
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/551/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області про зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- зобов`язати Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні - невиплату компенсації за невикористану додаткову відпустку, передбачену пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з 23.11.2017 року до дня фактичного розрахунку - 18.02.2020 року в сумі 270030,24 грн із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44;
- списати кошти з казначейського рахунку Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 року "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників", а кошти зарахувати на рахунок ОСОБА_1 : картковий рахунок № НОМЕР_1 в Чернівецькому обласному управлінні АТ "Ощадбанк" (ТВБВ №10025/055), МФО 356334, код отримувача (РНОКПП) НОМЕР_2 .
В обґрунтування позовних вимог та відповіді на відзив позивач вказував, що 23.11.2017 р. ОСОБА_1 звільнено з військової служби, однак не виплачено грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період з 2015 р. по 2017 рік. На підставі рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.12.2019 р. №824/1441/19-а позивачу виплачено грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за період з 2015 р. по 2017 р., а саме відповідачем проведено відповідний розрахунок 18.02.2020 року. У зв`язку із вказаним, позивач стверджує, що за несвоєчасний розрахунок при звільненні відповідача слід зобов`язати виплатити йому середнє грошове забезпечення з 23.11.2017 року до дня фактичного розрахунку - 18.02.2020 року в сумі 270030,24 грн із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 15.01.2004 № 44. Крім того, позивач вказує на необхідність списання вказаних коштів з казначейського рахунку відповідача, відповідно до положень постанови КМУ № 845 від 03 серпня 2011 року "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" із зарахуванням на рахунок ОСОБА_1 .
Відповідач у відзиві проти позову та запереченнях на відповідь на відзив зазначив про безпідставність заявленого позову та стверджував, що з 23.11.2017 року по 18.02.2020 року компенсація за невикористані дні додаткової відпустки позивачу не нараховувалась і не виплачувалась, у зв`язку із відсутністю для цього законодавчих підстав. Відповідач стверджує, що вимога про виплату компенсації за невикористану відпустку у рік звільнення зі служби виникла тільки після прийняття Верховним Судом рішення від 21.08.2019 р., яка залишена в силі рішенням Верховного Суду від 16.06.2019 р. у зразковій справі №620/4218/18. Таким чином, відповідач вважає, що затримка розрахунку з позивачем при звільненні відбулась не з вини Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області. Крім того, відповідач стверджує про безпідставність застосування до спірних правовідносин постанови Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995 р., оскільки військова служба є державною службою особливого характеру, яка передбачає залучення військовослужбовців до роботи у дні відпочинку, а тому при розрахунку середнього грошового забезпечення необхідно враховувати календарні дні.
Рух справи у суді
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 28.04.2020 р. (головуючий суддя Лелюк О.П.) відкрив провадження в даній справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.06.2020 р. відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області про зобов`язання вчинити дії залишено без розгляду.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2020 р. скасовано ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.06.2020 р., а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду. Сьомий апеляційний адміністративний суд вказав, що висновок суду першої інстанції щодо пропущення позивачем строку звернення до суду з позовною заявою є помилковим, оскільки позов подано під час дії карантину, встановленого у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. №211.
Відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями Чернівецького окружного адміністративного суду справу №824/551/20-а передано на розгляд головуючому судді Брезіній Т.М .
Ухвалою суду від 19.08.2020 р. прийнято адміністративну справу до свого провадження. Справу, відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, призначено до спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 27.04.2015 року, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій та відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 від 30.01.2018 року, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів військової служби. (а.с. 19-20).
Відповідно до витягу з наказу Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області від 23.11.2017 р. №225-ос старшого прапорщика ОСОБА_1 звільнено з військової служби за станом здоров`я. (а.с. 23).
Судом встановлено, що на момент звільнення позивачу нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в сумі 102829,13 грн та грошову компенсацію за неотримане речове майно в сумі 30312,91 гривень. (а.с. 23-25).
До матеріалів справи додано довідку від 20.03.2020 р. про грошове забезпечення за останні 12 місяців перед звільненням ОСОБА_1 . (а.с. 24).
До матеріалів справи додано рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.12.2019 р. по справі №824/1441/19-а, яким визнано протиправними дії Управління Служби Безпеки України в Чернівецькій області (далі - відповідач) щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації ОСОБА_1 додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2017 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби - 23.11.2017 року. Зобов`язано Управління Служби Безпеки України в Чернівецькій області нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2017 рік (включно), виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 23.11.2017 року, а кошти зарахувати на картковий рахунок № НОМЕР_1 в Чернівецькому обласному управління АТ "Ощадбанк" (ТВБВ №10025/055), МФО 356334, код отримувача (РНОКПП НОМЕР_2 ). (а.с. 27-29).
