Рішення № 92799949, 06.11.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2020
Номер справи
580/2190/20
Номер документу
92799949
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2020 року справа № 580/2190/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо призначення пенсії за віком без врахування вже наявного страхового стажу за період з 22.08.2009 по 01.02.2020;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком за період з 22.08.2009 по 01.02.2020;

- стягнути з відповідача компенсацію втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 22.08.2009 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком. При призначенні позивачу пенсії відповідачем не було враховано страховий стаж за період з 01.07.2000 по 31.12.2003. 04.03.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування до стажу періоду здійснення підприємницької діяльності з 01.07.2000 по 31.12.2003. Відповідач здійснив з 01.02.2020 перерахунок пенсії позивача з урахуванням періоду здійснення позивачем підприємницької діяльності з 01.07.2000 по 31.12.2003. Оскільки відповідачем було враховано період здійснення ним підприємницької діяльності, позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії за минулі періоди, а саме з 22.08.2009 по 01.02.2020.

Відповідач проти позову заперечив. 20.07.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії позивачу був зарахований весь наявний стаж, а саме: період навчання з 02.01.1969 по 30.12.1969 – 11 місяців 29 днів; період роботи з 15.01.1970 по 21.09.1992 – 22 роки 8 місяців 7 днів; період здійснення підприємницької діяльності з 22.09.1992 по 01.05.1993 – 9 місяців 10 днів; період здійснення підприємницької діяльності з 02.05.1993 по 30.06.2000 – 7 років 1 місяць 29 днів.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, в редакції, чинній на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії, було передбачено, що період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, у т.ч. за спрощеною системою оподаткування, з 01.07.2000 підтверджується даними персоніфікованого обліку за інформацією відділу персоніфікованого обліку органу Пенсійного фонду. На запит №180 від 09.09.2009 до відділу персоніфікованого обліку інформаційних систем та мереж сформована довідка з бази даних реєстру застрахованих осіб за формою ОК-5, згідно якої дані за 2000-2009 роки в системі персоніфікованого обліку відсутні.

Постановою Кабінету Міністрів України №793 від 03.10.2018 до пункту 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993, були внесені зміни, згідно яких для призначення пенсії періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, у т.ч. із застосуванням фіксованого податку, з 01.01.1998 по 31.12.2003 зараховуються до трудового стажу фізичних осіб-підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи, як суб`єкта підприємницької діяльності.

Правовідносини щодо перерахунку пенсії носять заявницький характер і виникають лише після подання пенсіонером заяви з усіма необхідними документами. До моменту звернення з відповідною заявою та документами у органу Пенсійного фонду України не виникає юридичного обов`язку щодо здійснення такого перерахунку.

На підставі поданої позивачем заяви №367/161 від 06.02.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням періоду провадження підприємницької діяльності з 01.07.2000 до 31.12.2003.

З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

28.07.2020 позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив доводи, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.

Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області виготовлений витяг №01-17/55 від 07.09.2009 з розпорядження представника Президента України №129 від 17.09.1992, згідно з яким позивачу ОСОБА_1 був наданий дозвіл на проведення підприємницької діяльності без створення юридичної особи.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В01 №353096 позивач 09.01.1996 зареєстрований як фізична особа-підприємець.

07.09.2009 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви додав: трудову книжку; довідку про трудовий стаж; копію паспорта та ідентифікаційного коду; свідоцтво про навчання; довідки про заробітну плату; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця.

Згідно листа відділу ПОІСМ Управління ПФУ в Жашківському районі від 09.09.2009, направленому заступнику начальника-начальнику відділу з призначення пенсій Управління ПФУ в Жашківському районі, дані за 2000-2009 роки по запиту №180 від 09.09.2009 відділу з призначення пенсії, для отримання довідки форми ОК-5 на ОСОБА_2 відсутні.

