
Справа № 372/1858/20
Провадження № 2-1336/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2020 року Обухівський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді Проць Т.В.
при секретарі Сокол О.В.
за участю прокурора Тарасенко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київського обласного та по м.Києву управління лісового та мисливського господарства, Державного підприємства «Київське лісове господарство» до Обухівської районної державної адміністрації Київської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про витребування земельної ділянки із незаконного володіння,-
ВСТАНОВИВ:
Керівник Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київського обласного та по м.Києву управління лісового та мисливського господарства, Державного підприємства «Київське лісове господарство» звернувся до Обухівського районного суду Київської області з позовом до відповідачів про визнання недійсним розпорядження, усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельними ділянками лісового фонду шляхом їх витребування на користь ДП «Київське лісове господарства» з незаконного володіння відповідачів. В обґрунтування позову зазначив, що розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації від 14.01.2009 року за №19 передано у приватну власність ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 земельні ділянки кожна площею 0,12 га для ведення індивідуального садівництва. Оскільки вищевказане розпорядження прийнято поза межами компетенції, набуття права власності на вищевказані земельні ділянки відбулося із порушенням вимог земельного та лісового законодавства.
Просив визнати недійсним розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 14 січня 2009 року №19 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,12 га кожна у власність 9-ом громадянам для ведення індивідуального садівництва в адміністративних межах Української міської ради» в частині затвердження проекту землеустрою та передачі земельних ділянок у приватну власність ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 і усунути перешкоди у здійсненні державним підприємством «Київське лісове господарство» права користування та розпорядження земельними ділянками лісового фонду шляхом витребування (повернення) на користь державного підприємства «Київське лісове господарство» з незаконного володіння ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0,12 га кадастровий номер 3223151000:06:007:0032; ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0033; ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0032; ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0036; ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0035; ОСОБА_6 земельної ділянки площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0040, які розташовані на території Української міської ради Обухівського району Київської області.
Ухвалою судді Обухівського районного суду Київської області від 13.07.2020 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання за загальними правилами позовного провадження.
Ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 20.10.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
В судовому засіданні прокурор Тарасенко А.С. позовні вимоги підтримала та просила задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник ДП «Київське лісове господарство» в поданому суду клопотанні просив розглядати справу у його відсутність та задовольнити позов.
Заяву аналогічного змісту подав до суду і представник Київського обласного та по м.Києву управління лісового та мисливського господарства.
Представник відповідача Обухіської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, в поданому суду клопотанні просив розглядати справу у його відсутності та притйняти рішення відповідно до норм чинного законодавства.
Інші відповідачі в судове засідання не з`явились, про час розгляду справи повідомлялись належним чином.Заяв, клопотань суду не подали.
Відповідно до ч. 5,6 ст. 263 ЦПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Вислухавши прокурора, дослідивши та перевіривши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації Київської області № 91 від 31.01.2008 надано дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 9-ти громадянам для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель державної власності в адміністративних межах Української міської ради Обухівського району.
Розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації № 19 від 14.01.2009 року розроблений проект землеустрою затверджено та передано у приватну власність, скеред інших, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 земельні ділянки загальною площею 0,72 га.
На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_5 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 664532 від 12.06.2009 площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0032; ОСОБА_4 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 664533 від 12.06.2009 площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0033; ОСОБА_3 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №664534 від 12.06.2009 площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0034; ОСОБА_1 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 664536 від 12.05.2009 площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0036; ОСОБА_2 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 664535 від 12.05.2009 площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0035; ОСОБА_6 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 664540 від 12.05.2009 площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0040.
Згідно відомостей Державного земельного кадастру, вищевказані громадяни залишаються власниками земельних ділянок та не відчужували право власності.
Статтею 55 Земельного кодексу України визначено, що до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. ч. 2 та 3 ст. 56 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств. Громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для заліснення.
Згідно ст.57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства. Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом.
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.
Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11.12.1986, планшети лісовпорядкування відносяться до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення.
З наявної в матеріалах справи інформації ДП «Київське лісове господарство» від 20.01.2020 № 02-02/25 земельні ділянки з кадастровими номерами 3223151000:06:007:0032, 3223151000:06:007:0033, 3223151000:06:007:0034, 3223151000:06:007:0035, 3223151000:06:007:0036, 3223151000:06:007:0040 розташовані на землях лісогосподарського призначення кварталу 46 виділи 7,8,10,12 Обухівського лісництва згідно планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування 2003, 2014 років становлять єдиний масив лісових насаджень.
Таким чином, факт віднесення спірних земельних ділянок до земель лісогосподарського призначення підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування 2003, 2014 років в тому числі проектами організації та розвитку лісового господарства виробничої частини державного лісогосподарського об`єднання «Київліс» та ДП «Київське лісове господарство», таксаційними описами, планами лісонасаджень, протоколами лісовпорядних нарад.
Тобто право користування ДП «Київське лісове господарство» землями лісогосподарського призначення площею 0,72 га відповідно до п.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування 2003, 2014 років.
Відповідно до ст.393 Цивільного кодексу України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Вимогами ст. 155 Земельного кодексу України передбачено визнання недійсним акту органу виконавчої влади або місцевого самоврядування, що порушує права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою.
Згідно ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
З огляду на встановлені судом обставини, розпорядження Обухіської районної державної адміністрації від 14 січня 2009 року №19 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,12 га кожна у власність 9-ом громадянам для ведення індивідуального садівництва в адміністративних межах Української міської ради» підлягає визнанню недійсним судом.
Відповідно до положень статей 391, 396 ЦК України позов про усунення порушень права, не пов`язаних із позбавленням володіння, підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що він є власником або особою, яка володіє майном (має речове право) з підстави, передбаченої законом або договором, і що діями відповідача, не пов`язаними з позбавленням володіння, порушується його право власності чи законного володіння.
Законний володілець земельної ділянки лісового фонду може вимагати усунення порушення його права користування на цю ділянку, зокрема, вимагаючи повернути таку ділянку.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати у разі задоволення позову підлягають стягненню з відповідачів пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 81, 141, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Київського обласного та по м.Києву управління лісового та мисливського господарства, Державного підприємства «Київське лісове господарство» задовольнити повністю.
Визнати недійсним розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 14 січня 2009 року №19 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,12 га кожна у власність 9-ом громадянам для ведення індивідуального садівництва в адміністративних межах Української міської ради» в частині затвердження проекту землеустрою та передачі земельних ділянок у приватну власність ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .
Усунути перешкоди у здійсненні державним підприємством «Київське лісове господарство» права користування та розпорядження земельними ділянками лісового фонду шляхом витребування (повернення) на користь державного підприємства «Київське лісове господарство» з незаконного володіння ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0,12 га кадастровий номер 3223151000:06:007:0032; ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0033; ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0032; ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0036; ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0035; ОСОБА_6 земельної ділянки площею 0,12 га з кадастровим номером 3223151000:06:007:0040, які розташовані на території Української міської ради Обухівського району Київської області.
Стягнути з Обухівської районної державної адміністрації Київської області (08700, м.Обухів, Київської області, вул.Малишка,10, код ЄДРПОУ 04054725), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_5 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_6 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_6 ) на користь Київської обласної прокуратури (01001, м.Київ, бул.Лесі Українки буд.27/2, код ЄДРПОУ 02909996, банк отримувача Держказначейська служба України м.Київ, МФО 820172, рахунок отримувача UA028201720343190001000015641) судовий збір в розмірі 3303 грн. 50 коп. з кожного.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Обухівський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 16 листопада 2020 року.
Суддя Т.В. Проць