
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2020 р. № 520/5894/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Рубіної Я.О.,
представника позивача - Артюха Ю.В,
представника відповідача - Третьякова О.М.,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/5894/19 за позовом комунального підприємства "Харківські теплові мережі" до Північно-східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправними та скасування попередження і вимоги, -
В С Т А Н О В И В :
Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства Північно-східного офісу Держаудитслужби № 20-06-25/3262 від 14.05.2019;
- визнати протиправним та скасувати п.1 резолютивної частини вимоги щодо усунення порушень законодавства Північно-східного офісу Держаудитслужби № 20-06-25/3282 від 15.05.2019;
- визнати протиправним та скасувати п.2 резолютивної частини вимоги щодо усунення порушень законодавства Північно-східного офісу Держаудитслужби № 20-06-25/3282 від 15.05.2019 в частині забезпечення відшкодування на користь комунального підприємства "Харківські теплові мережі" шкоди (збитків), заподіяної внаслідок оплати послуг, що фактично не надані підрядною організацією ТОВ "Схід-Теплоремонт" в сумі 61483,88 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне попередження та оскаржувана вимога (п. 1 та п. 2) є протиправними, а отже, підлягають скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по даній справі
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2020 зупинено провадження в адміністративній справі № 520/5894/19 до набрання законної сили рішенням господарської справи № 922/1722/18.
На підставі розпорядження керівника апарату суду № 03-05/23 від 27.03.2020 справу № 520/5894/19 передано на розгляд до судді Мороко А.С.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 прийнято до розгляду адміністративну справу № 520/5894/19 та поновлено провадження у справі.
Представник позивача в судове засідання прибув, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача під час судового розгляду справи проти позову заперечував, надавши відзив на адміністративний позов, та зазначив, що при винесенні оскаржуваних рішень Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України діяв у межах та у спосіб, встановлені чинним законодавством України, а отже вказані рішення є законним. Просив у позові відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
На виконання п. 1.1.4.2 Плану контрольно - ревізійної роботи Північно-східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2019 року та на підставі направлення № 250 від 22.03.2019 головним державним аудитором відділу контролю у галузі ЖКГ, інфраструктури та зв`язку Північно-східного офісу Держаудитслужби проведено ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності комунального підприємства "Харківські теплові мережі" за період 01.08.2015 по 31.12.2018.
За результатами проведеної ревізії складено акт ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності комунального підприємства "Харківські теплові мережі" за період 01.08.2015 по 31.12.2018 від 04.04.2019.
На підставі вказаного акту начальником Північно-східного офісу Держаудитслужби складено попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства № 20-06-25/3262 від 14.05.2019 та заступником начальника Північно-східного офісу Держаудитслужби винесено вимогу про усунення порушень законодавства № 20-06-25/3282 від 15.05.2019.
Не погоджуючись із вказаними попередженням та пунктом 1 і 2 вимоги, позивач звернувся до суд з даним позовом.
Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.
В попередженні про неналежне виконання бюджетного законодавства Північно-східного офісу Держаудитслужби № 20-06-25/3262 від 14.05.2019 зазначено, що документальною ревізією встановлено порушення бюджетного законодавства на загальну суму 27923,64 грн, які зафіксовані в акті ревізії від 04.04.2019 № 06-12/4. Так, в результаті проведення комунальним підприємством "Харківські теплові мережі" невірного перерахунку занижено суму невикористаної субсидії (яка підлягає обов`язковому поверненню до Державного бюджету), що є порушенням вимог пунктів 4, 4-1, 7 Порядку розрахунку та повернення до бюджету сум невикористаних субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної води і водовідведення. послуг з газо-електропостачання для індивідуального опалення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 534 від 23.08.2016. Внаслідок вищезазначеного, за період з 01.08.2015 по 31.12.2018 підприємством зайво отримано сум субсидій, наданих у вигляді субвенції з Державного бюджету на відшкодування житлових субсидій населенню на оплату послуг централізованого опалення та централізованому постачанню У зрячої води на суму 27923,64 грн, чим Державному бюджету України завдано матеріальної шкоди (збитків). Заниження комунальним підприємством "Харківські теплові мережі" сум невикористаної субсидії, отриманої у вигляді субвенції, з Державного бюджету, що підлягає обов`язковому поверненню, відповідно до п. 40 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України визнано порушенням бюджетного законодавства. У зв`язку з чим, згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 117 Бюджетного кодексу України попереджено позивача про неналежне виконання вимог бюджетного законодавства.
Також, у вимозі про усунення порушень законодавства Північно-східного офісу Держаудитслужби № 20-06-25/3282 від 15.05.2019 вказано, що встановлені під час ревізії порушення законодавства на загальну суму 28028699,43 грн не усунуто об`єктом контролю в період ревізії. У зв`язку з чим, відповідач просив усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавстві порядку, зокрема, п. 1, 2: забезпечити повернення невикористаних сум субсидій управлінням соціального захисту населення відповідно до п. 8, 10, 11 Порядку розрахунку та повернення до бюджету сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 534 "Деякі питання надання субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг" в загальній сумі 27923644,07 грн; забезпечити відшкодування на користь комунального підприємства "Харківські теплові мережі" шкоди (збитків) заподіяної внаслідок оплати послуг, що фактично не надані, підрядними організаціями ТОВ "Схід-Теплоремонт" в сумі 61483,88 грн, КП "ШЛЯХРЕМБУД" в сумі 34714,20 грн; ТОВ "ДІВАЙС" в сумі 7606,88 грн, ТОВ "Спеценергомонтаж" в сумі 742,80 грн та ТОВ "фірма "МИР" в сумі 507,60 грн відповідно до ст. 216-219 Господарського кодексу України та ст. 22,610-625 Цивільного кодексу України".
Суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (в редакцій чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" від 21.10.1995 № 848 (в редакцій чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення).
Вищевказаним Положенням визначено умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно з п.14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Відповідно до абз. 3 п. 15 Положення громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов`язані щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. У разі коли вартість фактично використаної послуги менша ніж обов`язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість. Сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки виконавців/виробників житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується виконавцем/виробником як оплата послуг, у тому числі обов`язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.
Згідно абз. 4-5 п. 15 Положення після закінчення опалювального сезону: невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) повертається виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу.
Розрахунок та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. (абз. 7 п.15 Положення)
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення" № 534 від 23.08.2016 затверджено Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, який набрав чинності 30.08.2016.
Цей Порядок № 534 визначає механізм розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення (далі - субсидія), що перевищують вартість (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) 100 куб. метрів природного газу або вартість 150 кВтг електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення) (п.1 Порядку).
Згідно п. 2. Порядку № 534 розрахунок невикористаних сум субсидії проводиться виробниками/виконавцями послуг з централізованого опалення (теплопостачання), газо- та електропостачання у разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення (далі - надавачі послуг) станом на 1 травня нового неопалювального сезону за особовим рахунком споживача - громадянина, якому призначено субсидію на опалювальний сезон, що закінчився (далі - одержувач субсидії).
Пунктом 3 Порядку № 534 передбачено, що розрахунок невикористаної суми субсидії проводиться надавачем послуг у разі, коли на особовому рахунку одержувача субсидії станом на 1 травня нового неопалювального сезону, а також станом на 01.05.2016 обліковується переплата за послугу.
Згідно п. 4. Порядку № 534 розрахунок невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) за опалювальний сезон за особовим рахунком кожного одержувача субсидії визначається за такою формулою: Nт = Cт - Hт, де Nт - невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) за опалювальний сезон, гривень; Cт - загальна сума нарахованої субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) за опалювальний сезон, гривень; Hт - загальна фактична вартість послуги з централізованого опалення (теплопостачання) за опалювальний сезон, гривень.
Відповідно до п. 7 Порядку № 534 якщо після проведення розрахунку за формулами, зазначеними у пунктах 4 - 6 цього Порядку, невикористана сума субсидії за опалювальний сезон має від`ємне значення, розрахунок за таким особовим рахунком невикористаної суми субсидії не проводиться.
Переплата за особовим рахунком одержувача субсидії (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) зменшується на розраховану відповідно до пунктів 4 - 6 цього Порядку невикористану суму субсидії за опалювальний сезон.
Загальний обсяг невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, визначається кожним надавачем послуг шляхом додавання невикористаних сум субсидії за опалювальний сезон за особовими рахунками всіх одержувачів субсидії.
За результатами розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, надавач послуги складає акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій у трьох примірниках, один з яких залишає у себе, а два інших подає до 1 вересня до структурного підрозділу з питань фінансів та до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі їх створення) ради (далі - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення) (п.8 Порядку).
Згідно п. 12 Порядку № 534 відповідальність за правильність розрахунку невикористаних сум субсидії за опалювальний сезон за кожним особовим рахунком одержувача субсидії та повноту відображення їх в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій покладається на надавачів послуг в особі їх керівників та посадових осіб, що проводили такий розрахунок.
Таким чином, вказані положення Порядку № 534 свідчать, що розрахунок невикористаних сум субсидій, що підлягають поверненню до бюджету, проводиться надавачем послуг виключно у разі, коли на особовому рахунку одержувача субсидії станом на 1 травня нового неопалювального сезону, а також станом на 01.05.2016, обліковується переплата за послугу. Поверненню до бюджету підлягають суми невикористаних субсидій, в разі якщо невикористана сума субсидії має позитивне значення, а на особовому рахунку одержувача субсидії наявна переплата, у випадку коли на особовому рахунку значиться заборгованість, то такий розмір субсидії не підлягає поверненню до державного бюджету. При цьому, якщо після проведення розрахунку невикористана сума субсидії має від`ємне значення, розрахунок за таким особовим рахунком невикористаної суми субсидії не проводиться незалежно від наявності переплати чи заборгованості на особовому рахунку одержувача субсидії.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 300 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" внесено зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", які набрали чинності 01.05.2017.
Абзаци 3-7 пункту 15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива замінено абзацами такого змісту: громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов`язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (крім випадків нарахування плати за послугу з централізованого опалення за відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 (Офіційний вісник України, 2005 р., № 30, ст. 1811), коли одержувач субсидії повинен щомісяця сплачувати за централізоване опалення обов`язкову частку платежу). Сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується підприємством - виробником/виконавцем як оплата послуг, у тому числі обов`язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди. Підприємство - виробник/виконавець послуги зобов`язане зазначати суму переплати за послугу у платіжних документах одержувачам субсидії. Після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення) повертається підприємством - виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії. Частина невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення, що в еквіваленті не перевищує вартості (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) 100 куб. метрів природного газу або вартості 150 кВтг електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення), перераховується на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачується через відділення поштового зв`язку ПАТ Укрпошта на підставі списків таких осіб, які подаються до 1 червня поточного року підприємствами - виробниками/виконавцями послуг з газо-, електропостачання в паперовому та електронному вигляді структурному підрозділу з питань соціального захисту населення та в яких зазначається сума невикористаної субсидії. Перерахування частини невикористаної субсидії на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплата її через відділення поштового зв`язку ПАТ Укрпошта здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на підставі особистої заяви одержувача, поданої до 1 вересня поточного року. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє одержувачу субсидії про необхідність подання зазначеної заяви. Розрахунок та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Також, вказаною постановою Кабінету Міністрів України № 300 від 26.04.2017 внесено зміни до Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, затвердженого Постановою КМУ від 23 серпня 2016 року № 534.
Зокрема, даною постановою доповнено Порядок пунктом 4-1 такого змісту:
4-1. Розрахунок невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення за особовим рахунком кожного одержувача субсидії визначається за такою формулою: Nв = Cв - Hв, де Nв - невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого постачання холодної води (гарячої води, водовідведення) за останній період отримання субсидії, гривень; Cв - загальна сума нарахованої субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого постачання холодної води (гарячої води, водовідведення) за останній період отримання субсидії, гривень; Hв - загальна вартість спожитих послуг з централізованого постачання холодної води (гарячої води, водовідведення) за останній період отримання субсидії, гривень.
Зміни у вищевказаних нормативно-правових актів на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300, були обумовлені прийняттям органами державної влади рішення про необхідність повернення до бюджету невикористаних сум субсидій не тільки за послуги з теплопостачання, а і, зокрема, за послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Судовим розглядом встановлено, що КП "Харківські теплові мережі" звернулось до Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф.М.С. Бокаріуса із листом про проведення експертного економічного дослідження, на вирішення якого поставлено питання: чи підтверджується документально висновки акту ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності КП "Харківські теплові мережі" за період з 01.08.2015 по 31.12.2018 № 06-12/4 від 04.04.2019 в частині недодержання КП "Харківські теплові мережі" вимог п.п. 4, 4-1, 7 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, що призвело до невірного здійснення перерахунку сум невикористаної субсидії, внаслідок чого за період з 01.08.2015 по 31.12.2018 КП "Харківські теплові мережі" зайво отримано субсидії населення на оплату послуг з державного бюджету на відшкодування житлових субсидій населення на оплату послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води на загальну суму 27923644,07 грн?.
Так, у висновку комісійного експертного економічного дослідження № 28378/6060-6061 від 31.08.2020 Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф.М.С. Бокаріуса вказано, що висновки акту ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності КП "Харківські теплові мережі" за період з 01.08.2015 по 31.12.2018 № 06-12/4 від 04.04.2019 в частині недодержання КП "Харківські теплові мережі" вимог п.п. 4, 4-1, 7 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, що призвело до невірного здійснення перерахунку сум невикористаної субсидії, внаслідок чого за період з 01.08.2015 по 31.12.2018 КП "Харківські теплові мережі" зайво отримано субсидії населення на оплату послуг з державного бюджету на відшкодування житлових субсидій населення на оплату послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води на загальну суму 27923644,07 грн документально не підтверджено.
Також, як вже зазначалось судом, ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.10.2020 зупинено провадження в адміністративній справі за позовом комунального підприємства "Харківські теплові мережі" до північно-східного офісу Державної аудиторської служби України про визнання протиправними та скасування попередження і вимог, до набрання законної сили рішенням господарської справи № 922/1722/18.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 05.02.2020 по справі № 922/1722/18, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2020, у задоволенні позову керівника Харківської місцевої прокуратури № 4 в інтересах держави, в особі управління соціального захисту населення та праці Московської районної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України до комунального підприємства "Харківські теплові мережі" відмовлено.
Господарський суд Харківської області в рішенні від 05.02.2020 дійшов висновку, що факт протиправного утримання відповідачем невикористаних сум субсидій за послуги з теплопостачання станом на 01.05.2016 та з теплопостачання та гарячого водопостачання станом на 01.05.2017 в розмірі 11274235,40 грн. не підтверджується матеріалами справи.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи викладені правові норми, висновки експертизи в даній справі та обставини, встановлені господарським судом в справі № 922/1722/18, суд прийшов до висновку, що відповідачем помилково вказано в акті ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності КП "Харківські теплові мережі" за період з 01.08.2015 по 31.12.2018 № 06-12/4 від 04.04.2019 щодо недодержання КП "Харківські теплові мережі" вимог п.п. 4, 4-1, 7 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, що призвело до невірного здійснення перерахунку сум невикористаної субсидії, внаслідок чого за період з 01.08.2015 по 31.12.2018 КП "Харківські теплові мережі" зайво отримано субсидії населення на оплату послуг з державного бюджету на відшкодування житлових субсидій населення на оплату послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води на загальну суму 27923644,07 грн.
Стосовно п. 2 описової частини оскаржуваної вимоги в частині, що стосується ТОВ "Схід-Теплоремонт", суд вказує наступне.
Так, в акті ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності КП "Харківські теплові мережі" за період з 01.08.2015 по 31.12.2018 № 06-12/4 від 04.04.2019 щодо вказаного підприємства зазначено наступне: внаслідок необґрунтованого застосування ресурсної елементної норми "Установлення монтажних виробів масою до 20 кг" за актом ф. КБ-2в №1 за липень 2017 року вартість робіт завищена на суму 27968,42 грн; в результаті необґрунтованого включення до акту ф. КБ-2 в № 3 за вересень 2017 року ресурсної елементної кошторисної норми Е46-29-3 "Пробивання круглих отворів діаметром до 25 мм в цегляних стінах товщиною до 25 см" вартість робіт завищена на суму 33515,46 грн.
Щодо викладеного, суд вказує наступне.
З акту приймання виконаних будівельних робіт № 1 за липень 2017 року вбачається, що КП "Харківські теплові мережі" прийнято роботи з реконструкції теплових мереж від МК-5223 до МК-5224 по пр. Тракторобудівників у м. Харкові. Зокрема, виконано роботи з встановлення монтажних виробів масою до 20 кг. не врахованих в розцінці на улаштування непрохідних каналів вагою 0.2852 т. та загальною кількістю 124 одиниці. Перелік робіт та їх кількість визначена позивачем в дефектному акті за липень 2017 року. Відповідно до п. 10 дефектного акту встановлено, що підлягають встановленню монтажні вироби масою до 20 кг. не враховані в розцінці на улаштування непрохідних каналів.
