
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 листопада 2020 року Справа №520/3358/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСИСТ»
про стягнення штрафу,
В С Т А Н О В И В:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту – позивач) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСИСТ» (далі по тексту – відповідач), в якому просить:
- стягнути з ТОВ «ФІНАНСИСТ» штраф у розмірі 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) до Державного бюджету України, який перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем вчинено правопорушення у сфері законодавства про цінні папери, з метою усунення яких, останньому направлено розпорядження про усунення порушень. Дані розпорядження залишились невиконаними, внаслідок чого, позивачем 21.11.2019 прийнято постанову про накладення на підприємство штрафних санкцій за порушення на ринку цінних паперів №537-ДП-ДУ у розмірі 17 000,00 грн., які станом на час розгляду справи відповідачем не сплачені.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/3358/2020.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву – протягом 15 днів з дня закінчення дії карантину встановленого постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11.03.2020 №211.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу за адресою реєстрації юридичної особи, що зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вручена - 23.07.2020, що підтверджується повідомленням про вручення, яке знаходиться у матеріалах справи.
Відповідач у строк, визначений частиною п`ятою статті 162, частини першої статті 61 Кодексу адміністративного судочинства України та встановлений ухвалою суду, відзив на позов не надіслав.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Відповідач зареєстрований в якості юридичної особи з 17.01.2003, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
З матеріалів справи вбачається, що уповноваженою особою за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів складено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26.09.2019 №290-ДП-ДУ, відповідно до якого відповідачу необхідно було у термін до 11.10.2019 усунути порушення законодавства про цінні папери. Водночас, зобов`язано письмово проінформувати уповноважену особу Комісії та департамент систематизації та аналізу фінансової звітності учасників ринків капіталу та пруденційного нагляду про стан виконання цього розпорядження не пізніше 11.10.2019 (включно) з наданням підтверджуючого документі.
Вказане розпорядження направлено на юридичну адресу відповідача.
Відповідач у визначений термін (до 11.10.2019) вимоги, зазначені у розпорядженні від 26.09.2019 №290-ДП-ДУ не виконав, про що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку 31.10.2019 складено відповідний акт №725-ДП-ДУ.
У зв`язку зі складеним актом уповноваженою особою Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову від 12.11.2019 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів та призначено розгляд справи.
Вказану постанову від 12.11.2019 та акт від 31.10.2019 №725-ДП-ДУ направлено на адресу відповідача, що підтверджується реєстром відправлень, який знаходиться у матеріалах справи.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери у відношенні відповідача прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 21.11.2019 №537-ДП-ДУ, відповідно до якої, до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000,00 грн., яка 26.11.2019 направлена на адресу відповідача, що підтверджується реєстром відправлень, який знаходиться у матеріалах справи.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні регулюються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96-ВР (далі по тексту – Закон України №448/96-ВР).
Приписами статті 1 Закону України №448/96-ВР визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграції в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів ( стаття 2 Закону України №448/96-ВР).
Положеннями частини першої статті 5 Закон України №448/96-ВР визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Пунктом 8 частини першої статті 11 Закон України №448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно частини третьої статті 11 Закон України №448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених тішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судом встановлено, що на час розгляду справи зазначена сума штрафу відповідачем не сплачена, доказів зворотного матеріали справи не містять.
Крім того, із програми «Діловодство спеціалізованого суду» також не встановлено, що відповідач звертався до суду із позовом про скасування постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 21.11.2019 №537-ДП-ДУ, відтак сума заборгованості відповідача у розмірі 17 000,00 грн. перед бюджетом підлягає сплаті.
Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
Керуючись статтями 139, 244-246, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вулиця Московська, будинок 8, корпус 30, місто Київ, 01010, код ЄДРПОУ: 37956207) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСИСТ» (вулиця Космічна, будинок 12 А, місто Харків, 61145, код ЄДРПОУ: 21187347) – задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСИСТ» штраф у розмірі 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) до Державного бюджету України, який перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 16.11.2020.
Суддя О.В. Ніколаєва