Рішення № 92858347, 16.11.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2020
Номер справи
400/2262/20
Номер документу
92858347
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2020 р. № 400/2262/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління ДПС у Закарпатській області, вул. Волошина, 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000

про:скасування податкових повідомлень-рішень від 29.06.2016 р. № 4674-13, № 4675-13, № 4676-13, від 12.06.2017 р. № 33-13, від 26.03.2018 р. № 0237276/1308-1424, від 22.05.2019 р. № 0019394-5413-0713; зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 29.06.2016 р. № 4674-13, № 4675-13, № 4676-13, від 12.06.2017 р. № 33-13, від 26.03.2018 р. № 0237276/1308-1424, від 22.05.2019 р. № 0019394-5413-0713, зобов`язання списати безнадійний податковий борг у сумі 6051,44 грн та здійснити коригування показників стану розрахунків з бюджетом в інтегрованій картці платника податків.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач, обчислюючи суму податку на нерухоме майно, діяв не на підставі, не в межах своїх повноважень та всупереч вимогам чинного законодавства України, оскільки і позивач, і його нерухоме майно зареєстровані на території Миколаївської області. Право власності на нежитлову будівлю по АДРЕСА_2 . Нового Бугу за позивачем не зареєстровано, а на нежитлову будівлю по АДРЕСА_3 . Нового Бугу за позивачем зареєстровано 48/100 частки. Відтак, відповідачем неправильно, безпідставно та необґрунтовано розраховано суми податку, визначені в податкових повідомленнях-рішеннях від 12.06.2017 р. № 33-13, від 26.03.2018 р. № 0237276/1308-1424, від 22.05.2019 р. № 0019394-5413-0713. Податковий борг у розмірі 6051,44 грн, визначений у податкових повідомленнях-рішеннях від 29.06.2016 р. № 4674-13, № 4675-13, № 4676-13, позивач вважає безнадійним, що підлягає списанню на підставі п.п. 3 п. 4.1 розділу ІІ Порядку № 577.

23.07.2020 р. відповідач подав відзив на позов (а. с. 72-77), де зазначив, що відповідно до даних Державного реєстру фізичних осіб місце проживання позивача зареєстровано в с. Нижня Апша Тячівського району Закарпатської області. За основним місцем обліку позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець у Закарпатській області. Всупереч ст. 70 Податкового кодексу України (далі - ПК України) позивач не подав до контролюючого органу відомості про зміну адреси місця проживання. База оподаткування обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Згідно з відомостями, внесеними до інформаційної бази даних контролюючого органу, позивачу належить нерухоме майно по АДРЕСА_4 та 23-Г. Позивач не подавав до контролюючого органу відповідних документів на право власності для звірки даних щодо об`єктів нерухомості. Правові підстави для списання податкового боргу відсутні, оскільки позивач з відповідною заявою не звертався.

19.08.2020 р. позивач подав відповідь на відзив (а. с. 89-90), в якій посилається на Порядок подання органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та органами, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, відомостей, необхідних для розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 476 (далі - Порядок № 476). Звернення ж платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов`язковим лише у випадку, якщо такий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин).

За клопотанням представника позивача справу розглянуто в письмовому провадженні.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно позивач є власником житлового будинку загальною площею 82,9 м2 по АДРЕСА_5 (з 2011 року) та 48/100 частини нежитлової будівлі загальною площею 1649,4 м2 АДРЕСА_5 (з 2007 року) (а. с. 34-35).

29.06.2016 р. відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення № 4674-13 на суму 719,28 грн (на житловий будинок по АДРЕСА_5 ), № 4675-13 на суму 1314,22 грн (на будівлю по АДРЕСА_6 , загальною площею 1294,8 м2) і № 4676-13 на суму 4017,94 грн (на будівлю по АДРЕСА_2 , загальною площею 1649,4 м2) (а. с. 17-20). Нарахування зазначених сум за видами та адресами нерухомого майно підтвердив сам відповідач у листі від 14.04.2020 р. (а. с. 15-16).

За податковим повідомленням-рішенням від 12.06.2017 р. № 33-13 відповідач нарахував податок на нерухоме майно в розмірі 4545,75 грн на нежитлову будівлю по АДРЕСА_2 , загальною площею 1649,4 м2 (а. с. 24).

