
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4420/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Протас О.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Жолонка О.В.,
представника відповідача - Бурби К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
11 серпня 2020 року (згідно відбитку поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області про:
- визнання протиправним рішення про відмову у списанні сум недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
- списання суми недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
- зобов`язання привести у відповідність особову картку платника з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Позовні вимоги ОСОБА_2 мотивує протиправністю відмови відповідача списати їй суми недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Зазначає, що за нею рахується борг з єдиного внеску в розмірі 26539,26 грн. Разом з тим, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач не являлася підприємцем у період, за який нараховано такий єдиний внесок. Вказує, що наразі у ЄДР відносно позивача міститься запис про вчинення реєстраційної дії "Включення відомостей про фізичну особу-підприємця", здійснений 18.11.2019, та такий же запис про вчинення реєстраційної дії "Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням", датований 22.11.2019. З викладеного слідує, що до моменту реєстрації ОСОБА_2 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме, 18.11.2019, контролюючий орган не міг здійснювати їй будь-які нарахування, як фізичній особі-підприємцю. Відтак, позивач вважає, що на підставі пункту 5 розділу І Закону України від 13.05.2020 №592 "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" вона має право на списання сум недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.08.2020 відкрито провадження у справі за даним позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
27.08.2020 від ГУ ДПС у Полтавській області до суду надійшли заперечення проти розгляду даної справи за правилами спрощеного провадження.
Ухвалою суду від 28.08.2020 заперечення ГУ ДПС у Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення; вирішено перейти від розгляду справи за позовом ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Полтавській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) до її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; призначено судове засідання з розгляду справи на 11:15 год 15.09.2020.
07.09.2020 від ГУ ДПС у Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому останнє заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 . Зазначає, що відповідно до даних інформаційних баз ГУ ДПС у Полтавській області фізична особа ОСОБА_1 подала заяву та припинила підприємницьку діяльність 22.11.2019, проте Закон України від 13.05.2020 №592 "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" вимагає подання такої заяви після набрання чинності його нормами про списання. Вказаний Закон набирає чинності 01.01.2021, але пункт 5 розділу І цього Закону діє з дати, наступної за датою його опублікування. Оскільки таке опублікування відбулося 02.06.2020, згаданий пункт 5 розділу І Закону почав діяти з 03.06.2020 і тому позивач мала подати заяву про припинення підприємницької діяльності не раніше 03.06.2020. Ті ФОП, які не витримали й вирішили позбутися свого статусу подавши заяву про припинення підприємницької діяльності (про зняття з обліку як платника ЄСВ) до 03.06.2020 нормами про списання боргу скористатися не зможуть. Ці норми сформульовані в пункті 9-15 розділу VІІІ Закону про ЄСВ, вимагають подання такої заяви після набрання даним пунктом чинності. Враховуючи викладене, Карлівське управління ГУ ДПС у Полтавській області залишило заяву ФО ОСОБА_1 без задоволення, бо остання не дотрималася чітких норм, які встановлені для списання, так як нею відповідну заяву подано ще 22.11.2019 (а.с. 36-38).
Позивач та її представник в судовому засіданні 15.10.2020 позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні 15.10.2020 проти позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у їх задоволенні.
Заслухавши доводи позивача, його представника та представника відповідача, розглянувши наявні у матеріалах справи документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить наступних висновків.
24.06.2020 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ДПС у Полтавській області із заявою про списання сум недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, в зв`язку з тим, що остання не займається підприємницькою діяльністю та не отримує від неї прибутків з 1998 року (а.с. 44).
Відповідно до пункту 1.1 Положення про Карлівське управління ГУ ДПС у Полтавській області, затвердженого наказом ГУ ДПС у Полтавській області від 29.08.2019 №8, Карлівське управління є структурним підрозділом Головного управління ДПС у Полтавській області і безпосередньо підпорядковується начальнику (заступнику начальника) ГУ, який відповідно до наказу про розподіл обов`язків здійснює керівництво роботою управління.
Оскільки надання відповіді на заяву позивача належало до компетенції Карлівського управління ГУ ДПС у Полтавській області, яке не являється окремою юридичною особою, вказана заява була передана на розгляд саме вказаному управлінню.
Листом Карлівського управління ГУ ДПС у Полтавській області від 10.07.2020 №5121/16-31-53-33 ОСОБА_1 проінформовано про залишення її заяви без задоволення, оскільки Законом України від 13.05.2020 №592-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" (далі – Закон №592) розділ VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VІ доповнено пунктом 9-15. Відповідно до цього пункту підлягають списанню за заявою платника несплачені на день набрання чинності Законом №592 з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону №2464, за період з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом №592, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом №592 платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 Закону №2464 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) - державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи фізичної особи-підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності. Відповідно до даних інформаційних баз ГУ ДПС у Полтавській області ФО ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) подала заяву та припинила підприємницьку діяльність 22.11.201, проте Закон №592 вимагає подання такої заяви після набрання чинності його нормами про списання (а.с. 45).
Не погодившись з такою відповіддю контролюючого органу, позивач звернулася до суду з позовом про визнання протиправним рішення про відмову у списанні сум недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, та як, наслідок, похідними від цієї вимоги вимогами про списання суми недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також зобов`язання привести у відповідність особову картку платника з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ).
13.05.2020 Верховною радою України прийнято Закон України №592-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" (далі - Закон №592-ІХ).
З пояснювальної записки до проекту Закону №592-ІХ слідує, що його прийняття було обумовлено, зокрема, тим, що встановлення обов`язку сплати єдиного соціального внеску без отримання доходу не відповідає легальній меті державного регулювання цього виду відносин та є непослідовним у контексті самого Закону, який визначає об`єктом нарахування єдиного соціального внеску саме отриманий дохід.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону №592-ІХ цей Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу I цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Днем опублікування Закону №592-ІХ є 02.06.2020, а тому з 03.06.2020 набрав чинності пункт 5 розділу І Закону №592-ІХ, відповідно до положень якого розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VI доповнено пунктом 9-15.
Відповідно до пункту 9-15 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ (в редакції, чинній на дату звернення позивача із заявою про списання) підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників", а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників":
а) платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників". Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;
б) платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників". Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників";
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
Отже, відповідно до цього пункту підлягають списанню за заявою платника несплачені на день набрання чинності Законом №592-ІХ з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платником єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 Закону №2464-VІ, за період з 01.01.2017 до дня набрання чинності Законом №592-ІХ, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом №592-ІХ платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VІ (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) – державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи-підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Як слідує з матеріалів справи, 11.12.1996 ОСОБА_1 була зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця з видом діяльності 47.99 "Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами" (а.с. 9).
При цьому, відомості про себе, як про фізичну особу-підприємця, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач внесла лише 18.11.2019 (запис №25650170000003766), а вже 22.11.2019 за заявою ОСОБА_1 відносно останньої державним реєстратором була вчинена реєстраційна дія "Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням" (а.с. 7-9).
Судовим розглядом встановлено, що за період з І кварталу 2017 року по ІІІ квартал 2019 року включно позивачу, як фізичній особі-підприємця, контролюючим органом в автоматичному режимі нараховувався єдиний соціальних внесок, при тому, що матеріали справи не містять доказів здійснення останньою у вказаному періоді підприємницької діяльності та отримання нею доходів від провадження такої діяльності.
Загальний розмір заборгованості ОСОБА_1 по сплаті єдиного внеску за період з І кварталу 2017 року по ІІІ квартал 2019 року складає 26539,26 грн (а.с. 41-43).
Саме на вказану суму заборгованості з ЄСВ контролюючим органом відносно позивача винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.2019 №Ф-2300-53 (а.с. 81).
ОСОБА_1 вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.2019 №Ф-2300-53 не оскаржила.
Натомість, у зв`язку з набранням 03.06.2020 чинності пунктом 5 розділу І Закону №592-ІХ, яким розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VI доповнено пунктом 9-15, позивач 24.06.2020 з метою списання суми недоїмки з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 26539,26 грн звернулася до контролюючого органу із заявою про списання боргу.
Разом з тим, суд, враховуючи звернення позивача до державного реєстратора із заявою про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та припинення статусу фізичної особи-підприємця останньої 22.11.2019, доходить висновку, що Закон №592-ІХ не поширюється на ОСОБА_1 , оскільки вимагає подання заяви про припинення підприємницької діяльності після набрання чинності пунктом 5 розділу I цього Закону, тобто після 03.06.2020.
Враховуючи викладене, суд вважає, що Карлівське управління ГУ ДПС у Полтавській області обґрунтовано залишило заяву ОСОБА_1 про списання сум недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування без задоволення, оскільки остання не дотрималася чітких норм, які встановлені для списання.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним рішення про відмову у списанні сум недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та, як наслідок, похідні від них вимоги про списання суми недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також зобов`язання привести у відповідність особову картку платника з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 43142831) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 11.11.2020 в зв`язку з перебуванням головуючого у справі судді на лікарняному з 16.10.2020 по 10.11.2020.
Суддя О.В. Гіглава