Рішення № 92895530, 13.11.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2020
Номер справи
520/13751/2020
Номер документу
92895530
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2020 р. № 520/13751/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - Рішення №54 відділу з питань перерахунку пенсій №20 управління застосування пенсійного законодавства від 21.09.2020 - щодо відмови в перерахунку та виплати раніше призначеної ОСОБА_1 ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_1 , пенсії за вислугою років на підставі поданої заяви від 18.09.2020 та Довідки Прокуратури Луганської області №18-144вих-20 від 05.03.2020; визнати незаконним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №54 від 21.09.2020 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 90% без обмеження її максимального розміру, виходячи з заробітної плати за посадою прокурора міста на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури"; зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок пенсії позивача за вислугу років згідно з частиною 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789- XII від 05.11.1991 (в редакції на час призначення пенсії позивачу), частиною 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697VII від 14.10.2014 в редакції з урахуванням Рішення Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ) 2019, на підставі додатково поданих документів - Довідки Прокуратури Луганської області від 05.03.2020 №18-144 вих-20 про заробітну плату за посадою заступника прокурора міста, яка складає 41087,76 коп. (сорок одну тисячу вісімдесят сім грн 76 коп.), в розмірі 90% (дев`яносто) відсотків від суми вказаної заробітної плати без обмеження її максимального розміру та провести виплати з урахуванням отриманих раніше сум, які проводити в подальшому щомісяця. В подальшому проводити перерахунки призначеної позивачу пенсії за вислугу років за відповідними документами без обмеження граничного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення відповідача є протиправним та таким, що суперечить нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Ухвалою суду від 13.10.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Відповідач, Головне управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що його рішення є правомірним, тому що в нього немає підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.

Судом із матеріалів справи встановлено, що з 2006 року позивач, як пенсіонер органів прокуратури, перебуває на обліку в Шевченківському відділі обслуговування громадян у м. Харкові (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

ОСОБА_1 працювала в органах прокуратури України з 01 серпня 1983 року. З 01.10.2002 позивач звільнилася з органів прокуратури у зв`язку з виходом на пенсію за вислугою років.

Відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 (в редакції Закону № 2663-111 (2663-14) від12.07.2001) позивачу була призначена пенсія в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати посади заступника прокурора міста Краснодона Луганської області, довічно.

У позовній заяві позивачем зазначено, що за час її перебування на пенсії, органи пенсійного фонду України, на підставі Довідок Прокуратури Луганської області про заробітну плату заступника прокурора міста, в зв`язку з її підвищенням, перераховували призначену позивачу пенсію.

18.09.2020 позивач звернулася до Шевченківського відділу обслуговування громадян у м. Харкові (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області з заявою про перерахунок пенсії в зв`язку з збільшенням заробітної плати діючих прокурорів, на підставі Довідки Прокуратури Луганської області від 05.03.2020 №18-144вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, яка була виписана відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р (11)2019 та Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" (внесено зміни до Постанови КМУ №505 від 31.05.2012), якою і було встановлено нові розміри посадових окладів працівникам органів прокуратури.

З означеної вище Довідки вбачається, що розмір місячної заробітної плати за відповідною посадою заступника прокурора міста, з якої позивач вийшов на пенсію, збільшено.

Відповідно до вищеназваної Довідки, за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (порівняною) посадою - заступник прокурора міста, заробітна плата становить усього - 41087,76 грн. Попередня Довідка Прокуратури Луганської області №18-290 вих-16 від 13.04.2016, відповідно до якої позивачу була перерахована та виплачується пенсія, складала заробітну плату заступника керівника місцевої прокуратури 18947,08 грн.

Суд зазначає, що особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, мають право на перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, зокрема на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657.

Таким є висновок Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року у справі № 560/2120/20, провадження № Пз/9901/9/20 за результатом розгляду зразкової справи за позовом колишнього працівника прокуратури до територіального управління Пенсійного фонду України, який відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи збільшення розміру заробітної плати діючих працівників прокуратури та виходячи із розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати, призначена позиву пенсія повинна бути перерахована, а саме - збільшена.

Як раніше зазначалось, 18.09.2020 позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок - збільшення пенсії на підставі Закону України "Про прокуратуру", надавши оригінал Довідки №18-144вих.20 від 05.03.2020, виданої Прокуратурою Луганської області.

Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №20 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 21.09.2020 №54 , позивачу було відмовлено в перерахунку (збільшенні) пенсії на підставі того, що Положення ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв`язку з підвищенням заробітної плати, з дня набрання чинності Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014, тобто 15 липня 2015 року, втратили чинність.

При цьому, в тексті Рішення від 21.09.2020 №54 зазначено, що відповідач виконує рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 22.06.2016 по справі №639/3787/16-а з 01.12.2015, яке було прийняте на підставі Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII.

Таким чином, заперечуючи наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу, відповідач майже п`ять років виконує рішення суду, яке прийняте з тих же підстав, наявність яких назараз заперечує відповідач.

