Рішення № 92895964, 12.11.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2020
Номер справи
560/1148/20
Номер документу
92895964
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1148/20

РІШЕННЯ

іменем України

12 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Василевської К.В. позивача ОСОБА_1 представника позивача Баженової А.І. представника відповідача Недосип Ю.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови у призначенні пенсії за віком за нормами та у порядку, встановленому Законом України "Про державну службу";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування і виплату з 02.01.2020 року пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати зазначені у довідці від 02.01.2020 року №1 та 31.12.2019 року №118.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 02.01.2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме: з пенсії за віком, призначеної їй за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця за Законом України "Про державну службу" №889-VIII. До заяви додала довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 31.12.2019 року №118 та від 02.01.2020 року №1.

Листом від 17.01.2020 року №2200-0301-8/384 відповідач проінформував позивача, що їй з 06.10.2017 року вже призначено пенсію за нормами Закону України "Про державну службу", відновлено її виплату у розмірі встановленому станом на 06.10.2017 року.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком за її заявою від 02.01.2020 року протиправними, тому звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Від відповідача до суду надійшов відзив, в якому просить в задоволенні позову відмовити.

В огрунтування відзиву зазначає, що позивачу з 06.10.2017 року призначено пенсію за віком, обчислену за нормами Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII. Обрахунок розміру пенсії проведено у розмірі 60% сум заробітної плати згідно довідок від 05.10.2017 року №114, 115, виданих Головним управлінням статистики Хмельницької області. Розмір пенсії з 06.10.2017 року становив 4590,01 грн. Розрахунок пенсії наступний: 3801,00 грн. (посадовий оклад головного спеціаліста) + 200,00 грн. (доплата за ранг) + 1900,50 грн. (надбавка за вислугу років - 50%) + 1748,51 грн. (середній розмір інших виплат) = 7650,01 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 60% (процент розрахунку пенсії від заробітку) = 4590,01 грн. (розмір пенсії). Оскільки позивач з дня звернення за призначенням пенсії продовжувала працювати на посаді державного службовця, тому з 06.10.2017 року виплата її пенсії проводилась у розмірі обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із заробітку за період роботи з 01.07.2000 року по 31.08.2017 року та страхового стажу 38 років 5 місяців 20 днів. Розмір пенсії з 06.10.2017 року становив 2734,66 грн. У зв`язку із звільненням позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Хмельницькій області 01.01.2020 року проведено перерахунок та поновлено виплату пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" в розмірі 4590,01 грн.

Також відповідач зазначає, що здійснити нарахування та виплату пенсії за віком за нормами Закону України "Про державну службу" з урахуванням до розрахунку пенсії виплат, зазначених у довідках від 02.01.2020 року №1 та від 31.12.2019 року №118, немає підстав, оскільки Законом України "Про державну службу" №889-VIII не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.

В судове засідання 24.03.2020 року сторони не з`явились, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду. У зв`язку з цим судове засідання відкладено на 22.04.2020 року.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.04.2020 року задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відкладення розгляду справи №560/1148/20 про відкладення розгляду справи 560/1148/20 до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Після пом`якшення протиепідемічних заходів судове засідання призначено на 08.10.2020 року. У судовому засіданні 08.10.2020 року оголошено перерву до 23.10.2020 року. В судовому засіданні 23.10.2020 року оголошено перерву до 12.11.2020 року.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, та надали суду пояснення посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, та надала суду пояснення згідно відзиву.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що позивачу з 06.10.2017 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Вказана пенсія позивачу не виплачувалося у повному обсязі у зв`язку з тим, що вона продовжувала працювати на посаді державного службовця. Виплата пенсії здійснювалась порядку та розмірі, встановленими Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

02.01.2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перехід з пенсії за віком, призначеної їй за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію державного службовця за Законом України "Про державну службу" №889-VIII. До заяви додала довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 31.12.2019 року №118 та від 02.01.2020 року №1.

