Рішення № 92895590, 06.11.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2020
Номер справи
520/11332/18
Номер документу
92895590
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

06 листопада 2020 року № 520/11332/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіної Ю.В.

за участі секретаря судового засідання Пройдак С.М.

у присутності

представника позивача Леньшиної О.В.

представників відповідача Озацької О.В., Люботи О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом державного підприємства "Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

установив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність щодо неподання до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення на поточний рахунок ДП "Укрспецвагон" надміру сплачених сум грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, та з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг);

зобов`язати відповідача підготувати та подати до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення ДП "Укрспецвагон" надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, у розмірі 50408796.33 грн на поточний банківський рахунок Товариства, та з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 3986665.69 грн на рахунок ДП "Укрспецвагон" в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2019, адміністративний позов ДП "Укрспецвагон" задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Харківського управління Офісу ВПП ДФС щодо неподання до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення на поточний рахунок ДП "Укрспецвагон" надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, та з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); зобов`язано Офіс ВПП ДФС підготувати та подати до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення ДП "Укрспецвагон" надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, у розмірі 50408796.33 грн на поточний рахунок ДП "Укрспецвагон" та з ПДВ у розмірі 3986665.69 грн на рахунок ДП "Укрспецвагон" в системі електронного адміністрування ПДВ; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою ВС від 10.02.2020 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2019 у справі № 520/13332/18 скасовано, справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бездіяльність відповідача щодо неподання до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення на поточний рахунок Державного підприємства “Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів” надміру сплачених грошових зобов`язань є протиправною.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позову, просили відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, наведені у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставин.

Судом встановлено, що листом від 14.08.2018 р. (а.с.35-36 т.2) позивач звернувся до начальника Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби та просив згідно заяв №1/8665 та №1/8666 від 14.08.2018 р. перерахувати надмірно сплачені кошти, сплачені як податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у сумі 68506095,23 грн. (а.с.37 том 2) та сплачені як податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 12745910,47 грн.(а.с.38 том 2).

За результатами розгляду заяв відповідач листом від 27.09.2018 р. (а.с.33 т.2) повідомив Державне підприємство "Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів", що відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 25.06.2014 р. №200 “Про утворення Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” створено Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця", 100 відсотків акцій якого закріплено в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код ЄДРПОУ 00034045), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття. ДП “Укрспецвагон” ввійшов до переліку підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється ПАТ “Українська залізниця” (дод. 1 до Постанови КМУ від 25.06.2014 №200).

Згідно пункту 3 розділу II наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422 у разі, коли внаслідок припинення юридичної особи шляхом реорганізації частина її зобов`язань чи заборгованості залишається непогашеною або у платника обліковуються складові суми переплат, до ІКП юридичних осіб засобами програмного забезпечення переносяться відповідні облікові показники з дотриманням хронології їх виникнення на підставі одного із документів: рішення про узгодження плану реорганізації платника податків; передавального акта; розподільчого балансу.

Після отримання відповідних документів підрозділами Офісу буде в автоматичному режимі здійснено відображення зазначених сум переплат у листі на відповідні інтегровані дані ПАТ “Українська залізниця” (а.с.33 том 2).

На виконання п. 3 розділу II наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422 позивач листом від 04.10.2018 р. (а.с.42-43 том 2) надав до контролюючого органу копію передавального акту від 03.08.2015 р. та заключного передавального акту від 01.12.2015 р.(а.с.46 т. 2).

Також до листа позивачем додані заяви №1/8676 та №1/8677 від 04.10.2018 р.(а.с.44-45 т.2).

Листом від 22.10.2018 р. повідомлено позивача, що у наданих документів відсутня інформація, що ПАТ “Укрзалізниця” є правонаступником по судовим спорам, так як інтереси організації у судових справах представляє ДП “УКРСПЕЦВАГОН”. На даний час проводиться апеляційне оскарження акту документальної позапланової виїзної перевірки ДП “Укрспецвагон” з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період з 01.01.2014 по 29.02.2016, питань дотримання вимог законодавства за період з 01.01.2014 по 29.02.2016 за №40/28-09-14-04 від 29.04.2016 р. на суму: №0000491400 від 10.10.2016 на загальну суму 10 558 681 грн. (податок на прибуток); №0000481400 від 10.10.2016 на загальну суму 6305143.50 грн. (податок на додану вартість); №0000141400 від 10.10.2016 на загальну суму 86478429 грн.

