
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2020 року ЛуцькСправа № 140/14268/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Сіаль» про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Державна служба геології та надр України звернулася з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Сіаль» про зобов`язання припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5271 від 30.10.2010 (із врахуванням клопотання від 13.11.2020 про виправлення описок в позовній заяві).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ТзОВ «Сіаль» надано 30.12.2010 спеціальний дозвіл на користування надрами №5271 і з моменту отримання спеціального дозволу у відповідача як у надрокористувача виникли права та обов`язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, однак товариство своїх обов`язків не виконало, що, враховуючи п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, є підставою для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на їх користування. Згідно з ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. З огляду на те, що відповідачем не надано згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку, в зв`язку з чим просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Відповідач відзиву на позову не подав, про причини його неподання не повідомив.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з наступних мотивів та підстав.
Позивач - Державна служба геології та надр України, є суб`єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Сіаль», зареєстроване в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 25083872 та має право на здійснення таких видів діяльності за кодами КВЕД: 08.12 Добування піску, гравію, глин і каоліну (основний); 02.20 Лісозаготівлі; 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво; 16.29 Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, що вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
30.12.2010 Державною службою геології та надр України видано відповідачу спеціальний дозвіл на користування надрами №5271 (далі – Дозвіл), для видобування пісків у Валер`янівському-2 родовищі. Дозвіл виданий строком на 12 років.
В матеріалах справи наявна Примірна угода №5271 від 30.10.2010 (далі – Угода) про умови користування надрами з метою видобування, яка є додатком до спеціального дозволу на користування надрами, наданого з метою видобування пісків Валер`янівського-2 родовища №5271 від 30 12.2010.
Особливі умови спеціального користування надрами , відповідно до положень угоди, полягали в покладанні на надрокористувача низки обов`язків, зокрема, дотримування вимог законодавства України, чинних стандартів, норм і виконання робіт, пов`язаних з надрами, своєчасної і в повному обсязі сплати обов`язкових платежів до Державного бюджету України, передбачених чинних законодавством.
Наказом Державної служби геології та надр України від 28.11.2018 №450 «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної службою геології та надр України на 2019 рік» затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної службою геології та надр України на 2019 рік, до якого включено ТзОВ «Сіаль».
04.06.2019 Державною службою геології та надр України прийнято наказ 183 «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державної службою геології та надр України у липні 2019 року», згідно підпункту 1.1 якого наказано провести планові перевірки надрокористувачів, зазначених у Переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у липні 2019 року (додаються), зокрема, щодо власника спеціального дозволу на користування надрами №5271, виданого 30.12.2010 – ТзОВ «Сіаль».
07.06.2019 Державною службою геології та надр України на адресу ТзОВ «Сіаль» (вул. Вишнева, 11, с. Жабка, Ківерцівський район, Волинська область, 45200) надіслано повідомлення про проведення планової перевірки у строк з 22 липня по 02 серпня 2019 року посадовими особами Державної служби геології та надр України, яке отримано відповідачем 01.07.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна у матеріалах справи.
27.06.2019 складено направлення на проведення перевірки №466-19/02, видане начальником Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України – Челядин Р.В. головному спеціалісту Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України – Гаврилку І.В., провідному спеціалісту – геологу Державної організації «Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» - ОСОБА_1 на виконання наказу Державної служби геології та надр України від 04.06.2019 №183 «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державної службою геології та надр України у липні 2019 року» для проведення у строк з 22 по 26 липня 2019 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТзОВ «Сіаль», якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5271 від 30.12.2010.
Вказане направлення отримано директором товариства 22.07.2020, що підтверджується відміткою про отримання на примірнику направлення №466-19/02 від 27.06.2019, копія якого наявна у матеріалах справи.
За результатами перевірки було складено Акт перевірки № 02-02/11/2019-025/п-109 від 26.07.2019, яким було встановлено наступні порушення законодавства у сфері надрокористування:
- з 2011 року припинена розробка родовища через закінчення терміну чинності договору оренди земельної ділянки та бюрократичні зволікання компетентними органами на продовження даного договору (порушення ст.ст.125-126 Земельного кодексу України, ст.18 Кодексу України про надра);
- не в повній мірі виконується угода №5271 від 30.12.2010 про умови користування надрами з метою видобування, а саме: п. 10.1. Надрокористувач зобов`язаний щороку подавати до Мінприроди інформацію щодо стану виконання Програми робіт та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Мінприроди. Не надіслано щорічну інформацію щодо стану виконання Програми робіт за 2018 рік (порушення ст. 24 Кодексу України про надра, пп.1 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 №615).
Примірник акту перевірки отриманий директором ТзОВ «Сіаль» Вовдюком О.І. 26.07.2019.
На підставі даного Акту було складено припис від 26.07.2019 №518-19/02, яким надано строк до 28.08.2019 на усунення вищевказаних порушень законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень. Примірник припису отримано директором ТзОВ «Сіаль» Вовдюком О.І. 26.07.2019.
13.09.2019 начальником Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України внесено подання №718-19/02 на зупинення спеціального дозволу на користування надрами №5271 від 30.12.2010 в зв`язку з тим, що станом на 13.09.2019 до відділу не надійшло від товариства жодної інформації про усунення порушень, незважаючи на встановлений строк для її подачі – до 28.08.2019.
