
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" листопада 2020 р. справа № 300/106/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною бездіяльність у відмові провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 в повному розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеному станом на 01.03.2018; зобов`язати провести перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2018 в повному її розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеному станом на 01.03.2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно, на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, здійснено перерахунок і виплату пенсії у розмірі 50% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, а з 01.01.2019 - 75%, таким чином зменшивши розмір його пенсії. Позивач зазначає, що має право на перерахунок і виплату пенсії в розмірі 100 відсотків. Стверджує, що відповідач під час проведення перерахунку протиправно розділив обраховану суму пенсії на дві складові частини: 2838,40 грн. - суму, яка виплачувалась станом на 31.12.2017 року та 1406,98 грн. - суму «підвищення» на яку розмір пенсії збільшився з 01.01.2018. При цьому, суму на яку розмір пенсії збільшився з 01.01.2018 відповідач протиправно визначив як «підвищення» пенсії, утворення якої в розумінні вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено. Вважає, що відмова у повному перерахованому розмірі пенсії порушує гарантоване ст.1 Першого Протоколу Конвенції про право мирно володіти своїм майном. Стверджує, що відповідач фактично частково припинив виплату пенсії на підставі підзаконного нормативно-правового акту. Зазначає, що жодною нормою Закону №2262-ХІІ не передбачено поділу суми призначеної (перерахованої) пенсії на частини чи розстрочку виплати на тривалий час або заниження розміру виплати. При цьому, покликається на правову позицію Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19, а також рішення Окружного адміністративного суду м.Києва у справі № 826/3783/18.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 17.02.2020 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19.
Ухвалою суду від 13.07.2020 провадження у справі поновлено.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Просить суд в задоволенні позову відмовити. Зазначає, що у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 у позивача виникли правові підстави для перерахунку пенсії, внаслідок чого пенсія позивача була перерахована за період з 01.01.2018. Після проведення перерахунку розмір пенсії склав 5645,35 грн., до перерахунку (до 01.01.2018) розмір пенсійної виплати становив 2831,40 грн. Станом на 01.01.2018 різниця між раніше отримуваною і перерахованою пенсією складає 2813,95 грн. (5645,35 грн. мінус 2831,40 грн.). З 01.01.2018 по 31.12.2018 позивачу щомісячно належало до виплати 50% підвищення в сумі 1406,98 грн. (2813,95 грн. х50%), з 01.01.2019 по 31.12.2019 належало до виплати 75% підвищення в сумі 2110,46 грн. (2813,95 грн.х75%), з 01.01.2020 належить до виплати 100% підвищення щомісячно (100 % від підвищення) 2110,46 грн. Вважає, що правових підстав здійснювати позивачу перерахунок пенсії без врахування положень Порядку №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, немає. Вказує на правову позицію у рішенні Верховного Суду від 13.03.2019 у справі №240/6263/18 та рішення Верховного Суду від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19. Крім того, звертає увагу на постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 та частину 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088.
Позивач подав письмове заперечення на відзив, в якому заперечив правову позицію відповідача з підстав, наведених у позові. Додатково зазначив, що наполягає на протиправності виплати пенсії у розмірі 50% та 75% саме у 2018 та 2019 роках.
З 17.08.2020 по 29.09.2020 головуючий суддя у справі перебувала у щорічній відпустці.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими учасники справи обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є військовим пенсіонером Міністерства оборони України, отримує пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.16).
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 позивачу з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії, що підтверджується протоколом за пенсійною справою позивача від 01.01.2018 (а.с.17). Згідно проведеного перерахунку сума підвищення складає 2813,95 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 1406,98 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення -2110,46 грн.; з 01.01.2020 -100% щомісячно 100% від підвищення 2813,95 грн. (а.с.17).
На звернення позивача від 16.12.2019, відповідач листом від 26.12.2019 відмовив позивачу у перерахунку його пенсії з 01.01.2018 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та з виплатою 100 відсотків підвищення пенсії. Зазначив, із посиланням на ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанову Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, судові рішення у справах №826/3858/18, 160/3586/19 та постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 за №804, про відсутність в Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області законних підстав та відповідних повноважень для проведення перерахунку пенсії позивача (а.с. 20,21).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі також - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктами 1, 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі також - Постанова №103), пунктом 2 якої передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до пункту 7 Постанови №103 на Міністерство оборони разом з іншими відомствами після набрання чинності цією постановою покладено завдання забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Як встановлено судом, на виконання вимог частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ та вказаної Постанови №103 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.01.2018 було проведено перерахунок пенсії позивача, виплату якої з 01.01.2018 по 31.12.2018 визначено здійснювати у розмірі 50 відсотків суми підвищення пенсії, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків суми підвищення, з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення.
Разом з цим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.
Відповідно до частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до положень статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі.
Цей принцип, закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, треба розуміти так, що дія акта починається з моменту набрання ним чинності і припиняється з втратою актом чинності, тобто, до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
За загальним правилом, моментом припинення календарної дії приписів закону в цих випадках є момент набрання законної сили відповідним судовим рішенням. Тобто, відповідний акт визнається нечинним на майбутнє.
Згідно частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином, оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу у період з 01.01.2018 року по 04.03.2019 року не мав правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм ст.63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови №103.
На вказаний календарний проміжок часу Постанова №103 такою, що суперечить Конституції України або вимогам закону не визнавалась та не скасовувалась, а відтак була діючою, і як наслідок, підлягала обов`язковому застосуванню в межах спірних правовідносин.
Визнання нечинними в подальшому пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо перерахунку пенсії, яка була вчинена відповідачем до визнання нечинною Постанови № 103.
Зазначена правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду, зокрема, у справі № 818/1076/18, у справі № 826/13216/18.
Отже, у зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.
Таким чином, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Вказана правова позиція сформована Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду в постанові від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19.
Відповідач в цій справі не заперечує обставину невиплати ОСОБА_1 за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 суми підвищення пенсії у розмірі 100 відсотків.
У відзиві на позов представник відповідача звертає увагу на приписи постанови Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (надалі також - Постанова №804), якою постановлено виплату пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснювати у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Однак суд вказує на те, що положеннями Постанови №804 ідентично до приписів пункту 2 Постанови №103 знову обмежено, зокрема, виплату перерахованих у 2019 році пенсій у розмірі лише 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Як зазначено Окружним адміністративним судом м. Києва у рішенні від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, пункти 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 не відповідають вимогам статей 11, 13, 43, 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки змінюють умови і норми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, що можливо виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, в межах правової оцінки, наданої у рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій у вказаній справі, залишених без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, суд касаційної інстанції відзначив, що системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» свідчить про наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії, який не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Отже, на переконання суду, застосування до спірних правовідносин положень постанови Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 якою встановлено аналогічне, зокрема, з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 обмеження, правова оцінка якому вже надана при розгляді адміністративної справи №826/3858/18, є несумісним з принципом верховенства права.
При цьому, суд звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 січня 2020 року у справі №640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2020 року, постанову Кабінету Міністрів України №804 від 14 серпня 2019 року визнано протиправною та нечинною повністю.
Таким чином, дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними
У зв`язку з викладеним, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Підстав для розподілу судових витрат судом не встановлено.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату (з врахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.С.Стрільців, 15, м.Івано-Франківськ, 76018)
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.