
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/1338/20
Провадження № 2/210/1198/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"03" листопада 2020 р. м. Кривий Ріг
Суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Ступак С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін, в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об`єм природного газу, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача АТ «Оператор газорозподільної системи Криворіжгаз» звернувся до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об`єм природного газу. В обґрунтування позову зазначив те, що відповідач є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . Домоволодіння устатковане: плита газова - 1, опалювальний прилад - 1, водонагрівач проточний - 1. Опалювальна площа 50,70 м2, зареєстрована 1 особа. 26.11.2019 року за адресою відповідача представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №777 відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, а саме: «ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами, шляхом зміни конструкції відлікового механізму, так лічильник працює з гальмуванням 50%, наявна свинцева пломба заводу ціла, відтиски аверсу та реверсу схожі на заводські, мають бути звірені з оригінальними під час експертизи. Під місцем встановлення пломби на пластиковому ребрі суматора праворуч присутній дефект (механічне пошкодження від пломбіратора)». Акт про порушення підписано відповідачем з зауваженнями. В п. 8 Акту про порушення відповідачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 05.12.2019 року за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1. Таким чином, відповідачу було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання. 26.11.2019 року за адресою відповідача представниками АТ «Криворіжгаз» складено Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки. Акт про демонтаж підписано відповідачем без зауважень. 26.11.2019 року представниками АТ «Криворіжгаз» складено Протокол №790 щодо направлення ЗВТ на експертизу в п. 11 якого відповідача повідомили про дату та час проведення експертизи. Протокол підписано відповідачем із зауваженнями. 26.11.2019 року за адресою Відповідача складено акт про монтаж ЗВТ з обмінного фонду.
27.11.2019 року проведено експертизу лічильника за результатами якої складно акт №1675 відповідно до якого виявлено порушення: «На копусі суматора та біндексі у місці встановлення пломби заводу виробника наявні сліди розсвердлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних колес наявні численні подряпини, внаслідок неодноразового знімання суматору відлікового механізму. Змінено конструкцію відлікового механізму шляхом заміни заводських калібрувальних колес на саморобні (не заводське виконання) колеса іншого розміру зі зміненою кількістю зубців на них. Дані порушення здійсненні прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації». Окрім того, факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджується також і довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-5202/19 від 27.11.2019 року якою встановлено істотні похибки вимірювань.
На підставі вищевикладеного та протоколу №89 від 05.12.2019 року, за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування частково за необлікований об`єм природного газу, а саме 65% від розрахунку за період з 26.11.2018 року по 26.11.2019 року в сумі 27254,43 грн.
Тому, просить суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість у розмірі 27254,43 грн., судовий збір в сумі 2102,00 грн. та витрат пов`язаних з проведенням експертизи побутового лічильника газу в сумі 2515,78 грн.
Ухвалою суду від 21 квітня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
В ухвалі про відкриття провадження від 21 квітня 2020 року відповідачу був наданий строк в 15 днів з дня отримання даної ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву. Ухвала отримана відповідачем, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
01 червня 2020 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суду відмовити у задоволенні позову у повному обсязі в обґрунтування чого зазначив, що 26.11.2019 року до житлового будинку №6 по вулиці Хлібна прибули представники АТ «ОГС «Криворіжгаз» з метою перевірки газового лічильника та виявили порушення, а саме механічне пошкодження від пломбіратора на підставі чого представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №777 від 26.11.2019 року, в якому відповідач написав свої зауваження та зазначив, що він придбав вказаний будинок 3 роки тому і в роботу лічильника не втручався, сплачував за спожитий газ у повному обсязі, у разі пошкодження лічильника зобов`язувався придбати новий лічильник за власні кошти. Проте, представники АТ «Криворіжгаз» пояснили йому, що вони поставлять свій лічильник, а його направлять на позачергову повірку та експертизу, яка буде проведена за його участі 27.11.2019 року. Відповідач у відзиві зазначає, що всі пломби на момент складання акту про порушення на лічильнику були цілі.
Крім того, відповідач у відзиві зазначив, що представниками АТ «Криворіжгаз» у весь період з 22.06.2017 року по 26.11.2019 рік регулярно, проводилось перевірки показів газоспоживання лічильника та охоронних пломб, за результатами яких не було встановлено порушень та втручань у роботу лічильника газу, що свідчить про відсутність будь-яких претензій до його будинку.
Також відповідача зазначив, що лічильник ГАЛУС 2000 G4 № 00233196 випуску 1997 року проходив повірку 02.02.2015 року, наступна повірка проводиться через 5 років, тобто 02.02.2020 року, згідно акту обстеження від 24.08.2018 року складеного представниками позивача, пломби якісні, підстав знімати достроково лічильник на повірку чи експертизу, на думку відповідача, у позивача не було. Окрім того, відповідач зазначив, що за умови встановлення представниками позивача вказаного газового лічильника та опломбування його охоронними пломбами «АТ Криворіжгаз», споживач був позбавлений будь-якої можливості здійснити несанкціоноване втручання у лічильник газу, а особливо замінити корпус лічильника або відлікового механізму без пошкодження пломб на лічильнику.
Крім того відповідач зазначив, що не погоджується суму яку позивач просить стягнути за не облікований (донарахований) об`єм природного газу, оскільки позивачем не надано детального розрахунку та формулу розрахування, також просив суд стягнути з позивача на його користь витрати на правову допомогу у розмірі 3 000 грн.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В тому числі, суд враховує вимоги ст. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_1 на праві приватної власності належить житловий будинок з господарчими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 .(а.с.25)
ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачами природного газу за вказаною адресою, що підтверджується інформацією про зареєстрованих осіб станом на 30.01.2020 року наданою фахівцем ІІ категорії відділу з продажів Понаріною Н.М.(а.с. 9).
26.11.2019 року за адресою ОСОБА_1 представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №777, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, «ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами, шляхом зміни конструкції відлікового механізму, так лічильник працює з гальмуванням 50%, наявна свинцева пломба заводу ціла, відтиски аверсу та реверсу схожі на заводські, мають бути звірені з оригінальними під час експертизи. Під місцем встановлення пломби на пластиковому ребрі суматора праворуч присутній дефект (механічне пошкодження від пломбіратора)».. Акт про порушення підписано ОСОБА_2 з зауваженнями, в яких останній зазначив, що вказаний будинок він придбав близько 3 років тому у сина померлого ОСОБА_3 , в роботу лічильника він не вмішувався, оплату за отримані послуги здійснював у повному обсязі. Просив газ йому не перекривати, у разі пошкодження лічильника зобов`язувався придбати новий лічильник за власні кошти (а.с. 10).
З п. 8 Акту про порушення слідує, що ОСОБА_1 повідомлено про засідання комісії Оператора ГРМ 05.12.2019 року за адресою: АДРЕСА_2 .
26.11.2019 року за адресою відповідача представниками АТ «Криворіжгаз» складено Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки. Акт про демонтаж підписано відповідачем без зауважень. (а.с.13)
26.11.2019 року представниками АТ «Криворіжгаз» складено Протокол №790 щодо направлення ЗВТ на експертизу в п. 11 якого відповідача повідомили про дату та час проведення експертизи. Відповідно до докладного опису порушення зазначено, що пломба заводу виробника сумнівна - потребує дослідженню. Пошкоджено пластик суматора під місцем встановлення пломби заводу. Підозра щодо зміни конструкції лічильника. Протокол підписано відповідачем із зауваженнями. (а.с. 15)
26.11.2019 року за адресою Відповідача складено акт про монтаж ЗВТ з обмінного фонду (а.с. 14).
Згідно акту №1675 експертизи ЗВТ та пломб від 27.11.2019 року виявлено порушення: «На копусі суматора та біндексі у місці встановлення пломби заводу виробника наявні сліди розсвердлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних колес наявні численні подряпини, внаслідок неодноразового знімання суматору відлікового механізму. Змінено конструкцію відлікового механізму шляхом заміни заводських калібрувальних колес на саморобні (не заводське виконання) колеса іншого розміру зі зміненою кількістю зубців на них. Дані порушення здійсненні прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації». Висновком комісії вирішено, що дані порушення здійсненні прихованим заходами, є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшого експлуатації. Вказаний акт підписаний відповідача, будь-яких зауважень до нього не надано. (а.с.16)
Крім того до вказаного акту долучено фотознімки лічильника ГАЛУС 2000 G4 № 00233196 випуску 1997 року та для порівняння надано знімок зразку лічильника ГАЛУС з відбитком реверсу заводської пломби. (а.с. 17-23)
Окрім того, факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджується також і довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-5202/19 від 27.11.2019 року якою встановлено істотні похибки вимірювань.(а.с. 24).
05.12.2019 року проведено засідання комісії АТ «Криворіжгаз», та складено відповідний протокол № 89 (а.с.26).
На підставі акту-розрахунку від 05.12.2019 року здійснено розрахунок необлікованого об`єму природного газу за період з 26.11.2018 року по 26.11.2019 року в розмірі 27254,43 грн. , за період розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу, фактично сплачений об`єм природного газу протягом періоду порушення складає 10,57 м3. (а.с.29).
Вартість послуг за проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника мембранного та роторного, транспортних витрат складає 2515,78 грн., що підтверджується актом надання послуг №1675 від 27.11.2019 року, який був підписаний споживачем. (а.с.33).
05.12.2019 року на адресу відповідача разом з супровідним листом направлено копію акту надання послуг № 1675 від 27.11.2019 року та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу, однак від отримання поштового повідомлення споживач відмовився (а.с.32, 35).
Відповідно до частини 1 статті 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Статтею 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу, визначає Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року.
Відповідно до вимог п. 25 Правил постачання природного газу, (надалі Правила) затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2496, побутовий споживач несе відповідальність за: несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання; відмову в доступі до об`єкта споживача представникам постачальника для виконання ними функцій, передбачених цими Правилами та договором; порушення інших вимог цих Правил.
Відповідно до п.1 ст. 1 вказаного Закону, оператор газорозподільної системи - це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пп.17); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп.23); ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG (пп.33); розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу (пп.3); споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37); суб`єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп.39).
За приписами статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем, яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Виявлене представниками АТ «Криворіжгаз» 26.11.2019 року порушення в домоволодінні відповідача, передбачене Кодексом ГРС та кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме: ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами, шляхом зміни конструкції відлікового механізму, так лічильник працює з гальмуванням 50%, наявна свинцева пломба заводу ціла, відтиски аверсу та реверсу схожі на заводські, мають бути звірені з оригінальними під час експертизи. Під місцем встановлення пломби на пластиковому ребрі суматора праворуч присутній дефект (механічне пошкодження від пломбіратора) (п. 7 гл. 9 розділу Х, пп. 3 п.1 гл.2 розділу ХІ Кодексу ГРС).
Дане порушення належним чином, з дотриманням положень глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, за участю споживача ОСОБА_1 зафіксовано актом про порушення № 777 від 26 листопада 2019 року, який його підписав із зауваженнями (а.с.10), та підтверджено Актом № 1675 експертизи лічильника від 27.11.2019 року, яка проводилась за участю споживача ОСОБА_1 , який підписав акт без зауважень. (а.с. 16).
Відповідно до пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (далі - КГС) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно з підпунктом 6 пункту 1 глави 7 розділу VI КГС оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу випадку несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.
Суд дослідивши матеріали справи, акт про порушення, акт про демонтаж лічильника, акт експертизи лічильника, погоджується із доведеністю факту наявності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме: ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами, шляхом зміни конструкції відлікового механізму.
Суд не може визнати обґрунтованими заперечення відповідача про те, що оскільки, за умови встановлення представниками позивача вказаного газового лічильника та опломбування його охоронними пломбами «АТ Криворіжгаз», споживач був позбавлений будь-якої можливості здійснити несанкціоноване втручання у лічильник газу, а особливо замінити корпус лічильника або відлікового механізму без пошкодження пломб на лічильнику, з огляду на те, що, відповідно до акту № 1674 експертизи лічильника від 27.11.2019 року, виявлено на корпусі суматора та біндексі у місці встановлення пломби заводу виробника наявні сліди розсвердлення. На біндексі у місці встановлення вісі калібрувальних колес наявні численні подряпини, внаслідок неодноразового знімання суматору відлікового механізму. Змінено конструкцію відлікового механізму шляхом заміни заводських калібрувальних колес на саморобні (не заводське виконання) колеса іншого розміру зі зміненою кількістю зубців на них. Дані порушення здійсненні прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання у лічильник газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації (а.с.16).
При цьому, стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Проте відповідачем ОСОБА_1 не заявлялось клопотання про призначення судової експертизи судовому експерту, та або експертній установі щодо механізму пошкодження лічильника, та (або) його вплив на роботу облікового механізму, можливість через отвір втручання в його діяльність, задля підтвердження своїх заперечень та спростування наданих позивачем доказів.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому, вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Як встановлено судом та видно з матеріалів справи, під час перевірки домоволодіння відповідача, по факту виявлених ознак ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами, шляхом зміни конструкції відлікового механізму, тобто виявлення порушення, передбаченого п. 7 гл. 9 розділу Х, пп. 3 п.1 гл.2 розділу ХІ Кодексу ГРС, було складено Акт про порушення.
Відповідно до п.п.3 п.1 гл. 2 розділу 11 Кодексу, до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу)
Згідно з п.8 гл.9 розділу Х Кодексу визначено, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (особи, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ)
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п. 12 розд. 5 глави ХІ Кодексу).
Відповідно до п. 11 Глави 5 розділу ХІ Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок недооблікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-ro числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
У зв`язку з вищевикладеним, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту, відповідачу було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 05.12.2019 року, який з супровідним листом направлений на адресу відповідача, який відмовився отримувати поштове повідомлення.
Отже, відповідач був обізнаний про факт виявлення порушення, про розмір збитків, отримав копії всіх документів, якими був встановлений факт порушення, не подав до вказаних документів жодних зауважень чи заперечень, не оскаржив складені за результатом їх виявлення документи в установленому законом порядку.
Позивачем дотримана процедура щодо виявлення порушення, фіксування виявленого порушення, вказані документи повністю узгоджуються між собою, і підстав піддавати їх сумніву суд не вбачає.
Беручи до уваги наданий позивачем розрахунок, доведеність факту допущення відповідачем порушення, несплату наявного розміру збитків та відсутність доказів їх спростування, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача розміру необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 27254,43 гривень, крім того, оскільки за результатами експертизи демонтований за адресою відповідача лічильник газу Самгаз G4, заводський номер 233196, непридатний до подальшої експлуатації, тому вартість витрат пов`язаних з проведенням експертизи лічильника газу у розмірі 2515,78 грн. також, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керуючись ст. 141 ЦПК України, беручи до уваги задоволення позовних вимог позивача, вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Криворіжгаз» понесені останнім та документально підтверджені витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн. (а.с.1).
На підставі викладеного, відповідно ст.ст. 11, 15, 16, 22, 714, ЦК України, ст. ст. 4, 12, 23, 76, 141, 247, 258, 259, 263 - 265, 274, 275, 278, 279 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об`єм природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Криворіжгаз» (код ЄДРПОУ 03341397), місцезнаходження за адреса: місто Кривий Ріг, проспект Металургів, будинок 1, заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу у розмірі 27254,43 грн. (двадцять сім тисяч двісті п`ятдесят чотири гривні сорок три копійки), з подальшим перерахуванням на рахунок № НОМЕР_3 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ», МФО 300647
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Криворіжгаз» (код ЄДРПОУ 03341397), місцезнаходження за адреса: місто Кривий Ріг, проспект Металургів, будинок 1, судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні), з подальшим перераховуванням на рахунок № НОМЕР_3 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ», МФО 300647.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Криворіжгаз» (код ЄДРПОУ 03341397), місцезнаходження за адреса: місто Кривий Ріг, проспект Металургів, будинок 1, витрати на пов`язанні з проведенням експертизи побутового лічильника газу в сумі 2515,78 грн. (дві тисячі п`ятсот п`ятнадцять гривень сімдесят всім копійок), з подальшим перераховуванням на рахунок № НОМЕР_3 у АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ», МФО 300647.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Дніпровського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: С. В. Ступак