
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2020 р. № 520/11359/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Шляхової О.М., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Харківській області, що полягає у неприйнятті рішення про списання недоїмки, штрафних санкцій, пені;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області прийняти рішення про списання ОСОБА_1 недоїмки, штрафів та пені із єдиного внеску за період з 01.01.2017 до 03.06.2020;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 15 липня 2020 року ОСОБА_1 подано до Київського управління Головного управління ДПС у Харківській області заяву від 15.07.2020 про списання несплаченої суми недоїмки за період з 01.01.2017 до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" від 13 травня 2020 року № 592-IХ, нараховану йому як платнику єдиного внеску, а також штрафи та пеню нараховані на ці суми недоїмки. Головне управління ДПС у Харківській області листом №14625/ФОП/20-40-57-06-20 від 07.08.2020 повідомило, що у Головного управління ДПС у Харківській області відсутні підстави для списання заборгованості по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в інтегрованій картці платника, оскільки не дотримані вимоги Закону України №592 та самостійно нараховані суми єдиного внеску відповідно до наданих звітів за період 2017-2018 років. Позивач вважаючи бездіяльність ГУ ДПС у Харківській області, що полягає у неприйнятті рішення про списання недоїмки, штрафних санкцій, пені, протиправною, звернувся до суду за захистом своїх прав.
По справі відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Київському управлінні ГУ ДПС у Харківській області як фізична особа - підприємець з 11.07.2006 по 08.07.2020 здійснював підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування. Позивачем самостійно подані звіти про суми нарахованого соціального внеску за 2017-2018 роки та податкові декларації про майновий стан та доходи. Єдиного соціального внеску нараховано за наступні періоди: 2017 рік від 02.02.2018, сума нарахованого внеску складає 8448 грн; 2018 рік від 04.02.2019, сума нарахованого внеску складає 9828,72 грн., тобто 18276,72 грн. Позивачем від 05.07.2020 подано заяву щодо списання заборгованості по єдиному соціальному внеску для ФОП. ОСОБА_1 не дотримані вимоги Закону України №592 та самостійно зазначено суму доходу, на яку нараховано сума єдиного соціального внеску відповідно до наданих звітів за 2017-2018 років, які підлягають обов`язковій сплаті. Окрім того, з огляду на викладене, Позивачем були порушенні строки сплати єдиного соціального внеску котрі самостійно нараховані, перша сплата відбулась в 2019 році, (підтверджується ІКП ), в розмірі 13700 грн, у зв`язку з тим, що платником податку порушено терміни сплати єдиного внеску, відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VI. Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 1 ст. 25 Закону № 2464). Сума штрафний санкцій та пені за несвоєчасну сплату склала 3496,36 грн. Крім того, повідомив, що сплачені суми з ЄСВ зараховані в пенсійний фонд і буде зараховано до пенсійного стажу. А тому, на думку відповідача в діях контролюючого органу відсутня протиправність, відтак прав позивача не порушено.
Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 07.07.2006 року зареєстрований, як фізична особа-підприємець Департаментом реєстрації Харківської міської ради, що підтверджується ідентифікаційними даними.
Як пояснив позивач, за інформацією наявною в його електронному кабінеті станом на 03.06.2020 у нього виникла недоїмка з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 03.06.2020 у розмірі 18266,95 гри та пеня у розмірі 3496,36 грн.
15 липня 2020 року ОСОБА_1 подано до Київського управління Головного управління ДПС у Харківській області заяву про списання несплаченої суми недоїмки за період з 01.01.2017 до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" від 13 травня 2020 року № 592-IХ, нараховану йому як платнику єдиного внеску, а також штрафи та пеню нараховані на ці суми недоїмки.
Листом від 07.08.2020 №14625/ФОП/20-40-57-06-20 Головне управління ДПС у Харківській області повідомило, що у Головного управління ДПС у Харківській області відсутні підстави для списання заборгованості по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в інтегрованій картці платника, оскільки не дотримані вимоги Закону України №592 та самостійно нараховані суми єдиного внеску відповідно до наданих звітів за період 2017-2018 років.
Позивач вважаючи бездіяльність ГУ ДПС у Харківській області, що полягає у неприйнятті рішення про списання недоїмки, штрафних санкцій, пені, протиправною, звернувся з даним позовом до суду.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати визначає Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску за загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
За правилами п. 9-15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", який внесений Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" від 13 травня 2020 року № 592-ІХ, підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників", а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників": а) платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників". Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.
