
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2020 р. № 400/4384/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагаря В.С. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
третя особа:Комунальне підприємство "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області), в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні при призначенні пенсії позивача стаж роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 16.05.2014 р. по 25.07.2019 р.;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Миколаївській області зарахувати до стажу роботи позивача період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 16.05.2014 р. по 25.07.2019 р.;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної пенсії позивачу з дати призначення пенсії з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за періоди роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 16.05.2014 р. по 25.07.2019 р.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що звернувся до відповідача з заявою про зарахування до загального страхового стажу період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 16.05.2014 р. по 25.07.2019 р. Отримавши лист відповідача від 02.09.2020 року позивач дізнався, що відповідачем було відмовлено у зарахуванні вищевказаних періодів до страхового стажу, у зв`язку з тим, що роботодавцем не були сплачені страхові внески до Пенсійного фонду за вказаний період. Однак, враховуючи, що сплата таких внесків є обов`язком роботодавців, та саме роботодавець несе відповідальність за неперерахування таких внесків, вважає, що до її стажу відповідач зобов`язаний зарахувати зазначений період роботи.
12.10.2020 р. судом відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України.
03.11.2020 р. представником відповідача було подано письмовий відзив на позов, у якому у задоволенні позову просив відмовити, посилаючись на те, що оскаржуване позивачем рішення є правомірним та відповідає вимогам чинного пенсійного законодавства. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Відтак, лише до 01.01.2004 трудовий стаж зараховується як страховий за умови сплати страхувальником збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. У індивідуальних відомостях позивача, що містяться у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків на КП Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» за період з 16.05.2014 р. по 25.07.2019 р. На відсутність сплати внесків вказує позначка «ні» у індивідуальних відомостях про застраховану особу, які додані позивачем до позовної заяви. До фактичної сплати збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у відповідача відсутні підстави зарахувати як стаж, так і заробітки позивача. Відсутність сплати страхових внесків виключає можливість зарахувати спірні періоди до страхового стажу позивача, відтак, дії відповідача є правомірними. До того ж, неможливо здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії, тобто з 20.09.2016 р. з врахуванням періодів роботи на КП «Первомайський міський водоканал» з 16.05.2014 р. по 25.07.2019 р. та до страхового стажу та сум заробітку, оскільки на зазначену дату позивач ще не мав цього стажу та заробітку.
Третя особа пояснень щодо позову не надала.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області.
21.08.2020 року позивач звернувся до відповідача з проханням зарахувати до загального страхового стажу періоди роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 16.05.2014 р. по 25.07.2019 р.
Листом від 02.09.2020 р. відповідач повідомив позивача про те що зарахувати періоди роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 16.05.2014 р. по 25.07.2019 р. немає законних підстав, оскільки страхові внески в зазначені періоди не сплачені.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону №1058-ІV, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, у ч.10 ст. 20 Закону №1058-ІV, вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058-XV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
З Індивідуальної відомості про застраховану особу (форму ОК-5) вбачається, що дійсно за зазначені періоди страхові внески до Пенсійного фонду України від КП "Первомайський міський водоканал" не надходили.
Відповідно до довідок про заробітну плату для обчислення пенсії КП "Первомайський міський водоканал" позивачу нарахована заробітна плата за період роботи з 16.05.2014 по 25.07.2019, та з нарахованої заробітної плати за період з 16.05.2014 по 25.07.2019 утримувався внесок до пенсійного фонду.
Отже, з наведеного судом встановлено, що підприємством із заробітної плати позивача утримувались суми страхових внесків.
Сам факт ненадходження відрахувань до Пенсійного фонду України із зарплати позивача за відсутності її вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи у період з 16.05.2014 по 25.07.2019.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.
На підставі вище викладеного, суд дійшов висновку про те, що позов в цій частині обґрунтований та підлягає задоволенню.
Разом з тим, підстави для здійснення перерахунку позивачу пенсії саме з дати призначення пенсії - 20.09.2016 з урахуванням стажу та сум заробітку за період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 16.05.2014 по 25.07.2019 відсутні, оскільки саме на час призначення пенсії - 20.09.2016 позивач ще не мав ні заробітку, ні страхового стажу за цей період.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Згідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Тому суд вважає за необхідне для захисту прав позивача зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням періоду роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 16.05.2014 по 25.07.2019.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тому позовні вимоги слід задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) щодо відмови в зарахуванні при призначенні пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) стаж роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 16.05.2014 по 25.07.2019.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) період роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 16.05.2014 по 25.07.2019.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840,80 гривень (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок), сплачений квитанцією №28773152 від 02.10.2020.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. С. Брагар