
Справа № 212/10239/19
2/212/1205/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2020 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Дехта Р.В., за участю секретаря судового засідання Колісник К.Е., представника первісного відповідача - адвоката Товкун А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного провадження з повідомлення (викликом) сторін в залі суду в місті Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахуванн) або зміну режиму нарахування природного газу та зустрічним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об`єм природного газу, -
В С Т А Н О В И В:
06 грудня 2019 року позиваяч ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу в порядку захисту прав споживачів. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12.11.2019 року працівниками підприємства відповідача їй було вручено копію акту про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 12.11.2019, копію протоколу про направлення ЗВТ на експертизу від 12.11.2019 року та копію акут про порушення від 12.11.2019 №737. Акт про порушення АТ «Криворіжгаз» від 12.11.2019 №737 повністю не відповідає формі, встановленій додатком 1 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року №619. В технічному паспорті лічильника газу вказано наступну модель: «MKM-U» заводський номер 11125. В Акті АТ «Криворіжгаз» від 20.11.2019 року №1645 експертизи ЗВТ та пломб вказано наступні дані: модель «MKM-U» заводський номер 11125. В довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 21.11.2019 року №Т-ДН-4922/19 вказано модель «MKM» заводський номер 11125. Дані нетотожності свідчать про те, що 21.11.2019 року працівниками АТ «Криворіжгаз» була проведена фіктивна експертиза не належного позивачу лічильника газу до якого позивач не має жодного відношення.
Ухвалою суду від 10 грудня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження.
16 січня 2020 року на адресу суду надійшов відзив на позов в якому представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Крім того, 16 січня 2020 року на адресу суду надійшов зустрічний позов АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу.
Ухвалою суду від 18 лютого 2020 року було прийнято зустрічну позовну заяву та об`єднано в одне провадження зустрічний позов АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу (справа №212/348/20) до спільного розгляду з первісним позовом ОСОБА_1 до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку(донарахування)або зміну режиму нарахування природного газу в порядку захисту прав споживачів (справа № 212/10239/19 (2/212/1205/20).
У зустрічній позовній заяві представник АТ «Криворіжгаз» зазначає про наступне. Як вбачається з вищевикладеного, відповідач є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується доданими до позовної заяви документами (акт про порушення, інформація про зареєстрованих осіб). Домоволодіння устатковане: плита газова - 1, водонагрівач проточний газовий -1, опалювальний прилад -1, опалювальна площа 180,2 м2. Зареєстрована 4 особи. Відповідно до п. 2 гл. 6 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс) протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності). Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом. Відповідно до п. 7 гл. 9 Розділу 10 Кодексу у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак, зокрема наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення. В підпункті 3 пункту 1 глави 2 Розділу 11 Кодексу, зазначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). 08.11.2019 року за адресою Відповідача представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №721 відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, а саме: «відмова в доступі до об`єкта споживача, внаслідок чого представники оператора ГРМ не здійснили контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ), перевірку складових комерційного вузла обліку, контроль відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання, демонтажу лічильника на чергову повірку». У зв`язку із недопуском представників оператора ГРМ на адресу споживача, було зазначено про відмову від підпису Споживача, Акт про порушення підписано двома представника оператора ГРМ та головою квартального комітету №20 ОСОБА_2 - на виконання вимог пп.3 п.4 глави5 розділу ХІ Кодексу. В п.5 Акту зазначено про те, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно надати у строк до 28.11.2019 доступ до об`єкта для здійснення представниками оператора ГРМ зазначених у Акті заходів. Надалі, листом вих. №50106.1-Сл-28742-1119 від 12.11.2019, який було вручено Відповідачу особисто 12.11.2019, Відповідача було додатково повідомлено про необхідність допуску представників оператора ГРМ для здійснення дій. 12.11.2019 року за адресою Відповідача представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №737 відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, а саме: «ознаки несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та роботу лічильника газу, а саме: після складання акту про порушення №721 від 08.11.2019 виявлено ознаки пошкодження навісної свинцевої пломби шляхом її розтискання та повторного навінчування на пломбувальний дріт, встановлений у гвинт кріплення корпусу, що захищає доступ до вимірювального механізму. Гвинти та частки мають бути зафарбовані (лічильник змонтований у приміщенні), проте фарба на них відсутня. Пластикова пломба на захисному склі вимірювального механізму не має ознак старіння (нова), підлягає дослідженню та звіренню з оригіналом. На верхньому корпусі біля вхідного патрубку міститься місце вільне від забруднень (чисте), є сліди пошкодження магнітом». Акт про порушення підписано Відповідачем без зауважень. В п.6 Акту про порушення Відповідачу повідомлено, що засідання комісії з експертизи відбудеться 20.11.2019 об 11:00. В п. 8 Акту про порушення Відповідачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 28.11.2019 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1 та зазначено контактний телефон. Таким чином, Відповідачу було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання. 12.11.2019 за адресою Відповідача представниками АТ «Криворіжгаз» складено Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки. Акт про демонтаж підписано Відповідачем без зауважень.12.11.2019 року представниками АТ «Криворіжгаз» складено Протокол №725 щодо направлення ЗВТ на експертизу (копія додається) в п. 11 якого Відповідача повідомили про дату та час проведення експертизи. Протокол підписано Відповідачем без зауважень. 12.11.2019 за адресою Відповідача складено акт про монтаж ЗВТ з обмінного фонду. 20.11.2019 проведено експертизу лічильника за результатами якої складно Акт №1645 відповідно до якого виявлено порушення: «навісна свинцева пломба пошкоджена - наявні розширені отвори та отвори від попереднього пломбувального матеріалу, що свідчить про її відкривання та повторне навішування, дає змогу вільного доступу до вимірювального механізму. Наявний пломбувальний матеріал (дріт) та спосіб його встановлення не заводського виконання. Гвинти кріплення та гайки на них не відповідають виробництву України, не зафарбовані в колір корпусу та мають новий вигляд без забруднень. На верхній кришці наявний шар забруднення (пил, жир), а біля вхідного патрубка наявна не забруднена ділянка з потертостями поблизу стрілки, на внутрішній стороні кришки під цим місцем сліди механічної дії на корпус стороннім предметом. Наявний колектор на вимірювальний механізм зразка виробництва Словаччини 2000 р.в., а відповідно маркування на паспорті лічильник виробництва України 2005 року. Дані порушення здійснені прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу, свідчать про самовільне усунення порушень та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації.» Окрім того, факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджується також і довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-4922/19 від 21.11.2019 року якою встановлено похибку вимірювань, що перевищує допустимі. На підставі вищевикладеного та витягу із протоколу №87 від 28.11.2019, за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування частково за необлікований об`єм природного газу, а саме 55% від суми розрахунку за період з 12.11.2018 по 12.11.2019 (12 місяців) в сумі 83 525,84 грн. У зв`язку з вищевикладеним, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту у листопаді 2019 року, Відповідачу було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.11.2019 року за період з 12.11.2018 по 12.11.2019 року на суму 83 525,84грн. Так, рахунок на оплату було направлено Відповідачеві з супровідним листом від 02.12.2019, проте оплату суми боргу Відповідачем не здійснено. Крім того, згідно п.8 гл.9 Розділу Х Кодексу, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). Згідно акту надання послуг №б/н від 20.11.2019 року вартість проведення комплексу робіт з експертизи побутового лічильника №11125 встановленого за адресою: АДРЕСА_1 становить 2061,58 грн, крім того транспортні витрати становлять 784,20грн, послуги ДП «Кривбасстандартметрологія» 210,17 грн., загальна вартість складає 3055,94 грн. Вищезазначені витрати на дату пред`явлення даного позову залишаються Відповідачем не відшкодованими.
У судовому засіданні представник відповідача за первісним позовом та представник позивача за зустрічним позовом у задоволенні позовних вимог, викладених у первісній позовній заяві просила відмовити, позовні вимоги, викладені у зустрічній позовній заяві просила суд задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву та позові відповідно.