Відповідно даних електронного кабінету позивача станом на 03.06.2020 загальна сума заборгованості за єдиним внеском становить 21763,31 грн, з яких: сума недоїмки за 2018 рік становить 2436,28 грн, сума пені за 2017-2018 роки становить 3496,36 грн, сума недоїмки за 2019 рік становить 11016,72 грн, сума недоїмки за 2020 рік становить 2078,12 грн, сума штрафних санкцій за період з 01.01.2017 по 03.06.2020 становить 2735,83 грн.
Згідно податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, 2020 рік записи в графі 10 (загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу) не значаться, що свідчить про відсутність доходу у період з 01.01.2017 по 08.07.2020.
Вищевказані декларації отримані відповідачем, що підтверджуються квитанціями, які отримані контролюючим органом 02.02.2018, 25.01.2019, 09.07.2020, 09.07.2020.
08 липня 2020 року після набрання чинності Законом України №592, позивачем подано державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення підприємницької діяльності, номер запису:24800060004063805.
З урахуванням викладеного вище, суд доходить висновку, що позивачем дотримано термін 90 календарних днів з 3 червня 2020 року, передбачений пунктом 915 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" від 13 травня 2020 року №592-ІХ для подання заяви про списання несплаченої суми недоїмки.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність та сплачувати до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 звіт до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за основним місцем взяття на облік як платника єдиного внеску в органах доходів і зборів у тому числі засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації ЕЦП відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством;
Позивачем на виконання покладеного на нього обов`язку щодо подання звіту до органів доходів і зборів, направлено засобами електронного зв`язку звітність про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 та 2020 роки, що підтверджується квитанціями наявними в матеріалах справи.
Звітність про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого внеску за 2017 рік подана позивачем до органів податків і зборів та прийнята контролюючим органом 02.02.2018, що підтверджується квитанцією наявною в матеріалах справи.
Згідно з п.2 ч.1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується для фізичних осіб-підприємців (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. У відповідності до пункту 5, частини 1, статті 1 Закону мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Так, у графі 3 "сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини" таблиці №1 звітності у відповідності до вимог Закону позивачем вказано розмір мінімальної заробітної плати встановлений у 2017 році - 3200,00 грн за місяць, усього за 2017 рік - 38400,00 грн, а в графі 5 вказано розмір мінімального страхового внеску - 704,00 грн. за місяць, усього за 2018 рік - 8448,00 грн.
Разом з тим, графа 2 "сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації фізичної особи - підприємця" звітності із прочерком, що свідчить про відсутність чистого доходу.
Звітність про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2018 рік подана позивачем та прийнята контролюючим органом 04.02.2019, що підтверджується квитанцією наявною в матеріалах справи.
У графі 4 вищевказаної звітності "сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини" звітності у відповідності до вимог п.2 ч.1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" позивачем вказано розмір мінімальної заробітної плати, встановлений у 2018 році 3723 грн за місяць, усього за 2018 рік - 44676,00 грн, а в графі 5 вказано розмір мінімального страхового внеску - 819,06 грн за місяць, усього за 2018 рік - 9828,72 грн. При цьому графа 3 "сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації фізичної особи-підприємця" звітності із прочерком, що свідчить про відсутність чистого доходу.
У відповідності до абз.2-7 п. 915 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", який внесений Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" від 13 травня 2020 року № 592-ІХ, після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року;
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.
Системно аналізуючи вищевказані норми права, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не прийнято у відповідності до приписів абз.2-7 п. 915 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", який внесений Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" від 13 травня 2020 року № 592-ІХ, рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, а тому суд вважає протиправною бездіяльність контролюючого органу.
Поміж тим, самостійне нарахування єдиного внеску відповідно до наданих звітів за 2017-2018 роки, не є підставою для відмови у списанні несплаченого єдиного внеску за вказаний період.
У рішенні ЄСПЛ від 20 січня 2012 року у справі "Рисовський проти України" підкреслено особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема якщо справа впливає на основоположні права людини, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (пункт 70).
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вище наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для його задоволення.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України .
Керуючись ст.ст. 255, 257, 295, 297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Харківській області, що полягає у неприйнятті рішення про списання недоїмки, штрафних санкцій, пені.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області прийняти рішення про списання ОСОБА_1 недоїмки, штрафів та пені із єдиного внеску за період з 01.01.2017 до 03.06.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 11 листопада 2020 року.
Суддя О.М. Шляхова