
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2020 року Справа № 480/6522/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6522/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області) щодо не нарахування та не виплати йому компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 03.12.1999 по 23.07.2020 в сумі 301217,80 грн станом на 23.07.2020;
- зобов`язання відповідача провести розрахунок та виплату позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 03.12.1999 по 23.07.2020 в сумі 301217,80 грн. станом на 23.07.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 позовну заяву ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено частково та зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок складової пенсійної виплати - основного розміру пенсії 55% грошового забезпечення при звільненні з органів внутрішніх справ за станом здоров`я з 03.12.1999. Вказаний перерахунок було проведено позивачем лише 23.07.2020. Сума доплати після проведення розрахунку становить 34851,07 грн.
У серпні 2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, в якій просив сплатити йому компенсацію відповідно до вимог Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" за втрату частини доходів у вигляді пенсії. Відповідач відмовив у проведенні обрахунку та виплати вказаної компенсації.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що однією з обов`язкових умов виплати компенсації є нарахування доходів та їх несвоєчасна виплата. При цьому, підставою перерахунку та виплати перерахованої суми було рішення суду, яке було виконано після набрання законної сили та виділення коштів з державного бюджету для даної бюджетної програми. Головне управління є неприбутковою організацією, не отримує коштів за надані послуги, а відтак позбавлене фінансової можливості виконати судове рішення щодо позивача у інший спосіб.
Ухвалою суду від 05.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 позовну заяву ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено частково. Визнано противоправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області, яка полягає у відмові провести перерахунок ОСОБА_1 складової пенсійної виплати - з основного розміру пенсії 55% грошового забезпечення при звільненні з органів внутрішніх справ за станом здоров`я з 03.12.1999. Зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок складової пенсійної виплати - основного розміру пенсії 55% грошового забезпечення при звільненні з органів внутрішніх справ за станом здоров`я з 03.12.1999. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Рішення набрало законної сили 05.10.2018.
Листом № 3587-4083/Т-02/8-1800/20 від 02.09.2020 на звернення позивача ГУ ПФУ в Сумській області повідомлено, що листом від 17.02.2020 № 194-361-Т-02/8-1800/20 ОСОБА_1 повідомлено про виконання рішень Сумського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 по справ № 818/1920/18 та від 30.08.2018 по справі № 818/2192/18 та про порядок виплати перерахованих коштів на їх виконання.
Постановою КМУ від 24.01.2020 № 22 "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" затверджений бюджет Пенсійного фонду України, де окремою програмою передбачено 200 млн. грн. на фінансування видатків на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів.
Після надходження відповідних коштів 13.07.2020 та 23.07.2020 вони перераховані позивачу, про що повідомлено ОСОБА_1 листом від 20.08.2020 № 3302-3469/Т-02/8-1800/20. Таким чином, рішення суду виконано в межах покладених на управління зобов`язань (а.с. 13).
Позивач вважає, що його права порушено відповідачем внаслідок не нарахування та не виплати йому компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за рішенням суду, яке набрало законної сили.
Частиною 2 статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи) (стаття 1).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші (стаття 2).
Згідно із статтею 3 зазначеного Закону сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Відповідно до статті 4 вказаного Закону виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" Кабінетом Міністрів України 21.02.2000 прийнято постанову № 159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (надалі - Порядок № 159).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 159 дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Пунктом 2 Порядку №159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
З аналізу норм Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, слідує, що підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов:
1) нарахування громадянину належних йому доходів, а саме: заробітної плати (грошове забезпечення), пенсії, соціальних виплат, стипендії;
2) доходи (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата) не повинні носити разового характеру;
3) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини, так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання);
4) затримка виплати доходів на один і більше календарних місяців;
5) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги.
Відповідно до правового висновку Верховного Суду, наведеного у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 336/4675/17 (номер в ЄДРСР 72364727) та у справі № 522/5664/17 (номер в ЄДРСР 72364307), основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Частиною 5 статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосування норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, компенсація втрати частини доходів може бути присуджена у зв`язку з несвоєчасним виконанням рішення суду.
Тож визначальними обставинами для виплати компенсації є лише дати нарахування та виплати вказаних доходів.
Судом встановлено, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 по справі № 818/2192/18, набрало законної сили 05.10.2018.
При цьому вказаним рішенням Сумського окружного адміністративного суду питання здійснення ОСОБА_1 перерахунку складової пенсійної виплати - основного розміру пенсії 55% грошового забезпечення при звільненні з органів внутрішніх справ за станом здоров`я з 03.12.1999. було покладено на ГУ ПФУ в Сумській області.
На виконання рішення суду ГУ ПФУ в Сумській області позивачу нараховано (перераховано) пенсію - 23.07.2020 в сумі - 34851,07 грн.
В своєму позові ОСОБА_1 розраховує суму компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 03.12.1999 по 23.07.2020 в розмірі 301217,80 грн і розраховує її так: сума заборгованості взята в розмірі 34851,07 грн., дата початку розрахунку - 03.12.1999, дата закінчення розрахунку - 23.07.2020. Сукупний індекс інфляції позивачем взятий з грудня 1999 року по липень 2020 року, становить 964,3 %, тому сума позову складає: 34851,07 х 964,3 % = 301217,8 грн.
Згідно із Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації № 159, компенсація проводиться починаючи з 1 січня 2001 року.
До 01.01.2001 року діяло Положення "Про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати", затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 р. № 1427, згідно з яким компенсації підлягала в зв`язку з порушення встановлених термінів її виплати заробітна плата, а не частина доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.
На підставі викладеного суд визнає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню оскільки станом на грудень 1999 року не існувало законодавства про компенсацію громадянам втрати частини доходів (в тому числі і пенсії) у зв`язку з порушенням строків їх виплати, приведений позивачем розрахунок суми компенсації взятий відносно суми 34851,07 грн за грудень 1999 року та помножений на індекс інфляції до липня 2020 року.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал