Рішення № 92888849, 16.11.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2020
Номер справи
300/2669/19
Номер документу
92888849
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ДОДАТКОВЕ РЕШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" листопада 2020 р. Справа № 300/2669/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

30.12.2019 ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач), в якій просив:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку розміру пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення та зменшення розміру виплати нарахованої пенсії, починаючи з 05.03.2019, у розмірі 75% підвищення розміру пенсії.

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Івано- Франківській області здійснити перерахунок і виплату мені пенсії, виходячи з розрахунку 76% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року та виплату нарахованої пенсії, починаючи з 05.03.2019 у розмірі 100% підвищення розміру пенсії.?

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.12.2019, судова справа № 300/2669/19 передана головуючому судді Гундяку В.Д.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються виключно порядку призначення пенсії військовослужбовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, тому рішення відповідача щодо перерахунку його пенсії, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення вважає протиправним. Також зазначав, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 2 якої визначено порядок виплати перерахованих підвищених пенсій з 1 січня 2018 р., а саме: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Зазначав, що у зв`язку із визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, вони не можуть бути застосовані до спірних правовідносин при визначенні порядку та розміру виплати йому пенсії.

Відповідач вважав безпідставними та необґрунтованими вимоги позивача щодо визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року, оскільки на момент проведення перерахунку пенсії позивачу максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Також відповідач стверджував, що на час виникнення спірних правовідносин та виплати 50 та 75 відсотків суми підвищення пенсії позивачу, відповідні норми постанови №103 були чинними, тому правомірно застосовувались Головним управлінням ПФУ у Івано-Франківській області. Крім того, представник вказував на те, що з метою врегулювання умов, порядку та розмірів подальшої виплати перерахованих пенсій з 01.01.2018, Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №804, якою передбачено здійснювати виплату пенсій у 2019 році, призначених відповідно до Закону України № 2262 до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 відповідно до постанови №704 у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року.

Івано-Франківським окружним адміністративним судом 25.05.2020 за наслідком розгляду адміністративної №300/2669/19 ухвалено рішення, яким позов ОСОБА_2 задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що полягає у нездійсненні перерахунку та виплати 100% суми підвищення до пенсії ОСОБА_2 , визначеного станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 05 березня 2019 року; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_2 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з врахуванням раніше виплачених сум; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_2 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп. судових витрат зі сплати судового збору.

16.06.2020 ОСОБА_2 через канцелярію суду подано заяву про ухвалення додаткового рішення в даній справі. Заява мотивована тим, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 не ухвалено рішення щодо однієї з позовних вимог, зокрема щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок і виплату пенсії, виходячи з розрахунку 76% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року. Таким чином просить заяву про ухвалення додаткового рішення задовольнити та визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку розміру пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення, а також зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Івано- Франківській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 пенсії, виходячи з розрахунку 76% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року.

Розпорядженням керівника апарату Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.06.2020 за №36, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №300/2669/19.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.06.2020, судову справу № 300/2669/19 передано головуючому судді Главачу І.А.

Листом від 22.06.2020 №300/2669/19/1847/20 повідомлено ОСОБА_2 про розгляд судом його заяви від 16.06.2020 про ухвалення додаткового рішення після повернення справи з Восьмого апеляційного адміністративного суду.

09.09.2020 ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 у справі №300/2669/19 повернуто скаржнику.

23.09.2020 адміністративна справа №300/2669/20 повернулась за належністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду та 20.10.2020 передана з відділу документального забезпечення – канцелярія головуючому судді Главачу І.А. З 22.10.2020 по 13.11.2020 суддя Главач І.А. перебував на лікарняному.

Згідно частини 3 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Враховуючи обставину розгляду адміністративної справи №300/26669/19 за позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), то, на переконання суду, заява від 16.06.2020 про ухвалення додаткового рішення підлягає розгляду в тому самому порядку, що й судове рішення, тобто у письмовому провадженні.

Розглянувши заяву про ухвалення додаткового рішення, суд зазначає наступне.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі – Постанова №103), згідно з якою перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

При проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі Постанови №103 відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області обґрунтовувало необхідністю застосування норми закону, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії, тобто виходячи із 70% грошового забезпечення, як це передбачено частино 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років – 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року за №3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв`язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ, замінивши такий граничний розмір на 80%.

В подальшому, Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року за №1166-VII, який набрав чинності 19.04.2014, внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (на підставі якої позивачеві обраховується пенсія), згідно яких цифрове значення "80" замінено цифрами "70" (максимальний розмір пенсії).

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії(щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим Законом №3668-VІ, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 та Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 в зразковій справі №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18 та №11-198заі19) зробили висновок, що при перерахунку пенсії особам, які проходили військову службу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. Внесені законами зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою – 0904000709 (МНС) від 31.12.2017 ОСОБА_2 до проведення перерахунку відповідно до Постанови №103 отримував пенсію у розмірі 76% грошового забезпечення (а.с. 13). Однак при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Постанови №103 Головним управлінням пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно зменшено позивачу розмір процентної складової грошового забезпечення із 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому, судом не ухвалено 25.05.2020 рішення щодо позовних вимог про визнання протиправним дій відповідача щодо перерахунку розміру пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язання здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії, виходячи з розрахунку 76% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.

Відповідно до частини 2 цієї ж статті Кодексу адміністративного судочинства України, заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.

У Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 за № 7 зазначено, що додатковими судовими рішеннями є додаткова постанова чи додаткова ухвала, якими вирішуються окремі правові вимоги, котрі не вирішені основним рішенням, та за умови, якщо з приводу позовних вимог досліджувались докази (для постанов) або вирішені не всі клопотання (для ухвал). Крім того, додаткові постанови (ухвали) можуть прийматися (постановлятися), якщо судом при ухваленні основного судового рішення не визначено способу його виконання або не вирішено питання про судові витрати.

Отже, додаткове судове рішення є засобом усунення неповноти судового рішення, внаслідок якої залишилися невирішеними певні вимоги особи, яка бере участь у справі.

За таких обставин, враховуючи те, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.05.2020, позов задоволено повністю, проте, судом не ухвалено рішення щодо однієї із позовних вимог та те, що позивачем подано заяву до закінчення строку на виконання судового рішення у даній справі, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача від 16.06.2020 та ухвалення додаткового рішення, яким слід визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку розміру пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення, а також зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 пенсії, виходячи з розрахунку 76% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року.

Враховуючи наведене, керуючись статями 252, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

клопотання ОСОБА_2 від 16.06.2020 про ухвалення додаткового рішення у справі №300/2669/19 - задовольнити.

Ухвалити додаткове судове рішення у справі №300/2669/19.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку ОСОБА_2 розміру пенсії з 01 січня 2018 року, виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ЄДРПОУ 20551088) здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) пенсії, виходячи з розрахунку 76% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року.

Додаткове рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач – ОСОБА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

відповідач – Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя Главач І.А.