Вказано, що тривають судові оскарження по наступних актах перевірках: акт перевірки від 25.05.2015р. №117/28-09-40-00-14, ППР №0000114000 від 26.05.2015 р. на загальну суму 500 253грн.; акт перевірки від 19.05.2011 р. №1407/40-028, ППР №0000630840 від 09.06.2011 на суму 906135 грн.; акт перевірки від 12.02.2014 р. №35/40-00-14, ППР №0000134000 від 28.02.2014 р. на загальну суму658718 грн., ППР №0000144000 від 28.02.2014 р. на суму 325500 грн. ; акт планової перевірки від 09.07.2013 р. №16/40.1, ППР “Р” №0000654001 від 25.07.2013 на загальну суму 1104189 грн., ППР №0000664001 від 25.07.2013 на загальну суму 68 910648,5 грн.; акт перевірки від 29.08.2011 р. №1946/40-028, ППР №00001250840 від 21.09.2011 на загальну суму 1218751 грн., ППР №00001240840 від 21.09.2011 на суму 1481701 грн. У разі повернення підприємству надмірно сплачених грошових зобов`язань, а винесення постанови суду відбудеться на користь Харківського управлінням Офісу великих платників податків ДФС, у ДП “Укрспецвагон” виникає податковий борг. З метою уникнення податкового боргу, контролюючим органом запропоновано розглянути питання щодо повернення надміру сплачених грошових зобов`язань по податку на прибуток та по податку на додану вартість після судового оскарження (а.с.39-40 том 2).

По суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

За визначенням підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 ПК України надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Підпунктом 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 ПК України передбачено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Підстави та умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені встановлені статтею 43 ПК України.

Так, пунктом 43.1 цієї статті встановлено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Відповідно до пункту 43.3 статті 43 ПК України обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (пункт 43.4 цієї статті).

Згідно з пунктом 43.5 статті 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (пункт 43.6 )

Алгоритм дій державних органів та їх взаємовідносини в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань регламентовано також Порядком взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, затверджений, відповідно до статті 43 ПК наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 №1146 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за №1679/28124; чинний на час виникнення спірних відносин; далі - Порядок).

За змістом наведених норм платник податків ініціює правовідносини з повернення надміру (помилково) сплачених сум податків шляхом звернення до контролюючого органу із відповідною заявою впродовж 1095 днів від дня надмірної (помилкової) сплати податку із зазначенням напрямку перерахування коштів, а контролюючий орган в установлений пунктом 43.5 статті 43 ПК України строк готує висновок про повернення надміру (помилково) сплачених сум податкових платежів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. При цьому право платника податків на повернення надміру (помилково) сплачених сум податкових платежів залежить від виконання ним податкового обов`язку та відсутності податкового боргу.

Стосовно подання платником податків заяви про повернення коштів поза межами 1095 днів від дня виникнення переплати.

Позивачем надано розрахунок надміру сплачених сум податку на прибуток, згідно якого сума 50408796.33 грн визначена з врахуванням переплати станом на 01.01.2014 в розмірі 27118028.99 грн (а.с. 106, т. 2-й), тоді як згідно з матеріалами справи позивач вперше звернувся із заявою про повернення надміру сплаченого податку на прибуток та ПДВ 27.12.2017 (а.с.1, т.3-й).

В той же час за даними інтегрованої картки надміру сплачена сума з податку на прибуток підприємств, виникла у позивача 20.03.2014 року, в зв`язку виключенням з облiку донарахованих сум згідно судової ухвали по справі №820/3351/13.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.09.2013, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2013, позов платника задоволено, скасовано спірні податкові повідомлення рішення, а саме податкове повідомлення-рішення №0000632310/0 від 19.11.2010, № 0000632310/1 від 24.12.2010 про визначення суми податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств у розмірі 44 818 339 грн.,, в т.ч. 22409169 грн. за основним платежем та 22409170 за штрафними (фінансовими) санкціями.

На час проведення виключення з обліку донарахованих сум, в ІКП платника з податку на прибуток відсутня заборгованість по донарахованим сумам по податковим повідомлення-рішення №0000632310/0 від 19.11.2010, № 0000632310/1 від 24.12.2010, визначені податкові зобов`язання позивачем сплачені в попередніх календарних періодах.

Отже, переплата з податку на прибуток позивача виникла в 2014 році, тоді як із заявами про повернення надміру сплачених грошових коштів платник податків звернувся до контролюючого органу в 2018 році.

Наданий до суду розрахунок надміру сплачених сум з податку на додану вартість не відповідає даним ІКП, а також не підтверджується платіжними дорученнями, що визначені позивачем в реєстрі платіжних доручень.