Наказом Державної служби геології та надр України №440 від 28.11.2019 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами та надано відповідачу строк 30 календарних днів на усунення порушень законодавства.
10.01.2020 на підставі п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 №615 (в редакції, що діяла на момент внесення подання), та в зв`язку ненадходженням інформації щодо усунення порушень від ТзОВ «Сіаль» після зупинення на 30 календарних днів дії Дозволу, Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України внесено подання про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5271 від 30.12.2010.
Наказом Держгеонадр України №82 від 10.03.2020 продовжено надрокористувачам терміни для усунення порушень законодавства про надра до 01.05.2020, в тому числі ТзОВ «Сіаль», про що останнє було повідомлено листом від 17.03.2020 №4430/01/07-20.
05.05.2020 підставі п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 №615, та в зв`язку ненадходженням станом на 05.05.2020 інформації щодо усунення порушень від ТзОВ «Сіаль» після продовження 10.03.2020 терміну для усунення порушень законодавства про надра до 01.05.2020, Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України внесено подання №226-20/02 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5271 від 30.12.2010.
Державна служба геології та надр України надіслала відповідачу лист від 04.06.2020 вих. №8377/01/07-20 з проханням надати до Держгеонадр у 15 денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами №5271 від 30.12.2010, який надіслано на адресу ТзОВ «Сіаль» не було вручено під час доставки та повернуто відправнику 30.06.2020, що підтверджується копією поштового конверта та інформацією щодо руху поштового відправлення з сайту Укрпошти.
Виходячи с того, що ТзОВ «Сіаль» порушено законодавство у сфері надрокористування та не виконано вимоги припису, що є порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом та Законами України, вважаючи, що наявні підстави для анулювання дозволу згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 22 Порядку №615, враховуючи відсутність згоди відповідача на припинення права користування надрами, позивач звернувся до суду з даним позовом про припинення права відповідача на користування надрами.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Згідно із статтею 13 частиною 1 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Статтею 14 абзацом 3 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.
Статтею 19 частиною 1 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр мають право здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції.
Згідно з частиною 2 статтею 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Частинами 3-4 статті 24 Кодексу України про надра передбачено, що права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою. Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції.
Відповідно до пункту 4 підпунктів 9, 10 Положення про Державну службу геології та надр України, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174, Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).
Пункт 22 Порядку № 615 (в редакції, що діяла на момент зупинення дії Дозволу) передбачав, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов`язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров`ю працівників або населення; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища; 5) наявності підстав, передбачених Законом України «Про санкції»; 6) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи; 7) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин, геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).
Відповідно до пункту 24 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада Міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Згідно із пунктом 22 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
За змістом частини 1 статті 25 Кодексу України про надра, права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Статтею 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється в разі: 1) якщо відпала потреба в користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування; 4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Відтак, спеціальним законом, яким передбачено підстави припинення права користування надрами, є Кодексу України про надра, статтею 26 пунктом 5 якого передбачено однією з підстав - порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (надалі - Положення), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
За приписами підпункту 12 пункту 4 Положення Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Згідно з підпунктами 9, 10 пункту 4 Положення Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Відповідно до приписів пункту 10 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток.
Пунктом 1 статті 4 Угоди визначено основні умови по об`ємах, основних видах робіт і термінах їх виконання, які Надрокористувач повинен забезпечити.
Так, зокрема, Надрокористувач під час виконання робіт по видам робіт та строкам їх виконання повинен забезпечити: розробку проекту видобування корисної копалини на ділянці надр з урахуванням вимог безпеки, природоохоронного законодавства та погодження проекту в установленому порядку; засвідчення права на користування надрами актом про надання гірничого відводу у встановленому законодавством порядку; відвід земельної ділянки і оформлення земельних прав користувача відбувається в порядку, передбаченому земельним законодавством. Надрокористувач зобов`язаний здійснювати роботи у терміни. зазначені у Програмі робіт.
Згідно зі статтею 5 Угоди продовження, зупинення, поновлення дії та анулювання Дозволу здійснюється виключно відповідно до чинного законодавства України; дія Угоди, що є невід`ємною частиною Дозволу, продовжується, зупиняється, поновлюється одночасно із Дозволом; Угода припиняє свою дію з моменту анулювання Дозволу, або закінчення строку його дії.
Матеріалами справи підтверджено, що посадовими особами Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр проведено перевірку ТзОВ «Сіаль» щодо дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин, за результатами проведення якої Державною службою геології та надр України надавався відповідачу достатній строк для усунення виявлених порушень, однак відповідачем не були усунуті порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, виявлені та зафіксовані у акті перевірки № 02-02/11/2019-025/п-109 від 26.07.2019 та у приписі від 26.07.2019 №518-19/02.
Станом на час розгляду даної справи порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, відповідачем не усунуто.
Підсумовуючи вищевикладене, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Відтак, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5271 від 30 грудня 2010 року, наданого товариству з обмеженою відповідальністю «Сіаль».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Дмитрук