Рішення № 92825780, 11.11.2020, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
11.11.2020
Номер справи
522/16867/19
Номер документу
92825780
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/16867/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2020 року Приморський районний суд м. Одеси

під головуванням судді Єршової Л.С.,

за участі секретаря судового засідання Радзімовської Р.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Одесі цивільну справу за позовомОдеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Одеський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 35358018, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Генерала Петрова, буд. 22-В, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 4823,87 грн.

Заява обґрунтована тим, що на підставі поданої відповідачем заяви про надання статусу безробітного від 11.04.2018 року, Одеським міським центром зайнятості, відповідно до наказу про надання статусу безробітного від 11.04.2018 року № НТ180411, було надано статус безробітного ОСОБА_1 з 11.04.2018 року. Відповідно до вказаного наказу ОСОБА_1 було призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю з 18.04.2018 року.

Наказом Одеського міського центру зайнятості від 23.07.2019 року № НТ190723 відповідачу було припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з реєстрації як безробітного з 23.07.2019 року, у зв`язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

В той же час, під час здійснення верифікації та моніторингу достовірної інформації, поданої відповідачем до центру зайнятості, на підставі листа Головного управління ПФУ в Одеській області від 16.07.2019 року № 14357/04-2 встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області з 30.05.2017 року, довічно, отримує пенсію за вислугу років.

На виконання службової записки відділу організації працевлаштування населення від 23.07.2019 року № 544, Одеським міським центром зайнятості, проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатом якого було підтверджено факт перебування ОСОБА_1 на обліку в ГУПФУ в Одеській області та отримання пенсії за вислугу років.

01.08.2019 року відповідачу було направлено лист-претензію про відшкодування незаконно отриманих коштів від 01.08.2019 року вих. № 1484/19/16 в розмірі 4823,87 грн., проте ОСОБА_1 суму боргу не повернула.

У зв`язку з викладеним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом та просить його задовольнити.

Ухвалою судді Приморського районного суду м. Одеси Єршової Л.С. від 18.10.2019 року було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовною заявою Одеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (а.с. 30 – 31).

20.12.2019 року від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги не визнає в повному обсязі (а.с. 41 -42).

22.01.2020 року від Одеського міського центру зайнятості до суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої вимоги відповідача викладені у відзиві є безпідставними, необґрунтованими, не відповідають нормам матеріального права та не підтверджені належними доказами. Наполягають на задоволенні позовних вимог. (а.с.47 – 56).

28.01.2020 року від відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив (а.с. 65 – 71).

В судове засідання, призначене на 11.11.2020 року сторони не з`явилися.

Від представника позивача на адресу суду надійшла заява, відповідно до якої просить справу розглянути за відсутністю представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Від відповідача ОСОБА_1 на адресу суду надійшла заява, відповідно до якої позов про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю визнає.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Враховуючи викладене, згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 6 ст. 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2014 року № 90 «Деякі питання державного управління у сфері зайнятості населення» до внесення змін до Законів України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Про зайнятість населення» Служба продовжує виконувати завдання і функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, визначені Законами України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення».

У відповідності до п. п. 1, 18, 19 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» центри зайнятості здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, здійснюють контроль за використанням коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.

Відповідно до Положення про Одеський міський центр зайнятості, затвердженого наказом Одеського обласного центру зайнятості 12.12.2016 р. № 308, Одеський міський центр зайнятості - є державною установою у централізованій системі державних установ державної служби. Центр є неприбутковою державною установою, яка підпорядковується та підзвітна регіональному центру зайнятості та створюється за рушенням Голови Служби.

Судом встановлено, що 11.04.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Одеського міського центру зайнятості з заявою про надання статусу безробітного. В заяві зазначено: «Пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримую». (а.с. 15).

На підставі поданої відповідачем заяви про надання статусу безробітного від 11.04.2018 року, Одеським міським центром зайнятості, відповідно до наказу № НТ180411 від 11.04.2018 року ОСОБА_1 було надано статус безробітного (а.с.16) та наказом №НТ180418 від 18.04.2018 року ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю з 18.04.2018 року (а.с. 17).

Разом з тим, під час здійснення верифікації та моніторингу достовірної інформації, поданої відповідачем до центру зайнятості, на підставі листа Головного управління ПФУ в Одеській області від 16.07.2019 року № 14357/04-2, встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та з 30.05.2017 року, довічно, отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 21).

Відповідно до висновків акту № 116 від 23.07.2019 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та з 30.05.2017 року, довічно, отримує пенсію за вислугу років (згідно листа від 16.07.2019 № 14357/04-02) (а.с. 19 – 20).

Наказом Одеського міського центру зайнятості від 23.07.2019 року № НТ190723 ОСОБА_1 було припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з реєстрації як безробітного з 23.07.2019 року, у зв`язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг (а.с. 18).

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7 і 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, а також з аналогічних підстав, визначених іншими законами, особи, зазначені у частині другій статті 6 цього Закону, особи, зазначені в абзаці третьому частини четвертої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі.

Згідно з п 1 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що зареєстровані безробітні зобов`язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Відповідно до п 8 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.

Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 року за № 60/62, визначено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_1 не повідомила центр зайнятості про те, що під час реєстрації у центрі вона отримувала пенсію за вислугу років, чим було порушено, п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», згідно з яким застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

01.08.219 року Одеським міським центром зайнятості на адресу відповідача було направлено претензію № 1484/19/06 про відшкодування незаконно отриманих коштів в розмірі 4823,87 грн. (а.с. 22- 23).

Відповідно до довідки № 92 від 24.09.2019 року станом на 24.09.2019 року на балансі Одеського міського центру зайнятості обліковується заборгованість по КЕКВ 2710,50 «Допомога по безробіттю» за ОСОБА_1 в сумі 4823,87 грн. (а.с. 24), тобто в добровільному порядку ОСОБА_1 заборгованість погашена не була.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи вищевказані норми, та встановлені обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем під час подання заяви про надання статусу безробітного було подано недостовірні дані щодо своєї зайнятості, на підставі яких відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги Одеського міського центру зайнятості є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 43 - 45 Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 22, 31, 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст.ст. 1212 ЦК України, ст.ст. 4, 13, 19, 76-81, 141, 206, 258, 259, 263-265, 267, 274, 279, 354 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Одеського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Одеського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 35358018, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Генерала Петрова, буд. 22-В) суму заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 4823,87 (чотири тисячі вісімсот двадцять три грн. 87 коп.) гривень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Суддя Л.С. Єршова