В інтегрованій картці позивача по ПДВ на поточну дату обліковується переплата у сумі 3986665.59 грн., яка утворилася за рахунок надання підприємством уточнюючих розрахунків на зменшення суми ПДВ що підлягала сплаті.

Позивачем, у власному розрахунку надміру сплачених коштів з податку на додану вартість наводить дані про подані уточнюючі розрахунки з ПДВ за березень 2015 в сумі 119 006.00 грн, за квітень 2015 в сумі 441179.00 грн, за січень 2015 в сумі 6096.00 грн, за квітень 2015 в сумі 4327.00 грн, але згідно даних ІКП з податку на додану вартість вищезазначені уточнюючі розрахунки не приймали участі у формуванні кінцевої суми переплати з податку на додану вартість.

В силу вимог ст.ст. 72-76 КАС України, позивачем не надано до матеріалів справи доказів зарахування до бюджету надміру сплачених коштів, за рахунок яких утворилась переплата з податку на додану вартість, що не дає змогу при розгляді справи спростувати або підтвердити сам факт наявності «переплати» коштів з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість, що зараховані до державного бюджету.

Так, позивач в позові зазначає про звернення до контролюючого органу 14.08.2018 із заявою за № 1/8666 про повернення надмірно перерахованих коштів з податку на додану вартість в сумі 12745910.47 грн та із заявою за № 1/8665 про повернення надмірно перерахованих коштів з податку на прибуток підприємств в сумі 68506095.23 грн.

Листом від 27.09.2018 № 40253/10/28-10-50-07-22 Харківським управлінням Офісу великих платників податків ДФС повідомлено платника податків про неможливість задоволення заяви платника податків в зв`язку із тим, що відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 25.06.2014 № 200 «Про утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» створено Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», 100 відсотків акцій якого закріплено в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код ЄДРПОУ 00034045), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття. ДП «Укрспецвагон» ввійшов до переліку підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється ПАТ «Українська залізниця».

Згідно пункту 3 розділу ІІ наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016р. №422 «Про затвердження Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 р. за № 751/28881, у разі коли внаслідок припинення юридичної особи шляхом реорганізації частина її зобов`язань чи заборгованості залишається непогашеною або у платника обліковуються складові суми переплат, до ІКП юридичних осіб - правонаступників працівником підрозділу, який здійснює облік платежів та інших надходжень, засобами програмного забезпечення переносяться відповідні облікові показники з дотриманням хронології їх виникнення на підставі одного із документів: рішення про узгодження плану реорганізації платника податків; передавального акта; розподільчого балансу.

Таким чином, на дату звернення позивача до контролюючого органу із заявами за № 1/8666 та № 1/8665 про повернення надмірно перерахованих коштів з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств, ДП «Укрспецвагон» перебувало у стані реорганізації шляхом злиття з ПАТ «Українська залізниця», та у контролюючого органу згідно з вимогами пункту 3 розділу ІІ наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016р. №422 відсутня можливість щодо здійснення відповідного повернення надміру сплачених грошових коштів.

Також, листом від 27.09.2018р. № 40253/10/28-10-50-07-22 Харківським управлінням Офісу великих платників податків ДФС повідомлено платника податків, що після отримання документів, визначених пунктом 3 розділу ІІ Наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016р. №422, а саме рішення про узгодження плану реорганізації платника податків; передавального акта; розподільчого балансу, відповідальним підрозділом відповідача буде в автоматичному режимі здійснено відображення зазначених сум переплат на відповідні інтегровані картки правонаступника – ПАТ «Українська залізниця».

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державне підприємство "Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів" перебуває в стані припинення з 05.08.2014 року.

Отже, в зв`язку з тим, що на дату надання відповіді підприємству на запит від 14.08.2018р. згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державне підприємство "Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів" перебуває в стані припинення, є обґрунтованим посилання контролюючого органу на вимоги пункту 3 розділу ІІ Наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016р. №422, яким встановлена необхідність перенесення облікових показників наявних сум переплат, до ІКП юридичних осіб – правонаступників, у разі, якщо внаслідок припинення юридичної особи шляхом реорганізації у платника податків обліковуються складові суми переплат.

Також, позивач в адміністративному позові зазначає про звернення до контролюючого органу з заявою від 04.10.2018р. за №1/8674 з проханням суми переплат по податкам, які обліковуються на інтегрованих картках позивача, а саме з податку на додану вартість в сумі 12745910.47 грн. та податок на прибуток підприємств і організацій в сумі 68506095.23 грн., перенести на відповідні інтегровані картки ПАТ «Укрзалізниця». Крім того, позивачем до заяви від 04.10.2018р. за №1/8674 щодо перенесення суми переплат по податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств додано копії передавального акту від 03.08.2015р., копія заключного передавального акту від 01.12.2015 року.

Листом від 22.10.2018 № 43569/10/28-10-50-07-22 відповідачем повідомлено ДП «Укрспецвагон», що на час надання відповіді підприємству триває апеляційний розгляд справи № 820/5778/16 за позовом ДП «Укрспецвагон» до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкових повідомлень-рішень, прийнятих на підставі акту позапланової документальної виїзної перевірки № 40/28-09-14-04 від 29.04.2016 на загальну суму 103347.80 тис. грн., в тому числі з податку на прибуток підприємств на суму 86 478.40 тис грн. та 10558.60 тис. грн., податку на додану вартість в сумі 6353.10 тис. грн. Таким чином, з метою уникнення утворення податкового боргу, контролюючим органом запропоновано підприємству розглянути питання щодо повернення надміру сплачених грошових зобов`язань після закінчення процедури апеляційного провадження по справі № 820/5778/16.

Також, в листі ДП «Укрспецвагон» від 04.10.2018р. за №1/8674 та наданих до нього документів відсутня інформація, що ПАТ «Укрзалізниця» є правонаступником по судовим справам, касаційне провадження по яких не закінчено.

Відповідно до наданої до заяви копії заключного передавального акту від 01.12.2015р., складеного між представниками ДП «Укрспецвагон» та ПАТ «Укрзалізниця», одна сторона передала, а друга сторона прийняла майно станом на 30.11.2015, правонаступництво щодо якого, у тому числі усіх прав та обов`язків, переходить до ПАТ «Укрзалізниця», у складі балансу (Звіту про фінансові результати), що надається до заключного передавального акту від 01.12.2015 року.

Згідно наданої копії балансу позивача до заключного передавального акту від 01.12.2015 по коду рядка 1135 визначена дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом в сумі 21127 тис. грн, в тому числі з податку на прибуток в сумі (3077) тис. грн.

Отже, згідно даних заключного передавального акту від 01.12.2015 визначена дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом в сумі 21127 тис. грн., в тому числі з податку на прибуток в сумі (3077) тис.г рн., а ДП «Укрспецвагон» заявою від 04.10.2018р. за №1/8674 звернувся з проханням перенести на відповідні інтегровані картки ПАТ «Укрзалізниця» суми переплати позивача з податку на додану вартість в сумі 12745.90 тис.грн. та податок на прибуток підприємств і організацій в сумі 68506.09 тис.грн., що значно перевищує суми згідно заключного передавального акту.

Щодо доводів позивача про виникнення переплати з податку на прибуток підприємств в розміру 27124323 грн. за рахунок поданої 07.03.2014 до контролюючого органу уточнюючої декларації за 2013 рік з від`ємним значенням.

Судовим розглядом встановлено, що позивачем подано до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток за звітний (податковий) період 2013 рік 07.03.2014 року., якою задекларовано податку 64301241 грн. (рядок 11), зменшено нарахованої суми податку 91425564 грн. та відображено суму податку на прибуток за звітний період у розмірі «-27124323 грн.» (рядок 14).

Але, в уточнюючій податковій декларації з податку на прибуток за звітний (податковий) період 2013 рік від 07.03.2014 не заповнено показники рядків 24-28 та 34-38 «Самостійне виправлення помилок», що підлягають обов`язковому заповненні у разі самостійного виправлення помилок шляхом уточнення показників Податкової декларації з податку на прибуток підприємства відповідно до статті 50 ПК України та наказу Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 872 (в редакції під час спірних правовідносин), позивачем

В зв`язку з некоректним заповненням уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток за звітний (податковий) період 2013 рік від 07.03.2014 в інтегрованій картці платника податку з податку на прибуток підприємств суми по відповідній декларації не знайшли свого відображення.

Так, згідно даних ІКП, що міститься в матеріалах справи, відображено податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (річна) за № 9091206130 від 07.03.2014 терміном сплати 11.03.2014 по даті операції 11.03.2014, з сумою операції 0 грн.

Тобто, сума 27124323 грн., не відображена в ІКП за 2014 рік, як сума надміру сплаченого податку на прибуток, по уточнюючій податковій декларації з податку на прибуток за 2013 рік від 07.03.2014 в зв`язку з невідповідністю заповнення податкової декларації вимогам Наказу Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 872.

Позивач, в додаткових поясненнях від 09.10.2020 №1/37 зазначає, що від`ємне значення податку на прибуток за 2013 рік у сумі 27124 323 грн. знайшло своє відображення в інтегрованій картці підприємства по коду платежу 11023100 «Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» та не відображена за кодом класифікації доходів бюджету 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності».

В той час, позивач, звернувся до контролюючого органу із заявами про повернення надмірно перерахованих коштів від 27.12.2017, 14.08.2018 та 04.10.2018, в яких просив перерахувати надміру сплачені кошти з податку на прибуток підприємств, що перебувають у державній власності за платежем з кодом класифікації доходів бюджету 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності».

Отже, за платежем 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» сума податку на прибуток підприємств в розмірі 27124323 грн. не обліковується.

В той час, згідно даних ІКП по коду платежу 11023100 «Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» за 2014 рік, за рахунок переплати з авансових внесків з податку на прибуток підприємств і організацій погашено в 2014 році самостійно нараховані авансові внески за мiсяць по податковій декларації з податку на прибуток підприємства (базовий звiтний перiод рiк) № 9091040257 вiд 03.03.2014 т.спл. 30.04.2014 зa 01.12.2013 в сумі 5358437 грн., т.спл. 30.05.2014 зa 01.12.2013 в сумі 5358437 грн., т.спл. 30.06.2014 зa 01.12.2013 в сумі 5358437 грн., т.спл. 30.07.2014 зa 01.12.2013 в сумі 5358437 грн., т.спл. 30.08.2014 зa 01.12.2013 в сумі 5358437 грн.

Станом на 31.12.2014 переплата з авансових внесків з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» у позивача складає 20784 грн.

Тобто, сума податку на прибуток підприємств в розмірі 27124323 грн. згідно уточнюючої податкової декларації за 2013 рік від 07.03.2014, на яку вказує позивач як доказ дотримання строку 1095 днів, використана платником податків для погашення самостійно нарахованих авансових внесків за мiсяць по податковій декларацiї з податку на прибуток підприємства № 9091040257 вiд 03.03.2014 та станом на кінець 2014 року не існує, що спростовує твердження позивача щодо обов`язку відповідача здійснити дії по повернення надміру сплачених грошових коштів з податку на прибуток по відповідній спірній декларації. (а.с.238-243, т.4).

Суд також зауважує, що до додаткових пояснень від 09.10.2020 №1/37 позивачем додано витяг з електронного кабінету платника податків за 2014 рік за платежем 11023100 «Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності», що вказує на обізнаність платника податків з даними, що містяться в електронному кабінеті платника податків відносно нарахувань та розрахунків по за платежем 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності».

Тобто, позивач обізнаний про той факт, що сума 27124323 грн. не відображена в ІКП за 2014 рік, як сума надміру сплаченого податку на прибуток по коду бюджетної класифікації 11020100 згідно уточненої податкової декларації з податку на прибуток за 2013 рік від 07.03.2014.

Відносно доводів позивача про звернення до контролюючого органу 07.03.2017 з заявою про повернення йому надміру перерахованих коштів з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств, суд зазначає, що згідно чч.2, 3 ст.47 КАС України у разі направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції зміна предмета, підстав позову не допускаються, крім випадків, визначених цією статтею. Зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною першою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв`язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або, якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - початку першого судового засідання при первісному розгляді справи.

Так, при первісному розгляді справи звернення ДП «Укрспецвагон» до відповідача щодо повернення надміру сплачених грошових коштів відповідно до заяви платника від 07.03.2017 не була предметом розгляду справи в суді, що є фактичною зміною підстав позову, що не допускається при новому розгляді справи в суді першої інстанції.

В зв`язку з тим, що обставини, на які вказує позивач в відповіді на відзив та додаткових поясненнях, а саме щодо подання заяви про повернення надмірно перерахованих коштів від 07.03.2017, в обґрунтування дотримання строку встановленого п. 43.3 ст. 43 ПК України, існували до закінчення підготовчого засідання при первісному розгляді справи і у позивача була можливість зазначити про їх існування при первісному розгляді справи, нові доводи ДП «Укрспецвагон» про дотримання строку встановленого п. 43.3 ст. 43 ПК України , останні судом не враховуються

Суд також зауважує, що направляючи справу №520/11332/18 на новий розгляд до суду першої інстанції, Верховним Судом в Постанові від 10.02.2020 року зазначено, що судами першої та апеляційної інстанції в порушення до ч. 5 ст. 242 КАС України не враховано висновки Великої Палати Верховного Суду, що викладені в постанові від 12.02.2019 у справі №826/7380/15, відповідно до яких належним способом захисту порушеного права платника податків у справах, пов`язаних з вимогою платника податку надати висновок про повернення відповідних сум коштів з бюджету, є стягнення з державного бюджету надміру сплачених коштів.