З наявного в пенсійній справі позивача розрахунку стажу вбачається, що при призначенні позивачу пенсії до його стажу було враховано: період навчання з 02.01.1969 по 30.12.1969 – 11 місяців 29 днів; період роботи з 15.01.1970 по 21.09.1992 – 22 роки 8 місяців 7 днів; період здійснення підприємницької діяльності з 22.09.1992 по 01.05.1993 – 9 місяців 10 днів; період здійснення підприємницької діяльності з 02.05.1993 по 30.06.2000 – 7 років 1 місяць 29 днів. Період провадження позивачем підприємницької діяльності з 01.07.2000 по 31.12.2003 до стажу не був зарахований.

Постановою Кабінету Міністрів України №793 від 03.10.2018 до пункту 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993, були внесені зміни, згідно яких для призначення пенсії періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, у т.ч. із застосуванням фіксованого податку, з 01.01.1998 по 31.12.2003 зараховуються до трудового стажу фізичних осіб-підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи, як суб`єкта підприємницької діяльності.

Згідно листа Головного управління ДПС у Черкаській області №418/23-00-52-5222 від 04.02.2020 позивач 01.01.2000 по 31.12.2003 перебував на спрощеній системі оподаткування відповідно до указу Президента України №727/98 від 03.07.1998 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб`єктів малого підприємництва».

06.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії.

З листа відповідача №728-361/Г-02/8-2300/20 від 18.03.2020 вбачається, що відповідно до поданої позивачем заяви від 06.02.2020 та листа №418/23-00-52-5222 від 04.02.2020 було проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням періоду провадження підприємницької діяльності з 01.07.2000 по 31.12.2003.

Вважаючи, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням з урахуванням періоду провадження підприємницької діяльності з 01.07.2000 по 31.12.2003 з моменту призначення пенсії, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003. (далі – Закон №1058).

Згідно частини 1 статті 26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Частиною 1 статті 24 Закону №1058 визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно частини 4 статті 24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". (далі – Порядок №22-1).

Згідно підпункту «б» пункту 7 Порядку №22-1 (в редакції, чинній на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії 07.09.2009) період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, у тому числі за спрощеною системою оподаткування, з 01.07.2000 підтверджується даними персоніфікованого обліку за інформацією відділу персоніфікованого обліку органу Пенсійного фонду.

Судом встановлено, що згідно даних персоніфікованого обліку за інформацією відділу персоніфікованого обліку органу Пенсійного фонду за 2000-2003 роки дані для отримання довідки форми ОК-5 на позивача відсутні.

З довідки форми ОК-5 від 22.03.2019 вбачається, що відомості щодо персональних даних про застраховану особу-позивача щодо сплати страхових внесків за 2000-2003 роки відсутні.

Таким чином, на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії підстави для зарахування йому до стажу періоду здійснення ним підприємницької діяльності з 01.07.2000 по 31.12.2003 були відсутні.

В подальшому постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» №793 від 03.10.2018 до пункту 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993, були внесені зміни, згідно яких для призначення пенсії періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, у т.ч. із застосуванням фіксованого податку, з 01.01.1998 по 31.12.2003 зараховуються до трудового стажу фізичних осіб-підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи, як суб`єкта підприємницької діяльності.

Отже, право на звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням стажу здійснення ним підприємницької діяльності з 01.07.2000 по 31.12.2003 виникло у позивача після набрання чинності 05.10.2018 постановою Кабінету Міністрів України №793 від 03.10.2018.

Згідно частини 1 статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно частини 4 статті 45 Закону №1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Пунктом 1.5 Порядку №22-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.

Відповідно до пункту 1.7 Порядку №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Таким чином, згідно вказаних норм, передумовою для здійснення перерахунку пенсії є подання пенсіонером до органу Пенсійного фонду України заяви для здійснення такого перерахунку.

Судом встановлено, що після набрання чинності 05.10.2018 постановою Кабінету Міністрів України №793 від 03.10.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою від 06.02.2020 про перерахунок пенсії. Відповідач відповідно до поданої позивачем заяви від 06.02.2020 та листа №418/23-00-52-5222 від 04.02.2020 здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням періоду провадження підприємницької діяльності з 01.07.2000 по 31.12.2003.

З огляду на зазначене доводи про наявність у нього права на перерахунок пенсії з 22.08.2009 є необгрунтованими.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

У зв`язку із відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий суддя А.В. Руденко