
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2020 року справа № 580/3264/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення часників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Черкаській області про визнання протиправною та скасування вимоги,
встановив:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) подав позов, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Черкаській області (далі – Головне управління, відповідач) про сплату боргу (недоїмки) від 04 червня 2020 року № Ф-1607-52.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що вимога контролюючого органу є незаконною, винесеною безпідставно та з порушенням чинного законодавства, оскільки єдиним видом економічної діяльності, який здійснює позивач, являється діяльність у сфері права, а саме: адвокатська діяльність. Будь-яких інших видів діяльності як фізична особа-підприємець позивач не здійснює, а тому відсутні підстави вважати незалежну професійну діяльність позивача відмінною від підприємницької діяльності, у зв`язку з чим відсутні підстави для зобов`язання позивача вести подвійний облік доходів і витрат та подвійної сплати єдиного соціального внеску за отриманий дохід в рамках здійснюваної ідентичної діяльності.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 21.08.2020 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачеві строк, протягом якого можуть бути усунуті недоліки вказані в даній ухвалі.
07 вересня 2020 року позивач подав до суду супровідним листом копії документів.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи (у письмовому провадженні).
30 вересня 2020 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що рішеннями Головного управління ДПС у Черкаській області № 44/23-00-52-33-012 від 13.04.2020, № 107/23-00-52-33-012 від 28.08.2020 та № 1374/23-00-04-1904 від 25.09.2020 проведено коригування інтегрованої картки за кодом бюджетної класифікації 71040000, скасовано ОСОБА_1 нарахування з єдиного соціального внеску.
В результаті коригування, ІКП по єдиному соціальному внеску за кодом бюджетної класифікації 71040000 приведена у відповідність. Станом на дату розгляду справи у ОСОБА_1 борг відсутній, а тому вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною.
09 жовтня 2020 року позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що дії ГУ ДПС у Черкаській області не відповідають критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, порушують права та законні інтереси позивача.
Посилання відповідача щодо того, що скасовано ОСОБА_1 нарахування з єдиного соціального внеску, спростовуються як рішенням ДПС України № 27830/6/99-00-06-03-01-06 від 14.09.2020, відповідно до якого вимога про сплату боргу (недоїмки) від 07.08.2020 № Ф-1607-52 залишена без змін, а скарга позивача без задоволення, так і самою вимогою.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, ОСОБА_1 зареєстрований як суб`єкт господарювання – фізична особа-підприємець 23.02.2011. Основний вид економічної діяльності позивача як фізичної особи-підприємця 69.10 – діяльність у сфері права.
Також суд встановив, що 20.06.2011 позивач отримав свідоцтво на право зайняття адвокатською діяльністю № 428.
Головним управлінням ДФС у Черкаській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.06.2020 № Ф-1607-52, відповідно до якої у позивача наявна заборгованість, як у самозайнятої особи, зі сплати єдиного внеску.
Не погоджуючись з вказаною вимогою, позивач оскаржив її до ДПС України, рішенням вказаного контролюючого органу № 22984/6/99-00-06-03-01-06 від 20.07.2020 вимогу ГУ ДПС у Черкаській області № Ф-1607-52 від 04.06.2020 залишено без змін, а скаргу фізичної особи, яка займається незалежною професійною діяльністю (адвоката) Маргаряна А.Д. від 15.06.2020 №б/н – без задоволення.
Позивач вважає вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 04.06.2020 №Ф-1607-52 протиправним, а тому звернувся до суду за захистом порушених прав.
Під час вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі – Закон № 2464-VI).
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до статті 25 Закону № 2464-VI рішення, прийняті податковими органами та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
У разі якщо згоди з податковим органом не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного податкового органу або оскаржити вимогу до податкового органу вищого рівня чи в судовому порядку.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04 травня 2018 року № 469).
Порядок стягнення заборгованості з платників визначається розділом VI Інструкції.
Так відповідно до вказаного розділу до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо, зокрема платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Орган доходів і зборів веде реєстр виданих вимог про сплату боргу (недоїмки) за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції.
При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: перша частина - літера “Ю” (вимога до юридичної особи) або “Ф” (вимога до фізичної особи), друга частина - порядковий номер, третя частина - літера “У” (узгоджена вимога).
В третій частині літера “У” (інформація щодо узгодження вимоги) проставляється у разі надсилання: платнику узгодженої вимоги внаслідок процедури оскарження; вимоги до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства відповідно до цієї Інструкції.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику.
Як свідчать матеріали справи, за обліковими даними інформаційної системи ГУ ДПС у Черкаській області станом на дату винесення оскаржуваної вимоги у позивача існувала заборгованість у розмірі 4803,52 грн зі сплати єдиного внеску.
На підставі вказаних даних контролюючим органом 04.06.2020 сформовано оскаржувану вимогу № Ф-1607-52 зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені у розмірі 4803,52 грн.
Суд встановив, що станом на 30.09.2020 в результаті коригування ІКП по єдиному соціальному внеску за кодом бюджетної класифікації 71040000 приведена у відповідність і заборгованості по ЄСВ у позивача відсутня, що підтверджується обліковими даними інформаційної системи ГУ ДПС у Черкаській області.
Відповідно до пункту 6 розділу VI Інструкції вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо сума боргу (недоїмки), зазначена у вимозі, погашається платником, органами державної виконавчої служби або органами Казначейства - у день, протягом якого відбулося таке погашення суми боргу (недоїмки) в повному обсязі.
Отже, оскільки у позивача відсутній борг, визначений у вимозі № Ф-1607-52 від 04.06.2020 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 4803,52 грн, то вказана вимога вважається відкликаною відповідно до пункту 6 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а тому у даному випадку відсутній предмет спору.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги ОСОБА_2 не підлягають задоволенню, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
1) позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
2) відповідач – Головне управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 43142920).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 13.11.2020.
Суддя В.О. Гаврилюк