Згідно пункту 43.1- 43.2 статті 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

У відповідності до п. 43.3 ст. 43 ПК України обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

ДП «Укрспецвагон» в позовній заяві просить суд зобов`язати Харківське управління Офісу великих платників ДФС підготувати та подати до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення ДП «Укрспецвагон» надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств і організацій у розмірі 50 408 796,33 грн. та з податку на додану вартість у розмірі 3986665.69 грн.

На дату розгляду справи така вимога платника податків не відповідає умовам повернення надміру сплачених грошових зобов`язань, що визначена в п. 43.1 ст. 43 ПК України.

Так, станом на 29.05.2020 у ДП «Укрспецвагон» був наявний податковий борг, що унеможливлює повернення надміру сплачених коштів такому платнику податків.

Згідно даних інтегрованої картки платника податків по податку на додану вартість (код класифікації доходів бюджету 14010100) та податку на прибуток (код класифікації доходів бюджету 11020100) існувала наступна переплата/заборгованість: по податку на додану вартість станом на 01.01.2020 та станом на 28.05.2020 наявна переплата у сумі 3986665.69грн.; по податку на прибуток станом на 01.01.2020 наявна переплата у сумі 50408796.33грн.

18.03.2020 збільшено переплату згідно судової ухвали № 820/10865/13 у сумі 7081.60 грн. Переплата станом на 18.03.2020 згідно даних інтегрованої картки платника податків складала у сумі 50415877.83грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2019 року по справі №820/10865/13 частково задоволено адміністративний позов ДП «Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів» до Офісу великих платників податків ДПС про скасування податкового повідомлення-рішення, а саме відмовлено в задоволенні позову про скасування податкового повідомлення-рішення №0000664001 від 25.07.2013 в частині суми грошового зобов`язання з податку на прибуток підприємств за основним платежем в розмірі 2263991.00 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 11319955.00 грн.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2020 року апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС залишено без задоволення, Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2019 року по справі № 820/10865/13 залишено без змін. Постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2020 року по справі №820/10865/13 набрало законної сили.

На виконання вимог ст. 5 розділу 2 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 року за № 1204 відповідачем виконано судові рішення по справі №820/10865/13, яким частково скасовано податкове повідомлення-рішення №0000664001 від 25.07.2013 та сформовано податкове повідомлення-рішення №0000205413 вiд 16.03.2020, яким збільшено суму грошового зобов`язання всього на 33966946,5грн, в т.ч. з основного платежу в сумі 22644631 грн., штрафної санкції на суму 11322315,5 грн.

Вищезазначене податкове повідомлення-рішення Р №0000205413 вiд 16.03.2020 погашено за рахунок переплати 29.03.2020, тоді як частина суми по вказаному податковому повідомленню-рішенню у розмірі основного платежу 4721 грн та штрафної санкції 2360.50 грн. сплачена підприємством 10.04.2014 року.

Отже, станом на 29.03.2020 існувала переплата по податку на прибуток у сумі 16448931.33грн.

30.03.2020 в інтегрованій картці платника податків здійснено нарахування пенi з податку на прибуток підприємств, рішення щодо перерахунку абсолютного значення пені нарахованої в ППР форми "Р" №7/28-10-54-13 з 20.03.2020 по 09.07.2013 на податкове повідомлення - рішення (форма 'Р') № 0000205413 вiд 16.03.2020 у сумі 44386492.13грн., внаслідок чого заборгованість по податку на прибуток, а саме залишок несплаченої пені складає 27937560.80 грн.

Таким чином, в зв`язку із наявність суми податкового боргу у платника податків ДП «Укрспецвагон», позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача підготувати та подати до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок про повернення ДП «Укрспецвагон» надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств, є такими що не підлягають задоволенню в зв`язку з їх невідповідністю вимогам, що встановлені п. 43.1 ст. 43 ПК України.

Приписами ч.1 ст.9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву залишити без задоволення

Роз`яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду); підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

У повному обсязі рішення виготовлено 16.11.2020

Суддя Зоркіна Ю.В.