Рішення № 92831999, 14.11.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2020
Номер справи
520/16056/2020
Номер документу
92831999
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2020 р. № 520/16056/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Мар`єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання – Рєзнік Е.О.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Чаплинського О.В.,

представників відповідача - Шипенка М.С., Самородіна О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №7 з виборів депутатів Харківської міської ради Харківського району Харківської області Лавріненко Олександра Анатолійовича (посвідчення Кандидата у депутати №37, видане Харківською міською територіальною виборчою комісією Харківського району Харківської області) (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) про визнання рішення протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся Кандидат у депутати, включений до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу № 7 з виборів депутатів Харківської міської ради Харківського району Харківської області Лавріненко Олександр Анатолійович (посвідчення Кандидата у депутати №37, видане Харківською міською територіальною виборчою комісією Харківського району Харківської області) з позовом до Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області, в якому просить суд:

- визнати рішення Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) у формі Постанови №100 від 12.11.2020 року (за вихідним номером №1074) про залишення скарги без розгляді по суті - протиправним;

- скасувати оскаржуване рішення Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківської району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) у формі Постанови № 100 від 12.11.2020 року (за вихідним номером №1074) про залишення скарги без розгляді по суті;

- зобов`язати Харківську міську територіальну виборчу комісію Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) в межах компетенції та повноважень повторно розглянути скаргу та прийняти рішення щодо грубого порушення Шевченківською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісії Харківського району Харківської області виборчого законодавства.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що всупереч постанови Другого апеляційного адміністративного суду справа (№520/14980/2020) від 05 листопада 2020 року Шевченківська районна у місті Харкові територіальна виборча комісія Харківської області на своєму засіданні 08 листопада 2020 року прийняла рішення (постанову №20) про відмову в проведенні повторного підрахунку голосів по виборчій дільниці № 631138. Тому, позивач звернувся зі скаргою №1046 від 10.11.2020 року до Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області. Проте, постановою №100 від 12.11.2020 року 17:30 год., вказану скаргу залишено без розгляду по суті. Позивач зазначив, що вказана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки на час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 ще не мав офіційно статус депутата, заяву про реєстрацію його депутатом не подавав, відтак був суб`єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2020 року о 10:00 год., відкрито провадження по даній справі.

В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили суд позов задовольнити з підстав, викладених у ньому.

Представники Харківської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області в судове засідання прибули, просили відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відповідач у спірних правовідносинах діяв із дотриманням норм чинного законодавства України.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.

Суд зазначає, що Верховна Рада України постановою "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" від 15.07.2020 № 795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25.10.2020.

Постановою Центральної виборчої комісії "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020" № 160 від 08.08.2020 призначено на неділю, 25.10.2020, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.

Відповідно до посвідчення №37 від 25.09.2020 року, виданого Харківською міською територіальною виборчою комісією Харківського району Харківської області, ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №7 з виборів депутатів Харківської міської ради Харківського району Харківської області.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду по справі №520/14980/2020 від 05.11.2020 року - апеляційну скаргу кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу № 7 з виборів депутатів Харківської міської ради Харківського району Харківської області ОСОБА_1 - задоволено частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2020 року скасовано в частині, якою судом відмовлено в задоволенні вимог адміністративного позову кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу № 7 з виборів депутатів Харківської міської ради Харківського району Харківської області Лавріненка Олександра Анатолійовича про скасування протоколу Шевченківської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів депутатів Харківської міської ради від 29 жовтня 2020 року в частині, якою Шевченківською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області визнано установленим, що кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список кандидатів у депутати від Харківської регіональної організації Політична партія «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ» на виборчій дільниці № 631138 складає 122 голоси, а також про зобов`язання Шевченківську районну у місті Харкові територіальну виборчу комісію Харківської області прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів по виборчій дільниці № 631138, з прийняттям нового судового рішення про задоволення цих вимог.

Скасовано протокол Шевченківської районної у місті Харкові територіальної виборчої комісії Харківської області про підсумки голосування з виборів депутатів Харківської міської ради від 29 жовтня 2020 року в частині, якою Шевченківською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісією Харківської області визнано установленим, що кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список кандидатів у депутати від Харківської регіональної організації Політична партія «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ» по виборчій дільниці № 631138 складає 122 голоси.

Зобов`язано Шевченківську районну у місті Харкові територіальну виборчу комісію Харківської області прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів по виборчій дільниці № 631138.

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01 листопада 2020 року – залишено без змін.

Судом встановлено, що згідно постанови №20 від 08.11.2020 року Шевченківська районна у місті Харкові територіальна виборча комісія Харківської області прийшла до висновку про неможливість та протиправність здійснення перерахунку голосів по виборчій дільниці № 631138.

Позивач, не погодившись із вказаною постановою, подав скаргу №1046 від 10.11.2020 року до Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області.

Постановою №100 від 12.11.2020 року 17:30 год., вказану скаргу залишено без розгляду по суті з посиланням, зокрема, на ч.2, ч.3 ст.72, ч.1 ст.65 Виборчого кодексу України, зазначивши, що ОСОБА_1 не є належним суб`єктом звернення зі скаргою до Комісії, тому що виборчим законодавством не передбачено можливість подання скарг до виборчих комісій обраними депутатами.

Позивач зазначив, що вказана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки на час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 ще не мав офіційно статус депутата, заяву про реєстрацію його депутатом не подавав.

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовка та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 №396-IX.

Відповідно до частин першої та другої статті 1 Виборчого кодексу України встановлено, що вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом. Вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (частина перша статті 2 Виборчого кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 32 Виборчого кодексу України визначено, що в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Положеннями частини 2 статті 32 Виборчого кодексу України визначено перелік виборчих комісій: центральна виборча комісія; окружні виборчі комісії; територіальні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Виборчого кодексу України рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до відповідної виборчої комісії, а також розгляд скарг та прийняття рішення виборчою комісією здійснюються в порядку, визначеному Виборчим кодексом України.

Згідно ч.1 ст.66 Виборчого кодексу України - скарга до виборчої комісії може бути подана суб`єктом звернення зі скаргою протягом двох днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб`єктом оскарження, за винятком випадків, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 65 Виборчого кодексу України - суб`єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, може бути:

1) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах. Від імені кандидата суб`єктом звернення зі скаргою може бути також довірена особа кандидата, представник кандидата у Центральній виборчій комісії, територіальній виборчій комісії;

2) партія (організація партії) - суб`єкт відповідного виборчого процесу в особі її керівника, уповноваженого представника, уповноваженої особи партії (організації партії) чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії (керівного органу організації партії);

3) офіційний спостерігач від кандидата, партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу, громадської організації;

4) виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта оскарження.

Згідно ч.2, ч.3 ст.72 Виборчого кодексу України - перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення:

1) чи подано скаргу належним суб`єктом звернення зі скаргою, визначеним цим Кодексом;

2) чи віднесено цим Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб`єкт розгляду скарги);

3) чи дотримано суб`єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені цим Кодексом.

Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб`єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб`єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.4 ст.259 Виборчого кодексу України - обраними депутатами від організації партії у відповідному територіальному виборчому окрузі вважаються кандидати у депутати у кількості, яка відповідає кількості мандатів, отриманих кандидатами у депутати, включеними до територіального виборчого списку цієї організації партії, зазначеній у пункті 1 частини шостої статті 258 цього Кодексу, в порядку черговості у територіальному виборчому списку цієї організації партії, визначеному відповідно до частини другої цієї статті.

Відповідно до Протоколу Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області «Про результати виборів депутатів Харківської міської ради» від 05.11.2020 року ОСОБА_1 обрано депутатом Харківської міської ради Харківського району Харківської області у територіальному виборчому окрузі №7, що не заперечується сторонами.

Проте, згідно ч.1, ч.3 ст.283 Виборчого кодексу України - особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, для її реєстрації зобов`язана подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів заяву про реєстрацію її депутатом, сільським, селищним, міським головою, а у разі наявності в неї іншого представницького мандата - копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або відповідної місцевої ради.

У п`ятиденний строк з дня отримання документів, визначених частиною першою цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до ч.6 ст.283 Виборчого кодексу України - рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови оголошуються на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, районної у місті, міської, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим та є підставою для набуття повноважень, складення присяги депутата, сільського, селищного, міського голови.

Згідно п.1, п.2 ч.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» - депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Згідно ч.4 Постанови ЦВК від 2 жовтня 2015 року № 381 про роз`яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ - особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, для її реєстрації протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів подає до територіальної виборчої комісії такі документи:

у разі наявності іншого представницького мандата - копію зареєстрованої заяви про припинення дії такого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради (у разі обрання депутатом особи, яка є депутатом ради, повноваження якої спливають у зв`язку з обранням нового складу ради на цих же виборах, така заява не подається);

у разі відсутності іншого представницького мандата - заяву про відсутність такого мандата;

у разі обрання особи депутатом у двох або більше багатомандатних виборчих округах - копію заяви (копії заяв) про відмову від іншого депутатського мандата, поданої відповідно до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної в місті виборчої комісії та зареєстрованої в установленому порядку;

копію документа, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України (копія першої, другої сторінок паспорта громадянина України, сторінок з відомостями про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні"), або копію тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України.

Згідно ч.20 Постанови ЦВК від 2 жовтня 2015 року № 381 про роз`яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ - повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів.

Згідно ч.2 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування» - перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до статті 42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.

З аналізу вищевикладеного, суд зазначає, що кандидат у депутати, якого було обрано депутатом до відповідної ради для реєстрації зобов`язаний подати до територіальної виборчої комісії, з відповідних місцевих виборів, протягом 20 днів, заяву про реєстрацію його депутатом.

Відповідно, повноваження депутата кандидат набуває лише з моменту офіційного оголошення відповідною ТВК на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень позивача, станом на час подачі скарги та її розгляду комісією, ОСОБА_1 заяву про реєстрацію депутатом не подавав, не мав статусу та повноважень депутата, та був суб`єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу.

Суд зазначає, що враховуючи норми ст. ст. 65, 259, 283 Виборчого кодексу України з прийняттям комісією рішення про результати виборів депутатів та визнання обраними депутатами і до оголошення рішення Територіальної виборчої комісії про реєстрацію депутата на пленарному засіданні відповідної ради, що є підставою для набуття повноважень та складення присяги депутата, в контексті ст.65 Виборчого кодексу України, обраний депутатом кандидат в депутати не втрачає статусу суб`єкта звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, як і статусу суб`єкта виборчого процесу загалом.

Відтак, відповідач мав розглянути скаргу кандидата в депутати ОСОБА_1 по суті, а підстави для залишення скарги без розгляду були відсутні.

Крім того, судом встановлено, що під час розгляду скарги на засіданні був присутній член Шевченківської ТВК - ОСОБА_2 , при цьому питання щодо його присутності на засіданні комісії не ставилось, що підтверджується наданим протоколом від 12.11.2020 року.

Відповідно до ч. 8, ч. 9 ст. 36 Виборчого кодексу України - на засіданнях виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, на виборчій дільниці в день виборів чи в день повторного голосування у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії лише члени Центральної виборчої комісії, працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії та Служби розпорядника Державного реєстру виборців, посадові особи відповідного територіального та регіонального представництва Центральної виборчої комісії, члени виборчих комісій вищого рівня, кандидати на відповідних виборах, їх довірені особи, уповноважені особи партій (організацій партій) - суб`єктів відповідного виборчого процесу, офіційні спостерігачі від кандидатів, партій (організацій партій) (не більше однієї особи від одного кандидата, однієї партії (організації партії), офіційні спостерігачі від громадських організацій, які отримали дозвіл мати офіційних спостерігачів на відповідних виборах (не більше ніж двох осіб від однієї громадської організації), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій, представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).

Інші особи, крім зазначених у частині восьмій цієї статті, можуть бути присутніми на засіданні виборчої комісії тільки з дозволу або на запрошення цієї комісії, про що приймається рішення на засіданні комісії.

Тобто, відповідачем під час розгляду скарги порушено вимоги ст.36 Виборчого кодексу України, щодо прийняття рішення комісією про присутність на засіданні інших осіб.

Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання рішення Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) у формі Постанови №100 від 12.11.2020 року (за вихідним номером №1074) про залишення скарги без розгляді по суті – протиправним та скасування рішення Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківської району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) у формі Постанови № 100 від 12.11.2020 року (за вихідним номером №1074) про залишення скарги без розгляді по суті.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) в межах компетенції та повноважень повторно розглянути скаргу та прийняти рішення щодо грубого порушення Шевченківською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісії Харківського району Харківської області виборчого законодавства, суд зазначає наступне.

Вимоги до процедури прийняття рішень відповідною виборчою комісією визначені статтею 72 Виборчого кодексу України.

За приписами даної норми рішення суб`єкта розгляду скарги повинно бути законним і обґрунтованим. Під час розгляду по суті скарги щодо дії (бездіяльності) суб`єкта оскарження виборча комісія вирішує:

1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб`єкта оскарження;

2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалася (вчинялася) суб`єктом оскарження на законних підставах;

3) чи підтверджуються викладені у скарзі вимоги наданими доказами;

4) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин;

5) чи належить задовольнити кожну з вимог суб`єкта звернення зі скаргою, чи відмовити в їх задоволенні;

6) чи належить поновити порушені права чи законні інтереси суб`єкта звернення зі скаргою в інший спосіб;

7) які рішення слід зобов`язати прийняти чи які дії, що випливають із факту визнання оскаржених дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.

При розгляді скарги по суті виборча комісія може задовольнити скаргу повністю або частково чи відмовити в її задоволенні.

Таким чином, рішення виборчої комісії має бути законним та обґрунтованим, з дотриманням принципу всебічного розгляду скарги та перевірки викладених у скарзі обставин належними та допустимими доказами.

Оскільки, судовим розглядом встановлено, що рішень, які б відповідали зазначеним вимогам за наслідками розгляду скарги відповідачем не прийнято, тобто скарга по суті не розглядалася, а суд не може підміняти орган, який надає оцінку фактам викладеним в скарзі та розглядає її по суті, отже належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) повторно розглянути скаргу Кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №7 з виборів депутатів Харківської міської ради Харківського району Харківської області Лавріненко Олександра Анатолійовича (посвідчення Кандидата у депутати №37, видане Харківською міською територіальною виборчою комісією Харківського району Харківської області) (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) №1046 від 10.11.2020 року, з урахуванням висновків суду.

Відтак, вимоги щодо зобов`язання Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області прийняти рішення щодо грубого порушення Шевченківською районною у місті Харкові територіальною виборчою комісії Харківського району Харківської області виборчого законодавства, не підлягають задоволенню, оскільки скарга позивача №1046 від 10.11.2020 року взагалі не була розглянута по суті.

Таким чином, на підставі викладеного вище, оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд керується приписами ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 3 ст.161 КАС України - до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з частиною 9 статті 273 КАС України - суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що позивачем до адміністративного позову не був доданий документ про сплату судового збору.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 9 Закону України №3674-VI - судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, розмір ставки судового збору складає - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 року №294-IX, з 1 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2102,00 гривень.

З огляду на зазначене розмір судового збору за подання даного адміністративного позову повинен був складати 840,80 грн.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір на користь Державного бюджету України у розмірі 840,80 грн.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 12, 66, 72-77, 90, 139, 192-194, 241-246, 251, 255, 268-273, 277- 279, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №7 з виборів депутатів Харківської міської ради Харківського району Харківської області Лавріненко Олександра Анатолійовича (посвідчення Кандидата у депутати №37, видане Харківською міською територіальною виборчою комісією Харківського району Харківської області) (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) про визнання рішення протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати рішення Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) у формі Постанови №100 від 12.11.2020 року (за вихідним номером №1074) про залишення скарги без розгляді по суті – протиправним.

Скасувати рішення Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківської району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) у формі Постанови № 100 від 12.1 1.2020 року (за вихідним номером №1074) про залишення скарги без розгляді по суті.

Зобов`язати Харківську міську територіальну виборчу комісію Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) повторно розглянути скаргу Кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №7 з виборів депутатів Харківської міської ради Харківського району Харківської області Лавріненко Олександра Анатолійовича (посвідчення Кандидата у депутати №37, видане Харківською міською територіальною виборчою комісією Харківського району Харківської області) (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) №1046 від 10.11.2020 року, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області (майдан Героїв Небесної Сотні, 19А, м.Харків, Харківський район, Харківська область, 61001, ЄДРПОУ 43755071) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840,80 грн. за подання до Харківського окружного адміністративного суду позовної заяви у справі №520/16056/2020, реквізити рахунку: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UА798999980000031211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Роз`яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ч.1 ст.272 КАС України, а саме: після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 278, 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 2 днів з дня його проголошення.

У разі набрання законної сили даним рішенням, відділу з надання судово-адміністративних послуг Харківського окружного адміністративного суду, оформити виконавчий лист і направити його на адресу Державної судової адміністрації України.

Судове рішення виготовлено у повному обсязі і проголошено у порядку ст.271 КАС України 14.11.2020 року о 15 год. 53 хв.

Запропонувати присутнім на проголошенні рішення представникам учасників справи одержати виготовлені судом копії рішення.

Суддя Мар`єнко Л.М.