Рішення № 92806716, 12.11.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2020
Номер справи
620/3853/20
Номер документу
92806716
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2020 року м. Чернігів Справа № 620/3853/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

У С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі - ГУ ДПС у Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відповідача від 07.07.2020 № 00002020505 та № 00002030505, якими застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій до позивача за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в розмірі по 17000,00 грн, кожним.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч визначених у ліцензіях, на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, кінцевої дати її дії застосував до нього штраф.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

У встановлений судом строк представником відповідача надано відзив на позов, в якому останній просить відмовити ФОП ОСОБА_1 в задоволенні позову та зазначає, що за результатами проведення фактичної перевірки стосовно дотримання суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій кафетерію, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та належить позивачу, складено акт перевірки від 16.06.2020 № 0135/25/08/ НОМЕР_1 /РРО, яким встановлено порушення вимог ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», зокрема факт реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. На підставі вказаного акту перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення від 07.07.2020 № 00002020505 та № 00002030505, якими застосовано до позивача суму штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн, кожним за порушення ст. 15 вказаного вище Закону. Як наслідок ГУ ДПС у Чернігівській області діяло у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними та такими, що скасуванню не підлягають.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій остання зазначає аналогічні обставини, викладені в позові.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Позивач з 13.03.2017 є фізичною особою-підприємцем (а.с.29-31) та в межах своєї діяльності останньою отримано ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами (кафетерій, за адресою АДРЕСА_1 ) в строк з 06.04.2019 по 06.04.2020, кожна (а.с.11-12).

На підставі наказу від 15.06.2020 № 813 (а.с.26) та направлень на перевірку від 15.06.2020 № 932, № 933 посадовими особами ГУ ДПС у Чернігівській області проведено фактичну перевірку кафетерію, що належить позивачу, розташованого за адресою АДРЕСА_1 , за результатами якої складено акт фактичної перевірки за дотриманням суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 16.06.2020 № 0135/25/08/ НОМЕР_1 /РРО (надалі - акт перевірки) (а.с.24-25), який позивачем не підписано та від отримання якого остання відмовилась.

Вказаною перевіркою встановлено порушення вимог Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», зокрема факт реалізації тютюнових виробів (чек № 6125 об 10 год. 50 хв. дві пачки цигарок «Марвел» демі 6 по ціні 40,50 грн на загальну суму розрахунку 81,00 грн, згідно чеку № 6127 від 06.04.2020 об 15 год. 00 хв. - дві пляшки пива «Бочкове» 1,150 л по ціні 38,00 грн, згідно чека № 6128 горілку «Медофф оригінал еліт експорт 0,2 л 38% по ціні 48,00 грн») без наявності відповідних ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Вказані обставини встановлені згідно з електронними звітами, що надходять на сервери Державної податкової служби України.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки позивачем 26.06.2020 подано заперечення (а.с.22), які визнані ГУ ДПС у Чернігівській області не достатньо обґрунтованими (а.с.20-21).

На підставі акту перевірки ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 07.07.2020:

№ 00002020505, яким застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн за порушення ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (а.с.7);

№ 00002030505, яким застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн за порушення ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (а.с.9).

Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивачем 15.07.2020 подано скаргу (а.с.17-19), однак Державною податковою службою України рішенням про результати розгляду скарги від 02.09.2020 № 26813/6/99-00-06-02-06-06 оскаржувані податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення (а.с.13-15).

Вважаючи податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Чернігівській області протиправними, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 251 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-ІV (далі - ЦК України) строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Статтею 252 ЦК України встановлено, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами.

Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Закон України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (надалі також - Закон) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.

Відповідно до ч. 1 статті 16 Закону контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України встановлено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Відповідно до п.п.75.1.3 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Статтею 1 Закону встановлено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до ст. 15 Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в податковому органі, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання.

Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством.

Частиною першою статті 17 Закону встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:

оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень (абз. 4 ч. 2 ст. 17 Закону).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що суб`єкт господарювання, маючи на меті здійснювати роздрібний продаж певних видів алкогольних та тютюнових виробів, зобов`язаний отримати відповідні ліцензії, які оформлені на бланках із наявними в таких відомостях, зокрема терміну її дії.

Законодавець в Цивільному Кодексі України виокремлює як поняття «строку» так і «терміну», які не є тотожними.

Під терміном слід розуміти певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно із наведеними положеннями Закону вживається поняття «термін дії ліцензії» на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами яка видається повноваженим органом на один рік. При цьому, на бланку ліцензії, на лицьовому боці зазначається, серед іншого її термін дії.

Як встановлено судом, позивач отримав ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, терміном дії з 06.04.2019 до 06.04.2020, кожна (а.с.11-12).

Отже терміни дії даних ліцензій особисто встановлені повноважним органом шляхом визначення конкретного календарного дня її початку та закінчення. При цьому дата закінчення поєднана з прийменником «до», у зв`язку з чим така прийменникова конструкція в українській мові прямо вказує на зазначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь.

Вказана позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, зокрема у постановах від 13.06.2018 по справі № 815/1298/17 та від 14.08.2018 по справі № 803/1387/17, які, в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

З урахуванням наведеного самостійного зазначення податковим органом в ліцензіях кінцевої дати дії «до 06.04.2020» та положень Цивільного кодексу України, суд дійшов висновку, що позивачем не допущено порушень вимог Закону під час здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами в останній день чинності ліцензій.

Враховуючи вищевикладене, позивачем спростовано встановлені актом перевірки порушення щодо здійснення ФОП ОСОБА_1 роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами у період відсутності відповідних ліцензій, як наслідок оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов ФОП ОСОБА_1 необхідно задовольнити в повному обсязі.

У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Чернігівській області на користь позивача підлягають стягненню здійснені документально підтверджені судові витрати в розмірі 840,80 грн.

Керуючись статтями 168, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області від 07.07.2020 № 00002020505 та № 00002030505, якими застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій до позивача за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в розмірі по 17000,00 грн, кожним.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу"Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966).

Повний текст рішення суду складено 12.11.2020.

Суддя О.М. Тихоненко