У судове засідання позивач та представник позивача за первісним позовом, відповідач та представник відповідача за зустрічним позовом не прибули, окрім того, представник позивача ОСОБА_3 особисто подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із відрядженням, однак належних доказів на підтвердження неможливості забезпечення своєї явки у судове засідання не надав.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 надав пояснення, що 20.11.2019 приймав участь у засіданні комісії з експертизи ЗВТ та пломб АТ «Криворіжгаз», виконував відкривання сейф-пакету до якого було запаковано лічильник на адресі ОСОБА_1 , здійснював зовнішній огляд лічильника, фотографування, подальше розбирання та збирання лічильника.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 надала пояснення, що спочатку за даною адресою був недопуск, попали на адресу з другого разу, демонтували лічильник для направлення на експертизу, 20.11.2019 провели експертизу лічильника, зіставили корінчик сейф-пакету, залишений споживачу із основним сейф-пакетом, сейф-пакет був цілий, непорушений, відкрили сейф-пакет, члени комісії оглянули лічильник, виявили сліди відкриття лічильника, слюсар розібрав лічильник, виявили, що наявний колектор та вимірювальний механізм зразка виробництва Словаччини 2000р.в., а відповідно до маркування на паспорті лічильник виробництва України 2005р.Отже, лічильник був перероблений, крім того біля вхідного патрубка наявна незабруднена (у тому числі жиром) ділянка, на внутрішній стороні кришки під цим місцем були сліди механічної дії на корпус лічильника.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_6 надала пояснення, що 20.11.2019 приймала участь у засіданні комісії з експертизи ЗВТ та пломб АТ «Криворіжгаз» та виявили, що колектор вимірювального механізму не відповідав країні виробництва лічильника відповідно паспорту, відбулася зміна конструктивного елементу лічильника газу: попередній вимірювальний механізм змінили, після проведеної експертизи споживачу було виставлено на рахунок на оплату витрат, пов`язаних з проведенням експертизи побутового лічильника газу в сумі 3 055,94 грн.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснив, що 20.11.2019 приймав участь у засіданні комісії з експертизи ЗВТ та пломб АТ «Криворіжгаз», здійснював зовнішній огляд лічильника: лічильник не побитий. Здійснював повірку лічильника на обладнанні АТ «Криворіжгаз», похибка вимірювання на мінімальних витратах перевищувала істотно допустиму норма та склала -20,80%,як наслідок видав довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Т-ДН-4922/19 від 21.11.2019.
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_8 пояснила, що 20.11.2019 приймала участь у засіданні комісії з експертизи ЗВТ та пломб АТ «Криворіжгаз», для участі у якій прийшов ОСОБА_9 - чоловік позивача, надав документи на підтвердження реєстрації за адресою АДРЕСА_1 , приймав участь у роботі комісії, писав зауваження до Акту №1645 експертизи ЗВТ та пломб від 20.11.2019. Крім проведення експертизи лічильника газу держповірником проводиться повірка лічильника газу.
Під час розгляду справи дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, викладені у первісному позові та позовні вимоги, викладені у зустрічному позові, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, вважає, що первісний позов ОСОБА_1 до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» про визнання незаконним акту про порушення, акту експертизи лічильника газу та рішення діючої комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу в порядку захисту прав споживачів задоволенню не підлягає, а зустрічна позовна заява АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу у розмірі 83 525,84грн. та витрати, пов`язані з проведенням експертизи побутового лічильника газу в сумі 3 055,94 грн. підлягає задоволенню у повному обсязі з таких підстав.
Судом встановлено, що АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «КРИВОРІЖГАЗ» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30вересня 2015року №2494 і тому позивач є оператором ГРМ.
В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року (далі - Кодекс), зазначено, що оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - це суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Таким чином, в розумінні п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем Позивач є оператором ГРМ.
Пунктом 2 глави 1 Розділу 6 Кодексу передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної мережі (далі - ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.
Відповідно до п. З глави 3 Розділу 6 Кодексу договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
В пункті 7 глави 3 Розділу 6 Кодексу зазначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (п.5 правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 та п.4 глави 1 Розділу 1 Кодексу газорозподільних систем).
Як вбачається з вищевикладеного, ОСОБА_9 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується доданими до позовної заяви документами (акт про порушення, інформація про зареєстрованих осіб). Домоволодіння устатковане: плита газова - 1, водонагрівач проточний газовий -1, опалювальний прилад -1, опалювальна площа 180,2 м2. Зареєстрована 4 особи.
Відповідно до п. 2 гл. 6 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс) протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності).
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до п. 7 гл. 9 Розділу 10 Кодексу у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак, зокрема наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.
В підпункті 3 пункту 1 глави 2 Розділу 11 Кодексу, зазначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Згідно п. 1 глави 3 розділу 11 Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи). Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Відповідно до п. 4 розділу 1 глави 1 Кодексу приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
08.11.2019 року за адресою ОСОБА_9 представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №721 відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, а саме: «відмова в доступі до об`єкта споживача, внаслідок чого представники оператора ГРМ не здійснили контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ), перевірку складових комерційного вузла обліку, контроль відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання, демонтажу лічильника на чергову повірку». У зв`язку із недопуском представників оператора ГРМ на адресу споживача, було зазначено про відмову від підпису Споживача, Акт про порушення підписано двома представника оператора ГРМ та головою квартального комітету №20 ОСОБА_2 - на виконання вимог пп.3 п.4 глави5 розділу ХІ Кодексу.
В п.5 Акту зазначено про те, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно надати у строк до 28.11.2019 доступ до об`єкта для здійснення представниками оператора ГРМ зазначених у Акті заходів.
Надалі, листом вих. №50106.1-Сл-28742-1119 від 12.11.2019, який було вручено Відповідачу особисто 12.11.2019, Відповідача було додатково повідомлено про необхідність допуску представників оператора ГРМ для здійснення дій.
12.11.2019 року за адресою ОСОБА_9 представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №737 відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, а саме: «ознаки несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та роботу лічильника газу, а саме: після складання акту про порушення №721 від 08.11.2019 виявлено ознаки пошкодження навісної свинцевої пломби шляхом її розтискання та повторного навінчування на пломбувальний дріт, встановлений у гвинт кріплення корпусу, що захищає доступ до вимірювального механізму. Гвинти та частки мають бути зафарбовані (лічильник змонтований у приміщенні), проте фарба на них відсутня. Пластикова пломба на захисному склі вимірювального механізму не має ознак старіння (нова), підлягає дослідженню та звіренню з оригіналом. На верхньому корпусі біля вхідного патрубку міститься місце вільне від забруднень (чисте), є сліди пошкодження магнітом». Акт про порушення підписано ОСОБА_9 без зауважень.
В п.6 Акту про порушення ОСОБА_9 повідомлено, що засідання комісії з експертизи відбудеться 20.11.2019 об 11:00.
В п. 8 Акту про порушення ОСОБА_9 повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 28.11.2019 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1 та зазначено контактний телефон.
Таким чином, ОСОБА_9 було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання.
12.11.2019 за адресою ОСОБА_9 представниками АТ «Криворіжгаз» складено Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки (копія додається). Акт про демонтаж підписано ОСОБА_9 без зауважень.
12.11.2019 року представниками АТ «Криворіжгаз» складено Протокол №725 щодо направлення ЗВТ на експертизу (копія додається) в п. 11 якого ОСОБА_9 повідомили про дату та час проведення експертизи. Протокол підписано ОСОБА_9 без зауважень.
12.11.2019 за адресою ОСОБА_9 складено акт про монтаж ЗВТ з обмінного фонду.
20.11.2019 проведено експертизу лічильника за результатами якої складно Акт №1645 відповідно до якого виявлено порушення: «навісна свинцева пломба пошкоджена - наявні розширені отвори та отвори від попереднього пломбувального матеріалу, що свідчить про її відкривання та повторне навішування, дає змогу вільного доступу до вимірювального механізму. Наявний пломбувальний матеріал (дріт) та спосіб його встановлення не заводського виконання. Гвинти кріплення та гайки на них не відповідають виробництву України, не зафарбовані в колір корпусу та мають новий вигляд без забруднень. На верхній кришці наявний шар забруднення (пил, жир), а біля вхідного патрубка наявна не забруднена ділянка з потертостями поблизу стрілки, на внутрішній стороні кришки під цим місцем сліди механічної дії на корпус стороннім предметом. Наявний колектор на вимірювальний механізм зразка виробництва Словаччини 2000 р.в., а відповідно маркування на паспорті лічильник виробництва України 2005 року. Дані порушення здійснені прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу, свідчать про самовільне усунення порушень та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації.»
Окрім того, факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджується також і довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-4922/19 від 21.11.2019 року якою встановлено похибку вимірювань, що перевищує допустимі.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (п.8 розд. 5 Глави XІ Кодексу).
Відповідно до п. 11 Глави 5 розділу XI Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок недооблікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п. 12 розд. 5 глави XI Кодексу).