За податковим повідомленням-рішенням від 26.03.2018 р. № 0237276/1308-1424 відповідач нарахував податок на нерухоме майно в розмірі 5278,08 грн на нежитлову будівлю по АДРЕСА_2 , загальною площею 1649,4 м2 (а. с. 22).

За податковим повідомленням-рішенням від 22.05.2019 р. № 0019394-5413-0713 відповідач нарахував податок на нерухоме майно в розмірі 6140,72 грн на нежитлову будівлю по АДРЕСА_2 , загальною площею 1649,4 м2 (а. с. 23).

Нарахування зазначених сум за видом та адресою нерухомого майно підтвердив сам відповідач у листі від 18.05.2020 р. (а. с. 28-31).

Статтею 266 ПК України передбачено, що платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Якщо об`єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

Базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач не є власником нерухомого майно по АДРЕСА_2 і 26-Г. На нежитлову будівлю по АДРЕСА_3 , позивач має зареєстроване право власності не на цілу частину майна, а лише на 48/100 частини. Відповідач не довів жодними доказами, що податок розраховано з урахуванням частки позивача.

Відповідно до п.п. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України база оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Згідно з п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.

Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Позивач з 08.02.2012 р. зареєстрований у м. Новий Буг Миколаївської області (а. с. 10). Його нерухоме майно, на яке відповідачем нараховано податок, також знаходиться в м. Новий Буг.

З огляду на викладене, відповідач протиправно прийняв оскаржувані податкові повідомлення-рішення поза межами наданих йому повноважень.

Посилання відповідача на відповідність рішень відомостям, внесеним до інформаційної бази даних контролюючого органу, суд відхиляє з огляду на таке.

Механізм подання органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та органами, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, контролюючим органам відомостей, необхідних для розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі - відомості) визначає Порядок № 476.

Суб`єктами подання відомостей є Мін`юст, територіальні органи і підрозділи ДМС (п. 2 Порядку № 476).

Згідно з п. 3 Порядку № 476 Мін`юст, територіальні органи і підрозділи ДМС подають до 15 квітня 2013 р., а у подальшому - щокварталу протягом 15 днів після закінчення податкового (звітного) кварталу контролюючим органам відомості станом на перше число відповідного кварталу.

Відповідно до п. 4 Порядку № 476 Мін`юст подає ДФС інформацію про об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, у тому числі нерезидентів (далі - нерухоме майно), із зазначенням прізвища, імені та по батькові фізичної особи, реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку у паспорті), найменування юридичної особи та її податкового номера, адреси і типу нерухомого майна, його реєстраційного номера, загальної та житлової площі нерухомого майна, виду спільної власності (у разі, коли таке майно належить на праві спільної власності), розміру частки у праві спільної власності (у разі, коли таке майно належить на праві спільної часткової власності), підстави виникнення права власності і дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Передача зазначеної інформації здійснюється на центральному рівні між Мін`юстом і ДФС в електронній формі телекомунікаційними каналами зв`язку.

Формати інформаційних файлів, регламент передачі інформації, форма журналів обліку переданих та отриманих інформаційних файлів визначаються спільними актами Мін`юсту і Мінфіну.

Згідно з п. 5 Порядку № 476 територіальні органи і підрозділи ДМС подають відповідним контролюючим органам інформацію про фізичних осіб, місце проживання яких зареєстровано (знято з реєстрації) у відповідному населеному пункті, із зазначенням прізвища, імені, по батькові, дати і місця народження, місця проживання (країна, регіон, район, населений пункт, вулиця, номер будинку (корпусу) і квартири (до і після реєстрації), серії та номера паспорта, свідоцтва про народження або іншого документа, що посвідчує особу, найменування органу, який видав документ, і дати видачі після запровадження електронного обліку реєстрації місця проживання фізичних осіб.

Передача інформації про фізичних осіб здійснюється на рівні територіальних органів і підрозділів ДМС та контролюючих органів в електронній формі.

Формати інформаційних файлів, регламент передачі інформації, форма журналів обліку переданих та отриманих інформаційних файлів визначаються спільними актами МВС і Мінфіну.

До запровадження електронного обліку реєстрації місця проживання фізичних осіб територіальні органи і підрозділи ДМС подають інформацію контролюючим органам за їх письмовим запитом.

Крім того, відповідно до п. 6 Порядку № 476 відомості, що подаються контролюючим органам, вносяться до інформаційної бази даних і використовуються з урахуванням обмежень, передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.

Таким чином, відповідач мав необхідну інформацію про зареєстроване місце проживання позивача та адресу знаходження його нерухомого майна. З метою уточнення актуальної інформації відповідач мав можливість звернутися з відповідними запитами. Чинне законодавство не передбачає обов`язку платника податків подавати уточнюючі документи для внесення даних про нерухоме майно до інформаційної бази контролюючого органу.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності оскаржуваних рішень.

Враховуючи викладене, податкові повідомлення-рішення від 29.06.2016 р. № 4674-13, № 4675-13, № 4676-13, від 12.06.2017 р. № 33-13, від 26.03.2018 р. № 0237276/1308-1424, від 22.05.2019 р. № 0019394-5413-0713 належить скасувати.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання списати безнадійний податковий борг у сумі 6051,44 грн та здійснити коригування показників стану розрахунків з бюджетом в інтегрованій картці платника податків, суд виходить з того, що згідно з п.п. 101.2.3 п. 101.2 ст. 101 ПК України під терміном "безнадійний" розуміється податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу.

У свою чергу, відповідно до п. 102.4 ст. 102 ПК України у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Відповідач не надав будь-яких доказів того, що ним вчинялися дії по стягненню податкового боргу, визначеного в податкових повідомленнях-рішеннях від 29.06.2016 р. № 4674-13, № 4675-13, № 4676-13, в межах строку 1095 днів.

Таким чином, податковий борг у сумі 6051,44 грн, визначений у податкових повідомленнях-рішеннях від 29.06.2016 р. № 4674-13, № 4675-13, № 4676-13, є безнадійним.

На підставі п. 101.5 ст. 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. № 577 (далі - Порядок № 577).

Згідно з п.п. 3 п. 2.1 Порядку № 577 під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу.

Звернення платника податків з письмовою заявою про списання безнадійного податкового боргу передбачено Порядком № 577 лише для боргу, який виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). У решті випадків списання здійснюється самим контролюючим органом на підставі даних інформаційних систем.

Враховуючи викладене, позовна вимога про зобов`язання списати безнадійний податковий борг у сумі 6051,44 грн та здійснити коригування показників стану розрахунків з бюджетом в інтегрованій картці платника податків піддягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1681,60 грн (а. с. 56), що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 134, 139, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, 52, м. Ужгород, 88000, ідентифікаційний код 43143065) про скасування податкових повідомлень-рішень від 29.06.2016 р. № 4674-13, № 4675-13, № 4676-13, від 12.06.2017 р. № 33-13, від 26.03.2018 р. № 0237276/1308-1424, від 22.05.2019 р. № 0019394-5413-0713, зобов`язання списати безнадійний податковий борг у сумі 6051,44 грн та здійснити коригування показників стану розрахунків з бюджетом в інтегрованій картці платника податків - задовольнити повністю.

2. Скасувати податкові повідомлення-рішення від 29.06.2016 р. № 4674-13, № 4675-13, № 4676-13, від 12.06.2017 р. № 33-13, від 26.03.2018 р. № 0237276/1308-1424, від 22.05.2019 р. № 0019394-5413-0713.

3. Зобов`язати Головне управління ДПС у Закарпатській області списати безнадійний податковий борг ОСОБА_1 в сумі 6051,44 грн, що виник на підставі податкових повідомлень-рішень від 29.06.2016 р. № 4674-13, № 4675-13, № 4676-13, та здійснити коригування показників стану розрахунків з бюджетом в інтегрованій картці платника податків.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, 52, м. Ужгород, 88000, ідентифікаційний код 43143065) судовий збір у сумі 1681,60 грн (одна тисяча шістсот вісімдесят одна грн 60 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 16.11.2020 р.

Суддя Н.В. Лісовська