
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/5723/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/5723/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
07 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУНП в Полтавській області) , в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у наданні публічної інформації на її запит від 14.08.2020;
- зобов`язати відповідача надати інформацію про розмір грошового забезпечення, яке було отримано за кожен календарний рік начальником Відділення поліції №2 Кременчуцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області із зазначенням його складових, а саме: посадового окладу та окладу за спеціальним званням, процентної надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавок, доплат, підвищень, премій, індексації та інших у період з 01.01.2018 по теперішній час;
- зобов`язати ГУНП в Полтавській області надати помісячну інформацію про розмір грошового забезпечення та його складових, що було отримано начальником Відділення поліції №2 Кременчуцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області із зазначенням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, процентної надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавок, доплат, підвищень, премій, починаючи з 01.01.2018 по теперішній час.
В обґрунтування позовних вимог заявник вказує на обставини порушення її права на доступ до публічної інформації через невиправдану, як на її думку, бездіяльність відповідача з приводу надання запитуваних позивачем відомостей загальнодоступного характеру.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду 13.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
03.11.2020 до суду від ГУНП в Полтавській області надійшов відзив на позов, за змістом якого відповідач заперечує проти позовних вимог, оскільки у запиті від 14.08.2020 позивач не ставив питання про грошове забезпечення конкретної особи, що займає посаду начальника відділення поліції, а лише абстрактно зазначив посаду, що унеможливлює надати конкретні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, оскільки кожному поліцейському зазначені складові грошового забезпечення виплачуються індивідуально. Фактично, згідно із штатним розписом на посадах начальника відділення поліції в Полтавській області перебуває 256 осіб, розмір грошового забезпечення яких різниться. Таким чином, ГУНП в Полтавській області надано достовірну, точну та повну інформацію на інформаційний запит з дотриманням вимог ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (а.с. 18-21).
Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
20.08.2020 за вх №170зі до ГУНП в Полтавській області від ОСОБА_1 надійшов запит від 14.08.2020 на отримання публічної інформації в порядку ст.ст. 10, 19 Закону України від 13.01.2011 №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (а.с. 23-25).
У даному запиті позивач просила:
- надати інформацію про розмір грошового забезпечення, яке було отримано начальником відділення №2 Кременчуцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області із зазначенням його складових, а саме: посадового та окладу за спеціальним званням, процентної надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, надбавок, доплат, підвищень, премій та інших у період з 01.01.2018 по теперішній час.
- надати помісячну інформацію про розмір грошового забезпечення та його складових, що було отримано начальником відділення №2 Кременчуцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області із зазначенням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, процентної надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавок, доплат, підвищень, премій починаючи з 01.01.2018 року по теперішній час.
За наслідками розгляду даного запиту заступник начальника ГУНП в Полтавській області С.Безпалько своїм листом від 25.08.2020 №29/268зі (а.с. 31-32) повідомив ОСОБА_1 про те, що:
"... Інформація про розмір грошового забезпечення може бути надана лише у тому вигляді, в якому вона відображена в аналітичних формах, передбачених законодавством.
У зв`язку з тим, що ваші дані не співпадають з даними фактично працюючих співробітників по відповідній посаді в частині спеціального звання та стажу служби, надати довідку неможливо.
Одночасно повідомляємо, що виплата грошового забезпечення поліцейським здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - постанова № 988) та у Порядку, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (далі - Порядок) за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення. Так, за посадою "начальник відділення поліції ГУНП" грошове забезпечення за період з 01.01.2018 по 31.07.2020 року виплачувалось з розрахунку таких складових:
1) посадового окладу, який становив 3100 грн (додаток 7 "Схема посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції" до постанови №988);
2) окладу за спеціальним званням "майор поліції" - 2000 грн (додаток 1 "Схема окладів поліцейських за спеціальними званнями" до постанови №988);
3) надбавки за стаж служби в поліції, при наявності стажу служби від 13 до 16 років - у розмірі 30 відсотків (додаток 11 "Розміри надбавки за стаж служби в поліції" до постанови №988), що складала 1530 грн. До стажу служби для виплати поліцейським надбавки за стаж служби в поліції зараховувались періоди, визначені частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
4) надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка установлювалась у розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби керівниками органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених асигнувань на грошове забезпечення відповідно до пункту 4 постанови №988.