Згідно Постанови Жовтневого районного суду м. Харкова від 22 червня 2016 року по справі №639/3787/16-а, яка набрала законної сили 04.08.2016 та Ухвали цього ж суду від 24.02.2017 про раз`яснення постанови суду, було визнано незаконним рішення Пенсійного фонду про відмову у перерахунку пенсії позивача та зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова з 01 грудня 2015 року на підставі ст. 50-1 Закону України "Про Прокуратуру" провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від суми місячного (чинного заробітку, відповідно до Довідки Прокуратури Луганської області від 13.04.2016 №18/290 вих-16, та здійснити відповідні виплати без будь-яких обмежень.

Тобто, предметом судового розгляду вже був факт неправомірних дій Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати діючим прокурорам та застосування положень ч. 18 ст. 50-13акону України "Про Прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII.

Відповідно до ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників , а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Приписами ст. 50-1 Закону України "Про Прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, на підставі яких позивачу призначено пенсію, передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Тобто, протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії полягає в тому, що на момент призначення пенсії позивачу законодавством було чітко регламентовано його право на її перерахунок у зв`язку з зі збільшенням розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих робітників, згідно зі ст. 50-1 Закону України "Про Прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ.

Таким чином, законодавством, на підставі якого позивачу призначена пенсія за вислугою років, було встановлено право осіб, яким органами Пенсійного фонду України призначена пенсія згідно Закону України "Про прокуратуру" - на її перерахунок.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Згідно із ст. 22 Конституції України закріплені нею права свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту чи обсягу існуючих прав і свобод. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістових характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права.

У абзаці 14 пункту 5 рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року у справі №1-21/2005 вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов`язану з реалізацією права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та Закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.

У рішеннях Конституційного Суду України зазначається, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.

Відмовляючи позивачу в його праві на перерахунок пенсії, відповідач посилається на дію Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, від 14.10.2014.

В той же час, відповідач не бере до уваги, що Рішенням Конституційного суду України від 13 грудня 2019 року №7-р (ІІ)/2019 положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України, тобто є неконституційним.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня їх ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Так, Конституційний Суд України у п. 3 резолютивної частини рішення №7-р (ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення;

частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців."

Отже, Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII з 13 грудня 2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Підставою для проведення перерахунку пенсії позивача є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на умовах, що були визначені ст. 50-1 Закону України "Про Прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників.

Таким чином, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року на виконання вищезазначеної Постанови, Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, та з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II) 2019.

Крім того суд зазначає, що саме на цих підставах позивачу була надана Прокуратурою Луганської області Довідка про заробітну плату для надання її в органи Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи, що на час виходу позивача на пенсію у жовтні 2002 року, пенсія йому була призначена на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII у розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку прокурорських працівників, тому до розміру пенсії не можуть бути застосовані обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом шостим частини п`ятнадцятої ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 (в редакції Законів України №911-VIII від 24.12.2015 та №1774-VIII від 06.12.2016) максимальний розмір пенсії згідно яких не може перевищувати 10740 грн.

Таким чином, ОСОБА_1 є пенсіонеркою органів прокуратури за вислугою років з жовтня 2002 року. Позивачу призначена та виплачується пенсія на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% заробітної плати чинного заступника прокурора міста без будь-яких обмежень, що встановлено Постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 22 червня 2016 року та Ухвалою про роз`яснення Постанови від 24 лютого 2017 року, які набрали законної сили по справі №639/3787/16-а.

З урахуванням Довідки №18-144вих.20 від 05.03.2020, виданої Прокуратурою Луганської області, з якої слідує, що розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою заступник прокурора міста становить усього - 41087 грн 76 коп., з якої повинна обраховуватися пенсія позивача з урахуванням 90% загальної суми заробітної плати без обмеження її максимального розміру.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого ним рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними, визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - Рішення №54 відділу з питань перерахунку пенсій №20 управління застосування пенсійного законодавства від 21.09.2020 - щодо відмови в перерахунку та виплати раніше призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугою років на підставі поданої заяви від 18.09.2020 та Довідки Прокуратури Луганської області №18-144вих-20 від 05.03.2020.

Визнати незаконним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №54 від 21.09.2020 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 90% без обмеження її максимального розміру, виходячи з заробітної плати за посадою прокурора міста на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за вислугу років згідно з ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789- XII від 05.11.1991 (в редакції на час призначення пенсії позивачу), частиною 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697VII від 14.10.2014 в редакції з урахуванням Рішення Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ) 2019, на підставі додатково поданих документів - Довідки Прокуратури Луганської області від 05.03.2020 №18-144 вих-20 про заробітну плату за посадою заступника прокурора міста, яка складає 41087,76 коп. (сорок одну тисячу вісімдесят сім грн 76 коп.), в розмірі 90% (дев`яносто) відсотків від суми вказаної заробітної плати без обмеження її максимального розміру та провести виплати з урахуванням отриманих раніше сум, які проводити в подальшому щомісяця. В подальшому проводити перерахунки призначеної позивачу пенсії за вислугу років за відповідними документами без обмеження граничного розміру пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов