
Справа № 713/1059/20
Провадження №2/713/321/20
РІШЕННЯ
іменем України
06.11.2020 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі: головуючого судді Кибич І.А., з участю секретаря судових засідань Андрюк О.Д., за участю представника позивача ОСОБА_1 , за участю представника третьої особи ОСОБА_8, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Вижниця в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Берегометської селищної ради, Вижницького району Чернівецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3 , про визнання протиправним та скасування рішення Берегометської селищної ради, -
В С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позиції позивача.
Позивач ОСОБА_2 , звернувся в суд із позовною заявою про визнання незаконним та скасування рішення селищної ради до відповідача Берегометської селищної ради, Вижницького району Чернівецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_3 .
Просить визнати неправомірним та скасувати рішення ХХV сесії Берегометської селищної ради VII скликання від 28.12.2017 року в частині внесення змін в рішення 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року щодо продовження терміну подачі розробленого проекту відводу ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 .
Свої позовні вимоги обґрунтував наступним.
З 1986 року його батько - ОСОБА_4 користувався та користується земельною ділянкою площею 0,15 га, яка розташована по АДРЕСА_1 . Враховуючи те, що сім`я ОСОБА_5 відкрито, безперервно та добросовісно користувалася та користується земельною ділянкою площею 0,15 га, що розташована по АДРЕСА_1 , звернувся до Берегометського селищного голови із заявою про передачу у власність земельної ділянки, але 05.01.2018 року отримав відповідь, що земельну ділянку передано у власність ОСОБА_3 , шляхом внесення змін до раніше прийнятого рішення 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року згідно рішення Берегометської селищної ради від 28.12.2017 року .
Ознайомившись із рішенням сесії Берегометської селищної ради від 28.12.2017 року вважає його незаконним та такими, що підлягає частковому скасуванню з наступних підстав: Рішенням 30 сесії 5 скликання Берегометської селищної ради від 11.06.2010 року надано дозвіл ОСОБА_3 на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,17 га. Після оформлення проекту відводу земельної ділянки ОСОБА_3 подала заяву до Берегометської селищної ради про передачу їй у власність трьох земельних ділянок, в тому числі, і земельної ділянки площею 0,15 га по АДРЕСА_1 . Пунктами 1,2 рішення VIII сесії Берегометської селищної ради VI скликання від 20.10.2011 року затверджено проект відведення, в т.ч. і спірної земельної ділянки площею 0,15 га та передано її у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 . На підставі цього рішення ОСОБА_3 отримала Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ за №702311. Вказане рішення та Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯМ за №702311 скасовано в судовому порядку.
28 грудня 2017 року ХХV сесія VІІ скликання Берегометської селищної ради розглянувши заяву ОСОБА_3 щодо продовження терміну дії рішення 30 сесії 5 скликання Берегометської селищної ради від 11.06.2010 року вирішила внести зміни в рішення 30 сесії 5 скликання Берегометської селищної ради від 11.06.2010 року, а саме: 1) Розроблений проект відведення подати для розгляду та затвердження в установленому порядку до 28.12.2018 року, площею - 0,15 га, кадастровий номер 732055500:01:003:1408 для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 . Вказане рішення суперечить вимогам ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України, нормою якої передбачено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання. Таке право ОСОБА_3 було використано 20.10.2011 року тобто рішенням сесії їй було передано у власність безоплатно 0,35 га для ведення особистого селянського господарства. Та обставина, що цією земельною ділянкою ОСОБА_5 разом із сім`єю, в т.ч ОСОБА_2 , користується більше 25 років було відомо ОСОБА_3 , депутатам селищної ради, землевпоряднику, сусідам та встановлено судовими рішеннями, які набрали законної сили.
Представник відповідача Берегометської селищної ради, Вижницького району Чернівецької області, позовні вимоги не визнав, надав письмовий відзив, в якому зазначив наступне.
