Рішення № 92896301, 12.11.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2020
Номер справи
620/2713/20
Номер документу
92896301
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2020 року м. Чернігів Справа № 620/2713/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря - Гайдука С.В.,

представників позивача - Федоровської І.О., Закалюжної Н.О.,

представника відповідача - Бисикало Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фермерського господарства "Північ Агро" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень та рішення про застосування штрафних санкцій,

У С Т А Н О В И В:

Фермерське господарство «Північ Агро» (далі - ФГ «Північ-Агро») 11.07.2020 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі - ГУДПС у Чернігівській області), у якому просить визнати протиправними та скасувати:

- податкові повідомлення-рішення відповідача від 29.01.2020 №00001323306, №00001303306, №00001313306;

- рішення відповідача від 29.01.2020 №0001333306.

Свої вимоги мотивує тим, що спірні рішення ГУДПС у Чернігівській області не відповідають критеріям вмотивованості, чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, що породжує їх неоднозначне трактування. Крім того, зазначає, що відповідачем порушено норми Податкового кодексу України, оскільки до податкових повідомлень-рішень внесено незрозумілі відомості щодо особи, яка їх підписала.

По суті виявлених порушень ФГ «Північ Агро» зазначило, що з урахуванням положень пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України, у зв`язку із самостійним нарахуванням господарством основного платежу з ПДФО та військового збору і поданням до контролюючого органу відповідної форми №1 ДФ за звітний період, у ГУДПС у Чернігівській області не було підстав для прийняття рішень про збільшення податкових зобов`язань з вказаних платежів. Крім того, зазначена у податкових повідомлення-рішеннях сума зобов`язань, не відповідає сумі, що визначена актом перевірки.

Ухвалою судді від 25.08.2020 відкрито провадження у справі за правилам спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, у встановлений ухвалою суду строк надав відзив на позов, у якому зазначив, що документальною плановою виїзною перевіркою ФГ «Північ Агро» було встановлено порушення позивачем норм чинного податкового законодавства та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в частині нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору, єдиного внеску, заповнення податкових розрахунків за формою №1 ДФ за І квартал 2017 року, І квартал 2018 року, ІІ квартал 2018, у зв`язку із чим винесено спірні рішення. При цьому, представник відповідача зазначив, що податкові повідомлення-рішення підписанні уповноваженою на те особою.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій ФГ «Північ Агро» заявлені позовні вимоги підтримало, просило їх задовольнити та зазначило, що у результаті порівняння показників бухгалтерського обліку господарства, зазначених у розрахунку несвоєчасно сплачених зобов`язань, долученому до акту перевірки, встановлено їх невідповідність даним у «Електронному кабінеті платника податку». Враховуючи наведене, позивач вважає, що відповідачем було свідомо занижено суми сплати ПДФО для збільшення нарахувань та збільшення сум штрафних санкцій.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити, враховуючи таке.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 77, ст. 82 Податкового кодексу України, ст. 13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», наказу ГУДПС у Чернігівській області від 04.12.2019 №412 та згідно плану-графіка, посадовими особами контролюючого органу було проведено документальну планову виїзну перевірку ФГ «Північ Агро» з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.10.2016 по 30.09.2019, повноти нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору за період з 01.10.2016 по 30.09.2019, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 30.09.2019 (а.с. 117-120).

За наслідками перевірки ГУДПС у Чернігівській області складено акт від 12.12.2019 №227/33-06/38314329 (а.с. 10-18), у якому зафіксовано порушення позивачем:

- Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556;

- пп. 167.5.2 п. 167.5 ст. 167, пп. 170.5.4 п. 175.5 ст. 175 та абз. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, у результаті чого занижено суму податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу на користь фізичної особи за період, що перевірявся, на суму 50 000,00 грн. (за 2019 рік);

- пп. 168.1.2, 168.1.3 п. 168.1 ст. 168, пп. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, а саме: протягом перевіряємого періоду підприємством несвоєчасно перераховано податок на доходи фізичних осіб в сумі 594 522,22 грн., який нарахований та утриманий із заробітної плати працівників. Одночасно, на момент перевірки на підприємстві рахується заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 289 190,53 грн.

