
11.11.2020 Єдиний унікальний номер 205/6117/20
Провадження № 2-а/205/149/20
У Х В А Л А
11 листопада 2020 року м. Дніпро
Суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Терещенко Т.П., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
13 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська з вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність посадових осіб відповідача щодо оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 , який керував автомобілем Skoda Octavia Combi, з номерним знаком НОМЕР_1 , відповідальність за яке передбачено статтею 124 КУпАП: за фактом дорожньо-транспортної пригоди, що мала місце 29 квітня 2020 року близько 137-го км автодороги М-29 поблизу с. Голубівка Новомосковського району Дніпропетровської області; зобов`язати посадових осіб Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області оформити належним чином та у суворій відповідності до вимог КУпАП України, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376, та Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України 07.11.2015 № 1395, протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 , який керував автомобілем Skoda Octavia Combi, з номерним знаком НОМЕР_1 , відповідальність за яке передбачено статтею 124 КУпАП: за фактом дорожньо-транспортної пригоди, що мала місце 29 квітня 2020 року близько 137-го км автодороги М-29 поблизу с. Голубівка Новомосковського району Дніпропетровської області, та надіслати зазначені протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення до відповідного суду для розгляду.
Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 17 серпня 2020 року зазначену адміністративну справу передано на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за підсудністю.
25 вересня 2020 року ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративну справу №205/6117/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії передано на розгляд до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська.
10 листопада 2020 року до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська надійшла вищезазначена адміністративна справа на підставі ухвали судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2020 року.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10 листопада 2020 року вказану справу передано на розгляд судді Терещенко Т.П.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Вивчивши зміст позовних вимог суддею встановлено, що спір виник між фізичною особою та суб`єктом владних повноважень щодо визнання протиправною бездіяльності щодо оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 за фактом дорожньо-транспортної пригоди, що мала місце 29 квітня 2020 року та зобов`язання посадових осіб Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області оформити належним чином матеріали про адміністративне правопорушення.
Статтею 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років". Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Заявлені позивачем вимоги не зазначені у переліку ч. 1 ст. 20 КАС України, тому зазначена справа предметно підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду, а не Ленінському районному суду м. Дніпропетровська як адміністративному суду.
Також відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України предметна підсудність даного спору визначає віднесення його до компетенції та підсудності саме окружного адміністративного суду, що виключає можливість його вирішення місцевим загальним судом як адміністративним з визначенням загальної підсудності за місцем реєстрації позивача. Правила предметної підсудності разом з правилами територіальної та інстанційної підсудності складають алгоритм визначення компетентного суду для розгляду і вирішення окремих категорій адміністративних справ.
Згідно із ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.
Враховуючи, що КАС України не містить норм, які регулюють питання передання на розгляд до належного суду справ у разі порушення предметної підсудності, згідно із ч. 6 ст. 7 КАС України у такому випадку підлягає застосуванню аналогія закону.
Оскільки належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил предметної, інстанційної та територіальної підсудності, суд першої інстанції, встановивши, що спір за правилами предметної підсудності встановленої законом належить до юрисдикції іншого суду, вважає за необхідне направити справу для розгляду до адміністративного суду до предметної юрисдикції якого належить її розгляд.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (PRONINA v. UKRAINE, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 17 серпня 2020 року, якою зазначену адміністративну справу вже було передано на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за підсудністю, та вказана ухвала набрала законної сили, а тому спори щодо підсудності не допускаються.
Згідно із ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана. Справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що справа предметно не підсудна Ленінському районному суду м. Дніпропетровська, вважаю за необхідне направити позовну заяву за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 7, 20, 29, 30 КАС України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, передати за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (49089, м.Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку в п`ятнадцятиденний строк з дня складення ухвали.
Суддя: Т.П. Терещенко
.