У позовній заяві позивач стверджує, що його батько та він користується земельною ділянкою з 1986 року, яка розташована по АДРЕСА_1 . Однак батько та сім`я ОСОБА_2 не є тотожним поняттям самому позивачу ОСОБА_2 , оскільки те, що хтось із членів сім`ї користується земельною ділянкою не надає ніяких прав на цю землю самому позивачу. Тут не вбачається ні правовідносин спадкування, ні дарування, ні будь-яких інших, які б уповноважували ОСОБА_2 на отримання цієї земельної ділянки. Крім того, не існує жодного документа, який б підтверджував твердження позивача про те, що він особисто сам коли-небудь користувався цією земельною ділянкою та має до неї будь-яке відношення. Той факт, що він подавав заяву до Берегометської селищної ради про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 зранку, а за його словами, ніби-то ОСОБА_3 подала заяву про продовження дії рішення від 11 червня 2010 року в той же день трохи і пізніше, не означає, що він має якесь право на цю земельну ділянку, оскільки заяву про надання дозволу на розробку проекту відведення цієї земельної ділянки ОСОБА_3 подала ще в 2010 році. В даному випадку є важливим те, що ОСОБА_3 за виділенням земельної ділянки звернулась набагато раніше тобто ще в 2010 році. Вважає, що оскаржуване рішення Берегометської селищної ради є законним, не порушує нічиїх прав та свобод.
Посилання ОСОБА_2 на те, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, і якщо відповідно до цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення, не може стосуватися даного випадку, оскільки суб`єктами правовідносин, які виникли внаслідок прийняття рішення Берегометської селищної ради від 11 червня 2010 року, були і є лише Берегометська селищна рада і фізична особа, ОСОБА_3 . Даний акт органу місцевого самоврядування є актом індивідуальної дії. Берегометська селищна рада була б позбавлена можливості змінити своє рішення, якщо би, ОСОБА_3 , заперечувала проти цього. Однак ОСОБА_3 не тільки не заперечувала, а й просила Берегометську селищну раду у своїй заяві продовжити термін дії рішення Берегометської селищної ради 30 сесії 5 скликання від 11 червня 2010 року. Тому жодних обмежень у відповідача для зміни рішення не було. ОСОБА_2 не являється суб`єктом цих правовідносин, оскільки в 2010 році із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту відведення даної земельної ділянки не звертався.
Також позивач стверджує, що вказане рішення суперечить вимогам ч.4 ст.116 ЗК України щодо того, що ОСОБА_3 вже було використане право на безоплатну приватизацію землі, оскільки відповідно до рішення Берегометської селищної ради від 11 червня 2010 року їй було виділено 0,35 га. Земельна ділянка площею 0,15 га., про які іде мова у даному позові, є якраз частиною тієї земельної ділянки, яка виділялася ОСОБА_3 Земельна ділянка 0,35 га. виділялася їй в 2-ох частинах та в різних місцях: площею 0,20 га. та площею 0,15 га., але це одна земельна ділянка, одного виду землекористування цільового призначення та в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, визначеним п.б ч.1 ст.121 ЗК України. Таким чином, враховуючи всі наведені обставини, вважає даний позов безпідставним та просить відмовити ОСОБА_2 у його задоволенні.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_1 позовні вимоги підтримали, посилались на обставини викладені в позові, просили позов задовольнити. Представник позивача ОСОБА_1 надав відповідь на відзив, де зазначив, що Вижницький районний суд рішенням від 25.04.2017 №713/428/17 визнано незаконним та скасовано рішення VIII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 20.10.2011 року в частині погодження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 . Рішенням Вижницького районного суду від 28.11.2017 №713/945/17 визнано незаконним та скасовано Державний акт серії ЯМ№702311 про право власності на земельну ділянку, виданий?
ОСОБА_3 05.12.2012 року на підставі рішення від 20.10.2011 року 8 сесії б скликання Берегометської селищної ради, кадастровий номер 732055500:01:003:1408, площею 0,15 га цільове призначення 01.03 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Берегометської селищної ради Вижницького району. В Постанові Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду ( п.п. 40-41) від 02.04.2020 року зазначено «Як вбачається зі встановлених по справі обставин, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом, направленим на поновлення порушеного права володіти належною йому земельною ділянкою (наявністю перешкод для набуття у власність земельної ділянки).
ОСОБА_2 намагався оформити право власності на дану земельну ділянку, у зв`язку з чим звернувся до Берегометського селищного голови із заявою про передачу йому у власність цієї земельної ділянки. Проте, 05.01.2018 року отримав відповідь, що вказана земельна ділянка передана у власність ОСОБА_3 шляхом внесення змін до раніше прийнятого рішення 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року згідно рішення Берегометської селищної ради від 28.12.2017 року ». Враховуючи обставини встановлені судом касаційної інстанції, що позивач звернувся до суду у зв`язку із порушенням його права на отримання у власність земельної ділянки. Також ОСОБА_2 надав суду Витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно згідно до якого у нього відсутня у власності земельна ділянка з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка передана безкоштовно.