Згідно з п. 4 розділу ІІ Порядку визначено, що розмір надбавки встановлювався кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.
5) премії, розмір якої визначався керівником структурного підрозділу індивідуально щодо кожного поліцейського за показниками, зазначеними у Положенні про преміювання поліцейських ГУНП в Полтавській області залежно від особистого вкладу поліцейського в загальні результати служби, та затверджувався наказом начальника ГУНП.".
Вважаючи, що з боку ГУНП у Полтавській області було допущено протиправну бездіяльність внаслідок не надання повного обсягу інформації про розмір грошового забезпечення і його складових за кожен календарний рік та помісячно, отриманого начальником Відділення поліції №2 Кременчуцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституцій України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI від 13 січня 2011 року (надалі - Закон № 2939-VI). Цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб`єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом (частина друга статті 2 Закону № 2939-VI).
Відповідно до частин першої та другої статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до частин першої - четвертої статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Частиною п`ятою статті 6 Закону № 2939-VI передбачено, що не може бути обмежено доступ до інформації про складання, розгляд і затвердження бюджетів, кошторисів розпорядників бюджетних коштів та плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів, а також їх виконання за розписами, бюджетними програмами та видатками (крім таємних видатків відповідно до статті 31 Бюджетного кодексу України), взяття розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів бюджетних зобов`язань або здійснення розпорядження бюджетними коштами у будь-який інший спосіб, планування, формування, здійснення та виконання закупівлі товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, у тому числі оборонних закупівель (крім випадків, якщо окрема інформація про закупівлі товарів, робіт і послуг становить державну таємницю відповідно до Закону України "Про державну таємницю"), володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Таким чином, інформація про заробіток, який виплачується за рахунок коштів державного бюджету, є публічною, тому доступ до неї не може бути обмежено за відсутності спеціальних нормативних приписів.
Як свідчать встановлені судом обставини справи, у запиті про надання публічної інформації ОСОБА_1 чітко зазначила вихідні відомості виключно щодо посади займаної начальником Відділення поліції №2 Кременчуцького відділу поліції ГУНП в Полтавській області та періоду, що становить її інтерес як запитувача.
Натомість відповідач у відповідь надав інформацію загального характеру, яка міститься в нормативно-правових актах щодо розміру грошового забезпечення відносно посади "начальник відділення поліції ГУНП".
Будь-які інші вихідні дані, зокрема щодо розміру грошового забезпечення начальника Відділення поліції №2 Кременчуцького відділу поліції, у відповіді на запит відсутні.
Пунктом 4 частини другої статті 23 Закону № 2939-VI передбачено, що запитувач має право оскаржити надання недостовірної або неповної інформації.
Враховуючи відсутність законодавчих обмежень доступу до запитуваної позивачем інформації суд дійшов висновку про те, що відповідь ГУ НП у Полтавській області на запит позивача не містить повного обсягу запитуваної інформації, а отже відповідачем не виконано покладеного законодавцем обов`язку щодо доступу до публічної інформації.
Таким чином, твердження позивача щодо протиправної бездіяльності відповідача знайшли своє підтвердження в ході розгляду даної справи.
З урахуванням зазначеного суд на підставі зібраних доказів та системного аналізу положень чинного законодавства приходить до висновку про те, що позов ОСОБА_1 належить задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до вимог частини п`ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1681,60 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо надання неповної інформації за запит ОСОБА_1 від 14.08.2020.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 40108630) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) запитувану публічну інформацію відповідно до її запиту від 14.08.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 40108630) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати, що пов`язані зі сплатою судового збору, в розмірі 1641 (одна тисяча шістсот сорок одна) грн 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун