
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2020 року м. Київ № 640/16520/19
Суддя Окружного адміністративного суду м. Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ютекснафтогаз» до Державної податкової служби України, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" (01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 120, код ЄДРПОУ 38091707) з позовом до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393), Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площаё8, код ЄДРПОУ 39292197), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України про відмову у видачі ліцензії на право оптової торгівлі пальним Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" 38091707, про що Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 року № 29-01С-уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" 38091707 було повідомлено листом від 09.07.2019 №31671/6/99-99-12-01-01-15;
- зобов`язати Державну податкову службу України видати Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" 38091707, ліцензію на право оптової торгівлі пальним з одночасним внесенням до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформації про видану Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" 38091707, ліцензію.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» було надано до відповідача всі необхідні документи для надання ліцензії на оптову торгівлю пальним, проте, останнім за відсутності будь-яких підстав, протиправно було відмовлено у видачі позивачеві відповідної ліцензії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач - 1, не погоджуючись із доводами позивача, надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказав, що договір про спільну діяльність від 29.01.2019 №29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Ютекснафтогаз» не є суб`єктом господарювання в розумінні Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», відтак, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 16 жовтня 2019 року у справу залучено в якості співвідповідача - Державну фіскальну службу України.
Відповідач 2 - Державна фіскальна служба України своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалась, відзив до суду не подала.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
З метою здійснення спільної діяльності між TOB «Ютекснафтогаз», TOB «Краснокутський агрошляхбуд» та TOB «Нафтохімічна компанія «Матрапак - Україна» було укладено Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа TOB «Ютекснафтогаз» 38091707.
Даний договір було взято на облік у контролюючих органах 30.01.2019 року за № 270798, про що начальником ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві було видано довідку форми № 34-ОПП від 04.02.2019 № 1926590200087 про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру, з податковим номером 100011459.
Згідно п. 64.6 ст. 64 Податкового кодексу України на обліку у контролюючих органах повинні перебувати угоди про розподіл продукції, договори управління майном (крім договорів щодо операцій, визначених у другому реченні абзацу другого підпункту 5 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу) та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені цим Кодексом.
З 01.03.2019 Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа TOB «Ютекснафтогаз» 38091707 було зареєстровано платником податку на додану вартість № 1926594500498 від 15.02.2019.
Після чого, 13.03.2019 року Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29- 01С - уповноважена особа TOB «Ютекснафтогаз» 38091707 було внесено до реєстру платників акцизного податку з реалізації пального.
29.03.2019 до Договору про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С були внесені зміни в частині зміни однієї із сторін договору, а саме учасника TOB «Нафтохімічна компанія «Матрапак - Україна» було змінено на компанію «Матрапак ГмбХ» (ФРН). Приймаючи до уваги, що компанія «Матрапак ГмбХ» є резидентом Федеративної Республіки Німеччина, Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа TOB «Ютекснафтогаз» 38091707 в редакції від 29.03.2019 було зареєстровано у Департаменті економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради 25.04.2019 за № 1330-2-1.
Відповідно до ч. 1 ст. 1130 Цивільного кодексу України за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов`язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.
Відповідно до п. 1.1 Договору про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29- 01С метою діяльності є здійснення виробництва та реалізації продукції, а також отримання прибутку від здійснення такої діяльності.
З метою отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, позивачем була подана 10.06.2019 року через канцелярію ДФС України, заява з описом необхідних документів, передбачених ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Однак, відповіді на вказану заяву, позивач у строк, встановлений Законом, не отримав.
В зв`язку із чим, 01.08.2019 року на адресу ДФС України позивачем було подано лист № 30/071 від 30.07.2019 «Про надання інформації» стосовно результату розгляду заяви щодо отримання ліцензії.
05.08.2019 року позивачем було отримано відповідь за № 31671/6/99-99-12-01-01-15 від 09.07.2019 року, яким ДФС України повідомила про відмову у видачі ліцензії на право оптової торгівлі пальним, в зв`язку із тим, що договір про спільну діяльність від 29.01.2019 №29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Ютекснафтогаз» не є суб`єктом господарювання в розумінні Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального»
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із даним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема пальним, забезпечення його високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом пального на території України визначено Законом України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у редакції станом на 01.07.2019 (далі - Закон № 481/95-ВР).
Статтею 1 Закону № 481/95-ВР розкрито, серед інших, наступні поняття: ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку; місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;
Єдиний державний реєстр суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.
Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та розміщується у вільному доступі.
Суд зазначає, що аналіз Закону України ««Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» свідчить про відсутність норм, які б дозволяли лише суб`єктам господарювання отримувати ліцензії на право оптової торгівлі пальним.
Так, ввідповідно до абзацу 61 статті 1 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального містить відомості про:
- ліцензіатів (для юридичних осіб - найменування, код ЄДРПОУ, для фізичних осіб - суб`єктів господарювання - прізвище, ім`я, по батькові, номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки та повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті), для спільної діяльності без створення юридичної особи - найменування, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за ведення обліку спільної діяльності).
Таким чином, законодавець чітко визначив, що ліцензіатами діяльності з оптової торгівлі пальним мають право бути: фізичні особи - суб`єкти господарювання; юридичні особи; спільна діяльність без створення юридичної особи - тобто ДСД № 29-01С.
Таким чином, суд вважає, що відповідач неправомірно дійшов висновку, що Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 №29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Ютекснафтогаз» 38091707 не є суб`єктом господарювання в розумінні Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Крім того, суд звертає увагу, що позивача було поставлено на облік у контролюючому органі, присвоєно податковий номер та надано статус платника податку на додану вартість, в той же час, відповідач позбавив Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 №29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Ютекснафтогаз» 38091707 можливості отримати ліцензію на здійснення операцій з пальним, що суперечить податковому законодавству, а також законодавству у сфері ліцензування.
До того ж, аналіз доданих до матеріалів справи документів свідчить про те, що позивачем до заяви про отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним були додані всі визначені законом документи, а саме: платіжне доручення № 1 від 05.06.2019, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію, Договір про спільну діяльність № 29-01С від 29.01.2019, Додаткову угоду № 1 від 29.03.2019 до Договору про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С, картку державної реєстрації Договору (контракту) № 1330-2-1 від 25.04.2019, статут Товариства з обмеженою відповідальністю «Ютекснафтогаз» разом з протоколами загальних зборів учасників № 4 від 28.07.2016 та № 6 від 04.11.2016, а також наказ № 16-к від 04.11.2016, статут Товариства з обмеженою відповідальністю «Краснокутський Агрошляхбуд» разом з наказом про призначення на посаду директора № 243-к від 14.09.2017 та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, свідоцтво про реєстрацію Представництва фірми «Матрапак ГмбХ» № ПІ-5116 від 23.06.2016 та відомості з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій [України разом з дорученням від 15.01.2019 та наказом про вступ на посаду директора № 09-К від 01.02.2019, протокол зборів учасників ДСД № 29-01С від 29.01.2019, наказ про призначення на посаду виконавчого директора № 06-К від 29.01.2019 разом з довіреностями, виданими усіма учасниками спільної діяльності, державний акт на право постійного користування землею, серія ХР-18-00-002478 від 25.09.1996, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ- 6306229222018 від 10.07.2018, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, серія САЕ № 215288 від 07.06.2012, акт приймання-передачі права користування майном від 01.04.2019, свідоцтво про відповідність збудованого об`єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил № 20000659 від 31.12.2009, договір про надання послуг з акредитованою лабораторією №30-05/2019/2 OIL від 30.05.2019, дозвіл на виконання робі підвищеної небезпеки та експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки № 233.13.63-46.7 від 08.04.2013, дозвіл на експлуатацію устаткування № 568.19.32 від 11.03.2019.
Зауважень щодо обсягу та змісту документів, що були подані разом із заявою для отримання ліцензії, відповідач не заявляв.
Зазначені обставини відповідачем під час розгляду справи також не заперечувались.
Тому, з огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у видачі ліцензії на право оптової торгівлі пальним Товариства з обмеженою відповідальністю «Ютекснафтогаз» (уповноважена особа договір про спільну діяльність від 29.01.2019 №29-01С) є безпідставним та необґрунтованим, адже Товариством дотримано всіх встановлених законодавством вимог для отримання такої ліцензії.
Як наслідок, суд вважає оскаржувані дії відповідача протиправними, а рішення Державної фіскальної служби України про відмову у видачі ліцензії на право оптової торгівлі пальним від 09.07.2019 №31671/6/99-99-12-01-01-15 таким, що підлягає скасуванню.
Водночас, для відновлення порушеного права позивача, суд вважає за доцільне зобов`язати Державну податкову службу України, з урахуванням встановлених судом обставин справи та вищенаведених висновків суду, видати Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" 38091707, ліцензію на право оптової торгівлі пальним з одночасним внесенням до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформації про видану Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" 38091707, ліцензію.
В силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи обсяг задоволених позовних вимог, сума сплаченого судового збору у розмірі 3842,00 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок відповідача-1.
Керуючись ст.ст. 12, 77, 139, 246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" (01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 120, код ЄДРПОУ 38091707) (уповноважена особа Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 №29-01С) задовольнити повністю;
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України про відмову у видачі ліцензії на право оптової торгівлі пальним Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" 38091707, про що Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 року № 29-01С-уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" 38091707 було повідомлено листом від 09.07.2019 №31671/6/99-99-12-01-01-15;
3. Зобов`язати Державну податкову службу України видати Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" 38091707, ліцензію на право оптової торгівлі пальним з одночасним внесенням до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального інформації про видану Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" 38091707, ліцензію;
4. Сягнути на користь Договір про спільну діяльність від 29.01.2019 № 29-01С - уповноважена особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Ютекснафтогаз" сплачений судовий збір у розмірі 3 842,00 грн (три тисячі вісімсот сорок дві грн) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Вєкуа