За вищевказані порушення донараховано податку на доходи фізичних осіб в розмірі 289 190,53 грн. (за 2019 рік);

- пп. 170.5.4 п. 170.5 ст. 170, абз. «а» п. 176.2 ст. 176, п. 16-1 підрозділу 10 розділу Х Перехідних положень Податкового кодексу України, у результаті чого визначено суму податкових зобов`язань з військового збору під час виплати доходу на користь фізичної особи за період, що перевірявся, на суму 15 000,00 грн. (за 2019 рік);

- пп. 168.1.2, 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, пп. «а» п. 176.2 ст. 176, п. 16-1 підрозділу 10 розділу Х Перехідних положень Податкового кодексу України, а саме: протягом перевіряємого періоду підприємством несвоєчасно перераховано військовий збір в сумі 59 932,25 грн., який нарахований і утриманий із заробітної плати працівників. Одночасно, на момент перевірки на підприємстві рахується заборгованість зі сплати військового збору у сумі 29 757,95 грн.

За вищевказані порушення донараховано військового збору в розмірі 29 757,00 грн.;

- п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», внаслідок чого підприємство допускало несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Разом з тим, до підприємства застосовані в повному обсязі фінансові санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску, не задекларовані страхувальником та несвоєчасно сплачені.

На підставі вказаного вище акту перевірки, ГУДПС у Чернігівській області винесено ФГ «Північ-Агро»:

- рішення від 29.01.2020 №0001333306 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 96 496,75 грн. (а.с. 6, 105-106);

- податкові повідомлення-рішення від 29.01.2020 (а.с. 7, 8):

№00001323306, яким ФГ «Північ Агро» збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору на 78 504,02 грн. (44 757,95 грн. за основним платежем, 23 135,97 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, 10 610,10 грн. - пеня, нарахована відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України) (а.с. 7, 102-104);

№00001303306, яким ФГ «Північ Агро» збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на 594 703,43 грн. (339 190,53 грн. за основним платежем, 200 758,50 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, 54 754,40 грн. - пеня, нарахована відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України) (а.с. 8, 99-101);

№00001313306, яким до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 510,00 грн. за порушення Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556 (а.с. 9).

Будучи не згодним із вказаними вище рішеннями, ФГ «Північ Агро» оскаржило їх в адміністративному порядку, однак рішеннями ДПС України від 13.05.2020 №15905/6/99-00-08-05-04-06 та від 21.04.2020 №13927/6/99-00-08-06-01-06 скарги позивача залишені без задоволення (а.с. 19-22, 23-25).

У зв`язку з наведеним, ФГ «Північ Агро» звернулось до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 29.01.2020 №00001303306, суд зазначає таке.

Як було встановлено в ході перевірки та не заперечувалось представниками позивача у судових засіданнях, у травні 2019 року ФГ «Північ Агро» було нараховано дивіденди ОСОБА_1 у сумі 3 000 000,00 грн.

У свою чергу, згідно із абзацом «а» пункту 171.2 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.

Абзацом «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України передбачено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов`язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Відповідно до підпункту 170.5.1 пункту 170.5 статті 170 Податкового кодексу України податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь дивідендів, крім випадків, зазначених у підпункті 165.1.18 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу, є емітент корпоративних прав або за його дорученням інша особа, яка здійснює таке нарахування.

Одночасно, підпункт 170.5.2 пункту 170.5 статті 170 Податкового кодексу України передбачає, що будь-який резидент, який нараховує дивіденди, включаючи того, який сплачує податок на прибуток підприємств у спосіб, відмінний від загального (є суб`єктом спрощеної системи оподаткування), або звільнений від сплати такого податку з будь-яких підстав, є податковим агентом під час нарахування дивідендів.

Підпунктом 170.5.3 пункту 170.51 статті 170 Податкового кодексу України установлено, що дивіденди, нараховані платнику податку за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих, або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, що перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку згідно з підпунктом 57.1 1.4 пункту 57.1 1 статті 57 цього Кодексу, для цілей оподаткування прирівнюються до виплати заробітної плати з відповідним оподаткуванням.

Згідно із підпунктом 170.5.4 пункту 170.5 статті 170 Податкового кодексу України доходи, зазначені в цьому пункті, остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою, визначеною підпунктами 167.5.1, 167.5.2 і 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 цього Кодексу.

У свою чергу, відповідно до підпункту 167.5.2 пункту 167.5 статті 167 Податкового кодексу України ставки податку на пасивні доходи до бази оподаткування встановлюються у таких розмірах: 5 відсотків - для доходів у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування).