На підставі вищевикладеного та витягу із протоколу №87 від 28.11.2019, за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування частково за необлікований об`єм природного газу, а саме 55% від суми розрахунку за період з 12.11.2018 по 12.11.2019 (12 місяців) в сумі 83 525,84 грн.
У зв`язку з вищевикладеним, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту у листопаді 2019 року, ОСОБА_9 було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.11.2019 року (копія додається) за період з 12.11.2018 по 12.11.2019 року на суму 83 525,84грн.
Так, рахунок на оплату було направлено ОСОБА_9 з супровідним листом від 02.12.2019, проте оплату суми боргу ОСОБА_9 не здійснено.
Крім того, згідно п.8 гл.9 Розділу Х Кодексу, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт не санкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Згідно акту надання послуг №б/н від 20.11.2019 року вартість проведення комплексу робіт з експертизи побутового лічильника №11125 встановленого за адресою: АДРЕСА_1 становить 2061,58 грн, крім того транспортні витрати становлять 784,20грн, послуги ДП «Кривбасстандартметрологія» 210,17 грн., загальна вартість складає 3055,94 грн. Вищезазначені витрати залишаються ОСОБА_9 не відшкодованими.
Щодо посилання ОСОБА_9 у тексті позовної заяви на те, що в технічному паспорті лічильника газу вказано наступну модель: «MKM-U» заводський номер 11125. В Акті АТ «Криворіжгаз» від 20.11.2019 року №1645 експертизи ЗВТ та пломб вказано наступні дані: модель «MKM-U» заводський номер 11125. В довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 21.11.2019 року №Т-ДН-4922/19 вказано модель «MKM» заводський номер 11125. Дані нетотожності свідчать про те, що 21.11.2019 року працівниками АТ «Криворіжгаз» була проведена фіктивна експертиза не належного позивачу лічильника газу до якого позивач не має жодного відношення, суд зауважує про наступне. Як вбачається із відзиву на первісну позовну заяву 20.11.2019 на АТ «Криворіжгаз» було проведено експертизу лічильника газу типу G6, марки MKM-U G6, зав. №11125, покази 02686.3 куб.м., який направлено на експертизу відповідно до протоколу від 12.11.2019 №725, запакований до сейфпакету №0230625.У моделі даного лічильника газу типу G6, марки MKM-U G6, зав. №11125, літера «U» визначає країну-виробника, у даному випадку - Ukraine, скорочено літера «U». За змістом Акту №1645 експертизи ЗВТ та пломб від 20.11.2019, який підписано ОСОБА_9 з запереченнями, не вбачається жодних зауважень щодо цілісності сейфпакету або неналежності лічильника газу №11125 Споживачу. Тобто, твердження Позивача у позовній заяві є надуманими та такими, що не відповідають дійсності.
Щодо посилання ОСОБА_9 у тексті позовної заяви на те, що Акт про порушення АТ «Криворіжгаз» від 12.11.2019 №737 повністю не відповідає формі, встановленій додатком 1 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року №619, суд зазначає наступне. Як вбачається із змісту зустрічної позовної заяви, відповідно до постанови НКРЕКП №1274 від 16.04.2015 року про видачу ліцензії на розподіл природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ ПАТ «Криворіжгаз» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території м. Кривий Ріг (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району в місті Кривий Ріг) та Криворізького району Дніпропетровської області в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності та користуванні ПАТ «Криворіжгаз». Відповідно до абзацу 1 ч. 6 Розділу VII Закону України «Про ринок природного газу», введеного в дію з 01.10.2015, провадження діяльності з постачання та розподілу природного газу здійснюється на підставі чинних ліцензій, що були видані до дня введення в дію цього Закону, протягом трьох місяців після затвердження ліцензійних умов на провадження відповідного виду господарської діяльності згідно з положеннями цього Закону. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, які набрали чинності з 26.03.2017. З метою приведення господарської діяльності з розподілу природного газу у відповідність до вимог законів України «Про ринок природного газу», «Про ліцензування видів господарської діяльності» та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ» подало до НКРЕКП заяву (вх. НКРЕКП від 19.06.2017 № ЛГ-246/17) про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу. У зв`язку з вищевикладеним постановою НКРЕКП №845 від 29.06.2017 року про видачу ліцензії на розподіл природного ПАТ «Криворіжгаз» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Кривий Ріг (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району) та Криворізького району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ».04.06.2019 року НКРЕКП винесено постанову № 943 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 29.06.2017 року № 845» (роздруківка з офіційного сайту додається).