Листом від 17.01.2020 року №2200-0301-8/384 відповідач проінформував позивача, що їй з 06.10.2017 року вже призначено пенсію за нормами Закону України "Про державну службу", відновлено ї виплату у розмірі встановленому станом на 06.10.2017 року.

Вказаним листом відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії згідно з Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 року №469 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб".

Не погоджуючись з таким рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та вважаючи дії відповідача протиправними позивач звернулася до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VІІІ "Про державну службу" (далі Закон Закону №889-VІІІ), у зв`язку з чим стаття 37-1 Закону №3723-ХІІ втратила чинність.

Відповідно до статті 90 Закону №889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

На виконання пунктів 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 14.09.2016 року №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Постанова №622), на підставі якої втратили чинність, зокрема, Постанова №865, а також пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою №1013. За пунктом 5 Постанови №622 вона застосовується з 1 травня 2016 року.

Нормами Постанови №622, зокрема затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, а також передбачено, що з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім пенсій осіб з інвалідністю І і II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу", у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу", а також на посадах та на умовах, передбачених Законами України "Про прокуратуру", Про судоустрій і статус суддів", виплачуються в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" .

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" поновлюється.

Відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу": - мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; - займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" .

Згідно пункту 3-1 Порядку державні службовці, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу", мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

Згідно п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VІІ втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3273-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених в пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу", передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, пенсійне забезпечення позивача після переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" регулюється ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" (надалі - Закон №3723).

Відповідно до ст.37 Закону №3723 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622, затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (надалі - Порядок №622).

Відповідно до п.4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в п.2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Згідно ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Як зазначалось вище, позивачу було призначено пенсію за віком з 06.10.2017 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у розмірі 2734,66 грн., з розрахунку 38 років стажу.

01.11.2019 року відповідно до поданої заяви позивачу проведено перерахунок пенсії, у зв`язку із збільшенням стажу, розмір перерахованої пенсії становив 2996,03 грн.

З матеріалів справи вбачається, що на момент проведення перерахунку пенсії, позивач працювала на посаді державного службовця, виплата пенсії згідно Закону України "Про державну службу" їй не проводилася.

У зв`язку із звільненням з державної служби, позивач 02.01.2020 року звернулася із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Одночасно із заявою позивачем було подано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 31.12.2019 року №118 та від 02.01.2020 року №1, видані Головним управлінням статистики у Хмельницькій області.

На підставі чого позивачу здійснено виплату пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 4590,01 грн. Розрахунок пенсії наступний: 3801,00 грн. (посадовий оклад головного спеціаліста) + 200,00 грн. (доплата за ранг) + 1900,50 грн. (надбавка за вислугу років - 50%) + 1748,51 грн. (середній розмір інших виплат) = 7650,01 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 60% (процент розрахунку пенсії від заробітку) = 4590,01 грн. (розмір пенсії).

Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно не враховано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 31.12.2019 року №118 та від 02.01.2020 року №1, видані Головним управлінням статистики у Хмельницькій області.

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі "РуїзТорія проти Іспанії", параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної їй відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 року згідно заяви ОСОБА_1 від 02.01.2020 року із врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №118 від 31.12.2019 року та №1 від 02.01.2020 року, виданих Головним управлінням статистики у Хмельницькій області.

Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, оскільки суд своїм рішенням не зобов`язує відповідача призначити позивачу пенсію за нормами Закону України "Про державну службу", а зобов`язує відповідача перевести позивача з пенсії за віком, призначеної їй відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 року.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вчиненні щодо відмови в переведенні ОСОБА_1 із пенсії за віком, призначеної їй відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 9 липня 2003 року на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 року згідно заяви ОСОБА_1 від 02.01.2020 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 із пенсії за віком, призначеної їй відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 9 липня 2003 року на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 року згідно заяви ОСОБА_1 від 02.01.2020 року із врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 118 від 31.12.2019 року та № 1 від 02.01.2020 року, виданих Головним управлінням статистики у Хмельницькій області.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 840,80 грн., (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 16 листопада 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський