
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2020 р. № 520/12311/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області від 14.07.2020 №0074095606 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно з яким позивачу нараховано штраф за період з 11.02.2014 до 12.01.2015 в розмірі 10% від суми простроченого платежу в сумі 352,82 гривень, за період з 16.02.2015 до 19.08.2019 в розмірі 20% від суми простроченого платежу в сумі 2638,25 гривень та пеню в сумі 1188,12 гривень. Загальна сума склала 4185,19 гривень.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржуване рішення відповідача є незаконним та прийнятим без дотримання вимог чинного законодавства.
Ухвалою суду від 16.09.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 19.10.2020 надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що при прийнятті спірного рішення діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
29.07.2020 позивачем було отримано рішення ГУ ДПС у Харківській області від 14.07.2020 №0074095606 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно з яким позивачу нараховано штраф за період з 11.02.2014 до 12.01.2015 в розмірі 10% від суми простроченого платежу в сумі 352,82 гривень, за період з 16.02.2015 до 19.08.2019 в розмірі 20% від суми простроченого платежу в сумі 2638,25 гривень та пеню в сумі 1188,12 гривень. Загальна сума - 4185,19 гривень. З вказаним рішенням також надіслано розрахунок штрафних санкцій.
Позивачем у позовній заяві зазначено, що 05.05.2017 він з метою з`ясування стану розрахунків по ЄСВ на 01.10.2013 звернувся з заявою до Шевченківського об`єднаного управління пенсійного фонду України в м. Харкові.
13.05.2017 позивачем було отримано відповідь на вказану заяву, в якій Шевченківське об`єднане управління пенсійного фонду України в м. Харкові повідомило, що станом на 30.09.2013 у позивача виникла переплата зі сплати ЄСВ за фізичну особу-підприємця в сумі 812,17 грн.
На підставі отриманої відповіді 01.06.2017 позивач звернувся з заявою до ГУ ДФС у Харківській області з проханням провести перевірку по нарахуванню ЄСВ та скасувати безпідставні подвійні нарахування ЄСВ за 2013 рік. До заяви було додано відповідь Шевченківського об`єднаного управління пенсійного фонду України в м. Харкові, проте відповіді на вказану вище заяву позивач не отримував.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Спеціальним Законом України, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов`язкове соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VІ (далі - Закон №2464) із змінами та доповненнями.
Згідно з статтею 1 Закону №2464 єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування (далі - ЄСВ) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
На підставі Закону України №2464 розроблено Інструкцію про нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція №449) та визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску, нарахування фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів та Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування, який затверджений Наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 №435, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 №460/26905 (далі - Порядок № 435).
Згідно з п. 16 розділу II Порядку №435 відповідальним за правильність та достовірність заповнення звіту є страхувальник.
Платниками єдиного внеску є, зокрема: фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, згідно підпункт 3 пункту 1 розділу II Інструкції №449.
Відповідно до п. 1 розділу IV Інструкції №449 єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов`язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум. Єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати. Єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюється в натуральній формі.
Згідно із ч. 2 ст. 25 Закону №2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею та відповідно до ч. 3 даної статті суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно пп. 4 п. 2 розділу IV Інструкції №449 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Адміністрування єдиного соціального внеску здійснюється органами доходів і зборів з 01.10.2013.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов`язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною 12 статті 9 Закону №2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до абз. 3 пункту 1 частини 1 ст. 4 Закону №2464 платниками ЄСВ є ФОП, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
З 01.01.2017 відповідно до Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» набрали чинності зміни, зокрема, в порядку нарахування, обчислення єдиного внеску.
Відповідно п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом, та не менше за розмір мінімального страхового внеску.
Мінімальний страховий внесок - це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця, відповідно п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відповідно п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» максимальна база величини нарахування єдиного внеску - це максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти п`яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.
З 01 січня 2018 року Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у п. 2 частини 1 ст. 7 Закону №2464 для бази нарахування єдиного внеску змінено період (рік на квартал).
Згідно ч. 5 ст. 8 Закону №2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки, визначеної ст. 7 Закону бази нарахування єдиного внеску.
Суд вважає за необхідне привести розрахунок з нарахування та сплати ЄСВ за період з 01.01.2013 до 31.12.2019.