Відповідно до вказаної постанови внесено зміни в повне та скорочене найменування ліцензіата. Так новими найменуваннями є:
- повне найменування: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз»
- скорочене найменування: АТ «Криворіжгаз».
В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року (далі - Кодекс), зазначено, що оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - це суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, в розумінні п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем третя особа АТ «Криворіжгаз» є оператором ГРМ.
Пунктом 2 глави 1 Розділу 6 Кодексу передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної мережі (далі - ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498. Згідно пункту 4 глави 3 Розділу 6 Кодексу, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу. В пункті 7 глави 3 Розділу 6 Кодексу зазначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу. Так, Наказ Міністерства палива та енергетики України №619 від 27.12.2005 року «Про затвердження Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» набрав чинності 31.01.2006 року. За змістом Загальних положень Наказу №619 від 27.12.2005 вбачається наступне:це Положення розроблено з метою впорядкування відносин між газопостачальними організаціями, газотранспортними організаціями і фізичними особами під час проведення експертизи лічильників газу, які використовуються для обліку природного газу в побуті, та відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 року N 2246 (2246-99-п ) "Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання"; постачання та транспортування природного газу може здійснювати одна організація; застосування цього Положення є обов`язковим для газопостачальних організацій, газотранспортних організацій незалежно від форм власності та фізичних осіб, які застосовують лічильники газу для обліку природного газу в побуті. З урахуванням вищенаведеного, вбачається, що АТ «Криворіжгаз» є оператором газорозподільної системи та здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. У свою чергу, оператором газотранспортної системи, на момент спірних правовідносин, було Акціонерне товариство «Укртрансгаз», що здійснювало транспортування природного газу, станом на сьогодні оператором газотранспортної системи є ТОВ «Оператор газотранспортної системи». Та газопостачальною організацією у Дніпропетровській області є ТОВ «Дніпропетровськгаз Збут» - суб`єкт господарювання, в установленому порядку отримав ліцензію на постачання природного газу за регульованим тарифом з 1 липня 2015 року та виступає гарантованим постачальником газу для побутових споживачів м Дніпропетровськ та Дніпропетровської області, с. Темирівка Гуляйпільського району Запорізької області та с. Радянське Кобеляцького району Полтавської області (згідно з рішенням НКРЕКУ №1588 від 21 травня 2015 року). З огляду на вищевикладене, Наказ Міністерства палива та енергетики України №619 від 27.12.2005 року «Про затвердження Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» набрав чинності 31.01.2006 року, відповідно до змісту його загальних положень є обов`язковим для газопостачальних організацій, газотранспортних організацій незалежно від форм власності та фізичних осіб, які застосовують лічильники газу для обліку природного газу в побуті, однак, АТ «Криворіжгаз» з квітня 2015 не є ані газопостачальною організацією, ані газотранспортною організаціє, тобто відсутні підстави для обов`язкового застосування положень оскаржуваного Наказу у господарській діяльності АТ «Криворіжгаз».
Судом перевірено розрахунок необлікованого об`єму природного газу в сумі 83 525,84 грн., який виконано згідно акту про порушення №737 від 12.11.2019р., (що доданий до зустрічного позову) здійснений в наступному порядку:
Додатком 15 до кодексу визначена норма обсягу споживання на плиту газову та водонагрівач 23,6 м куб. людино-місяць. Таким чином, розрахунок здійснений на 4 особи (граничний об`єм споживання при розрахунку підлягає помноженню на 1).
23,6 (норма обсягу споживання на плиту газову та водонагрівач)*4(кількість зареєстрованих осіб) = 94,4 за повний місяць
Додатком 15 до кодексу визначена норма обсягу споживання в 11 м 2 на індивідуальне опалення в будинках на 1 м. кв. опалювальної площі. При цьому згідно п.2 приміток якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період. Відповідно до п. 4 розділу 1 глави 1 кодексу опалювальний період - період з 01 жовтня по 30 квітня включно.
11 (граничний об`єм споживання індивідуальне опалення) * 180,2 (опалювальна площа) = 1982,2м3 за повний місяць в опалювальний період.
