
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2020 р. Справа № 520/12270/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Куриленко Н.В.,
за участі представника позивача - Чернишової О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області про визнання незаконним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області, в якому просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області № 5432 від 14.07.2020 року «Про відміну рішення ХХУ сесії VIІІ скликання Золочівської селищної ради « Про затвердження ОСОБА_1 технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передати у власність земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови (кадастровий номер 6322685001:01:00:000:0163), яка є у її фактичному користуванні, площею 0,1870 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), розташовану в АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області № 5432 від 14.07.2020 року "Про відміну рішення ХХV сесії Золочівської селищної ради VIII скликання «Про затвердження ОСОБА_1 технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_1 ", є незаконним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
До канцелярії суду представником відповідача подано відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що з Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 07.05.2020 № НВ-6313055812020 вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 6322685001:00:000:0163 площею 0,1870 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель житлової та громадської забудови знаходиться у комунальній власності. На всю площу вказаної земельної ділянки (0,1870 га) встановлено обмеження у використанні - Прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах. Стаття 59 Земельного кодексу України передбачає обмеження щодо набуття таких земель у приватну власність та встановлює можливість використання таких земель для визначених цілей на умовах оренди. Відповідно ж до пункту "ґ" частини четвертої статті 83 Земельного кодексу України землі водного фонду не можуть передаватись у приватну власність, крім випадків, визначених цим Кодексом. Отже рішення ХХV сесії Золочівської селищної ради VIII скликання «Про затвердження ОСОБА_1 технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_1 правомірно скасовано рішенням Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області № 5432 від 14.07.2020 року. Таким чином, позовні вимоги позивача є безпідставними та помилковими, тому не підлягають задоволенню.
В судовому засідання представник позивача зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.
У відповіді на відзив позивач заперечував проти позиції відповідача з підстав та мотивів, викладених у позові.
Відповідач надав до суду заперечення на відповідь, в яких також вказав на обґрунтованість оспорюваного рішення.
В судове засідання представник відповідача не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України. У відзиві на позов просив розглядати справу за його відсутності.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступного висновку.
Як свідчать матеріали справи, згідно Витягу про державну реєстрацію прав від 19.07.2011 року КП "Архітектурно - інвентаризаційного бюро Золочівського району" Алексеєнко Віра Павлівна є власником житлового будинку АДРЕСА_1 , що виникло на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 01.07.2011 року (а.с. 9 - 10).
Рішенням ХХV сесії Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області VIII скликання від 25 травня 2020 року № 5060 затверджено ОСОБА_1 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передано у власність земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови (кадастровий номер 6322685001:00:000:0163), яка є у її фактичному користуванні площею 0,1870 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташована в в АДРЕСА_1 .
Проте, Золочівською селищною радою Золочівського району Харківської області прийнято рішення № 5432 від 14.07.2020 року "Про відміну рішення ХХV сесії Золочівської селищної ради VIII скликання «Про затвердження ОСОБА_1 технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_1 ".
Не погоджуючись з таким рішенням та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з врегулювання земельних відносин.
Згідно з положеннями частини першої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Аналіз наведених положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавець закріпив право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов`язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб`єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну чи скасування.
Разом з тим, у силу статті Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.
Цей принцип знайшов своє відображення у статті 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з якою органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Разом з тим, Суд наголошує, що відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Аналіз наведених положень свідчить про можливість скасування органом місцевого самоврядування власного рішення, у той же час, реалізація зазначених повноважень можлива у разі дотримання сукупності умов, зокрема: 1) відсутність факту виконання рішення, що скасовується; 2) відсутність факту виникнення правовідносин, пов`язаних з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів або ж відсутність заперечень суб`єктів правовідносин щодо їх зміни чи припинення у разі виникнення таких правовідносин.
Отже, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Вказане повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 23 травня 2018 року у справі №296/9690/15-а, від 06 березня 2019 року у справі № 2340/2921/18, від 24 липня 2019 року у справі № 182/2428/16-а(2-а/0182/102/2016), від 21 серпня 2019 року по справі №461/560/14-а, які враховуються судом при вирішенні даної справи відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України.
Суд також звертає увагу, що аналогічна правова позиція була викладена й у постанові Верховного Суду України від 04 червня 2013 року у справі № 21-64а13.
Оскільки на момент винесення спірного рішення Золочівської селищної ради № 5432 від 14.07.2020 року, яким скасованого рішення ХХV сесії Золочівської селищної ради від 25.05.2020 року № 5060 про затвердження проекту землеустрою та передачу ОСОБА_1 у власність земельної ділянки, вже виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів позивача, що виключає можливість його скасування на підставі висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 та спростовує висновки відповідача. викладені у відзиві на позов.
За таких підстав, суд дійшов висновку про обґрунтованість та задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255-262, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області (код ЄДРПОУ 25175462, адреса: вул. Центральна, буд. 13-А, смт. Золочів, Харківська область, 62203) про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області № 5432 від 14.07.2020 року "Про відміну рішення ХХV сесії Золочівської селищної ради VIII скликання «Про затвердження ОСОБА_1 технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність земельної ділянки, розташованої в АДРЕСА_1 ".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області (код ЄДРПОУ 25175462).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 16 листопада 2020 року.
Суддя О.В.Шевченко