
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2020 р. № 520/14232/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень просить суд скасувати рішення відділу з питань перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за вих. №2000-0316-8/71714 від 29.09.2020 щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, призначеної на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру"; скасувати рішення відділу з питань перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за вих. №2000-0316-8/77858 від 13.10.2020, щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, призначеної на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру"; зобов`язати відділ з питань перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" з урахуванням довідки (інформації), виданої прокуратурою Харківської області за №19-288вих19 від 10.07.2019, виходячи із розрахунку 60% від суми вказаної щомісячної (чинної) заробітної плати за грудень 2017 року на посаді прокурора місцевої прокуратури у розмірі 39809,07грн, починаючи з 13 грудня 2019 року, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше проведених позивачу пенсійних виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення відповідача є протиправними та такими, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Ухвалою суду від 20.10.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Відповідач, Головне управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що його рішення є правомірними, тому що в нього немає підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Судом із матеріалів справи встановлено, що постановою Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 26.10.2016 у справі №628/3281/16-а, яка набрала законної сили 08.11.2016, визнано протиправними дії Куп`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в призначенні позивачу пенсії на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру". Скасовано рішення Комісії для розгляду питань, пов`язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій в Куп`янському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області за №76 від 14.09.2016 в частині відмови у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов`язано здійснити призначення пенсії на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" (№1697-VIII), починаючи з 08.09.2016.
Постанову суду про скасування рішення Комісії та призначення мені пенсії на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" відповідачем було виконано.
30.12.2016 відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру» позивач звільнилася з посади прокурора Куп`янського відділу Ізюмської місцевої прокуратури та з органів прокуратури Харківської області за власним бажанням.
10.07.2019 прокуратурою Харківської області на ім`я позивача видано довідку (інформацію) про заробітну плату за №19-288вих19, у якій зазначено заробітну плату прокурора місцевої прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 станом на грудень 2017 року із зазначенням розміру її складових, з яких сплачуються страхові внески, а саме: 5660 грн - оклад; надбавка за класний чин «радник юстиції» - 2200 грн; надбавка за вислугу років у розмірі 30% - 1698 грн; надбавка за виконання особливо-важливої роботи - 6690,60 грн; щомісячна премія - 23560,47 грн; а всього у загальному розмірі 39809,07 грн.
13.12.2019 Конституційний Суд України прийняв рішення №7-р(ІІ)/2019 у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, яким поновив право на перерахунок пенсій прокурорам.
На підставі рішення Конституційного Суду України та у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, на підставі вищезазначеної довідки-інформації ОСОБА_1 17.12.2019 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Харківської області від 10.07.2019.
21.12.2019 рішенням №27 відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у перерахунку пенсії позивача відмовлено, оскільки пунктом 8 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 03.10.2017 №2148 (набрав чинності з 11.10.2017) установлено, що норми статті 86 Закону України "Про прокуратуру" щодо пенсійного забезпечення діють до дня внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також відповідач при прийнятті рішення про відмову посилався на п. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014, згідно з яким умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
У зв`язку з незгодою з рішенням головного управління Пенсійного фонду України позивачем було подано адміністративний позов до Харківського окружного адміністративного суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2020 у справі №520/384/20, яке набрало законної сили 10.08.2020, скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 21.12.2019 №27, складене щодо позивача та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути мою заяву від 17.12.2019 про перерахунок призначеної пенсії на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та вирішити відповідне питання з 13.12.2019 з огляду на існування Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 справа №3-209/2018(2413/18, 2807/19), з урахуванням висновків суду по даній справі.
Вищевказане рішення суду містить висновок про те, що позивач у справі №520/384/20, має право на перерахунок пенсії з огляду на існування Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 справа №3-209/2018(2413/18, 2807/19) з 13.12.2019, що не заперечується відповідачем.
Після набрання чинності вищезазначеним рішенням суду у справі №520/384/20 Головне управління Пенсійного фонду 10.09.2020 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, зазначивши, що пенсія їй призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991, положення якого втратили чинність.
14.09.2020 Верховний Суд ухвалив рішення у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення КСУ від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019.
За результатом розгляду зразкової справи Верховний Суд сформулював правовий висновок, відповідно до якого з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VІІ мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657) такі пенсії перераховуються з 13.12.2019.
У зв`язку з незгодою з рішенням відділу з питань перерахунку пенсій №11 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 10.09.2020 за вих. №4975/03-16 та ухваленням Верховним Судом рішення у зразковій справі позивачем через електронний портал Пенсійного фонду було подано заяву- скаргу про скасування рішення від 10.09.2020, оскільки пенсія призначена відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за №1697-VІІ, а не ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991, звернувши увагу відповідача на необхідність виконання рішення Харківського окружного суду від 11.02.2020 у справі №520/384/20 з урахуванням висновків суду по даній справі, де вказано про право позивача на перерахунок, та правового висновку Верховного суду у зразковій справі про перерахунок пенсій прокурорів від 14.09.2020 у справі №560/2120/20.
Розглянувши заяву-скаргу позивача Головне управління Пенсійного фонду в особі відділу з питань перерахунку пенсій №11 управління застосування пенсійного законодавства 29.09.2020 за вих. № 2000-0316-8/71714 в зміну рішення за вих. №4975/03-16 від 10.09.2020 відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що після прийняття Рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури прийнято не було, та з заявою про перерахунок пенсії позивачем було надано інформацію щодо фактично нарахованої заробітної плати, а не довідку.
Так, не визначення у відповідності з Законом Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку раніше призначених пенсій, не може бути підставою для відмови позивачу, як пенсіонеру, якому пенсія вже призначена раніше, у перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до частин першої та третьої ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також: у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також: бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий, від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Крім того, відповідно до частини першої ст. 8 Конституції України, в Україні визнається й діє принцип верховенства права. Складовою верховенства права є принцип очікування суб`єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає наявним у суспільстві нормативним приписам.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово наголошував на тому, що принцип правової визначеності вимагає ясності й однозначності правової норми й забезпечення того, щоб ситуації та правовідносини залишалися передбачуваними (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 №17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10- рп/2011).
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Зокрема, в рішенні ССПЛ від 28.11.1999 у справі "Брумареску проти Румунії" зазначено, що принцип правової визначеності є складовою верховенства права (пункт 61). Також у рішенні від 13.12.2001 у справі "Церква Бессарабської Митрополії проти Молдови" ССПЛ зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі, в разі необхідності, регулювати його положеннями свою поведінку (пункт 109).
З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятих ним рішень, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Скасувати рішення відділу з питань перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за вих. №2000-0316-8/71714 від 29.09.2020 щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, призначеної на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".
Скасувати рішення відділу з питань перерахунків пенсії № 11 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за вих. №2000-0316-8/77858 від 13.10.2020, щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, призначеної на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".
Зобов`язати відділ з питань перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" з урахуванням довідки (інформації), виданої прокуратурою Харківської області за №19-288вих19 від 10.07.2019, виходячи із розрахунку 60% від суми вказаної щомісячної (чинної) заробітної плати за грудень 2017 року на посаді прокурора місцевої прокуратури у розмірі 39809,07грн, починаючи з 13 грудня 2019 року, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше проведених позивачу пенсійних виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов