
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
10 листопада 2020 р. справа №520/4284/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар`єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Рєзнік Е.О.,
за участю: у режимі ВКЗ представника позивача - Павленка О.В.
представника відповідача - Гундар Г.М.
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІТ-ТРЕЙД" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ХІТ-ТРЕЙД", звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Харківській області, в якій просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №0000843201 від 28 лютого 2020 року, №0000853201 від 28 лютого 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що рішення про застосування фінансових санкцій №0000843201 від 28 лютого 2020 року, №0000853201 від 28 лютого 2020 року є протиправними, які не відповідають фактичним обставинам справи, підлягають скасуванню.
Від представника відповідача - Єфремова А., через канцелярію суду, надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.
Представник позивача - Павленко О.В. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача - Гундар Г.М. у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, наведені у письмовому відзиві на позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Працівниками ГУ ДПС у Харківської області 06.02.2020 року на підставі наказу від 04.02.2020 року №665 та направлень від 04.02.2020 року №122, №123 проведено фактичну перевірку ТОВ "ХІТ-ТРЕЙД" з питань дотримання вимог діючого законодавства під час роздрібної торгівлі підакцизними товарами в місці здійснення господарської діяльності за адресою: вул.Героїв Праці, 7, м.Харків.
За результатами перевірки встановлено факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами з 14.11.2019 по 15.11.2019 - без отримання ліцензії, що є порушенням ч.20 ст.15 Закону України Закону України від 19.12.1995 р. №418/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" (далі - Закон України №418/95-ВР), та тягне за собою відповідальність передбачену абз.6 ч.2 ст.17 вказаного Закону.
Також, встановлено факт зберігання роздрібних партій тютюнових виробів в місці, яке не внесено до Єдиного державного реєстру, є порушенням ч.55 ст.15 Закону України №418/95-ВР та тягне за собою відповідальність, передбачену абз.15 ч.2 ст. 17 зазначеного Закону.
На підставі висновків вказаного акту перевірки відповідачем складені рішення про застосування фінансових санкцій:
- №0000843201 від 28 лютого 2020 року на суму штрафу - 49680,00 грн.
- №0000853201 від 28 лютого 2020 року на суму штрафу - 24840,00 грн.
Підставою для звернення до суду з даним позовом слугувала незгода позивача з вказаними рішеннями.
Стаття 19 Податкового кодексу України визначає, що контролюючі органи виконують функції щодо здійснення ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та контроль за таким виробництвом.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (з наступними змінами та доповненнями, Закон №481/95-ВР).
Згідно з підпункту 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.
Відповідно до підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року N 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу шляхом реорганізації Державної фіскальної служби. Згідно з підпунктом 27 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року N 227 ДПС відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом. ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.
З матеріалів справи судом встановлено, що Товариству з обмеженою відповідальністю "ХІТ ТРЕЙД" видано ГУ ДФС у Харківській області ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами (реєстраційний номер: 20310311201801133, дата реєстрації: 07.11.2018 року, адреса місця торгівлі: м.Харків, вул.Героїв Праці, 7, ТРЦ "КАРАВАН-MADAGASTORE", 1 поверх, магазин "GLO", термін дії: з 14.11.2018 року до 14.11.2019 року.
В подальшому Товариству з обмеженою відповідальністю "ХІТ ТРЕЙД" видано ГУ ДФС у Харківській області ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами (реєстраційний номер: 20310311201903984, дата реєстрації: 15.11.2019 року, адреса місця торгівлі: м.Харків, вул.Героїв Праці, 7, магазин " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", термін дії: з 16.11.2019 року до 16.11.2020 року.
Перевіркою виявлено, що 14.11.2019 та 15.11.2019 року позивачем було здійснено роздрібний продаж тютюнових виробів без ліценції та зберігання роздрібних партій тютюнових виробів в місці, яке не внесено до Єдиного державного реєстру.
Загальна сума реалізованих тютюнових виробів становить 24840 грн. (а.с.37-38).
Отже, для правильного вирішення цієї справи (у відповідній частині) слід встановити строк дії ліцензії, отриманої позивачем на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами 20310311201801133.
Згідно ч.29 ст.15 Закону №481/95-ВР - ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання. Тобто, 365 календарних днів.
Термін дії ліцензії обчислюється днями, тому час дії ліцензії №20310311201801133 сплинув о 23 годині 59 хвилин 59 секунд 13.11.2019 року, що відповідає положенням Європейської конвенції про обчислення строків від 16.05.1972 року ЕТS-076.
Нова ліцензія №20310311201903984 розпочала діяти лише 16.11.2019 року.
Часиною 1 статті 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Абзацом 6 частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР встановлено, що до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Згідно з абзацом 15 ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР - зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень
Крім того, слід зазначити, що положеннями статті 15 Закону №481 передбачено, що ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів.
Як вбачається з матеріалів справи, заява щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами позивачем подана до ГУ ДПС у Харківській області 07.11.2019 року, про що свідчить штамп ГУ ДПС у Харківській області про реєстрацію вхідної кореспонденції за №12391/1С від 07.11.2020 року, із зазначенням в графі - дата початку дії ліцензії - 14.11.2019 року.
Тобто, позивач фактично визнав, що строк дії ліцензії №20310311201801133 закінчується саме 13.11.2019 року, включно.
Таким чином, суд доходить висновку, що контролюючий орган правомірно застосував до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІТ-ТРЕЙД" штрафні (фінансові) санкції (штраф) згідно рішень №0000843201 від 28 лютого 2020 року, №0000853201 від 28 лютого 2020 року.
Враховуючи викладене, рішення про застосування фінансових санкцій №0000843201 від 28 лютого 2020 року, №0000853201 від 28 лютого 2020 року є правомірними та не підлягають скасуванню.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІТ-ТРЕЙД" не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ХІТ-ТРЕЙД" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішень про застосування фінансових санкцій №0000843201 від 28 лютого 2020 року, №0000853201 від 28 лютого 2020 року - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч.3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 13.11.2020 року.
Суддя Мар`єнко Л.М.