Разом з тим, під час перевірки фінансової звітності позивача ГУДПС в Чернігівській області було встановлено та не спростовано ФГ «Північ Агро» належними і допустимими доказами, що в порушення вказаних вище вимог податкового законодавства господарством не було здійснено нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб з виплачених дивідендів на суму 50 000,00 грн.

Крім того, відповідачем здійснено перевірку дотримання ФГ «Північ Агро» встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб та встановлено таке.

Підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

У свою чергу, згідно із підпунктом «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов`язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Відповідно до статті 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Згідно із підпунктом «ґ» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов`язані нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.

ГУПФУ в Чернігівській області встановлено, що протягом перевіряємого періоду ФГ «Північ Агро» несвоєчасно перерахувало податок на прибуток фізичних осіб на суму 594 522,22 грн., який нарахований та утриманий із заробітної плати працівників. Крім того, на момент перевірки у господарства рахувалась заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб в сумі 289 190,53 грн., у зв`язку із чим вказану суму було включено до розрахунку штрафних санкцій з податку на доходи фізичних осіб.

Факт невчасної сплати податку на доходи фізичних осіб не заперечувався представниками ФГ «Північ Агро» у судових засіданнях та не спростований належними і допустимими доказами.

Таким чином, ФГ «Північ Агро» було допущено порушення вимог чинного податкового законодавства, а саме: підпункту 167.5.2 пункту 167.5 статті 167, підпунктів 168.1.2, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, підпункту 170.5.4 пункту 170.5 статті 170, абзацу «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, у зв`язку із чим контролюючим органом донараховано позивачу податкові зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем на суму 339 190,53 грн. (289 190,53 грн. ПДФО із заробітної плати працівників + 50 000,00 грн. несплаченого ПДФО з дивідендів).

Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно із пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджет.

Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

З аналізу наведених норм права вбачається, що стаття 127 Податкового кодексу України встановлює відповідальність за порушення правил нарахування та сплати податків у джерела виплати. Згідно вказаної норми, підставою для застосування відповідальності є ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків.

Дане правопорушення може бути вчинено шляхом бездіяльності та полягати в ненарахуванні, неутриманні та/або несплаті податкового зобов`язання. Крім того, додатково встановлено умови вчинення такого правопорушення: до або під час виплати доходу на, корись іншого платника податків.

Відтак, суд погоджується із позицією відповідача, що положення статті 127 Податкового кодексу України встановлюють міру відповідальності, яка застосовується до платника податків, в тому числі і до податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків. При цьому, відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) не з часу затримки такої несплати, як передбачено статтею 126 Податкового кодексу України, а з кількості разів допущених порушень протягом певного періоду часу. Тобто, склад порушення передбачає, що нарахування, сплата чи утримання податку не відбулися до, чи на момент виплати доходу.

Водночас, положення статті 126 Податкового кодексу України застосовуються у випадку, коли має місце факт сплати платником податків узгодженої суми грошового зобов`язання, але несвоєчасно, тобто із порушенням строків. При цьому, розмір такої санкції прямо залежить від часу затримки такої сплати.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховим Судом України в постанові від 22.03.2016 (справа №813/6774/13-а).

За наведених обставин, суд зазначає, що якщо платник податку при виплаті вже нарахованої заробітної плати не здійснив одночасно з такою виплатою перерахування податку до бюджету, то в такому випадку має застосуватись штраф в порядку статті 127 Податкового кодексу України, а розмір такого штрафу залежить від кількості разів допущених порушень.

Разом з тим, у разі невиплати платником податку вже нарахованої заробітної плати, а також не перерахування з такої заробітної плати до бюджету податку у строки, встановлені Кодексом для місячного податкового періоду, має застосовуватись санкція передбачена статтею 126 Податкового кодексу України, розмір якої прямо залежить від часу затримки такої сплати.

Згідно наданого ГУДПС у Чернігівській області розрахунку до позивача застосовано такі штрафні санкції:

відповідно до статті 127 Податкового кодексу України за непроведення перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету при виплаті вже нарахованої заробітної плати в розмірі 72 297,63 грн. (289 190,53 грн. * 25%);

відповідно до статті 127 Податкового кодексу України за непроведення перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету при виплаті дивідендів 12 500,00 грн. (50 000,00 грн. * 25%);

відповідно до статті 126 Податкового кодексу України за несвоєчасно перерахований податок з доходів фізичних осіб в сумі 2 943,57 грн. (затримка в термін до 30 календарних днів після місячного строку) та в сумі 113 017,30 грн. (затримку в термін більше 30 календарних днів після місячного строку сплати).