Велика Палата Верховного Суду послідовно звертала увагу на те, що якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхньої посадової або службової особи, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язані з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року, 27 лютого та 04 грудня 2019 року у справах № 826/11120/16 (провадження № 11-581 аппі 8), 826/15089/17 (провадження № 11-1421апп18), 200/2916/19-а (провадження № 11 -858апп19) відповідно). Визнання протиправними і скасування спірного рішення є захистом прав ОСОБА_2 на спірну земельну ділянку, яка, як він зазначає, уже протягом тривалого часу знаходиться в його користуванні, від порушення їх третьою особою.
Одним рішення Берегометської селищної ради було передано у власність третьої особи ОСОБА_3 дві земельні ділянки, які знаходяться за різними адресами але мають різні кадастрові номери. Оскаржуване рішення суперечить вимогам ч.4 ст.116 ЗК України щодо того, що ОСОБА_3 вже було використане право на безоплатну приватизацію землі, оскільки відповідно до рішення Берегометської селищної ради від 11 червня 2010 року її було виділено 0,35 га. Земельна ділянка 0,35 га. виділялася їй в 2-ох частинах в різних місцях: площею 0,20 га. та площею 0,15 га. але це одна земельна ділянка, одного виду землекористування цільового призначення та в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, визначеним п. б ч.1 ст.121 ЗК України. Та надалі іншим рішенням відповідача від 20.10.2011 року ОСОБА_3 було передано безоплатно у власність ці дві земельні ділянки одна по АДРЕСА_2 , а оспорювана відповідно - по АДРЕСА_1 .
В судове засідання представник відповідача Берегометської селищної ради не з`явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. До початку розгляду справи від представника відповідача ОСОБА_6 надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, поданий відзив підтримує, просить відмовити в задоволенні позову.
В судове засідання третя особа ОСОБА_3 не з`явилась, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи. До початку розгляду справи скерувала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність та письмові пояснення, де зазначила, що даний позов безпідставний та такий, що не підлягає до задоволення враховуючи слідуючі міркування. Відсутність у ОСОБА_2 прав, які могли б бути порушені оскаржуваним рішенням Берегометської селищної ради. В позовній заяві позивач стверджує, що його батько більше тридцяти років користувався земельною ділянкою, площею 0,15 га, яка розташована по АДРЕСА_1 і єдиним доказом зазначає, що так вказується в рішенні Вижницького районного суду від 25.04.2017 року. Однак батько і сім`я ОСОБА_2 не є тотожними поняттями самому ОСОБА_2 , оскільки те, що хтось із членів сім`ї користувався земельною ділянкою не надає прав на цю землю самому позивачу. Тут не вбачається ні правовідносин спадкування, ні дарування, ні будь-яких інших, які б уповноважували ОСОБА_2 на отримання цієї земельної ділянки. Крім того не існує жодного документа, який би підтверджував, що він сам особисто коли-небудь користувався цією земельною ділянкою та має до неї будь-яке відношення. Згідно поданої заяви, рішенням 30 сесії 5 скликання Берегометської селищної ради від 11.06.2010 року « Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки» надано дозвіл ОСОБА_3 на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,1700 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 та площею 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_3 , з земель запасу селищної ради сільськогосподарського призначення в межах населеного пункту та встановлено, що розроблений проект відведення подати на розгляд та затвердження в установленому порядку до 11 червня 2011 року. Рішенням VІІ сесії VІ скликання Берегометської селищної ради від 14.07.2011 року «Про розгляд заяв громадян» за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 вирішено внести зміни у попередньо прийняте рішення селищної ради 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року стосовно розміру земельних ділянок з площі 0,3700 га на фактичну площу 0,3500 га, в тому числі площею - 0,3500 га для ведення особистого селянського господарства з них площею - 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_3 та площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 . Крім того внесено зміни в 3 пункт попереднього рішення сесії 5 скликання від 11 червня 2010 року, а саме: розроблений проект відведення подати для розгляду та затвердження в установленому порядку до 14 липня 2012 року. Рішенням VIII сесії VI скликання Берегометської селищної ради від 20.10.2011 року затверджено проект землеустрою та передано у власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 . На підставі вищевказаного рішення їй було видано Державний акт серії ЯМ №702311 від 07.12.2011 року на право власності на земельну ділянку.