Відповідно до банківських квитанцій за 2013 рік позивачем сплачено: 12.02.2013 – 400,00 грн, 18.03.2013 – 400,00 грн, 16.04.2013 – 400,00 грн, 21.05.2013 – 400,00 грн, 18.06.2013 – 400,00 грн, 09.07.2013 – 1200,00 грн, 17.10.2013 – 400,00 грн, 07.11 2013 – 400,00 грн, 17.12.2013 – 1668,00 грн ( за 11 та 12 місяці 2013р. та 1 і 2 місяці 2014р).
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» мінімальна заробітна плата у місячному розмірі становить: з 1 січня - 1147 гривень, з 1 грудня - 1218 гривень.
Розмір мінімальної суми ЄСВ на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» чинного на час виникнення зобов`язань для ФОП становить 34,7% від розміру мінімальної заробітної плати.
Таким чином з 01.01.2013 до 01.12.2013 мінімальна сума ЄСВ становить 398,01 грн = 1147,00*34.7%.
На 21.04.2013 (І квартал 2013р.) повинно бути нараховано та сплачено – 398,01*3 = 1194,03 грн, позивачем сплачено 1200,00 грн = 400,00*3, тобто переплата становить 5,97 грн = 1200,00 – 1194,03.
На 21.07.2013 повинно бути сплачено 398,01*6 = 2388,06 грн (з урахуванням 1-го кварталу), мною сплачено 3200.00 грн. = 1200.00(1 кв.)+400.00+400,00-1200.00. тобто переплата становить 811,94 грн. = 3200.00-2388.06.
На 21.10.2013р. повинно бути сплачено 398.01*9=3582.09 грн. (з урахуванням І1-х кварталів), позивачем сплачено 3600,00 грн = 3200,00-400,00, тобто переплата становить 17,91 грн = 3600,00 – 3582,09.
На 21.01.2014 повинно бути сплачено 3582,09+398,01*2-422,65 = 4800,76 грн (з урахуванням ІІ-х кварталів, за весь 2013р.), позивачем сплачено 5668,00 грн = 3600,00+400,00+1668,00, тобто переплата за 2013 рік становить 867,24 грн = 5668,00-4800,76.
Відповідно до банківських квитанцій за 2014 рік позивачем сплачено: 18.04.2014 – 425,00, 19.04.2014 – 425,00, 19.05.2014 – 425,00, 11.07.2014 – 425,00, 15.09.2014 – 425,00, 08.10.2014 – 425,00, 18.10.2014 - 1275,00, 12.01.2015 – 425,00.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» мінімальна заробітна плата у місячному розмірі становить 1218,00 грн.
Мінімальна сума ЄСВ становить 422,65 грн = 1218,00*34,7%.
На 21.04.2014 повинно бути сплачено – 422,65*3=1267,95 грн, позивачем сплачено 1717,24 грн=867,24-425,00+425,00, тобто переплата становить 449,29 грн = 1717,24-1267,95.
На 21.07.2014 повинно бути сплачено 2535,90 грн (з урахуванням І-го кварталу), позивачем сплачено 2567,24 грн = 1717,24+425,00+425,00, тобто переплата становить 31,34 грн = 2567,24 – 2535,95.
На 21.10.2014 повинно бути сплачено 3803,85 (з урахуванням ІІ-х кварталів), позивачем сплачено 4692,24 грн = 2567,24+425,00+425,00-1275,00, тобто переплата становить 888,39 грн = 4692,24-3803,85.
На 21.01.2015 повинно бути сплачено 5071,80 грн (з урахуванням ІІІ-х кварталів, за весь 2014р.), позивачем сплачено 5117,24 грн = 4692,24+425,00, тобто переплата за 2014 рік становить 45,44 грн = 5117,24-5071,80.
Відповідно до банківських квитанцій за 2015 рік позивачем сплачено: 14.02.2015 – 425,00, 05.03.2015 – 425,00, 08.04.2015 – 425,00, 15.05.2015 – 425,00, 19.05.2015 – 425,00, 09.06.2015 - 425,00, 17.07.2015 - 425,00, 13.08.2015 – 422,65, 18.09.2015 - 425,00, 20.10.2015 – 423,00, 19.11.2015 - 425,00, 19.12.2015 – 425,00, 19.01.2016 – 425,00.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» мінімальна заробітна плата у місячному розмірі становить: з 1 січня - 1218,00 грн, з 1 вересня - 1378,00 грн.
Мінімальна сума ЄСВ становить: з 1 січня 422,65 грн = 1218,00*34,7%. з 1 вересня - 478,17 грн – 1378,00*34,7%.
На 21.04.2015 повинно бути сплачено – 422,65*3=1267,95 грн, позивачем сплачено 425,00*3+45,44 (переплата за 2014р.)=1320,44 грн, тобто переплата становить 52,49 грн=1320,44-1267,95.
На 21.07.2015 повинно бути сплачено 2535,90 грн (з урахуванням І-го кварталу), мною сплачено 3020,44 грн = 1320,44+425,00*4, тобто переплата становить 484,54 грн = 3020,44- 2535,95.
На 21.10.2015 повинно бути сплачено 3859,37 (з урахуванням ІІ-х кварталів), позивачем сплачено 4291,09 грн = 3020,44+422,65+425,00+423,00, тобто переплата становить 431,72 грн = 4291,09-3859,37.
На 21.01.2016 повинно бути сплачено 5293,88 грн (з урахуванням ІІІ-х кварталів, за весь 2015р.), позивачем сплачено 5566,09 грн = 4291,09+425,00*3, тобто переплата за 2015 рік становить 272,21 грн = 5566,09-5293,88.
Відповідно до банківських квитанцій за 2016 рік позивачем сплачено: 18.02.2016 - 305,00, 17.03.2016 - 305,00, 15.04.2016 - 305,00, 11.05.2016 - 320,00, 17.06.2016 - 320,00, 11.07.2016 – 320,00, 19.08.2016 - 320,00, 19.09.2016 – 320,00, 18.10.2016 - 320,00, 17.11.2016 - 320,00, 19.12.2016 - 348,00.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» мінімальна заробітна плата у місячному розмірі становить: з 1 січня - 1378,00 грн, з 1 травня - 1450,00 грн, з 1 грудня - 1600,00 грн.
Розмір мінімальної суми ЄСВ на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» чинного на час виникнення зобов`язань для ФОП становить 22% від розміру мінімальної заробітної плати.
Мінімальна сума ЄСВ становить: з 1 січня - 303,16 грн = 1378,00*22%, з 1 травня - 319,00 грн = 1450,00*22%, з 1 грудня - 352,00 грн = 1600,00*22%.
На 21.04.2016 повинно бути сплачено – 303,16*3=909,48 грн, позивачем сплачено 1187,21 грн=305,00*3+272,21, тобто переплата становить 277,73 грн=1187,21-909,48.
На 21.07.2016 повинно бути сплачено 1850,64 грн (з урахуванням І-го кварталу), позивачем сплачено 2147,21 грн = 1187,21+320,00*3, тобто переплата становить 296,57 грн = 2147.21-1850,64.
На 21.10.2016 повинно бути сплачено 2807,64 (з урахуванням ІІ-х кварталів), позивачем сплачено 3107,21 грн. = 2147,21 +320,00*3, тобто переплата становить 299,57 грн = 3107,21-2807,64.
На 21.01.2017 повинно бути сплачено 3797,64 грн (з урахуванням ІІІ-х кварталів, за весь 2016р.), позивачем сплачено 3775,21 грн = 3107,21+320,00+348,00. Саме з 21.01.2017 вперше з`являється заборгованість зі сплати ЄСВ в сумі 22,43 грн = 3797,64-3775,21.
Відповідно до банківських квитанцій за 2017 році позивачем сплачено: 17.03.2017 – 704,00 грн, 29.03.2017 - 704,00 грн, 05.05.2017 - 704,00 грн, 20.06.2017 - 230,88 грн (на підставі вимоги про сплату боргу від 31.03.2017 №Ф-3478-25), 17.07.2017 - 2112,00 грн, 18.10.2017 – 152,00 грн, 18.10.2017 - 2150,00 грн, 16.11.2017 - 704,00 грн, 18.12.2017 - 704,00 грн, 17.01.2018 - 704,00 грн.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» мінімальна заробітна плата у місячному розмірі становить: з 1 січня – 3200,00 грн.
Мінімальна сума ЄСВ у 2017 році становить: 704,00 грн = 3200,00*22%.