Загальна сума штрафних санкцій склала 200 758,50 грн. Крім того, за несплату, несвоєчасну сплату (перерахування) податку на доходи фізичних осіб ФГ «Північ Агро» нараховано пеню в сумі 54 754,40 грн.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що ГУДПС у Чернігівській області обґрунтовано, в межах наданих повноважень, винесено ФГ «Північ Агро» податкове повідомлення рішення від 29.01.2020 №00001303306.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 29.01.2020 №00001323306, судом встановлено таке.

Відповідно до підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Згідно із підпунктом 162.1.3 пункту 162.1 статті 162 Податкового кодексу України платниками податку є податковий агент.

Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Однак, ФГ «Північ Агро», як податковим агентом, було не у повному обсязі нараховано та утримано військовий збір з нарахованих у травні 2019 року дивідендів в сумі 15 000,00 грн. Крім того, враховуючи виявлені вище порушення, встановлено, що позивачем протягом перевіряємого періоду невчасно перераховано військовий збір із заробітної плати працівників в сумі 59 932,25 грн. При цьому, на момент перевірки у господарства рахувалась заборгованість зі сплати військового збору в сумі 29 757,95 грн.

Враховуючи наведене, контролюючим органом донараховано позивачу податкові зобов`язання з військового збору за основним платежем на суму 44 757,95 грн. (29 757,95 грн. із заробітної плати працівників + 15 000,00 грн. несплаченого з дивідендів).

З урахуванням вказаних вище вимог статей 126, 127 Податкового кодексу України, ФГ «Північ Агро» було нараховано штрафні санкції:

відповідно до статті 127 Податкового кодексу України за непроведення перерахування військового збору до бюджету при виплаті вже нарахованої заробітної плати в розмірі 7 439,49 грн. (29 757,95 грн. * 25%);

відповідно до статті 127 Податкового кодексу України за непроведення перерахування військового збору до бюджету при виплаті дивідендів 3 750,00 грн. (15 000,00 грн. * 25%);

відповідно до статті 126 Податкового кодексу України за несвоєчасно перерахований військовий збір в сумі 39,97 грн. (затримка в термін до 30 календарних днів після місячного строку) та в сумі 11 906,51 грн. (затримку в термін більше 30 календарних днів після місячного строку сплати).

Загальна сума штрафних санкцій склала 23 135,97 грн. Крім того, за несплату, несвоєчасну сплату (перерахування) військового збору ФГ «Північ Агро» нараховано пеню в сумі 10 610,10 грн.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що ГУДПС у Чернігівській області обґрунтовано, в межах наданих повноважень винесено ФГ «Північ Агро» податкове повідомлення рішення від 29.01.2020 №00001323306.

При цьому, суд звертає увагу, що представники позивача фактично не заперечували факт наявності порушень вказаних вище вимог податкового законодавства, однак вважали, що вони визначені невірно, оскільки відображена у акті перевірки інформація не відповідає даним «Електронного кабінету платника податку».

Разом з тим, суд зазначає, що в обліковій картці платника податку відображаються тільки суми сплаченого податку відповідно до дати надходження платежів до бюджету. Питання своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб та військового збору ГУДПС у Чернігівській області може перевірити тільки в ході документальної перевірки платника, за наслідками вивчення документів бухгалтерського обліку.

Суд звертає увагу, що нараховані контролюючим органом у акті перевірки зобов`язання відповідають зобов`язанням, відображеним у вказаних вище податкових повідомленнях-рішеннях. Розбіжностей у сумах основного платежу під час дослідження матеріалів справи виявлено не було.

Також судом встановлено, що відповідачем до ФГ «Північ Агро» застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 №2464-IV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати (частина п`ята статті 7 Закону №2464).

Згідно з положеннями частини шостої статті 7 та частини дев`ятою статті 9 Закону №2464 (у редакції, станом на момент виникнення спірних правовідносин) нарахування, обчислення і сплата єдиного внеску за платників єдиного внеску - працівників, які працюють у юридичних осіб на умовах трудового договору (контракту); за фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) у юридичних осіб за цивільно-правовими договорами (крім фізичних осіб - підприємців, якщо виконувані ними роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), здійснюється платниками єдиного внеску - роботодавцями за рахунок сум, на які єдиний внесок нарахований.

Платники єдиного внеску - роботодавці - юридичні особи у відповідності з абзацом першим частини восьмої статті 9 Закону №2464 зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому, платники єдиного внеску - роботодавці - юридичні особи під час кожної виплати заробітної плати (доходу), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у зазначені вище строки (не пізніше 20 числа наступного місяця), або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому, фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань (абзац другий частини восьмої статті 9 Закону №2464).

В ході перевірки було встановлено, що в порушення пункту 8 статті 9 Закону №2464 ФГ «Північ Агро» допускало несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Так, відповідно до картки особового рахунку позивача (за платежем 71010000) станом на 05.12.2019 (останній день перевірки) позивач мав заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 55 829,93 грн., що не спростовано ФГ «Північ Агро».

Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску податковий орган застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Пунктом 10 статті 25 цього ж Закону установлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частина 13 статті 25 Закону №2464).

Враховуючи наведене, суд зазначає, що ГУДПС у Чернігівській області правомірно винесено ФГ «Північ Агро» рішення від 29.01.2020 №0001333306 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 29.01.2020 №00001313306 судом встановлено таке.

Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №111/26556, затверджені форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) і Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку.

Перевіркою дотримання встановленого порядку заповнення Податкового розрахунку, достовірності та повноти відображення у ньому відповідних відомостей встановлено, що податкові розрахунки за формою № 1ДФ за І квартал 2017 року, за І квартал 2018 року, за II квартал 2018 року були подані ФГ «Північ Агро» з недостовірними відомостями або з помилками, а саме подані підприємством до податкових органів, включені суми виплачених доходів за ознакою «157», з помилками в податкових номерах, чим порушено пункт III Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку.

Наявність вказаного вище порушення підтверджується наявними у матеріалах справи відповідними розрахунками (а.с. 161-168) та жодним чином не спростовано ФГ «Північ Агро».

У свою чергу, пунктом 119.1 статті 119 Податкового кодексу України визначено, що неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов`язань платника податку та/або до зміни платника податку, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень (в редакції, чинній на момент застосування штрафних санкцій).

У зв`язку з наведеним, ГУДПС у Чернігівській області обґрунтовано та у межах наданих повноважень винесено ФГ «Північ Агро» податкове повідомлення-рішення від 29.01.2020 №00001313306.

Доводи позивача, що спірні рішення підписані неуповноваженою на те особою, а саме в.о. заступника начальника ГУДПС у Чернігівській області Є. Березовим, є необґрунтованими, оскільки пунктом 1 розділу III Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за №124/28254, установлено, що структурний підрозділ контролюючого органу, який склав податкове повідомлення-рішення відповідно до Кодексу, роздруковує його у двох примірниках (податкове повідомлення-рішення за формою "Ф" - в одному примірнику) та після погодження з підрозділами правової роботи передає на підпис керівнику (виконуючому його обов`язки, його заступнику або уповноваженій особі) контролюючого органу.

Відповідно до наказу ДПС України від 28.12.2019 №444-о на ОСОБА_2 - начальника управління по роботі з податковим боргом Головного управління ДПС у Чернігівській області було покладено виконання обов`язків заступника начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області з 02 січня 2020 року (а.с. 107).

Таким чином, право заступника керівника контролюючого органу (у даному випадку Березового Є.П.) підписувати податкові повідомлення-рішення підтверджується як вимогами чинного законодавства, так і наданими суду доказами.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені вище обставини, суд вважає, що висновки ГУДПС у Чернігівській області про порушення ФГ «Північ Агро» вимог податкового законодавства та Закону №2464 є обґрунтованими, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення, рішення про застосування штрафних санкцій, прийняті у межах повноважень і у спосіб, передбачений діючим законодавством України. Таким чином, ФГ «Північ Агро» у задоволенні позову необхідно відмовити.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Фермерському господарству "Північ Агро" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень та рішення про застосування штрафних санкцій - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 17 листопада 2020 року.

Позивач: Фермерське господарство "Північ Агро" (код ЄДРПОУ 38314298, вул. Польова, 3-Б, с. Вертіївка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16624).

Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 43143966, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000).

Суддя С.В. Бородавкіна