Згідно платіжного доручення №126 від 18.02.2020 р. відповідачем виплачено ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки в сумі 8712,84 гривень. (а.с.26 ).
Мотивувальна частина
До вказаних правовідносин суд застосовує положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди захищається законом.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до ст. 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
За правилами встановленими ч. 1 ст. 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Згідно зі ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22 лютого 2012 року № 4-рп/2012 у справі № 1-5/2012 за статтею 47 КЗпП України роботодавець зобов`язаний виплатити працівникові при звільненні всі суми, що належать йому від підприємства, установи, організації, у строки, зазначені у статті 116 КЗпП України, а саме в день звільнення або не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Непроведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Відповідно до правових висновків Верховного Суду України, викладених у постанові від 17 лютого 2015 року у справі № 21-8а15, за загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Згідно з ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Суд звертає увагу, що норми Кодексу законів про працю України не поширюються на військовослужбовців в частині, що стосується саме порядку та умов визначення норми оплати праці (грошового забезпечення) та порядку вирішення спорів щодо оплати праці.
Відповідальність за затримку розрахунку при звільненні військовослужбовців не врегульовано положеннями спеціального законодавства, а тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню загальні положення ст. 116 та ст. 117 Кодексу законів про працю України.
Згідно з п.1 та п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу" від 15 січня 2004 р. N 44 (Постанова №44) цей Порядок визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).
Грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.
Позиція суду щодо підстав для виплати позивачу середнього заробітку за затримку розрахунку при звільненні
Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до рішення Чернівецького окружного адміністративного від 26.12.2019 р. по справі №824/1441/19-а, яким визнано протиправними дії Управління Служби Безпеки України в Чернівецькій області (далі - відповідач) щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації ОСОБА_1 додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2017 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби - 23.11.2017 року. Зобов`язано Управління Служби Безпеки України в Чернівецькій області нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2017 рік (включно), виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 23.11.2017 року, а кошти зарахувати на картковий рахунок ОСОБА_1 . Вказане рішення набрало законної сили 28.01.2020 року.
Чернівецький окружний адміністративний суд при розгляді адміністративної справи №824/1441/19-а зробив висновки, що відповідачем протиправно не було проведено з позивачем усіх необхідних розрахунків щодо нарахування та виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої п. 12 ч. 1 ст. 12 №3551-ХІІ з 2015 року по 2017 рік, що на думку суду є протиправною бездіяльністю відповідача.
Крім того, суд звертає увагу, що обов`язок роботодавця виплачувати компенсацію за невикористану відпустку у рік звільнення встановлено рішенням Верховного Суду від 16.06.2019 р. у зразковій справі №620/4218/18, в якій визнано протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати особі грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій.
Згідно з ч.2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Таким чином суд звертає увагу, що вказаними судовими рішення відповідачу було встановлено обов`язок нарахувати та виплатити позивачу грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій, при цьому відповідач не оскаржував рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.12.2019 р. по справі №824/1441/19-а, яке набрало законної сили 28.01.2020 року та фактично погодився з встановленим обов`язком щодо виплати при звільнені грошової компенсації відпустки.
Як встановлено судом, позивача звільнено зі служби 23.11.2017 р., в той час як фактичний розрахунок при звільнені проведений 18.02.2020 р., що підтверджується квитанцією №126 від 18.02.2020 р., якою відповідачем виплачено ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки в сумі 8712,84 гривень
З вказаного слідує, що на користь позивача підлягає стягненню середній заробіток за час затримки при звільнені із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 15.01.2004 № 44
Позиція суду щодо обчислення розміру середнього заробітку за час затримки при звільнені
Обчислення середнього заробітку за час затримки при звільненні проводиться згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року №100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" (далі - Порядок №100).
Суд вважає безпідставними доводами відповідача, що положення Порядку №100 не підлягають застосуванню до військовослужбовців, оскільки чинність вказаного порядку поширюється на підприємства, установи і організації усіх форм власності та не містить виключень щодо військовослужбовців. При цьому, суд наголошує про відсутність спеціального законодавства, яке регулює обчислення середнього заробітку за час затримки при звільненні військовослужбовців зі служби в органах Служби безпеки України.
Відповідно до п.2 Порядку №100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки.
Працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.
У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.
Суд звертає увагу, що в поданій позовній заяві, позивач при розрахунку середнього заробітку за час затримки при звільненні помилково застосував обчислення виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, оскільки при розрахунку середнього заробітку за час затримки при звільненні застосовується обчислення виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують звільненню.
Згідно з п. 8 Порядку №100 встановлено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.
Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Так, на підставі довідки про нараховане грошове забезпечення позивачу від 20.03.2020 р. про грошове забезпечення за останні 12 місяців перед звільненням, у жовтні 2017 р. та серпні 2017 р. склало 18985,90 гривень. Протягом вересня - жовтня 2017 р. було 61 календарних днів. Виходячи з вказаного, середньоденний заробіток становить 311,24 грн (18985,90 / 61).
Позивачем заявлено період затримки при звільненні з 23.11.2017 року по 18.02.2020 року. У вказаний період було 817 календарних днів, а тому, середній заробіток за час затримки виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки становить 254283,08 грн (817 х 311,24).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.02.2020 року №821/1083/17 вказала про те, що виходячи з принципів розумності, справедливості та пропорційності, суд за певних умов може зменшити розмір відшкодування, передбаченого статтею 117 КЗпП України, враховуючи: розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум, передбачених на день звільнення трудовим законодавством, колективним договором, угодою чи трудовим договором, період затримки (прострочення) виплати такої заборгованості, а також те, з чим була пов`язана тривалість такого періоду з моменту порушення права працівника і до моменту його звернення з вимогою про стягнення відповідних сум; ймовірний розмір пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника, інші обставини справи, встановлені судом, зокрема, дії працівника та роботодавця у спірних правовідносинах, співмірність ймовірного розміру пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника та заявлених позивачем до стягнення сум середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні.
Відповідні висновки викладені також і в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 761/9584/15-ц. Аналогічної позиції дотримується і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (постанова від 20.05.2020 року, справа №816/1640/17).
Судом встановлено, що виплачена 18.02.2020 р. позивачу грошова компенсація за невикористані календарні дні додаткової відпустки становить 8712,84 грн, що є значно меншою ніж сума стягнення середнього заробітку за несвоєчасну виплату такої компенсації, яка становить 254283,08 гривень.
З огляду на очевидну неспівмірність сум середнього заробітку зі встановленим розміром заборгованості, характером цієї заборгованості, діями позивача та відповідача, утворення вказаної заборгованості на підставі судового рішення по справі №824/1441/19-а, суд вважає справедливим, пропорційним і таким, що відповідатиме обставинам цієї справи, які мають юридичне значення та наведеним вище критеріям, визначення розміру відповідальності відповідача за прострочення ним належних при звільненні позивача виплат у сумі 4356,42 грн, розрахованої пропорційно до половини виплаченої 18.02.2020 р. позивачу грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки. Зазначена сума є лише орієнтовною оцінкою тих втрат, які розумно можна було би передбачити з урахуванням статистичних усереднених показників.
Таким чином, суд задовольняє частково позовні вимоги щодо обчислення розміру середнього заробітку за час затримки при звільнені.
Позиція суду щодо позовних вимог про списання коштів з казначейського рахунку відповідача - Управління СБУ в Чернівецькій області
Постанова КМУ № 845 від 03.08.2011 року визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Натомість, предметом даного судового спору є правовідносини, що склались із обов`язком Управління СБУ в Чернівецькій області виплатити позивачу середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні. При цьому, необґрунтованим є втручання суду в систему відрахування та виплати вказаного грошового забезпечення, що відноситься до виключних повноважень відповідача, безпосередньо з казначейського рахунку відповідача, який до того ж не було вказано позивачем. А тому, суд вважає, що вказана вимога не призводить до відновлення порушеного права позивача, а тому не може бути задоволена в заявленій формі. Водночас, суд вважає за можливе зобов`язати відповідача виплатити ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні, шляхом зарахування на рахунок ОСОБА_1 : картковий рахунок № НОМЕР_1 в Чернівецькому обласному управлінні АТ "Ощадбанк" (ТВБВ №10025/055), МФО 356334, код отримувача (РНОКПП) НОМЕР_2 .
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з вимогами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатами розгляду справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме суд: зобов`язує Управління СБУ в Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні - невиплату компенсації за невикористану додаткову відпустку передбачену п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в сумі 4356,42 грн із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 15.01.2004 № 44, шляхом зарахування на рахунок ОСОБА_1 : картковий рахунок № НОМЕР_1 в Чернівецькому обласному управлінні АТ "Ощадбанк" (ТВБВ №10025/055), МФО 356334, код отримувача (РНОКПП) НОМЕР_2 .
Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, суд не вирішує питання про стягнення судових витрат.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Зобов`язати Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні - невиплату компенсації за невикористану додаткову відпустку передбачену п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в сумі 4356,42 грн, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 15.01.2004 № 44, шляхом зарахування на рахунок ОСОБА_1 : картковий рахунок № НОМЕР_1 в Чернівецькому обласному управлінні АТ "Ощадбанк" (ТВБВ №10025/055), МФО 356334, код отримувача (РНОКПП) НОМЕР_2 .
3. В решті позову відмовити.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач: Управління Служби Безпеки України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 20001786, вул. Шевченка, 1 А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58001).
Суддя Т.М. Брезіна