11 (граничний об`єм споживання індивідуальне опалення) * 180,2 (опалювальна площа)*30% = 594,66м3 за повний місяць в не опалювальний період.
Відповідно до п. 11 розділу 5 глави 11 кодексу при складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення.
Згідност.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до вимогст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Згідно з ч.1ст.623 ЦК України боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Згідно частини першої статті 15, частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду. При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно враховувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення, та забезпечити поновлення порушеного права.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/12901/17-ц зазначено, що предметом даного спору є скасування протоколу засідання комісії ПАТ «ЕК Одесаобленерго» від 29 червня 2017 року № 67 щодо розгляду акта про порушення ПКЕЕ від 16 травня 2017 року № 036296 та визнання дій комісії ПАТ «ЕК Одесаобленерго» щодо розгляду зазначеного акта неправомірними. Велика Палата Верховного Суду виходила з того, що обраний позивачем спосіб захисту прав шляхом подання позову про скасування протоколу засідання комісії щодо розгляду акта про порушення ПКЕЕ та визнання дій комісії щодо розгляду зазначеного акта неправомірними сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права. Такі вимоги не підлягають розгляду не лише в порядку цивільного судочинства, але й узагалі не підлягають судовому розгляду. Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду у справі № 522/12901/17-ц складений працівниками електропостачальної організації акт про порушення ПКЕЕ є лише фіксацією такого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки дотримання цих Правил, тому оскарження лише факту складення такого акта, який не встановлює для споживача будь-яких обов`язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав. Зазначений акт може бути визнаний як доказ (із наданням йому відповідної оцінки судом під час вирішення іншого спору), зокрема, щодо відшкодування матеріальних збитків, при вирішенні якого суд зобов`язаний дати оцінку щодо дійсності цього акта.
Вказана правова позиція Великої Палати Верховного Суду свідчить про те, що акт ПАТ «Криворіжгаз» та рішення діючої комісії, є лише фіксацією можливого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки, тому оскарження лише факту складення такого акту, який не встановлює для споживача будь-яких обов`язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав.
Зазначений акт може бути визнаний як доказ (із наданням йому відповідної оцінки судом під час вирішення іншого спору), зокрема про визнання дій відповідача неправомірними щодо нарахування заборгованості, при вирішенні якого суд зобов`язаний дати оцінку щодо дійсності цього акта.
Відсутність спору, у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства» необхідно тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, так і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду.
Вказана правова позиція також висловлена у постанові Верховного Суду України від 06 червня 2011 року у справі № 6-4ц11 та постановах Великої Палати Верховного Суду від 22 березня 2018 року у справі № 800/559/17, від 03 квітня 2018 року у справі № 9901/152/18, від 30 травня 2018 року у справі № 9901/497/18.
З огляду на вказане, пред`явлені ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Криворіжгаз" вимоги не підлягають розгляду не лише у порядку цивільного судочинства, але і взагалі не підлягають судовому розгляду. Обраний позивачем спосіб захисту права сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права.
Згідно положень ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що зустрічний позов підлягає задоволенню та з відповідача за зустрічним позовом на користь позивача за зустрічним позовом необхідно стягнути 83 525,84 гривень вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу відповідно наданого розрахунку, що міститься в матеріалах справи, крім того, підлягають стягненню витрати пов`язані з проведенням експертизи побутового лічильника газу в сумі 3 055,94 грн.
Крім того, з урахуванням положеньст.141ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в розмірі 2 102 гривні 00 копійок.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 13, 19, 76-81, 89,133, 141, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» про визнання незаконним акту акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» про порушення від 12.11.2019 року №737, акту акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» експертизи лічильника №1645 від 20.11.2019 року, про визнання незаконним та скасування рішення діючої комісії акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» з розгляду акту про порушення №737 від 12.11.2029 року, відмовити повністю.
Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об`єм природного газу, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованість за не облікований (донарахований) об`єм природного газу в сумі 83525 (вісімдесят три тисячі п`ятсот двадцять п`ять) гривень 84 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» витрати повзанні з проведенням експертизи побутового лічильнику газу в сумі 5055 (три тисячі п`ятдесят п`ять) гривень 94 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2102 гривні 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 17 листопада 2020 року.
Суддя: Р. В. Дехта