Суд зазначає, що відповідно до п. 5.3.2. ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва" у дефектному акті визначаються фізичні об`єми робіт та умови їх виконання.
Вказані роботи відображені в журналі робіт № 1 записом від 25.05.2017 про здійснення робіт з монтажу лотків (в акті приймання виконаних будівельних робіт №1 за липень 2017 року дані роботи відображені в розділі "Монтаж" в п.п. 8-16).
Крім того, проведення робіт згідно акту приймання виконаних будівельних робіт №1 за липень 2017 року підтверджуються фотокопіями.
Також, суд зазначає, що відповідно до акту приймання виконаних будівельних робіт № 3 за вересень 2017 року позивачем прийнято роботи з реконструкції теплових мереж від МК-9514/1ск1 до МК-9514/2ск по пр.Московському (від пр.Маршала Жукова до вул. Харківських дивізій) у м. Харкові.
Судовим розглядом встановлено, що згідно даного акту виконано роботи з пробивання круглих отворів в кількості 207 шт. діаметром до 25 мм в цегляних стінах товщиною до 25 см (п. 200/169 акту). За наслідками пробивання круглих отворів в цегляних стінах відбулось встановлення закладних деталей вагою до 5 кг в кількості 207 шт. (п.п. 201/170, 202/171, 203/172 акту ).
Перелік робіт та їх кількість визначено КП "Харківські теплові мережі" в дефектному акті за вересень 2017 року. Відповідно до п. 161 дефектного акту встановлено, що належить до пробивання круглі отвори діаметром до 25 мм в цегляних стінах товщиною до 25 см в загальній кількості 207 шт.
Таким чином, ТОВ "Схід-Теплоремонт" виконано роботи з пробивання круглих отворів у відповідності до того переліку робіт, який запитувався з позивачем.
Вказані роботи відображені в журналі робіт №1 записом від 05.05.2017 року про здійснення робіт з виготовлення та монтажу арматурних сіток (в акті приймання виконаних будівельних робіт № 3 за вересень 2017 року такі роботи відображені в п.п. 197/166 - 203/172).
Крім того, проведення робіт згідно акту приймання виконаних будівельних робіт № 3 за вересень 2017 року підтверджуються фотокопіями.
Враховуючи вказані вище докази, відповідачем зроблено помилковий висновок про те, що вартість робіт по господарським операціям з ТОВ "Схід-Теплоремонт" є завищеною.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, позовні вимоги комунального підприємства "Харківські теплові мережі" є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (місцезнаходження: вул. Мефодіївська, буд. 11, м. Харків, 61037, ідентифікаційний код - 31557119) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (місцезнаходження: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4-й під. 10 пов, м. Харків, 61022, ідентифікаційний код - 40478572) про визнання протиправними та скасування попередження і вимоги - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства Північно-східного офісу Держаудитслужби № 20-06-25/3262 від 14.05.2019.
Визнати протиправним та скасувати п.1 резолютивної частини вимоги щодо усунення порушень законодавства Північно-східного офісу Держаудитслужби № 20-06-25/3282 від 15.05.2019.
Визнати протиправним та скасувати п.2 резолютивної частини вимоги щодо усунення порушень законодавства Північно-східного офісу Держаудитслужби № 20-06-25/3282 від 15.05.2019 в частині забезпечення відшкодування на користь комунального підприємства "Харківські теплові мережі" шкоди (збитків), заподіяної внаслідок оплати послуг, що фактично не надані підрядною організацією ТОВ "Схід-Теплоремонт" в сумі 61483 (шістдесят одна тисяча чотириста вісімдесят три) грн 88 коп.
Стягнути на користь комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (ідентифікаційний код - 31557119) за рахунок бюджетних асигнувань Північно-східного офісу Держаудитслужби (ідентифікаційний код - 40478572) судовий збір в розмірі 5763 (п`ять тисяч сімсот шістдесят три) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 12 листопада 2020 року.
Суддя А.С. Мороко