Рішенням Вижницького районного суду від 25.04.2017 року №713/428/17 визнано незаконним та скасовано рішення VIII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 20.11.2011 року в частині погодження проекту землеустрою та передачу у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 . Вказане рішення мотивоване тим, що підпис в акті встановлення та погодження меж земельної ділянки ОСОБА_3 виконаний не ОСОБА_5 , як власником суміжної земельної ділянки, а отже і закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) здійснювалось виконавцем за його відсутності.
Таким чином, фактичною підставою для скасування вищевказаного рішення в частині затвердження проекту землеустрою та передачу у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1500 га є те, що підпис в акті встановлення та погодження меж земельної ділянки ОСОБА_3 - виконаний не ОСОБА_5 як власником суміжної земельної ділянки, а отже і закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснювалось виконавцем за його відсутності в натурі на місцевості. Отже фактично рішення скасоване не тому, що ОСОБА_3 нібито незаконно передали у власність земельну ділянку, а з формальних підстав - відсутності підпису суміжного землекористувача, а це порушення може бути усунуто і ОСОБА_7 має право на законних підставах отримати у власність вказану земельну ділянку. Помилковим є твердження позивача про неможливість внесення Берегометською селищною радою змін до рішення 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року, скільки між Берегометською селищною радою та ОСОБА_3 згідно вказаного рішення виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин не заперечують проти внесення змін у вказане рішення, що відповідає висновку Конституційного Суду України у рішенні від 26 квітня 2009 року №7-рп/2009.
Посилання позивача на те, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення, не може стосуватись даного випадку, оскільки суб`єктами правовідносин , які виникли внаслідок прийняття рішення Берегометської селищної ради від 11.06.2010 року були і є лише Берегометська селищна рада і вона, фізична особа, ОСОБА_3 . Даний акт органу місцевого самоврядування є актом індивідуальної дії. Відтак Берегометська селищна рада була б позбавлена можливості змінити своє рішення, якщо би вона заперечувала проти цього. Однак вона не тільки не заперечувала, а й просила Берегометську селищну раду у своїй заяві змінити дане рішення. Тому жодних обмежень у відповідача для зміни рішення не було. А позивач не являється суб`єктом цих правовідносин, оскільки в 2010 році з заявою про надання йому дозволу на розробку проекту відведення даної земельної ділянки не звертався. Таким чином, внесення змін до рішення про надання дозволу на розробку документів із землеустрою не є і не може вважатись порушенням прав позивача, оскільки позивач не набув права власності або права користування на вказану земельну ділянку. Просила відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні представник третьої особи ОСОБА_8 позовні вимоги не визнав, підтримав письмові пояснення, просив відмовити в задоволені позову.
Суд, заслухавши позивача ОСОБА_2 та його представника ОСОБА_1 , представника третьої особи - ОСОБА_8, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 необхідно відмовити.
На підставі ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: 1) керує ходом судового процесу; 2) сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; 3) роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; 4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
В силу ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Обґрунтовуючи підстави звернення з позовом до суду, позивач ОСОБА_2 визначив спосіб для відновлення порушеного права, шляхом визнання неправомірним та скасування рішення ХХV сесії Берегометської селищної ради VII скликання від 28.12.2017 року в частині внесення змін в рішення 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року щодо продовження терміну подачі розробленого проекту відводу ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 , мотивуючи свою позицію тим, що вказаним рішенням порушено його право на приватизацію спірної земельної ділянки, оскільки з 1986 року його батько - ОСОБА_4 користувався та користується земельною ділянкою площею 0,15 га, яка розташована по АДРЕСА_1 , в зв`язку з чим він звернувся до Берегометської селищної ради із заявою про передачу йому у власність земельної ділянки.
Сторонами надані та судом досліджені наступні письмові докази.
Копію рішення 30 сесії 5 скликання Берегометської селищної ради Чернівецької області від 11.06.2010 року "Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 з даних якого вбачається, що селищною радою вирішено: 1. Погодити місце розташування земельної ділянки площею 0,1700 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 та площею 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_3 з земель запасу селищної ради сільськогосподарського призначення в межах населеного пункту для надання безплатно у власність. 2. Дати дозвіл ОСОБА_3 на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,1700 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 та площею 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_3 з земель запасу селищної ради сільськогосподарського призначення в межах населеного пункту для надання безплатно у власність при виконанні умов зазначених державними виконавчими органами при погоджені місця розташування земельної ділянки, а також державним інспектором по використанню і охороні земель району. 3. Розроблений проект відведення подати для розгляду та затвердження в установленому порядку до 11 червня 2011 року. 4. Попередити ОСОБА_3 , що приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації, забороняється.
Копію рішення VII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Чернівецької області від 14.07.2011 року "Про розгляд заяв громадян" з даних якого вбачається, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 вирішено: 1. Заяву ОСОБА_3 - задовольнити. Внести зміни у попередньо прийняте рішення селищної ради 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року стосовно розміру земельних ділянок з площі - 0,3700 га на фактичну площу - 0,3500 га, в тому числі площею - 0,3500 га для ведення особистого селянського господарства з них площею - 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_3 та площею 0,1500 га, для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 . Внести зміни в 3 пункт попереднього рішення 30 сесії 5 скликання від 11 червня 2010 року: - розроблений проект відведення подати для розгляду та затвердження в установленому порядку до 14 липня 2012 року.
Копію рішення VIII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 20.10.2011 року з даних якого вбачається, що селищною радою затверджено проект землеустрою та передачі у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 .
Копію державного акту серії ЯМ №702311 від 07.12.2012 року з даних якого вбачається, що ОСОБА_3 на підставі рішення селищної ради від 20.10.2011 року було видано Державний акт серії ЯМ №702311 від 07.12.2012 року на право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 7320555300:01:003:1408, площею 0,1500 га, що розташована по АДРЕСА_1 .
Копію заяви ОСОБА_2 з даних якої вбачається, що 02.09.2014 року ОСОБА_2 звернувся до Берегометської селищної ради Чернівецької області із заявою про надання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1500 га, по АДРЕСА_1 .
Копію рішення XХXVІ сесії VI скликання Берегометської селищної ради Чернівецької області від 12.12.2014 року "Про розгляд заяв та клопотань" з даних якого вбачається, що селищною радою вирішено: рекомендувати ОСОБА_2 звернутись в суд щодо вирішення питання про надання земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 , яка знаходиться в приватній власності ОСОБА_3 .
Копію заяви ОСОБА_2 з даних якої вбачається, що 30.12.2014 року ОСОБА_2 звернувся до Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області із заявою про незаконне надання ОСОБА_3 земельної ділянки по АДРЕСА_4 , за якою він доглядав понад двадцять років і яка межує з його земельною ділянкою.
Копію рішення Вижницького районного суду від 25.04.2017 року справа №713/428/17 з даних якого вбачається, що рішенням Вижницького районного суду від 25.04.2017 року визнано незаконним та скасовано рішення VIII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 20.10.2011 року в частині погодження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 .
Копію рішення Вижницького районного суду від 28.11.2017 року справа №713/945/17 з даних якого вбачається, що рішенням Вижницького районного суду від 28.11.2017 року визнано незаконним та скасовано Державний акт серії ЯМ№702311 про право власності на земельну ділянку, виданий ОСОБА_3 05.12.2012 року на підставі рішення від 20.10.2011 року 8 сесії 6 скликання Берегометської селищної ради, кадастровий номер 732055500:01:003:1408, площею 0,15 га цільове призначення 01.03 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Берегометської селищної ради Вижницького району.
Відповідно до ч.4 ст.82 ЦПК України, обставини, встановленні рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Копію заяви ОСОБА_2 від 15.12.2017 року з даних якої вбачається, що ОСОБА_2 звернувся до Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,17 га, що розташована в межах населеного пункту - смт Берегомет на території Берегометської селищної ради для ведення особистого селянського господарства.
Копію заяви ОСОБА_3 від 18.12.2017 року з даних якої вбачається, що ОСОБА_3 звернулась до Берегометської селищної ради із заявою продовження терміну дії рішення 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року 30 сесії 5 скликання на земельну ділянку, площею 0,15 га кадастровий номер 732055500:01:003:1408 для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 , що підтверджується копією заяви.
Копію витягу з Протоколу погоджувальної земельної комісії Берегометської селищної ради від 27.12.2017 року з даних якого вбачається, що комісією Берегометської селищної ради, розглянута заява ОСОБА_3 щодо продовження терміну дії рішення від 11.06.2010 року 30 сесії 5 скликання на земельну ділянку площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 в зв`язку із рішенням суду від 25.04.2017 року про скасування рішення 8 сесії 6 скликання від 20.10.2011 року та рішення суду від 28.11.2017 року про скасування Державного акта серія №702311 про право власності на земельну ділянку площею 0,15 га по АДРЕСА_4 . Комісія виходить з пропозицією до сесії селищної ради щодо надання дозволу на продовження терміну дії рішення від 11.06.2010 року та строку виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га по АДРЕСА_4 для ведення особистого селянського господарства. Комісією розглянута заява ОСОБА_2 надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,17 га, що розташована в межах населеного пункту смт Берегомет для ведення особистого селянського господарства. В зв`язку із тим, що дана земельна ділянка надана ОСОБА_3 згідно рішення від 11.06.2010 року 30 сесії 5 скликання відмовлено в задоволені даної заяви.
