Ухвала суду № 92889052, 16.11.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2020
Номер справи
320/11605/20
Номер документу
92889052
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

16 листопада 2020 року м.Київ № 320/11605/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Києво-Святошинського районного центру зайнятості, Київського обласного центру зайнятості, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державна Казначейська служба України про визнання протиправною бездіяльність та стягнення допомоги по частковому безробіттю,

у с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулась до суду з вимогами про визнання протиправною бездіяльності Києво-Святошинського районного центру зайнятості та Київського обласного центру зайнятості, яка полягає в ненаданні передбаченої Законом України «Про зайнятість населення» та постанови КМУ №306 від 22.04.2020 допомоги їй як фізичній особі-підприємцю на період зупинення підприємницької діяльності у зв`язку з карантином, на підставі її заяв №18/06-Ю від 18.06.2020, №29/08-Ю від 29.08.2020; стягнення у солідарному порядку з відповідачів недоотриманих коштів допомоги по частковому безробіттю на період карантину у розмірі 13021,51 грн.; стягнення з Києво-Святошинського районного центру зайнятості шляхом списання коштів з Єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на її користь моральної шкоди у розмірі 10000,00 грн.

Дослідивши подану позовну заяву в межах ч.1 ст.171 КАСУ на предмет виконання ст.ст.160, 161 КАСУ, суд приходить до висновку про її невідповідність положенням процесуального законодавства у зв`язку з чим позовна заява підлягає залишенню без руху із наданням позивачці десятиденного строку для усунення її недоліків.

Недоліки позовної заяви повинні бути усунені шляхом подання до суду належним чином оформленої позовної заяви у новій редакції, відповідно до кількості учасників справи, із зазначенням у ній: викладення обставин, якими обґрунтовані заявлені вимоги та доказів, якими вони підтверджені, зокрема, але не виключно, коли, ким та на якій підставі позивачка була обставин реєстрації позивачки у якості суб`єкта підприємницької діяльності та надання документів, якими підтверджено цей факт, а також взяття на облік у податковому органі як ФОП та в Києво-Святошинському районному центрі зайнятості, Київському обласному центрі зайнятості; зазначення обставин та порядку зупинення своєї діяльності у зв`язку з провадженням карантину та представленням суду доказів зупинення такої діяльності; подання копій документів про звернення до відповідачів з заявою про надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину з додатками до неї, а саме: засвідченої ФОП, який є застрахованою особою, копії наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності; відомостей за формами згідно з додатками 1 і 2 постанови КМУ № 306 від 22.04.2020; довідки про сплату ЄВ на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності, подану ФОП, який є застрахованою особою, на підставі звітних відомостей, що надаються до Пенсійного фонду України або ДПС та представлення суду доказів подання таких документів відповідачам; копії документів про результати розгляду її заяви № 29/08-Ю від 29 серпня 2020, оригінали листів відповідачів № 1002/01/01/14 від 17.09.2020 про відмову фактично оплатити кошти допомоги та № 1032/01/01-14 від 25.09.2020.; надання обґрунтування порушення оспорюваною бездіяльністю відповідачів прав, свобод та інтересів заявниці із розкриттям змісту порушених прав; детального викладу обставин одержання моральної шкоди із визначенням в чому вона полягала та методики виміру її розміру, а також доказів її завдання; оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 2522,40 гривень; надання усіх копій документів, доданих до позовної заяви, завірених належним чином.

Крім того, відповідно до ч.3 ст. 161 КАСУ, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачка не сплатила судовий збір, до позовної заяви вона додала заяву про звільнення її від сплати судового збору у зв`язку зі своїм скрутним матеріальним становищем.

Дослідивши доводи клопотання, суд приходить до висновку про необхідність відмови у його задоволенні, ураховуючи таке:

відповідно до ч. 1 ст. 133 КАСУ суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті, - ч. 2 ст. 8 Закону.

Вказані норми закону спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантією дотримання при вирішенні цього питання принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду. Таким чином, за обґрунтованим клопотанням учасника справи, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.

При вирішенні заяви ОСОБА_1 суд зважає на те, що позивачка не включена до числа осіб, звільнених від оплати судового збору при подачі позовів, зокрема, до адміністративного суду, що прямо передбачено Законом України "Про судовий збір" (в редакції, чинній на момент подання позову), а тому є платником судового збору на загальних підставах.

Крім того, суд вбачає за доцільне застосувати у даному випадку положення ст. 129 Конституції України, яким запроваджено таку засаду судочинства як рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

В той же час, наведені позивачкою підстави для звільнення її від сплати судового збору не є переконливими та не підтверджені належними та допустимими доказами, а це означає відсутність підстав в одержанні пільг при оплаті судового збору.

Відтак, наданими суду документами ОСОБА_1 не підтвердила обставини, на які вона посилається як на підставу для звільнення від сплати судового збору - скрутне матеріальне становище, тому таке клопотання судом залишається без задоволення.

Відповідно до ст. 8 КАСУ, усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом.

Ставки судового збору визначені Законом України "Про судовий збір". Згідно ч.2 ст. 4 цього Закону за подання до суду позовної заяви майнового характеру фізичною особою судовий збір сплачується у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, немайнового характеру, який подано ФОП - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог, судовий збір сплачується за кожну вимогу згідно ч.3 ст. 6 Закону.

Оскільки у позовній заяві міститься фактично три вимоги, позивачці необхідно сплатити судовий збір за одну вимогу немайнового характеру та за дві вимоги майнового характеру у загальному розмірі 2522,40 грн. та, надати суду оригінал квитанції.

З огляду на те, що матеріали позовної заяви оформлені не належним чином, чого вимагає Кодекс адміністративного судочинства України, суддя визнав за необхідне залишити позовну заяву без руху.

Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд -

у х в а л и в:

позовну заяву ОСОБА_1 до Києво-Святошинського районного центру зайнятості, Київського обласного центру зайнятості, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Державна Казначейська служба України про визнання протиправною бездіяльність та стягнення допомоги по частковому безробіттю, - залишити без руху.

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення її від сплати судового збору, - відмовити.

Встановити позивачці десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Брагіна О.Є.