За 2017 рік до 21.01.2018 позивач повинен був сплатити 8448,00 грн = 704,00*12, та борг в сумі 22,43 грн, позивачем сплачено 8868,88 грн. тобто знову виникла переплата в розмірі 398,45 грн = 8868,88-8448,00-22,43.
Відповідно до банківських квитанцій за 2018 рік позивачем сплачено: 17.02.2018 – 827,25 грн, 18,04.2018 – 1638,12 грн, 18.06.2018 - 819,06 грн, 27.06.2018 – 819,06 грн, 17.07.2018 – 819,06 грн, 16.08.2018 - 819,06 грн, 06.09.2018 – 819,06 грн, 16.10.2018 – 819,06 грн, 19.11.2018 – 819,06 грн, 17.12.2018 - 819,06 грн, 17.01.2019 - 819,06 грн.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» мінімальна заробітна плата у місячному розмірі становить: з 1 січня – 3723,00 грн.
Мінімальна сума ЄСВ у 2018 році становить: 819,06 грн = 3723,00*22%.
На 21.04.2018 повинно бути сплачено - 819,06*3=2457,18 грн, позивачем сплачено 827,25+1638,12 = 2465,37 грн, тобто переплата становить 8,19 грн=2465,37-2457,18. Переплату за 2017 рік в розмірі 398,45 грн зараз не може бути нараховано, бо вона повинна бути врахована при нарахуванні штрафу та пені за несвоєчасну сплату 22,43 грн на початок 2017 року.
На 21.07.2018 повинно бути сплачено 4914,36 грн (з урахуванням І-го кварталу), позивачем сплачено 4922,24 грн = 2465,37+819,06*3, тобто переплата становить 7,88 грн = 4922,24-4914,36.
На 21.10.2018 повинно бути сплачено 7371,54 (з урахуванням ІІ-х кварталів), позивачем сплачено 7379,42 грн = 4922,24+819,06*3, тобто переплата становить 7,88 грн. = 7379,42-7371,54.
На 21.01.2019 повинно бути сплачено 9828,72 грн (з урахуванням ІІІ-х кварталів, за весь 2018р.), позивачем сплачено 9836,60 грн. = 7379,42+819,06*3, тобто переплата за 2018 рік становить 7,88 грн. = 9836,60-9828,72.
Відповідно до банківських квитанцій за 2019 рік позивачем сплачено: 18.02.2019 - 918,06 грн, 18.03.2019 - 918,06 грн, 03.04.2019 - 918,06 грн, 02.05.2019 – 918,06 грн, 07.06.2019 – 918,06 грн, 18.08.2019р. – 918,06 грн, 18.08.2019 – 918,06 грн, 19.08.2019 - 1018,06 грн.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» мінімальна заробітна плата у місячному розмірі становить: з 1 січня - 4173,00 грн.
Мінімальна сума ЄСВ у 2019 році становить: 918,06 грн = 4173,00*22%,
На 21.04.2019 повинно бути сплачено - 918,06*3=2754,18 грн, позивачем сплачено 918,06*3+7,88 (переплата за 2018р.)=2762,06 грн, тобто переплата становить 7,88 грн=2762,06-2754,18.
На 21.07.2019 повинно бути сплачено 918,06*6=5508,36 грн (з урахуванням І-го кварталу), позивачем сплачено 5516,24 грн = 2762,06+918,06*3, тобто переплата становить 7,88 грн = 5516,24-5508,36.
Гранична дата наступного платежу 20.10.2019.
На 19.08.2019 (дата припинення розрахунку штрафу та пені) позивачем сплачено 8370,96 грн=5516,24+918,06+918,06+1018,06.
Наведений розрахунок свідчить про безпідставне застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, за період з 11.02.2014 до 12.01.2015 в розмірі 10% від суми простроченого платежу в сумі 352,82 гривень, за період з 16.02.2015 до 19.08.2019 в розмірі 20% від суми простроченого платежу в сумі 2638,25 гривень та пеню в сумі 1188,12 гривень. Загальна сума склала 4185,19 гривень, і як наслідок незаконність прийнятого відповідачем рішення від 14.07.2020 №0074095606.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 43143704) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області від 14.07.2020 №0074095606 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (ЄДРПОУ 43143704).
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов