідомлений належним чином про дату, час і місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши подані учасниками справи докази у їх сукупності та встановивши всі фактичні обставини справи, суд встановив наступне.

Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Господарського суду міста Києва від 22.06.2020 по справі №910/1147/20, яке набрало законної сили 07.08.2020, стягнуто з Державного науково-дослідного інституту хімічних продуктів (Садовий бульвар, 59, м. Шостка, Сумська обл., 41100, ідентифікаційний код 14015318) на користь Міністерства оборони України (проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, ідентифікаційний код 00034022) пеню у розмірі 485 416 (чотириста вісімдесят п`ять тисяч чотириста шістнадцять) грн 10 коп.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.07.2020 по справі №910/1147/20 було розстрочено на шість місяців виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.06.2020 по стягненню 485 416,10 грн пені на користь Міністерства оборони України, а саме, розстрочено виконання рішення шляхом оплати щомісячних платежів згідно наступного графіку: серпень 2020 року у сумі 80902,50 грн; вересень 2020 року у сумі 80902,50 грн; жовтень 2020 року у сумі 80902,50 грн; листопад 2020 року у сумі 80902,50 грн; грудень 2020 року у сумі 80902,50 грн; січень 2021 року у сумі 80903,60 грн.

На виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.06.2020 по справі №910/1147/20, яке набрало законної сили 07.08.2020, 25.08.2020 Господарським судом міста Києва видано наказ (а.с.47).

09.10.2020 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №63267592 з примусового виконання наказу №910/1147/20 від 25.08.2020, виданого Господарським судом міста Києва про стягнення з Державного науково-дослідного інституту хімічних продуктів на користь Міністерства оборони України пені в розмірі 485416,10 грн.

На виконання вимог п. 4 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження", одночасно із винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження, державним виконавцем 09.10.2020 винесено постанову про стягнення виконавчого збору.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі за текстом - Закон №1404-VIII).

Згідно із ст.1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п.1 ч.1 ст.3 Закону №1404-VIII).

Статтею 5 Закону №1404-VIII встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

За приписами ч.1 ст.18 даного Закону виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч.ч.5, 6 ст.26 Закону №1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

У частині 1 статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Відповідно до частини 4 статті 27 Закону №1404-VIII державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

Системний аналіз наведених норм дає підстави суду дійти висновку про наявність у державного виконавця обов`язку щодо зазначення останнім у постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону, а також обов`язку щодо винесення, одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження, постанови про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Частиною 5 статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» визначено випадки, у яких виконавчий збір не стягується, а саме:

1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;

2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;

3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів»;

4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;

5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;

6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення та спожиті енергоносії», а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини 7 ст.27 Закону №1404-VIII у разі закінчення виконавчого провадження у зв`язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.

Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (ч.9 ст.27).

Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

За наслідками розгляду справи судом встановлено, що жоден з цих випадків не мав місця у спірних відносинах.

Тобто посилання позивача на те, що судове рішення виконувалося на підставі ухвали Господарського суду міста Києва від 28.07.2020, не є визначеними законом обставинами, які можуть слугувати підставою для звільнення боржника від сплати виконавчого збору.

Частиною 4 статті 19 цього Закону передбачено, що сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником.

Наслідки закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа передбачені у статті 40 Закону України «Про виконавче провадження».

Відповідно до частини 3 цієї статті у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.

Пунктом 8 розділу ІІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.09.2016 за №1302/29432, передбачено, що стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону.

Судом встановлено, що станом на 09.10.2020 в матеріалах виконавчого провадження були відсутні будь-які докази того, що наказ, виданий 25.08.2020 Господарським судом міста Києва, був виконаний боржником до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

У зв`язку з цим державний виконавець виніс постанову про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 48 541,61 грн.

До того ж, суд зазначає, що стягнення виконавчого збору є безумовною дією державного виконавця у межах виконавчого провадження та ефективним засобом стимулювання боржника до намагання виконати рішення суду самостійно до відкриття виконавчого провадження.

Стягнення виконавчого збору є не правом державного виконавця, а є обов`язком при відкритті виконавчого провадження. При цьому суд враховує, що на момент відкриття виконавчого провадження виконавець не володіє будь-якою інформацією від боржника щодо виконання судового рішення, оскільки вчинення будь-яких дій до відкриття виконавчого провадження Законом України «Про виконавче провадження» не передбачено.

Вказана правова позиція відображена в постановах Верховного Суду від 23.01.2019 (справа № 703/1086/17) та від 13.02.2019 (справа № 295/13991/16-а).

Суд також зауважує, що на час розгляду даної справи судом також не встановлено обставин щодо оскарження позивачем чи скасування постанови від 09.10.2020 ВП №63267592 про відкриття виконавчого провадження.

Таким чином, враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обгрунтованість винесення відповідачем постанови про стягнення з боржника виконавчого збору.

Згідно із вимогами ч. 1 ст. 77 та ч. 1 ст. 90 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Суд зазначає, що позивачем, під час розгляду справи, не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості заявлених позовних вимог.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо, відтак, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 268-272, 287 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Державного науково-дослідного інституту хімічних продуктів до Шосткинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання протиправною та скасування постанови – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька