Рішення № 92920526, 17.11.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2020
Номер справи
400/2489/20
Номер документу
92920526
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 листопада 2020 р. № 400/2489/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області, вул. Івана Виговського, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213

до відповідача:Братської селищної ради Братського району Миколаївської області, вул. Миру, 104, смт. Братське, Миколаївська область, 55401

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області звернувся з позовом до Братської селищної ради Братського району Миколаївської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, спрямовані на визнання дитячих ігрових майданчиків безхазяйним майном.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що жоден із дитячих ігрових майданчиків у смт. Братському не оформлено, майданчики є безхазяйним майном та на балансі відповідача не перебувають. Таким чином, відповідач ігнорує норми Закону України "Про благоустрій населених пунктів" (далі – Закон № 2807).

Відповідач позовні вимоги визнав у повному обсязі.

За клопотанням сторін справу розглянуто в письмовому провадженні.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

На території смт. Братського розташовано три дитячих ігрових майданчика: по вул. Миру, 118-А, по вул. З.Космодем`янської, 9 – вул. Шевченка, 25, по вул. Перемоги – Кушнікова (сквер "Комсомольський") (а. с. 10).

Комісією селищної ради складено акти обстеження та встановлено, що об`єкти нікому не належать, на балансі ради не перебувають (а. с. 11-23).

Відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Закон № 2807 є спеціальним законом, який визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Статтею 5 Закону № 2807 передбачено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Статтею 20 Закону № 2807 встановлено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

За приписами ч. 1 ст. 10 Закону № 2807 до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону № 2807 до об`єктів благоустрою населених пунктів відносяться, зокрема: парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики та прибудинкові території.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 21 Закону № 2807 до елементів (частин) об`єктів благоустрою віднесено обладнання (елементи) дитячих, спортивних майданчиків.

Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що дитячі та спортивні майданчики, розташовані на прибудинкових територіях, є елементами благоустрою.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 2807 органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об`єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об`єктів. Балансоутримувача, що здійснюватиме утримання і ремонт об`єкта благоустрою, який перебуває у приватній власності, визначає власник такого об`єкта благоустрою.

За приписами п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону № 2807 підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Частиною 2 статті 6 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров`я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров`я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

Статтею 335 Цивільного кодексу України передбачено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Таким чином, класифікація речі як безхазяйної можлива лише у разі відсутності або не встановлення її власника.

Матеріалами справи підтверджено, що дитячі ігрові майданчики на території смт. Братського є безхазяйними, а відповідач не вчиняв жодних дій, спрямованих на їх визнання безхазяйним майном.

Відсутність власника дитячого майданчика чи балансоутримувача, тобто особи, яка є відповідальною за утримання даного майна в належному стані, негативно впливає на дотримання прав дітей на безпечне користування цим майданчиком.

Враховуючи встановлені у справі обставини, а також визнання відповідачем позову, вимоги позивача слід задовольнити.

Судові витрати суб`єкту владних повноважень не відшкодовуються.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області (вул. І.Виговського, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, ідентифікаційний код 02910048) до Братської селищної ради Братського району Миколаївської області (вул. Миру, 104, смт. Братське, Миколаївська область, 55401, ідентифікаційний код 04375926) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, спрямовані на визнання дитячих ігрових майданчиків безхазяйним майном, – задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Братської селищної ради Братського району Миколаївської області щодо невжиття заходів до визнання безхазяйним майна, а саме: дитячих ігрових майданчиків по АДРЕСА_1 .

3. Зобов`язати Братську селищну раду Братського району Миколаївської області вчинити дії, спрямовані на визнання дитячих ігрових майданчиків по АДРЕСА_2 , по вул. З.Космодем`янської, 9, по вул. Перемоги – Кушнікова (на території скверу "Комсомольський") в смт. Братське Миколаївської області безхазяйним майном.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 17.11.2020 р.

Суддя Н.В. Лісовська