
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" листопада 2020 р. справа № 300/1896/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії, які полягають у зменшенні розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 по 31.12.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; зобов`язати здійснити перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 23.10.2019 провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.07.2020 поновлено провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно зменшено та відтерміновано виплату сум підвищення перерахованої у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» пенсії, що порушує його право на отримання всієї суми підвищеної пенсії. Позивач зазначає, що пунктами 1, 2 вказаної Постанови врегульовані строки виплати пенсії, а не порядок проведення перерахунку, а тому, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, вважає дії відповідача протиправними, та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства. Окрім цього, звертає увагу на наявність рішення Верховного Суду від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, у якому заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується, в тому числі, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції України та законів України, а тому вважає, що не має правових підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку 45 та постанови КМУ від 21.02.2018 №103. Зазначає, що на виконання постанови КМУ №103 у квітні 2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії, згідно якого підвищення пенсії склало 4966,28 грн., яке з 01.01.2018 позивачу виплачувалось у розмірі 50% (2483,14 грн.), з 01.01.2019 належить до виплати 75% (3724,71 грн.), а з 01.01.2020 – належить до виплати 100% (4966,28 грн.) щомісячно. Також зазначив, що така правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 13.03.2019 у справі №240/6263/18, у якому зазначено про правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в області при проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови КМ України №103, звернув увагу на положення постанови КМУ від 14.08.2019 №840.
З 17.08.2020 по 29.09.2020 головуючий суддя у справі перебувала у щорічній відпустці.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з червня 2007 року отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з протоколом за пенсійною справою № ХД – 18973 (Міноборони) від 01.12.2017 основний розмір пенсії позивача до 01.01.2018 становив – 2765,25 грн., разом з підвищенням та надбавкою як інваліду війни – 4077,65 грн. (а.с. 16).
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років (надалі також - Постанова №704).
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі також – Постанова №103), пунктом 1 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 за № 704.
Пунктом 2 вказаної Постанови №103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
В квітні 2018 року, відповідно до наданої Івано-Франківським військовим комісаріатом довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , що підтверджено протоколом за пенсійною справою № ХД – 18973 (Міноборони) від 01.01.2018 (а.с. 17).
Згідно з вказаним протоколом від 01.01.2018, відповідно до Постанови №103 за наслідками перерахунку основний розмір пенсії позивача становить – 8413,13 грн., разом з підвищенням та надбавкою як інваліду війни – 9043,93 грн. Підвищення пенсії на місяць складає 4966,28 грн., та виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення – 2483,14 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення – 3724,71 грн.; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення – 4966,28 грн. (а.с.17).
Аналогічно, у протоколі за пенсійною справою позивача від 01.01.2019, сума підвищення пенсії на місяць складає 4966,28 грн., та виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення – 2483,14 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення – 3724,71 грн.; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення – 4966,28 грн.
12.12.2018 Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва у справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
28.08.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, у якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням 100 % суми підвищення до пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з врахуванням рішення Верховного Суду від 06.08.2019 в справі №160/3586/19, а також просив виплатити різницю (а.с.12).
09.09.2019 відповідач, за наслідками розгляду звернення позивача, надав відповідь за №1124/В-15, в якій зазначив, що станом на 28.08.2019 рішення Верховного Суду від 06.08.2019 в справі №160/3586/19 не набрало законної сили. Чинним законодавством не передбачено обов`язку територіальних органів Пенсійного фонду України проведення перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі ухваленого судового рішення у зразковій справі (а.с.13).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі також - Закон №2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 18 статті 43 вказаного Закону визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі також - Порядок №45, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно із частиною 3 статті 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Як зазначалось судом вище, згідно із пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) постановлено проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, який набрав законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку №45.
Частиною 2 статті 265 КАС України визначено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, у зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.
Таким чином, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Вказана правова позиція сформована Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду в постанові від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19.
Відповідач в цій справі не заперечує обставину невиплати ОСОБА_1 , за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 суми підвищення пенсії у розмірі 100 відсотків.
У відзиві на позов представник відповідача звертає увагу на приписи постанови Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (надалі також - Постанова №804), якою постановлено виплату пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснювати у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Однак суд вказує на те, що положеннями Постанови №804 ідентично до приписів пункту 2 Постанови №103 знову обмежено, зокрема, виплату перерахованих у 2019 році пенсій у розмірі лише 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Як зазначено Окружним адміністративним судом м. Києва у рішенні від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, пункти 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 не відповідають вимогам статей 11, 13, 43, 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки змінюють умови і норми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, що можливо виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, в межах правової оцінки, наданої у рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій у вказаній справі, залишених без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, суд касаційної інстанції відзначив, що системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» свідчить про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії, який не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
В контексті досліджуваного питання слід відмітити, що частиною 3 статті 7 КАС України передбачено у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Також суд стверджує, що такі вимоги до застосування норм з дотриманням принципу верховенства права стосуються не лише суду, але й органів державної влади. Так, згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, пункту 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, територіальні підрозділи Пенсійного фонду України у своїй діяльності керується в першу чергу Конституцією та законами України, а також підзаконними нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Отже, на переконання суду, застосування до спірних правовідносин положень постанови Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 якою встановлено аналогічне, зокрема, з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 обмеження, правова оцінка якому вже надана при розгляді адміністративної справи №826/3858/18, є несумісним з принципом верховенства права.
При цьому суд звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 січня 2020 року у справі №640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2020 року, постанову Кабінету Міністрів України №804 від 14 серпня 2019 року визнано протиправною та нечинною повністю.
Отже, дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.
У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
При цьому, застосовуючи у спірних правовідносинах правові висновки рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, ухваленого 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19, суд враховує їх в поєднанні із відповідними висновками, сформованими Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у рішенні від 17.12.2019 в іншій зразковій справі №160/8324/19.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років за рахунок виплати з 05.03.2019 по 31.12.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату (з врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.С.Стрільців, 15, м.Івано-Франківськ, 76018)
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.