Копію рішення XXV сесії VII скликання Берегометської селищної ради Чернівецької області від 28.12.2017 року "Про розгляд заяв громадян" з даних якого вбачається, що селищною радою вирішено: заяву ОСОБА_3 - задовольнити. Внести зміни в рішення 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року, а саме: 1) Розроблений проект відведення подати для розгляду та затвердження в установленому порядку до 28 грудня 2018 року, площею - 0,15 га, кадастровий номер 732055500:01:003:1408 для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 .
Копію рішення XXV сесії VII скликання Берегометської селищної ради Чернівецької області від 28.12.2017 року "Про розгляд заяв та клопотань" з даних якого вбачається, що селищною радою вирішено: 1. Відмовити у наданні дозволу ОСОБА_2 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,17 га для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту за адресою АДРЕСА_1 , так як на зазначену земельну ділянку надано дозвіл на виготовлення проекту відведення ОСОБА_3 рішенням 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року.
Копію інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №110132278 від 09.01.2018 року з даних якої вбачається, що ОСОБА_2 немає у власності житлового будинку та земельної ділянки.
Фактичні обставини, встановлені судом при розгляді справи та зміст спірних правовідносин:
рішенням 30 сесії 5 скликання Берегометської селищної ради Чернівецької області від 11.06.2010 року "Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки" за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 селищною радою надано дозвіл ОСОБА_3 на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 0,1700 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 та площею 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_3 з земель запасу селищної ради сільськогосподарського призначення в межах населеного пункту, що підтверджується копією рішення;
рішенням VII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Чернівецької області від 14.07.2011 року "Про розгляд заяв громадян" за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 внесено зміни у попередньо прийняте рішення селищної ради 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року стосовно розміру земельних ділянок з площі - 0,3700 га на фактичну площу - 0,3500 га, в тому числі площею - 0,3500 га для ведення особистого селянського господарства з них площею - 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_3 та площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 . Внесено зміни в 3 пункт попереднього рішення 30 сесії 5 скликання від 11 червня 2010 року: - розроблений проект відведення подати для розгляду та затвердження в установленому порядку до 14 липня 2012 року, що підтверджується копією рішення.
рішенням VIII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 20.10.2011 року затверджено проект землеустрою та передачі у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 та на підставі рішення селищної ради від 20.10.2011 року було видано Державний акт серії ЯМ №702311 від 07.12.2012 року на право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 7320555300:01:003:1408, площею 0,1500 га, що розташована по АДРЕСА_1 , що підтверджується копією рішення та акту.
рішенням XХXVІ сесії VI скликання Берегометської селищної ради Чернівецької області від 12.12.2014 року на звернення ОСОБА_2 від 02.09.2014 року про надання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1500 га, по АДРЕСА_1 , рекомендовано звернутись в суд.
Позивач ОСОБА_2 , не погоджуючись з рішенням VIII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 20.10.2011 року в частині погодження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 та Державним актом серії ЯМ№702311 від 05.12.2012 року, звернувся до Вижницького районного суду з позовом про його скасування та з позовом про скасування державного акту серії ЯМ№702311 про право власності на земельну ділянку, виданий ОСОБА_3 , 05.12.2012 року на підставі рішення від 20.10.2011 року 8 сесії 6 скликання Берегометської селищної ради, кадастровий номер 732055500:01:003:1408, площею 0,15 га цільове призначення 01.03 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Берегометської селищної ради Вижницького району.
Рішенням Вижницького районного суду від 25.04.2017 року справа №713/428/17 визнано незаконним та скасовано рішення VIII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 20.10.2011 року в частині погодження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 .
Рішення Вижницького районного суду від 25.04.2017 року мотивовано тим, що підпис у Акті встановлення та погодження меж земельної ділянки ОСОБА_3 - виконаний не ОСОБА_5 , як власником суміжної земельної ділянки, а отже і закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснювалось виконавцем за його відсутності. Встановлено, що рішення VIII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 20.10.2011 року в частині затвердження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 прийняте в межах повноважень Берегометської селищної ради, однак з грубим порушенням діючого на момент його прийняття земельного законодавства.
Рішенням Вижницького районного суду від 28.11.2017 року справа №713/945/17 визнано незаконним та скасовано Державний акт серії ЯМ№702311 про право власності на земельну ділянку, виданий ОСОБА_3 05.12.2012 року на підставі рішення від 20.10.2011 року 8 сесії 6 скликання Берегометської селищної ради, кадастровий номер 732055500:01:003:1408, площею 0,15 га цільове призначення 01.03 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Берегометської селищної ради Вижницького району.
Рішення Вижницького районного суду Чернівецької області мотивовано тим, що Державний акт на право власності на земельну ділянку є документом, який видається на підставі рішення повноважного органу про передачу земельної ділянки у власність, оскільки рішенням Вижницького районного суду Чернівецької області від 25 квітня 2017 року, яке набрало законної сили визнано незаконним та скасовано рішення VIII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 20.10.2011 року в частині затвердження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 , а тому необхідно визнати незаконним та скасувати Державний акт серії ЯМ №702311.
15.12.2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,17 га, що розташована в межах населеного пункту - смт Берегомет на території Берегометської селищної ради для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується копією заяви.
18.12.2017 року третя особа ОСОБА_3 звернулась до Берегометської селищної ради із заявою продовження терміну дії рішення 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року 30 сесії 5 скликання на земельну ділянку, площею 0,15 га кадастровий номер 732055500:01:003:1408 для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 , що підтверджується копією заяви.
Рішенням XXV сесії VII скликання Берегометської селищної ради Чернівецької області від 28.12.2017 року "Про розгляд заяв громадян" вирішено: заяву ОСОБА_3 - задовольнити. Внести зміни в рішення 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року, а саме: 1) Розроблений проект відведення подати для розгляду та затвердження в установленому порядку до 28 грудня 2018 року, площею - 0,15 га, кадастровий номер 732055500:01:003:1408 для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 .
Рішенням XXV сесії VII скликання Берегометської селищної ради Чернівецької області від 28.12.2017 року "Про розгляд заяв та клопотань" вирішено: 1. Відмовити у наданні дозволу ОСОБА_2 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,17 га для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту за адресою АДРЕСА_1 , так як на зазначену земельну ділянку надано дозвіл на виготовлення проекту відведення ОСОБА_3 рішенням 30 сесії 5 скликання від 11.06.2010 року.
Мотиви з яких виходить суд, та застосовані норми права.
При вирішенні позовних вимог позивача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення XXV сесії VII скликання Берегометської селищної ради від 28 грудня 2017 року в частині щодо внесення змін в рішення 30 сесії 5 скликання Берегометської селищної ради від 11 червня 2010 року по заяві ОСОБА_3 , суд виходить з наступних вимог закону.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка набрала чинності для України з 11.09.1997 року і відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства, передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом.
Спірні правовідносини стосуються порядку здійснення права власності та права користування земельними ділянками та регулюються положеннями Цивільного Кодексу України щодо режиму права власності та Земельного Кодексу України.
Відповідно до вимог ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, і перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Питання регулювання земельних відносин, відповідно до п.34 ч. 1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ст.77 ч.2 Закону України «Про місцеве самоврядування», спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Відповідно до п. б) частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
У відповідності до пункту "а" частини 3 статті 22 Земельного Кодексу України, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно частини 4 статті 116 Земельного кодексу України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Частиною 6 статті 118 Земельного Кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.4 ст.118 ЗК України відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
Згідно ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 даної статті передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частинами 8, 9 статті 118 Земельного Кодексу України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Аналізуючи положення закону встановлено, що захисту в судовому порядку підлягають права та законні інтереси фізичної особи, яка на законних підставах володіє та користується земельною ділянкою, тобто є власником або користувачем земельної ділянки при наявності відповідних документів на підтвердження права на землю.
Відповідно до ч.1 ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Згідно п.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно з ч.6 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Згідно ч.10 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Конституційний Суд України у пункті 5 мотивувальної частини рішення від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв`язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.
Прийняті відповідачем рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою є ненормативними актами органу державної влади, які вичерпали свою дію внаслідок їх виконання. Скасування таких рішень не породжує наслідків для власника (користувача) земельних ділянок, оскільки захист порушеного права у разі набуття права власності на земельну ділянку або укладання договору оренди юридичною чи фізичною особою має вирішуватися за нормами цивільного законодавства.
Конституційний Суд України зазначив, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Законодавством не встановлено граничного строку дії такого дозволу, отже особа може скористатися ним у будь-який зручний для себе час або не скористатися взагалі. При цьому, слід відмітити, що надання дозволу на розробку документації не тотожне негайному набуттю права власності чи користування земельною ділянкою та є лише першим кроком для оформлення такого права. Так само, законодавством не встановлено заборони реалізації особою прав на цю ж земельну ділянку, внаслідок скасування або визнання недійсними (нечинними) правовстановлюючих документів на землю, які були складені з порушенням Закону і така особа має право, після усунення таких порушень, в порядку встановленому Законом, реалізовувати своє право.
Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ч.1, 5, 6 ст.81 ЦПК України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином судом встановлено, що третя особа ОСОБА_3 скориставшись своїм законним правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки, у 2010 році звернулась до Берегометської селищної ради, Вижницького району Чернівецької області із заявою про надання дозволу про розробку проекту відведення спірної земельної ділянки, та як наслідок у 20.10.2011 року отримала державний акт серії ЯМ№702311 від 05.12.2012 року, який в подальшому був скасований. Натомість позивач ОСОБА_2 звернувся із заявою про надання йому земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства - 0,15 га по АДРЕСА_1 - 02.09.2014 року.
Після визнання незаконним та скасування рішення VIII сесії VI скликання Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області від 20.10.2011 року в частині погодження проекту землеустрою та передачі у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1500 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 , оскільки акт встановлення та погодження меж земельної ділянки ОСОБА_3 - виконаний не ОСОБА_5 , як власником суміжної земельної ділянки, а отже і закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснювалось виконавцем за його відсутності та скасування державного акту серії ЯМ№702311 від 05.12.2012 року, ОСОБА_3 правомірно звернулась із заявою до Берегометської селищної ради, Вижницького району Чернівецької області із заявою про продовження терміну дії рішення 11 червня 2010 року 30 сесії 5 скликання на земельну ділянку, площею 0,15 га, для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 .
Твердження позивача ОСОБА_2 стосовно того, що вказаним рішенням порушено його права, оскільки його сім`я відкрито, безперервно та добросовісно користувалася та користується спірною земельною ділянкою, є недоведеними, оскільки позивач не набув права власності/користування на вказану земельну ділянку.
Враховуючи встановлені судом обставини суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення XXV сесії VII скликання Берегометської селищної ради від 28 грудня 2017 року щодо внесення змін в рішення 30 сесії 5 скликання Берегометської селищної ради від 11 червня 2010 року по заяві ОСОБА_3 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені ЗК України та ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», є законним, обґрунтованим, своїм змістом прав та законних інтересів позивача ОСОБА_2 не порушує.
Таким чином, аналізуючи зазначені норми закону, повно та всебічно з`ясувавши вищевказані обставини, які стосуються предмету доказування, та оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами у справі доказів суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення XXV сесії VII скликання Берегометської селищної ради від 28 грудня 2017 року в частині щодо внесення змін в рішення 30 сесії 5 скликання Берегометської селищної ради від 11 червня 2010 року по заяві ОСОБА_3 , необхідно відмовити.
Керуючись ст.14, 41 Конституції України, ст.ст.78, 116, 118, 122 ЗК України, п.34 ч. 1 ст.26 , ст.77 ч.2 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст.4, 5, 12, 13, ст.76, 77, 258-265, 354 ЦПК України, Суд, -
УХВАЛИВ :
В задоволені позову ОСОБА_2 до Берегометської селищної ради, Вижницького району Чернівецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_3 , про визнання протиправним та скасування рішення XXV сесії VII скликання Берегометської селищної ради від 28 грудня 2017 року в частині щодо внесення змін в рішення 30 сесії 5 скликання Берегометської селищної ради від 11 червня 2010 року по заяві ОСОБА_3 , - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення - з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається до Чернівецького апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області.
Сторони по справі:
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 .
Відповідач: Берегометська селищна рада, Вижницького району Чернівецької області, КОД ЄРДПОУ 04416996, місцезнаходження юридичної особи 59233, смт.Берегомет вул.Центральна, 20, Вижницького району Чернівецької області.
Третя особа:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (РНОКПП НОМЕР_2 місце проживання АДРЕСА_5 .
Суддя І. А. Кибич