
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2020 р. № 400/4336/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Миколаївського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі – позивач) до Миколаївського обласного військового комісаріату (надалі – відповідач) з позовними вимогами про:
- визнання бездіяльності Миколаївського обласного військового комісаріату по ненаданню довідки про новий розмір посадового окладу і окладу за військовим званням до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області із урахуванням Приміток Додатку № 1,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забез печення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 1 січня 2018 року - протиправними;
- зобов`язання Миколаївського обласного військового комісаріату включити в довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 наступні види гро шового забезпечення для перерахунку пенсії:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року розмір посадового окладу і окладу за військовим званням із урахуванням Приміток Додатку № 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (1861 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2018 рік” від 7 грудня 2017 р. № 2246-УІІІ станом на 1 січня 2018 р., помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для тарифного розряду по посаді заступника командира авіаційної ескадрилії, та оклада за військове звання “майор”, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (1861 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2018 рік” від 7 грудня 2017 р. № 2246-VIII станом на 1 січня 2018 р., помноженої на коефіцієнт 0,76;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року про розмір посадового окладу і окладу за військовим званням із урахуванням Приміток Додатку № 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (2086 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2019 рік” від 23 листопада 2018 р. № 2629-VІІІ станом на 1 січня 2019 р., помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для тарифного розряду по посаді заступника командира авіаційної ескадрилії, та оклада за військовим званням “майор”, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (2086 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2018 рік” від 7 грудня 2017 р. № 2246-VІІІ станом на 1 січня 2019 р., помноженої на коефіцієнт 0,76;
з 1 січня 2020 року по 31 січня 2020 року про розмір посадового окладу і окладу за військовим званням із урахуванням Приміток Додатку № 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (2361 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2019 рік” від 14 листопада 2019 р. № 294-ІХ станом на 1 січня 2020 р., помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для тарифного розряду по посаді заступника командира авіаційної ескадрилії та оклада за військовим званням “майор”, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (2361 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2019 рік” від 14 листопада 2019 р. № 294-ІХ станом на 1 січня 2020 р., помноженої на коефіцієнт 0,76;
- зобов`язання Миколаївського обласного військового комісаріату копію довідки надати особисто позивачу на руки згідно закону України “Про звернення громадян” у встановлений законодавством України термін.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії необхідно встановити посадовий оклад позивача та оклад за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Ухвалою від 09.10.2020 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/4336/20 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
11.11.2020 року за вх. № 23033 до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 до Постанови № 704 внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 викладено у новій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.". Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р. З урахуванням викладеного, Миколаївський обласний військовий комісаріат вважає, що у період з 01.01.2018 року по 29.01.2020 року згідно з Постановою № 704 (в редакції Постанови № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів у спірний період не застосовується.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Рзмір пенсійної виплати позивача був обчислений з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років (40%), надбавки за особливі важливі завдання (100%), надбавки за безпреривну службу (90%), ноус ВВС (35%), таємність (15%), премії (33,3%).
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови №704.
Для здійснення відповідного перерахунку відповідач надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, з врахуванням таких сум грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років.
Для визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, відповідач застосував норму пункту 4 ПКМУ №704 в редакції постанови №103, положеннями якої було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
На підставі зазначеної вище довідки позивачу перераховано пенсію з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років.
05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідач листом від 24.09.2020 року № 12/6066 повідомив позивача про те, що пунктом 4 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року вставнолено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" на 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб станови 1762 гривні. Відповідно до додатку 14 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року військовому званню "підполковник" відповідає тарифний кофіцієнт 0,8. Множення прожиткового мінімуму 1762 грн. на тарифний кофіцієнт 0,8 складає 1410 грн.
Не погоджуючись з відмовою відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів на належне пенсійне забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частина друга статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно з частиною першою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 статті 9 Закону України Закон України від 20.12.1991 року №2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини третьої статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Приписами частини четвертої статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Частиною першою статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року за № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 року №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови Кабінету Міністрів України №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
За попередньої редакцією пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України №704, установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Однак, у лютому 2018 року постановою Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 року №103 до Постанови Кабінету Міністрів України №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України №704 було викладено у новій редакції, а саме: “ 4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14”.
У той же час, згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови Кабінету Міністрів України, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт та відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
На підставі викладеного, суд приходить до висновків, що розрахунки посадового окладу позивача мають проводитись шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Суд звертає увагу на рішення Європейського суду з прав людини по справі "Ольсон проти Швеції", а саме, норма спеціального закону не може розглядатися як право, якщо її не сформульовано з достатньою точністю так, щоб громадянин мав змогу, якщо потрібно, з відповідними рекомендаціями, до певної міри передбачити наслідки своєї поведінки.
Окрім того, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідальність за подолання недоліків законодавства, правових колізій, прогалин, інтерпретаційних сумнівів лежить, в тому числі, і на судових органах, які застосовують та тлумачать закони (рішення у справах "Вєренцов проти України", "Кантоні проти Франції").
Водночас необхідно зазначити, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 квітня 2008 року в справі "Вассерман проти Росії" вказав, що засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути "ефективним" як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством.
Виходячи з наведеного та згідно з усталеною практикою Європейського суду, поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинне бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати людям адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на права осіб (рішення у справах "Олександр Волков проти України", "G.G. та інші проти Болгарії").
Таким чином, наявна колізія у законодавстві повинна тлумачитись на користь особи.
