
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/6288/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.
розглянувши у письмовому провадженні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицької районної державної адміністрації про визнання протиправними діянь, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Дрогобицької районної державної адміністрації, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність, щодо не виконання вимог частини 3 статті 21 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, зокрема незабезпечення проведення громадських слухань щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні - Детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту), під головуванням уповноваженого представника Дрогобицької районної державної адміністрації відповідно до пункту 8 “Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року №555;
зобов`язати забезпечити проведення громадських слухань щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні - “Детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту)”, під головування уповноваженого представника Дрогобицької районної державної адміністрації відповідно до пункту 8 “Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року №555;
визнати протиправною вимогу, щодо отримання позитивного висновку під час громадських слухань.
Позовні вимоги аргументує тим, що відповідно до розпорядження Дрогобицької районної державної адміністрації від 09.01.2019 року № 7 йому надано дозвіл на розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні, а саме детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу. Згідно згаданого розпорядження джерелом фінансування розроблення детального плану території визнано позивача. На виконання вказаного розпорядження укладено трьохсторонню угоду щодо виготовлення містобудівної проектної документації між позивачем, відповідачем та проектантом. Зазначає, що під час розроблення містобудівної документації виконавцем дотримано усіх вимог чинного законодавства, однак протиправні дії відповідача розпочались на етапі проведення громадських слухань, зокрема в місцевій газеті розміщено повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації на місцевому рівні, а саме 19.07.2019 року о 17 год. 00 хв. Проте станом на вказану вище дату громадські слухання не відбулися, оскільки замовник не забезпечив явку уповноваженого представника. Вказує, що 22.07.2019 року в письмовій формі звернувся до відповідача з проханням призначити уповноваженого представника для голосування на громадських слуханнях. 23.08.2019 року в місцевій газеті повторно розміщено повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації на місцевому рівні. Громадські слухання мали відбутись 27.09.2019 року о 17 год. 00 хв., однак відповідач вкотре не забезпечив явку уповноваженого представника. Тому громадські слухання проводились під головуванням громадянина ОСОБА_2 , що є порушенням п.8 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні. Незважаючи, що громадські слухання пройшли всупереч вимогам законодавства, відповідач врахував протокол громадських слухань від 27.09.2019 року та надала зауваження до містобудівної документації. На письмове звернення позивача відповідач повідомив, що рекомендує провести повторні громадські слухання для врахування інтересів громадськості та отримання позитивного висновку для затвердження детального плану території для будівництва придорожнього сервісу. Стверджує, що під час громадського обговорення приймаються лише зауваження та пропозиції від громадськості до містобудівної документації. Вимагати те, що не передбачено законом, означає діяти всупереч конституційним принципам.
У своїх запереченнях відповідач посилається на те, що ним забезпечено вільний доступ громадськості до проекту детального плану територій, його графічною частиною, пояснювальною запискою, розділом «Охорона навколишнього природного середовища», який розроблено у складі проекту містобудівної документації та одночасно є звітом про стратегічну екологічну оцінку, оскільки з такими документами можна було ознайомитись у відділі містобудування та архітектури Дрогобицької районної державної адміністрації. Вказує, що згідно з протоколом громадських слухань від 27.09.2019 року на початку даних громадських слуханнях виступив представник відповідача, який повідомив, що детальний план розроблено відповідно до розпорядження голови Дрогобицької районної державної адміністрації від 09.01.2019 року № 7, зауважень до складу і змісту детального плану немає. Зазначає, що на згаданих слуханнях вирішено обрати головою громадського обговорення ОСОБА_2 , за що проголосували одноголосно. Стверджує, що ним не порушено вимог чинного законодавства, оскільки рішення про головування на громадських слуханнях ОСОБА_2 прийнято більшістю голосів присутніх на громадських слуханнях. Вказує, що забезпечив проведення громадських слухань проекту містобудівної документації, як вимагає ч.3 ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Також посилається на те, що з протоколу громадських слухань від 27.09.2019 року не вбачається пропозицій щодо затвердження детального плану. Окрім того, в протоколі засідання архітектурно-містобудівної ради при відділі містобудування та архітектури Дрогобицької районної державної адміністрації від 31.10.2019 року зазначено, що в процесі розгляду детального плану території виникли зауваження, які потребують доопрацювання та відображення в містобудівній документації. Враховуючи відсутність позитивного висновку громадськості при проведенні громадських слухань відповідачем не було затверджено даний проект.
Ухвалою суду від 07.09.2020 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду від 05.11.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Розпорядженням Дрогобицької районної державної адміністрації №7 від 09.01.2019 року «Про надання дозволу на розроблення детального плану території» позивачу надано дозвіл на розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні – детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту).
Згідно вказаного розпорядження відповідач є замовником розроблення детального плану території.
27.09.2020 року під головуванням ОСОБА_2 відбулись громадські слухання щодо врахування громадських інтересів під час розроблення детального плану території загальною площею 1, 6728 га, зі зміною цільового призначення з земель особистого селянського господарства для будівництва придорожнього сервісу на території Лішнянської сільської ради Дрогобицького району, за межами населеного пункту.
Згідно із протоколом засідання архітектурно-містобудівної ради при відділі містобудування та архітектури Дрогобицької районної державної адміністрації №1 від 31.10.2019 року, який міститься в матеріалах справи, за наслідками розгляду питання щодо рекомендації на затвердження вищевказаного детального плану території, виникли наступні зауваження:
- врахувати пропозиції громадськості щодо безперешкодного доступу до сусідніх земельних ділянок;
- виконати вимоги Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».
Листом №55 від 21.01.2020 року на звернення позивача з приводу затвердження детального плану території для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту) відповідач рекомендував провести повторні громадські слухання для врахування інтересів громадськості та отримання позитивного висновку для затвердження детального плану відповідної території, оскільки зауваження, які виникли в процесі громадського обговорення не були враховані виконавцем детального плану території.
На адвокатський запит представника позивача №1 від 09.06.2020 року відповідач листом №02-25/169 від 06.07.2020 року надав аналогічну відповідь.
Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.
Змістом спірних правовідносин є процедурні питання громадських слухань від 27.09.2019 року щодо врахування громадських інтересів під час розроблення детального плану території загальною площею 1, 6728 га, зі зміною цільового призначення з земель особистого селянського господарства для будівництва придорожнього сервісу на території Лішнянської сільської ради Дрогобицького району, за межами населеного пункту.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1 ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI, з наступними змінами та доповненнями (далі – Закон № 3038-VI) громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Частино 2 ст.21 Закону № 3038-VI передбачено, що затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється.
Частиною третьою цієї ж норми встановлено, що обов`язки замовника містобудівної документації під час проведення громадських слухань.
Механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій визначає Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затверджений постановою Кабінету міністрів України №555 від 25.05.2011 року, з наступними змінами та доповненнями (далі – Порядок).
Пунктом 7 Порядку визначено, що громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дати оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.
Судом встановлено, що згідно із протоколом від 27.09.2020 року, який міститься в матеріалах справи, на громадських слуханнях щодо врахування громадських інтересів під час розроблення детального плану території загальною площею 1, 6728 га, зі зміною цільового призначення з земель особистого селянського господарства для будівництва придорожнього сервісу на території Лішнянської сільської ради Дрогобицького району, за межами населеного пункту головуючим було обрано сільського голову села Лішня ОСОБА_2 .
Відповідач посилається на те, що ним відповідно до ч.3 ст.21 Закону № 3038-VI забезпечено проведення згаданих громадських слухань, оскільки рішення про головування на громадських слуханнях ОСОБА_2 прийнято більшістю голосів присутніх на громадських слуханнях.
Пунктами 3-5 згаданої частини встановлено, що замовники містобудівної документації, серед іншого, зобов`язані забезпечити: реєстрацію, розгляд та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні; проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні; узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію.
Деталізація даної норми знайшла своє відображення у п.8 Порядку.
Відповідно до абзацу першого п.8 Порядку громадські слухання проводяться під головуванням уповноваженого представника замовника містобудівної документації, який:
- забезпечує реєстрацію їх учасників;
- оголошує порядок денний;
- інформує учасників про порядок ведення протоколу, подання пропозицій (зауважень) у письмовій та/або усній формі, зміст пропозицій (зауважень), що надійшли, та процедуру їх врахування;
- забезпечує ведення обговорення, подання пропозицій (зауважень) громадськості з дотриманням регламенту;
- забезпечує аудіо- та/або відеофіксацію перебігу громадських слухань;
- готує протокол громадських слухань.
Згідно з абзацом другим п.8 Порядку громадські слухання розпочинаються з доповіді розробника та/або замовника про розроблений проект містобудівної документації.
Абзацом третім цієї ж норми встановлено, що перебіг громадських слухань та подані пропозиції (зауваження) оформляються протоколом, який підписується головуючим. Файл аудіо- та/або відеофіксації перебігу громадських слухань додається до протоколу.
Виступ на початку громадських слухань представника Дрогобицької районної державної адміністрації Куцмиди І.З., на що посилається відповідач, не є достатньою підставою для того, щоб прийти до висновку про здійснення своїх обов`язків, передбачених наведеними нормами, замовником містобудівної документації.
Зокрема, з матеріалів справи, а саме протоколу громадських слухань від 27.09.2019 року, вбачається, що головуючим не був представник відповідача; присутній представник Дрогобицької районної державної адміністрації не проінформував учасників про порядок ведення протоколу, подання пропозицій (зауважень) у письмовій та/або усній формі та не забезпечив ведення обговорення, подання пропозицій (зауважень) громадськості.
Окрім того, останній не готував проект громадських слухань, оскільки такий підписаний ОСОБА_2 .
Відтак, суд приходить до висновку, що твердження відповідача з приводу того, що ним забезпечено проведення громадських слухань, які відбулись 27.09.2019 року у селі Лішня є необґрунтованим.
Підсумовуючи викладене, можна прийти до висновку, що дії відповідача під час проведення громадських слухань, з урахуванням наведеного аналізу, не відповідають критерію правомірності передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що оскільки відповідачем допущено протиправність дій, а не бездіяльності, як вважає позивач, його вимоги у цій частині не є обґрунтованим.
З огляду на встановлені обставини, суд у відповідності до положень ч.2 ст.9 КАС України, задля ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача в процесі проведення громадських слухань.
Оскільки судом встановлено, що громадські слухання від 27.09.2019 року проведені з порушенням чинного законодавства, які є достатньо суттєвими для констатації факту протиправності громадських слухань в цілому, вимоги позивача про спонукання до вчинення дій є обґрунтовані.
Що стосується позовних вимог з приводу визнання протиправною вимоги відповідача щодо отримання позитивного висновку під час громадських слухань, яке міститься у листі за №55 від 21.01.2020 року, то у задоволенні такої слід відмовити, оскільки згаданий лист є відповіддю на звернення та не тягне за собою порушення прав та інтересів позивача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що обґрунтованими є вимоги в частині спонукання до вчинення дій. В іншій частині у задоволені позову слід відмовити. При цьому, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними громадські слухання.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача пропорційно задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково та вийти за межі позовних вимог.
Визнати протиправними, проведені 27.09.2019 року, громадські слухання щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні - Детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту).
Зобов`язати Дрогобицьку районну державну адміністрацію (адреса: Львівська область, м.Дрогобич, вул.22 Січня, 37, код ЄДРПОУ 04056477) забезпечити проведення громадських слухань щодо проекту містобудівної документації на місцевому рівні - “Детального плану території земельної ділянки для будівництва придорожнього сервісу (Лішнянська сільська рада, за межами населеного пункту)”, під головування уповноваженого представника Дрогобицької районної державної адміністрації відповідно до пункту 8 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року №555.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дрогобицької районної державної адміністрації (адреса: Львівська область, м.Дрогобич, вул.22 Січня, 37, код ЄДРПОУ 04056477) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Я.Мартинюк