Крім того, Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 за адміністративним позовом ОСОБА1 до Кабінету Міністрів України, треті особи: ОСОБА_2 , Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії, визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, яким, зокрема, в пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” були внесені зміни.
Отже, зміни до пункту 4 постанови №704, внесені п. 6 постанови №103, рішенням суду скасовані та з 29.01.2020 року не можуть застосовуватися.
Таким чином, суд дійшов висновку, що розрахунки посадового окладу позивача мають проводитись шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2018 році, визначений Законом України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” складає 1762,00 грн., а мінімальна заробітна плата – 3723,00 грн. Таким чином, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1861,50 грн.
З урахуванням наведеного вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням, у 2018 році повинен бути 1861,50 грн.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2019 році, визначений Законом України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” складає 1853,00 грн., а мінімальна заробітна плата - 4173,00 грн. Таким чином, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 2086 грн. 50 коп.
З урахуванням наведеного вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням, у 2019 році повинен бути 2086 грн. 50 коп.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2020 році, визначений Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” складає 2102,00 грн., а мінімальна заробітна плата - 4723,00 грн.
Таким чином, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 2361 грн. 50 коп.
З урахуванням наведеного вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням, у 2020 році повинен бути 2361 грн. 50 коп.
Отже, як вбачається з конструктивного аналізу Примітки Додатку 14 та враховуючи розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб і мінімальної заробітної плати у 2018, 2019, 2020 роках, то для коректного визначення окладу позивача за військовим (спеціальним) званням варто застосовувати мінімальний множник, а саме 50% мінімальної заробітної плати - 1861,5 грн. (на 2018 рік), 2086, 5 грн. (на 2019 рік), 2361,5 грн. (на 2020 рік).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо не проведення перерахунку посадового окладу, окладу за військовим званням виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 1 січня 2018, 2019 та 2020 календарного року.
Стосовно застосування тарифного коефіцієнту, встановленого для тарифного розряду, суд зазначає наступне.
Як вбачається з листа від 24.09.2020 року № 12/6066, відповідач повідомив позивача про те, що відповідно до додатку 14 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року військовому званню "підполковник" відповідає тарифний кофіцієнт 0,8.
Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_1 був звільнений з лав Збройних Сил України у військовому званні "майор".
Відповідно до додатку 14 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року військовому званню "майор" відповідає тарифний кофіцієнт 0,76.
Отже, до позивача має бути застосований тарифний кофіцієнт 0,76.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Миколаївського обласного військового комісаріату копію довідки надати особисто позивачу на руки у встановлений законодавством України термін, суд зазначає наступне.
Суд зауважує, що такого обов`язку зазначене вище законодавство для відповідача не встановлює.
Так, положеннями п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно з статтею 63 Закону № 2262-ХІІ встановлений чіткий порядок дій відповідача, як суб`єкта владних повноважень для таких правовідносин.
Пунктом 24 Порядку № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-12 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Крім того з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 не звертався до Миколаївського обласного військового комісаріату з заявою про надання йому довідки у відповідності до Закону України "Про звернення громадян".
Оскільки звернення позивача з позовом направлене на отримання ним у подальшому пенсії в належному розмірі, достатнім і належним способом відновлення порушення такого права є зобов`язання відповідача направити оновлену довідку саме до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов підлягає частковому задоволенню.
У відповідності до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату по ненаданню довідки про новий розмір посадового окладу і окладу за військовим званням до Головного управління Пенсійного фонду України у Ми колаївській області із урахуванням Приміток Додатку № 1,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 1 січня 2018 року.
Зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, з 01 січня 2019 року, з 01 січня 2020 року, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на 01 січня 2019 року, на 01 січня 2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, а саме:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року розмір посадового окладу і окладу за військовим званням із урахуванням Приміток Додатку № 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (1861 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2018 рік” від 7 грудня 2017 р. № 2246-УІІІ станом на 1 січня 2018 р., помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для тарифного розряду по посаді заступника командира авіаційної ескадрилії, та оклада за військове звання “майор”, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (1861 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2018 рік” від 7 грудня 2017 р. № 2246-VIII станом на 1 січня 2018 р., помноженої на коефіцієнт 0,76;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року про розмір посадового окладу і окладу за військовим званням із урахуванням Приміток Додатку № 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (2086 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2019 рік” від 23 листопада 2018 р. № 2629-VІІІ станом на 1 січня 2019 р., помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для тарифного розряду по посаді заступника командира авіаційної ескадрилії, та оклада за військовим званням “майор”, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (2086 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2018 рік” від 7 грудня 2017 р. № 2246-VІІІ станом на 1 січня 2019 р., помноженої на коефіцієнт 0,76;
з 1 січня 2020 року по 31 січня 2020 року про розмір посадового окладу і окладу за військовим званням із урахуванням Приміток Додатку № 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (2361 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2019 рік” від 14 листопада 2019 р. № 294-ІХ станом на 1 січня 2020 р., помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для тарифного розряду .по посаді заступника командира авіаційної ескадрилії та оклада за військовим званням “майор”, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати (2361 грн. 50 коп.), встановленої згідно з ст. 8 Закону України “Про державний бюджет на 2019 рік” від 14 листопада 2019 р. № 294-ІХ станом на 1 січня 2020 р., помноженої на коефіцієнт 0,76.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 840, 80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 11.11.2020 року.
Суддя Г.В. Лебедєва